Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.05.2011, 16:44:50
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pesemne că oamenii își închipuie că trebuie să fii niscai adventist ca să te rogi..
Nu isi inchipuie...chiar asa cred.
Intreaba lucruri de genul: "Esti pocait?", unde "pocait" e echivalentul lui neo-preotestant.
Dupa aia fac ochii mari cand aud "ortodox", urmeaza ironiile...ori cel putin privirile de sus...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.05.2011, 17:06:19
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Stiti ce am observat ? si am o mare intrebare am mi-a venit in gand?
Aproape toti oameni au curajul de a vorbi pe acest site si nu numai, teme religioase si nu numai, vorbesc deschis despre Dumnezeu ceea ce nu este rau, ci din contra este bine.
Dar in viata de zi cu zi, cati oameni din cei pe care ii cunoasteti de pe acest site sau prieteni de-ai vostri vorbesc deschis si in viata cotidiana cu aceeasi lejeritate despre Dumnezeu si Maica Domnului si despre ceilalti sfinti.

Placut impresionat as fi sa vad din ceea ce imi veti spune voi, daca sunt oameni cu care zilnic poti sa discuti fara acea rusine care (parerea mea absoluta) apare in discutiile religioase.
Cred că, în mare măsură, cei ce vorbesc aici, vorbesc și în viața de zi cu zi...Dar cred că cei care intră pe acest forum, o fac tocmai pentru că nu au cu cine discuta cu lejeritate despre religie...De asemenea, mai cred că în general se discută cam prea mult și se face prea puțin
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.05.2011, 17:34:36
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
O mămică m-a invitat cu copiii să-i facem o vizită să se joace. Duminică dimineața, nu a găsit altă zi. "Dar nu pot", i-am spus. "Suntem invitați la altcineva, nu pot să îl refuz" i-am răspuns. Dar a vrut să știe unde suntem invitați: curiozitate feminină. I-am răspuns că ne așteaptă Cristos, să luăm masa cu El. S-a uitat la mine exact cum mă uit eu la un pacient care îmi spune că va împinge gara la noapte.

:D Daca i-ati spus asa....Daca ii spuneati pur si simplu ca duminica dimineata mergeti cu familia la biserica probabil ar fi fost mai putin contrariata... De multe ori, chiar si printre cei care cat de cat se considera crestini, orice "miroase" a relatie personala cu Hristos este pentru ei un semn ca fie esti un pic nebun, fie esti un fel de sectar, adica acelasi lucru pana la urma. Sa mergi la biserica din cand in cand "pentru sanatate si numai bine" nu este chiar asa de ciudat. :D
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.05.2011, 22:54:56
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Daca nu putem 'discuta' religie la servici,nimeni nu ne poate opri sa 'facem' religie la servici.
Ce este religia?Ce sunt discutiile despre religie? La ce manastiri ai mers?Cate posturi ai tinut? Ce sa discuti? Oamenii sint lasati sa fie fiinte vii.Dumnezeu s-a coborit printre fiinte vii.Hristos a stiut sa anime fiecare masa la care pariticpa cu vamesii si farisei,prin pilde ,prin minuni,prin impacari adecvate celor ce il ascultau,si care ii inaltau pe acestia.
Daca facem o fapta buna cu un coleg ii vorbim acestuia mai multa religie decit un tratat intreg . Sa alergam dupa lucrurile mici cu efecte mari :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.05.2011, 23:09:42
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Daca facem o fapta buna cu un coleg ii vorbim acestuia mai multa religie decit un tratat intreg . Sa alergam dupa lucrurile mici cu efecte mari :)
Si daca ne rezumam la asta, ce ar mai face diferenta intre un ortodox si cineva de alta confesiune?:-)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.05.2011, 23:14:40
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Si daca ne rezumam la asta, ce ar mai face diferenta intre un ortodox si cineva de alta confesiune?:-)
Pomul bun da roada buna si pomul rau da roada rea.Si pomul va fi judecat dupa roada sa.
Roada care ni se cere noua nu este sa ne discutam credinta,ci sa facem fapte de iubire catre semeni.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.05.2011, 01:16:38
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pomul bun da roada buna si pomul rau da roada rea.Si pomul va fi judecat dupa roada sa.
Roada care ni se cere noua nu este sa ne discutam credinta,ci sa facem fapte de iubire catre semeni.
Pai fapte de iubire catre semeni se pot face si in numele lui Buddha.
Noi ortodocsii trebuie sa ne si vorbim credinta si sa Il slavim cu voce tare pe Iisus Hristos, pe Maicuta Sa si pe toti Sfintii la care ne rugam.Ca sa nu aibe cineva impresia ca faci o fapta buna pentru ca e Luna in crestere si e de bun augur.Trebuie sa ne facem cunoscute si reperele si "stalpii de sustinere" ai vietii noastre, pe langa iubirea pusa in slujba aproapelui.Sa aratam si altora Calea si Adevarul.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.05.2011, 01:28:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pai fapte de iubire catre semeni se pot face si in numele lui Buddha.
Noi ortodocsii trebuie sa ne si vorbim credinta si sa Il slavim cu voce tare pe Iisus Hristos, pe Maicuta Sa si pe toti Sfintii la care ne rugam.Ca sa nu aibe cineva impresia ca faci o fapta buna pentru ca e Luna in crestere si e de bun augur.Trebuie sa ne facem cunoscute si reperele si "stalpii de sustinere" ai vietii noastre, pe langa iubirea pusa in slujba aproapelui.Sa aratam si altora Calea si Adevarul.
Peste ce am dat acum:

