Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.12.2010, 21:36:18
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Evanghelia dupa Toma , apocrifa

Aveti aici o parte din Evanghelia apocrifa a apostolului Toma:

Acestea sunt cuvintele ascunse ale lui Isus cel Viu pe care le-a scris Iuda Toma zis Geamănul
1. El a spus: „Cel care găsește înțelesul acestor cuvinte nu va cunoaște moartea.
2. Cel care caută să caute mereu, până va găsi, si când va găsi, va fi uimit, se va minuna si va stăpâni în toate.1
3. Dacă mai-marii voștri vă vor spune: ‚Iată, împărăția este în cer’, vă vor întrece păsările cerurilor. Dacă vă vor spune că e în mare, atunci peștii vă vor lua-o înainte. Dar împărăția este înăuntrul vostru si în afara voastră. Când vă veți cunoaște, atunci veți fi cunoscuți si veți știi că sunteți fiii Tatălui cel Viu. Dar dacă nu veți ajunge să vă cunoașteți, atunci veți fi în nerodire si veți fi însăși nerodirea.”
4. Isus a spus: „Omul bătrân de zile se va grăbi să întrebe pe pruncul cel de șapte zile despre lăcașul vieții si el va trăi. Pentru că mulți dintre cei dintâi vor fi cei de pe urmă si ei se vor face unul.
5. Cunoaște ce ai înaintea ochilor si ce este ascuns ti se va arăta ție, căci nu-i nimic ascuns care să nu iasă la lumină.”
6. Ucenicii L-au întrebat: „Vrei să postim? Cum să ne rugăm? Cum să facem milostenii? Ce griji să avem în privința hranei?” Isus a spus: „Nu vorbiți neadevăruri, nu faceți cele de care nu sunteți încredințați, pentru că totul se arată înaintea cerului. Nu-i nimic ascuns care să nu iasă la lumină si nu-i nimic atât de ascuns care până la urmă să nu fie descoperit.”
7. Isus a spus: „Ferice de leul mâncat de om, căci leul se va face om. Dar vai de omul pe care-l mănâncă leul, căci el va deveni leu.
8. Omul este asemenea unui pescar înțelept care si-a aruncat mreaja în mare si a scos-o plină de pești. Printre ei a găsit un peste bun si mare. A aruncat în apă toți peștii mici si l-a păstrat pe cel mare. Cine are urechi de auzit, să audă!”
9. Isus a spus: „Iată că a ieșit semănătorul. Si-a umplut mâna cu semințe si le-a semănat. Unele au căzut pe drum; au venit păsările si le-au adunat. Altele au căzut pe piatră, n-au prins rădăcină în pământ si nu si-au înălțat tulpina către cer. Altele au căzut între tufe cu spini care le-au înăbușit si au fost mâncate de viermi. Dar altele au căzut pe pământ bun si au dat roadă către cer. Câștigul semănătorului s-a înmulțit cu 60 de masuri la o măsură si cu 120 la o măsura.”
10. Isus a spus: „Am adus un foc asupra lumii si iată că am să-l încing până va dogorî.
11. Acest cer va trece si cel de deasupra lui va trece iar cei care au murit nu trăiesc iar cei vii nu vor muri. Când veți mânca ce este mort, îl veți face să trăiască. Când veți fi în lumină, ce veți face? Când erați unul, ați dat naștere la doi; dar după ce deveniți doi, ce veți face?”
12. Ucenicii I-au spus lui Isus: „Știm că ne vei părăsi. Cine va fi mai mare peste noi?” Isus le-a răspuns: „De acolo de unde ați ajuns să mergeți la Iacob cel Drept: ceea ce apare în cer si din pământ el le știe.”
