Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.03.2011, 10:45:41
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit Cuvant al Parintelui Paisie Olarul.

Un cuvant pe care eu nu l-am inteles.

“Să nu crezi tot ce auzi
Să nu faci tot ce poți
Să nu spui tot ce știi
Să nu dai tot ce ai.”
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.03.2011, 11:08:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Din cîte știu, Sfîntul Paisie de la Sihla nu a lăsat nimic scris în urma sa. Există totuși cîteva interviuri înregistrate cu el și cărți despre viața și învățăturile lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.03.2011, 12:38:34
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din cîte știu, Sfîntul Paisie de la Sihla nu a lăsat nimic scris în urma sa. Există totuși cîteva interviuri înregistrate cu el și cărți despre viața și învățăturile lui.
M-am bucurat sa vad ca au fost facute publice o parte din scrisorile scrise de parintele Paisie fiilor duhovnicesti.

Le-am intalnit acum ceva vreme chiar pe acest site:

http://video.crestinortodox.ro/MF5Ug..._Scrisori.html
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.03.2011, 13:09:55
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Un cuvant pe care eu nu l-am inteles.

“Să nu crezi tot ce auzi.Să nu faci tot ce poți.Să nu spui tot ce știi.Să nu dai tot ce ai.”
Nu crede tot ce auzi in lume.Foarte multe lucruri dintre cele pe care le auzi nu vin de la Cel de Sus.Judeca inainte sa crezi ceva,nu te arunca cu capul inainte.Drumul spre iad este pavat cu intentii bune ia spiritul lumesc rareori are ceva in comun cu cel duhovnicesc.

Nu face tot ce poti.Omul poate face mult rau,mai ales cand este stapinit de patima si mai ales cand se increde prea mult in cele auzite in lume.Nu face rau chiar daca ai putea si chiar daca ti-ai dori asta sau chiar daca crezi ca ai avea o justificare.Nu fa tot ce poti ci fa ce trebuie,adica nu amesteca raul cu binele.

Nu spune tot ce stii.Poate cei care te asculta nu stiu exact la ce te referi,nu stiu ce stii tu sau nu sunt inca pregatiti sa auda.In acest caz vorbele tale,desi corecte ca intentie,vor face mai mult rau decat bine,starnind multa tulburare.Este o mare intelepciune sa stii sa-ti tii cuvintele in frau.Cuvintele,spuse fara judecata si la intimplare,pot face mult rau.Mai ales cand pleaca din patima.Tu te gandesti ,,Las ca le spun eu cum este bine ca sa fac dreptate".Numai ca intentia ta patimasa,pusa in practica intr-un moment nepotrivit,va genera exact opusul la ce ti-ai dorit.

Să nu dai tot ce ai.Nu te amagi cu un zel nebunesc,cauta drumul echilibrat.Prin excese poti dezechilibra teribil lucrurile si te poti dezechilibra si pe tine.Sa oferi intelept,echilibrat,si vei putea face mult mai mult bine,mai ales pe termen lung.Exista un rost pentru orice pe lumea asta iar masura echilibrului,nu a excesului,a tinut mereu balanta lumii.Excesul,desi fundamentat pe o presupusa intentie justa,poate genera,prin natura sa radicala,consecinte negative.

Eu cred ca acesta a vrut sa spune Parintele Paisie Olaru dar sunt mari sanse sa ma insel.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.03.2011, 14:56:22
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Arrow Scrierile Parintelui Paisie

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din cîte știu, Sfîntul Paisie de la Sihla nu a lăsat nimic scris în urma sa. Există totuși cîteva interviuri înregistrate cu el și cărți despre viața și învățăturile lui.
Cum sa nu? A lasat.

Cartea "Dă-le, Doamne, un colțișor de rai! Chipuri de monahi care au trecut la Domnul" este o colectie de scrieri ale Parintelui Paisie care a fost publicata la implinirea a 15 ani de la trecerea sa la Domnul.

Uite aici ai un fragment din cuvantul inainte, coperta primei editii, precum si un link de unde poate fi cumparata acum (s-a reeditat in 2010):
http://paisieolaru.blogspot.com/2009...a-editura.html

Mie mi-a placut foarte mult, am descoperit-o cand treceam printr-o perioada grea!

Cartea contine si poeziile scrise de Parintele. De exemplu, poezia "Felicitare de Pasti" m-a emotionat dintotdeauna:

Aș vrea ca pentru sărbători
Să vă fac o bucurie
Cu câteva duhovnicești flori
Și câte un firicel de tămâie.
Floricica este scumpă,
Că-i din dragoste fierbinte,
Iar tămăia v-amintește
De al vostru fost părinte.
Multe aș avea de spus,
Dar acum sunt ocupat,
Că stăpânul meu Iisus
Mi-a poruncit să stau în pat.
De asta deloc nu bănuiesc,
Că doar fac o ascultare,
Ci cu drag eu mulțumesc
C-am ajuns și Postul Mare.
Și dacă voi avea binecuvântare
Și din pat mă voi scula,
Aș vrea ca dulcea cântare
De Paști să pot asculta.

Va recomand cu drag s-o cititi!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.03.2011, 15:41:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul
Cartea "Dă-le, Doamne, un colțișor de rai! Chipuri de monahi care au trecut la Domnul" este o colectie de scrieri ale Parintelui Paisie care a fost publicata la implinirea a 15 ani de la trecerea sa la Domnul.

Uite aici ai un fragment din cuvantul inainte, coperta primei editii, precum si un link de unde poate fi cumparata acum (s-a reeditat in 2010):
http://paisieolaru.blogspot.com/2009...a-editura.html
Mulțumesc din suflet, pentru că dintotdeauna m-a impresionat acest Sfînt Părinte. Voi încerca sa o găsesc.

Am citit interviul de mai sus și m-am bucurat de harul care simt că se revarsă prin cuvintele Părintelui.

Dumnezeu să ne mîntuiască pentru rugăciunile Sfîntului Paisie de la Sihla și ale tuturor celor bineplăcuți Lui, în frunte cu Născătoarea de Dumnezeu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.03.2011, 15:48:58
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mulțumesc din suflet, pentru că dintotdeauna m-a impresionat acest Sfînt Părinte. Voi încerca sa o găsesc.

Am citit interviul de mai sus și m-am bucurat de harul care simt că se revarsă prin cuvintele Părintelui.

Dumnezeu să ne mîntuiască pentru rugăciunile Sfîntului Paisie de la Sihla și ale tuturor celor bineplăcuți Lui, în frunte cu Născătoarea de Dumnezeu.
Ti-o pot trimite eu, daca vrei!
Stiu exact de unde s-o cumpar, am vazut-o acum cateva saptamani.
Are si un pret mic, sub 10 lei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.03.2011, 16:02:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul
Ti-o pot trimite eu, daca vrei!
Stiu exact de unde s-o cumpar, am vazut-o acum cateva saptamani.
Are si un pret mic, sub 10 lei.
Dacă nu o găsesc, apelez la tine să mi-o trimiți prin poștă. Vei primi adresa pe privat cînd va fi momentul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Cuviosului Părintelui nostru Paisie Aghioritul andreuza Mari Duhovnici si predicile lor 29 09.01.2018 15:10:58
Fericirile Părintelui Paisie Aghioritul geo.nektarios Mari Duhovnici si predicile lor 14 22.03.2014 16:44:59
Cultura Duhului - cuvant la lansarea cartii al Parintelui Rafail salmo Generalitati 1 24.10.2008 13:39:16
Cuvant la calugarire al Parintelui Rafail (partea I) salmo Generalitati 1 24.10.2008 13:32:24