Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.01.2011, 14:28:13
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit O lume mai buna

Daca am reusi sa convingem cati mai multi oameni ca exista Dumnezeu am avea o lume mai buna. Cum am putea sa facem lucrul asta? Acesta mi se pare cel mai important lucru.
Sunt multe cazuri de oameni ai strazii care primesc bani si haine pe care apoi ei le vand pe bautura si tigari.
Cum putem sa convingem oamenii ca exista Dumnezeu, dar fara sa discutam in contradictoriu? Dar pana sa ajungem sa convingem oameni straini cum facem cu rudele noastre? In prima faza trebuie sa ne rugam pentru ei, sa dam un exemplu in comportament, dar cum sa discutam cu ei?
Cand eram mai tanar un batran pe care nu il cunosteam a incercat sa-mi vorbeasca despre credinta dar eu l-am evitat si vroiam sa scap cat mai repede de el. Cred ca abordarea directa nu este o solutie.
Un parinte a spus intr-o duminica ca sa le povestim celor apropiati cat de frumos a fost in acea zi la biserica ca sa ii atragem sa vina cu noi data viitoare. Cred ca si un film bun ar fi de ajutor daca este pus intr-un moment propice. Trebuie sa starnim latura sensibila a oamenilor.
Ce spuneti de oamenii din penitenciare? Este de ajuns ca ai sa ispaseasca o anumita perioada inchisi ca sa isi schimbe comportamentul, sa regrete fapta si sa nu mai comita ilegalitati?
Voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.01.2011, 19:47:19
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu se poate face o lume mai buna pentru ca aici reprezinta haosul adica contopirea dintre bine si rau,lupta intre viata si moarte,noi trebuie sa ne intoarcem din pamantul din care am fost luati adica in Rai caci acolo omul era desavarsit dar din cauza pacatului a fost izgonit din Eden la care sa se desavarseasca aici pe pamant unde este mai greu decat daca s-ar desavarsi in Rai

Last edited by padrevicentiu; 14.01.2011 at 19:49:48.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.01.2011, 20:10:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Nu se poate face o lume mai buna pentru ca aici reprezinta haosul adica contopirea dintre bine si rau,lupta intre viata si moarte,noi trebuie sa ne intoarcem din pamantul din care am fost luati adica in Rai caci acolo omul era desavarsit dar din cauza pacatului a fost izgonit din Eden la care sa se desavarseasca aici pe pamant unde este mai greu decat daca s-ar desavarsi in Rai
padre a hotarat: nu se poate face o lume mai buna.
pe ce iti bazezi afirmatia?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.01.2011, 22:03:36
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pe dogmatica pe care o tocesc la seminar
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.01.2011, 22:41:13
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
pe dogmatica pe care o tocesc la seminar
pai de moment ce noi suntem chemati sa adunam impreuna cu El inseamna ca poate exista o lume mai buna....o lume in care sunt cinci crestini e o lume mai buna decat o lume in care sunt doar doi....iar o tara in care sunt 100 de mii de oameni traitori (fiindca Dumnezeu a inmultit roadele celor care s-au rugat si au luptat pt fratii lor ) e mai buna decat o tara in care traiesc doar 20 de mii de oameni traitori (fiindca majoritatea merg la Biserica dar nu fac nimic propriu zis ca sa adune impreuna cu El)...deci o lume mai buna nu numai ca este posibila dar este si ceea ce Hristos ne-a chemat sa lucram....sunt sigur ca nu exista nici un pasaj in Dogmatica care sa contrazica ce am spus.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.01.2011, 22:55:07
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Daca am reusi sa convingem cati mai multi oameni ca exista Dumnezeu am avea o lume mai buna. Cum am putea sa facem lucrul asta? Acesta mi se pare cel mai important lucru.
Sunt multe cazuri de oameni ai strazii care primesc bani si haine pe care apoi ei le vand pe bautura si tigari.
Cum putem sa convingem oamenii ca exista Dumnezeu, dar fara sa discutam in contradictoriu? Dar pana sa ajungem sa convingem oameni straini cum facem cu rudele noastre? In prima faza trebuie sa ne rugam pentru ei, sa dam un exemplu in comportament, dar cum sa discutam cu ei?
Cand eram mai tanar un batran pe care nu il cunosteam a incercat sa-mi vorbeasca despre credinta dar eu l-am evitat si vroiam sa scap cat mai repede de el. Cred ca abordarea directa nu este o solutie.
Un parinte a spus intr-o duminica ca sa le povestim celor apropiati cat de frumos a fost in acea zi la biserica ca sa ii atragem sa vina cu noi data viitoare. Cred ca si un film bun ar fi de ajutor daca este pus intr-un moment propice. Trebuie sa starnim latura sensibila a oamenilor.
Ce spuneti de oamenii din penitenciare? Este de ajuns ca ai sa ispaseasca o anumita perioada inchisi ca sa isi schimbe comportamentul, sa regrete fapta si sa nu mai comita ilegalitati?
Voi ce parere aveti?
Parerea mea este ca iubindu-L in pe Dumnezeu si iubindu-i pe oameni,putem sa-L prezentam pe Dumnezeu tuturor oferind o picatura din iubirea pe care o primim de la El ,da ,sa povestim cu drag de ce a fost frumos la biserica,sa vorbim cat mai mult despre Dumnezeu .Abordarea conteaza,intr-adevar ,de ex. decat sa-i spui unui vecin "ar trebui sa mergi si tu la biserica din cand in cand" mai bine sa-i spui" cat ma bucur ca esti bine,sa nu uiti sa-I multumesti Lui Dumnezeu in fiecare zi pentru ce ai,cum S-ar bucura sa mergi la biserica...stii multi uita sa multumeasca,vin sa te chem data viitoare ,poate ai timp sa vi si tu".Oamenii din penitenciare? Unii isi schimba comportamentul,altii nu ,altii se "inraiesc" mai mult...depinde de interiorul fiecarui om
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.01.2011, 23:06:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Nu se poate face o lume mai buna pentru ca aici reprezinta haosul adica contopirea dintre bine si rau,lupta intre viata si moarte,noi trebuie sa ne intoarcem din pamantul din care am fost luati adica in Rai caci acolo omul era desavarsit dar din cauza pacatului a fost izgonit din Eden la care sa se desavarseasca aici pe pamant unde este mai greu decat daca s-ar desavarsi in Rai
Da este adevarat ca aici pe Pamant,este taaaare greu si ca trebuie sa ne desavarsim,si totusi chiar daca-i "haosul","lupta intre viata si moarte" tot suntem datori in a face o lume mai buna la nivel spiritual,de energie.