13. Isus le-a spus ucenicilor: „Spuneți-mi cu ce mă asemăn.” Simon Petru I-a zis: „Semeni cu un înger al dreptății.” Matei I-a spus: „Semeni cu un învățat.” Toma I-a zis: „Doamne, gura mea se teme să spună cu ce Te asemeni.” Isus a spus: „Eu nu sunt Domnul tău, căci tu ai băut si te-ai amețit din acel izvor clocotitor pe care Eu însumi l-am măsurat.” L-a luat cu El deoparte si i-a spus trei cuvinte. Apoi Toma, întorcându-se la ai săi, aceștia l-au întrebat: „Ce ti-a spus Isus?” Toma le-a răspuns: „Dacă vă spun măcar unul dintre cuvintele pe care mi le-a spus, veți lua pietre si veți arunca în mine; atunci un foc va ieși din pietre si vă va arde.”
14. Isus le-a spus: „De veți posti, veți fi pricină de smintire si de vă veți ruga, veți fi huliți. Dacă veți face milostenii, vă veți face rău vouă înșivă. Dacă veți intra într-o tară si-i veți străbate ținuturile, dacă vă vor primi, mâncați ce vă vor pune dinainte si îngrijiți-i pe bolnavi. Căci nu ceea ce intra în gură vă va spurca, ci ceea ce vă iese din gură.”
15. Isus a spus: „Când veți vedea pe cel ce n-a fost făcut din femeie, închinați-vă înaintea Lui si slăviți-l, căci acela este Tatăl vostru.
16. Poate că oamenii cred că am venit să aduc pace pe pământ, dar ei nu știu că am venit să aduc dezbinare pe pământ, foc, sabie si lupte. Căci unde vor fi cinci într-o casă, trei se vor ridica împotriva a doi si doi împotriva a trei; tatăl împotriva fiului si fiul împotriva tatălui si ei se vor lupta unul cu altul.”
17. Isus a spus: „Vă voi arăta ceea ce ochiul n-a văzut si urechea n-a auzit; ceea ce mâna n-a atins si la inima omului nu s-a urcat.”
18. Ucenicii L-au întrebat pe Isus: „Spune-ne care ne va fi sfârșitul.” Isus le-a răspuns: „Ați priceput oare începutul, ca să vă îngrijiți de sfârșit? Unde este începutul, acolo este si sfârșitul. Fericit cel ce se păstrează întru început, căci el nu va gusta moartea.”
19. Isus a spus: „Fericit cel care era înainte să fie. Dacă veți deveni ucenicii mei si veți păzi cuvintele Mele, vă vor sluji până si pietrele. Voi aveți cinci pomi în rai care nu se schimbă nici vara, nici iarna si frunzele lor nu cad. Acela care îi va cunoaște nu va gusta moartea.”
20. Ucenicii L-au întrebat pe Isus: „Spune-ne cu ce se aseamănă Împărăția Cerurilor.” El le-a spus: „Se aseamănă cu un grăunte de muștar, cea mai mică dintre toate semințele, dar care când cade pe pământ bun face o tulpină mare si devine adăpost pentru păsările cerului.”
21. Maria L-a întrebat pe Isus: „Cu cine se aseamănă ucenicii tai?” El i-a spus: „Ei se aseamănă cu niște fii pribegi așezați pe un ogor care nu-i al lor. Când va veni stăpânul ogorului, el le va zice: ‚Plecați de pe ogorul meu’ si ei vor lăsa ogorul ca să i-l dea înapoi. De aceea zic: Dacă stăpânul casei ar știi că vine tâlharul, el ar veghea înainte ca acesta să sosească, ca să-l oprească să-i spargă casa din Împărăție si să-i ia lucrurile. Dar voi vegheați în fata lumii, întăriți-vă din toate puterile, ca tâlharii să nu-si facă drum la voi si să nu găsească lucrurile pe care vă bizuiți. De-ar sta între voi un om care să vegheze! Rodul fiind copt, el va veni degrabă cu securea ca să-l culeagă. Cine are urechi de auzit să audă!”