“ Nu mai știu cine - i-am auzit numele de mai multe ori, dar l-am uitat de fiecare dată, un om care mai trăiește poate, preot ortodox, parcă arhimandrit – a spus că noi, ortodocșii dacă știm unde este ortodoxia nu știm însă unde nu este. Adică, dacă noi putem găsi, să zicem filosofia cea nerătăcită, nu putem judeca văzând pe omul din fața noastră, dacă este sau nu ortodox în esență. Asta numai Dumnezeu o știe. Am găsit în toate religiile, în natura și filosofia lor, tendințe către Ortodoxie. Bineînțeles că se poate afirma de către unii că toți au adevărul. Da, toți au adevărul dar fragmente de adevăr. Însă unul este adevărul deplin și toate celelalte sunt doar încercări ale omului, minunate câte o dată în adâncimea lor. Minunate în ce fel? Mă minunez cât de departe poate merge omul în intuiția lui fără Hristos, dar mă minunez și de faptul că nu ajunge niciodată la primirea adevărului fără Hristos” (par. Rafail Noica)


http://www.nistea.com/rafail_cuvinte.htm
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.05.2011, 01:47:16
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Peste ce am dat acum:

“ Bineînțeles că se poate afirma de către unii că toți au adevărul. Da, toți au adevărul dar fragmente de adevăr. Însă unul este adevărul deplin și toate celelalte sunt doar încercări ale omului, minunate câte o dată în adâncimea lor. Minunate în ce fel? Mă minunez cât de departe poate merge omul în intuiția lui fără Hristos, dar mă minunez și de faptul că nu ajunge niciodată la primirea adevărului fără Hristos” (par. Rafail Noica)
Extraordinar de frumos!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.05.2011, 01:59:31
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Un crestin practicant nu are cum sa nu iasa in evidenta.
Haideti sa recunoastem: daca nu injuri, daca nu furi, daca nu minti la servici, poti trece neobservat?

Cel mai probabil in cateva saptamani, sa nu spun zile, esti depistat. Esti intrebat, esti interogat: tu ce religie ai?

De ceva timp nu mai lucrez in productie dar atunci cand lucram intr-o echipa aveam cu cine sa discut pe teme religioase. Lumea e flamanda sa vorbeasca cu cineva despre viata spirituala. Cred ca niciodata nu am deschis eu subiectul intre colegii de servici. Dar oamenii au multe intrebari si tanjesc sa le discute cu cineva.

Eu cred ca multi de pe forum discuta si cu colegii de servici pe teme religioase.
Dar tipul de crestin-ortodox intalnit pe forum este mai greu de gasit in viata reala.
In ultimii ani mi-am pierdut cativa prieteni dar ... am castigat altii in Biserica! Si simt ca nu am iesit in pierdere.
Ca si Melissa, am si eu oamenii mei cu care pot discuta in mod folositor cele ale credintei noastre. Unii sunt de alta confesiune dar discutam cu totul crestineste.
La serviciu discutam zilnic un aspect sau altul al credintei crestine. Imi permitea slujba de profesor, elevii fiind foarte dornici sa auda si opinia mea in legatura cu tot felul de probleme. Dar era nevoie de mult tact, unii erau din familii mai putin binevoitoare fata de dezbaterile pe teme religioase.
Pe strada evit sa ma antrenez in discutii cu oameni care parca si-au facut o profesiune de credinta din a raspandi idei religioase. Crestinii pe care ii cunosc eu sunt oameni discreti.
Cel mai des port discutii la biserica, parintele este foarte deschis iar noi credinciosii ne cunoastem deja si intretinem cu usurinta discutii care ne mangaie sufleteste. Multi se ajuta intre ei, si, lucru imbucurator, nu doar cei mai in varsta ci si cei din familiile tinere.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
forum=comunitate? Veronica 18 Generalitati 4 28.07.2011 20:31:53
De pe un alt forum.. xanixade Generalitati 1 04.06.2011 15:30:51
FORUM iosif Generalitati 16 30.06.2009 08:17:16