O lume mai buna dpdv al calitatilor morale,a iubirii universale,om-catre-Dumnezeu,om-catre-om,om-catre-natura;o lume in care legea"am facut ceva astazi pentru Dumnezeu sau pt un alt om?"sa fie tinta fiecarei zile.

Nu vreau sa ma angajez in alte discutii sterile,dar la intrebarea daca putem sa facem o lume mai buna,se raspunde numai cu DA!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.01.2011, 00:50:46
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Daca am reusi sa convingem cati mai multi oameni ca exista Dumnezeu am avea o lume mai buna. Cum am putea sa facem lucrul asta?
Vom avea o lume mai buna schimbandu-ne viata noua insine, implinind poruncile lui Hristos. Daca ne vom umple de Duh, precum Apostolii la Cincizecime, vom deveni adevarati marturisitori.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.01.2011, 12:15:09
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Daca am reusi sa convingem cati mai multi oameni ca exista Dumnezeu am avea o lume mai buna. Cum am putea sa facem lucrul asta?
"Fii tu insuti schimbarea pe care o vrei in lume".

Nu poti convinge pe altul de ceva. Poti da exemple (pe tine) dar decizia lui vine din posiblitatea(nu libertatea) lui de a alege o cale sau alta. Daca alege Hristos, devine liber si toate vor avea pt el si lumea din jurul lui alta cale decat daca nu-L alege pe Hristos si se face rob pacatului.

Vorba cu paiul si barna e mereu cu noi...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.01.2011, 12:36:48
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Eu sunt totul pentru tine

Viața e o lecție de smerenie și moartea, examenul.
Am înțeles asta târziu... dar, nădăjduiesc, că nu prea târziu...
Viața e o lecție divină dacă e trăită în simplitatea ei, dacă nu e înjugată la vre-o iluzie sau alta ...Dacă viața rămâne liberă... Libertatea ei fiind singura noastră libertate reală...
Dar, noi din copilărie îmbrăcăm viața, o pieptănăm, o fardăm, după asemănarea "oamenilor mari" despre care, la adolescență, vom înțelege că au trădat viața: că au înlocuit-o cu altceva... Un "altceva" în fața căruia, ca adolescenți, ne răzvrătim, protestăm, devenim obraznici!!! Iar, apoi, pentru viclenele daruri ale lumii "oamenilor mari" ca amorul, banii, cariera, plăcerile, pe care le acceptăm pentru că, oricum, nu vedem altă posibilitate, vindem și noi viața, ca și părinții noștri... Devenim, pe nesimțite, dușmanii ei... în așa fel încât, dacă arunci o privire lucidă asupra lumii descoperi un imens lagăr de concentrare cu un singur deținut: viața. Și noi toți, nevroticii gardieni care o păzesc...


Când Îl întâlnim pe Hristos descoperim că există și o altă posibilitate ! Că se poate să nu trădezi viața, să n-o vinzi... Că următoarea vârstă după copilărie ar trebui să fie sfințenia, nu urât mirositoarea noastră maturitate... Că viața te învață smerenia și smerenia te învață să trăiești, adică, să rămâi, pururea, în viață... Care trece prin moarte, nu se oprește în ea, ci își continuă drumul: în moarte rămânînd tot ce nu-i aparține, tot ce, ne-smerindu-se, nu s-a contopit cu viața...
Viața, în desăvârșita Sa umilință, curge prin adâncul inimii noastre... Și, cu dragoste și gingășie, începe să învețe pe oricare dintre noi să fie viu, când o strigăm pe nume...
Și Numele ei este Iisus.




Eu sunt Calea, Adevărul și Viața.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
de ce va e teama in lume ? Mirela0110 Generalitati 31 27.02.2014 01:06:32
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 23:50:26
Preotii din Romania au cea mai buna si adevarata credinta din lume spre_rasarit Generalitati 60 13.09.2011 16:26:50
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 12:27:11