22. Isus a văzut niște copilași si le-a spus ucenicilor săi: „Acești copilași sunt asemenea celor care vor intra în Împărăție.” Ei L-au întrebat: „Atunci noi, copilași fiind, intrăm în Împărăție?” Isus le-a spus: „Când veți face din doi unul, înăuntrul ca si afară, cele de sus precum cele de jos, astfel încât să aduceți bărbatul si femeia într-unul singur, ca bărbatul să nu mai fie bărbat si femeia să nu mai fie femeie; când veți face un ochi în locul altui ochi, o mână în locul altei mâinii, un picior în locul altui picior si un chip în locul altui chip, atunci veți intra în Împărăție.”
23. Isus a zis: „Vă voi culege unul dintr-o mie si doi din zece mii si aceștia se vor ridica împreună.”
24. Ucenicii I-au zis: „Arată-ne locul unde vei fi, căci va trebui să Te căutăm.” El le-a spus: „Cel care are urechi de auzit să audă! Lumina se afla înăuntrul unei ființe si ea luminează lumea întreagă. Dacă ea nu luminează, atunci este întuneric adânc.”
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.12.2010, 21:37:57
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

25. Isus a spus: „Iubește-ti aproapele ca pe sufletul tău, ai grijă de el ca de lumina ochilor tăi.
26. Tu vezi paiul din ochiul aproapelui tău, dar bârna din ochiul tău nu o vezi. Când vei scoate bârna din ochiul tău, atunci vei vedea să scoți paiul din ochiul aproapelui.
27. Dacă nu veți posti pe lumea aceasta, nu veți afla Împărăția; dacă nu veți face din Sabat Sabat, nu-L veți vedea pe Tatăl.”
28. Isus a spus: „M-am ridicat în mijlocul lumii, m-am arătat lor în came si oase, dar i-am găsit pe toți beți. N-am găsit printre ei pe nici unul însetat. Sufletul meu a suferit pentru fiii omului pentru că ei sunt orbi în inimile lor si nu văd că goi au venit pe lume si goi vor să plece. Dar când se vor trezi din amețeală, gândurile lor se vor schimba.”
29. Isus a spus: „Dacă trupul a fost făcut prin mijlocirea duhului, este o minune; dacă duhul a fost făcut din pricina trupului, atunci este o minune a minunilor. Dar mă minunez de aceasta: cum poate intra atâta bogăție în atâta sărăcie!”
30. Isus a spus: „Acolo unde sunt trei dumnezei, sunt doar niște dumnezei. Dar acolo unde sunt doi oameni, Eu sunt cu ei.
31. Un prooroc nu este crezut în satul sau. Doctorul nu-i tămăduiește pe cei ce-l cunosc.”
32. Isus a spus: „O cetate zidită pe un munte înalt este puternică si nu poate cădea, dar nici nu poate rămâne ascunsă.
33. Ceea ce șoptești la o ureche sau alta, vestește în cetate. Căci nimeni nu aprinde o lampă ca să o pună sub obroc, nici ca s-o tină la loc ascuns, ci o ridică astfel ca si trecătorii să-i vadă lumina.”

34. Isus a spus: „Dacă un orb conduce un alt orb, amândoi vor cădea în groapă.
35. Nu-i cu putință ca unul să intre în casa celui puternic si s-o ia cu sila, decât dacă a legat mai întâi mâinile stăpânului. Abia atunci el îi va jefui casa.”
36. Isus a spus: „Nu vă faceți griji de dimineață până seara ce o să îmbrăcați, ci de cu seară până dimineața.”
37. Ucenicii L-au întrebat: „În ce zi ni Te vei arăta si în ce zi Te vom vedea din nou?” Isus le-a spus: „Atunci când vă veți lepăda de fățărnicie, veți lua vesmintele pe care vi le spun Eu si nu veți avea pe altul de la care sa le auziți. Vor veni zile când Mă veți căuta si nu Mă veți găsi.”
38. Isus a spus: „De multe ori ați vrut să auziți aceste cuvinte pe care vi le spun Eu, si nu ați avut pe nimeni altul de la care să le auziți. Vor veni zilele când Mă veți căuta si nu Mă veți găsi.”
39. Isus a spus: „Fariseii si cărturarii au luat cheile cunoașterii si le-au ascuns. Nu numai că ei n-au intrat, dar nici pe cei ce voiau nu i-au lăsat să intre. Dar voi fiți atenți ca șerpii si curați ca porumbeii.
40. Un butuc de vie a fost sădit fără Tatăl si, fiind slab, va fi smuls din rădăcină si va pieri.”
41. Isus a spus: „Celui ce are din plin i se va da; dar de la cel ce nu are se va lua chiar si puținul pe care-l are.”
42. Isus a spus: „Fiți călători.”
43. Ucenicii L-au întrebat: „Cine ești, de ne spui asemenea lucruri?” „Din cele care vi le spun, nu aflați cine sunt? Voi sunteți ca fariseii: ei iubesc pomul si leapădă rodul; sau iubesc rodul si leapădă pomul.”
44. Isus a spus: „Cel ce hulește pe Tatăl va fi iertat si cel ce hulește pe Fiul va fi iertat. Dar cel ce hulește Sfântul Duh nu va fi iertat nici pe pământ, nici în cer.
45. Nu culegi struguri din tufișuri cu spini si nici smochine din mărăcini, căci aceștia nu rodesc. Omul bun face binele din comori lăuntrice, iar cel stricat scoate lucruri rele din cămara lui stricată care se află în inima sa. El spune lucruri rele, căci din preaplinul inimii sale le scoate.”
46. Isus a spus: „De la Adam până la Ioan Botezătorul, dintre toți cei născuți din femeie, nimeni nu-l întrece pe Ioan Botezătorul, pentru că ochii lui văd foarte departe. Dar Eu vă spun: acela dintre voi care va deveni prunc, va cunoaște Împărăția si-l va întrece pe Ioan.
47. Nu-i cu putință ca un om să încalece doi cai deodată sau să întindă două arcuri. Nu-i cu putință ca un servitor să slujească la doi stăpâni, decât doar să-l cinstească pe unul si să-l supere pe celălalt. Nimeni, bând vin vechi, nu dorește în același timp si vin nou. Nu pui vin nou într-o bute veche, ca să nu se spargă si nu pui vin vechi într-o bute nouă, căci se strică vinul. Nu cosi un petec vechi la o haină nouă, căci se va rupe degrabă.”
48. Isus a spus: „Dacă doi oameni vor face pace între ei într-o casă, ei vor spune muntelui ‚mută-te’ si el se va muta.

49. Ferice de voi, singuri si aleși, pentru că voi veți găsi Împărăția; după cum din ea ați ieșit, în ea vă veți întoarce.”
50. Isus a spus: „De vă vor întreba: ‚De unde sunteți?’, spuneți-le: ‚Venim din lumină, de acolo de unde s-a născut lumina din ea însăși.’ Ea s-a făcut văzută pe chipurile voastre. De vă vor întreba: ‚Voi sunteți aceia?’, răspundeți: ‚Noi suntem fiii Săi, din aleșii Tatălui cel Viu.’ De vă vor întreba: ‚Care-i semnul Tatălui în voi?’, spuneți-le: ‚E frământare si odihnă deopotrivă.”
51. Ucenicii L-au întrebat: „În ce zi va veni odihna celor morți si în ce zi va veni lumea cea nouă?” El le-a răspuns: „Ceea ce așteptați a si venit, dar voi nu înțelegeți.”
52. Ucenicii I-au zis: „Douăzeci si patru de prooroci au vorbit în Israel si toți au mărturisit despre Tine.” El le-a zis: „Voi ați lepădat pe Cel Viu care este în fata voastră si ați vorbit despre morți.”
53. Ucenicii L-au întrebat: „Tăierea împrejur este folositoare sau nu?” El a răspuns: „Dacă era folositoare, Tatăl v-ar fi născut tăiați împrejur din pântecele mamei voastre. Dar adevărata tăiere împrejur, cu adevărat folositoare, este cea în duh.”
54. Isus a spus: „Ferice de voi, cei săraci, căci a voastră este Împărăția Cerurilor.
55. Cel ce nu-si lasă tatăl si mama nu va putea fi ucenicul Meu, si cel ce nu-si lasă frate sau soră si nu-si duce crucea precum o duc Eu nu va fi vrednic de Mine.”
56. Isus a spus: „Cel ce a cunoscut lumea a găsit un stârv si pentru cel ce a găsit un stârv, lumea nu mai este vrednică de el.
57. Împărăția Tatălui seamănă cu un om care a semănat grâu bun. Vrășmașul său a venit noaptea si a semănat neghina printre grâu. Omul n-a vrut să smulgă neghina, de teamă să nu smulgă si grâul odată cu ea. Într-adevăr, la vremea culesului, neghina se va deosebi bine si atunci va fi smulsă si arsă.”
58. Isus a spus: „Ferice de omul care s-a supus încercării; el a găsit viata.
59. Priviți spre Cel Viu atât timp cât trăiți, ca nu cumva să muriți si încercând să-L vedeți, să nu-L puteți vedea.”
60. Ei văzură un samarinean ducând un miel si intrând în Ideea. El îi întrebă pe ucenici de ce umbla acela cu mielul. Ei au răspuns: „Ca să-l taie si să-l mănânce.” El le-a zis: „Atât timp cât mielul e viu, el nu-l va putea mânca, decât dacă-l taie întâi si-l omoară.” Ei au spus: „Altfel nici nu poate face aceasta.” El le spuse: „Si voi să căutați un loc de odihnă pentru voi, ca nu cumva să muriți si să fiți mâncați.”
61. Isus a spus: „Doi se vor odihni într-un pat: unul va muri si altul va trăi.” Salomeea L-a întrebat: „Cine ești tu, omule? Oare ieșind din Unul, tu ai stat pe patul meu si ai mâncat la masa mea?” Isus a spus: „Eu sunt Cel ce este, ieșit din Cel asemeni; mi-a fost dat ceea ce vine de la Tatăl Meu.” „Eu sunt ucenica Ta.” „Despre asta Eu spun: când ucenicul e gol, el se va umple de lumină. Dar când este împărțit, el se va umple de întuneric.
62. Eu îmi spun tainele celor ce sunt vrednici de ele. Ce face mâna ta dreaptă, stânga să nu știe.”


Nu inteleg de ce nu e canonizata?
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2011, 22:03:00
layerx89 layerx89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 1
Implicit

Nu stiu, dar nu-ti ajung cele care sunt deja canonizate? Probabil contine invataturi nu tocmai in concordanta cu celelalte evanghelii. Sa iti dau un exemplu: "De veți posti, veți fi pricină de smintire si de vă veți ruga, veți fi huliți. Dacă veți face milostenii, vă veți face rău vouă înșivă". Tu crezi ca Iisus ar fi invatat asa? Eu nu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.02.2011, 22:52:09
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Templierule,mai da-o-n saracie de treaba,ai deschis 54 de topicuri pe forumu asta! Ti-au folosit macar la ceva? Ai invatat ceva din toate astea? Majoritatea subiectelor expuse de tine sunt absurde,niste discutii aproape inutile pentru un crestin-ortodox,nefolositoare si nehranitoare! Cu topicul asta ce mai e? Ai dat un copy-paste si gata! S-a mai discutat despre alte "evanghelii",nu mai deschideti zeci de topicuri cu acelasi subiect! Ai folosit macar vreodata functia "search" (pe romaneste "Cautare") inainte de a deschide un nou topic? Deja devine enervant (si nu ma refer numai la tine) cum zi de zi apar zeci de topicuri ce trateaza aceleasi lucruri. In primul rand a devenit forumul o vraiste totala,nu e pic de ordine si de organizare,sute si mii de topicuri aruncate claie peste gramada! Luna de luna alte topicuri... E penibil!

Si ca sa-ti raspund odata pentru totdeauna,o voi face cu un citat din Scriptura:

"Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!" (Galateni, 1:8)

Punct!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2011, 00:07:14
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Post

"Cercetarea istoriei Bisericii primare ne arată un lucru: structura Sfintei Scripturi este produsul Tradiției Bisericii care, prin Sfinții Părinți, a stabilit în primele secole creștine ce este și ce nu este Scriptură."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.02.2011, 00:09:37
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

"Cercetarea istoriei Bisericii primare ne arată un lucru: structura Sfintei Scripturi este produsul Tradiției Bisericii care, prin Sfinții Părinți, a stabilit în primele secole creștine ce este și ce nu este Scriptură."

citat din???
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.02.2011, 00:47:12
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
"Cercetarea istoriei Bisericii primare ne arată un lucru: structura Sfintei Scripturi este produsul Tradiției Bisericii care, prin Sfinții Părinți, a stabilit în primele secole creștine ce este și ce nu este Scriptură."

citat din???
Laurentiu Dumintru-odaia de sus
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor: dupa canon sau dupa gust? windorin Arta bisericeasca in general 247 19.09.2015 00:15:06
Apel ptr. Alexandru Toma Laura19 Umanitare 43 10.06.2014 16:01:50
Parintele Toma Gherasimescu emilianbogdan Intrebari utilizatori 0 26.03.2012 20:03:53
Apostolul Toma - un indoielnic? costel Generalitati 20 03.05.2011 17:08:48
Apocalipsa...apocrifă? Lucemferre Generalitati 18 14.04.2011 22:28:30