Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 28.07.2008, 12:27:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Jan, cu parere de rau spun, ca daca ramai in lume cu o astfel de judecata "sunt in aceasta lume, sunt lumesc, pentru ca nu vreau sa fiu diavolesc ca tine si ca cei ca tine,in sutana sau fara", dai dovada ca esti strain de aceste cuvinte: "Porunca noua va dau voua sa va iubiti unii pe altii precum si Eu v-am iubit pe voi si mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are ca sufletul sau sa si-l puna pentru prietenii sai" (Ioan 15, 12-13); "Dupa aceasta vor cunoaste oamenii ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea iubire unii catre altii" (Ioan 13, 35).

Este foarte important sa stim lucrul acesta, ca exista o porunca a iubirii, adica nu e indiferent faptul ca iubesti sau nu iubesti, ci important este sa iubesti pentru ca asa porunceste Dumnezeu.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 28.07.2008, 12:49:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu este porunca sa iubeshti ci:

"Porunca noua va dau voua sa va iubiti unii pe altii PRECUM si Eu v-am iubit pe voi..." deci cititzi corect cele scrise ca nu a poruncit Dumnezeu iubirea ca o tiranie... ci ca o chemare shi o desavarshire sfanta caci porunca shi grosul ei se regaseshte in PRECUM... deci nu cum ci precum ca intr-o prevestire, proorocie... ca oamenii vazand faptele voastre cele bune sa dea slava lui Dumnezeu deci nu voua cautand slava de la oameni ci lui Dumnezeu ca sa ajunga shi ei in dreapta credintza... caci I-a fost mila de ceilaltzi... care erau pacalitzi de gLume shi iubeau minciuna...???

dar intr-adevar ca inima multora s-a racit complet deci ar fi ca o porunca shi "sa iubeshti"...:(
Reply With Quote
  #163  
Vechi 28.07.2008, 13:55:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ca sa nu fiu inteles gresit, se cuvine sa postez cateva ganduri ale parintelui Coman in legatura cu termenul de porunca.

"Sensul pe care il dam noi cuvantului "porunca" este unul care trezeste in orice om o reactie de respingere, manifestata in diferite feluri. Porunca, de la oricine ar veni, implica o relatie ierarhica intre cel care porunceste si cel caruia i se porunceste, presupune dreptul cuiva de a porunci si obligatia cuiva de a implini porunca.

De cele mai multe ori, in uzul comun al cuvantului, porunca vizeaza interesul sau beneficiul poruncitorului. Perceputa astfel, porunca este ceva apasator, constrangator, ceva care afecteaza mult ravnita libertate a omului.

Oricum, de la bun inceput, trebuie sa observam ca nu poate fi asociata poruncilor dumnezeiesti o astfel de intelegere sau percepere. Nu putem in nici un fel sa atribuim lui Dumnezeu interese sau beneficii, nu putem gandi ca implinirea poruncilor dumnezeiesti de catre om ar fi in interesul sau beneficiul lui Dumnezeu.

Este exclusa de simplul bun-simt si eventualitatea functiei poruncilor de a mentine in om constiinta supuseniei, a identitatii de sclav prin raportarea la un stapan, din moment ce Dumnezeu insusi il cheama pe om la o relatie de iubire: "Dupa cum Tu, Parinte, intru Mine si Eu intru Tine, asa si acestia in Noi sa fie una" (Ioan 17, 21).

Este clar ca singura motivatie corecta a implinirii poruncilor si singura mobilizatoare ar fi setea, dorul nostru dupa vesnicie, dupa Dumnezeu. Daca vom fi biruiti de dorinta, de nevoia de Dumnezeu, atunci vom cauta si vom primi fara rezerva, cu bucurie chiar, calea care duce la Dumnezeu si, in plus, vom multumi si vom da slava Celui care ni le-a oferit o data pentru totdeauna."
Reply With Quote
  #164  
Vechi 28.07.2008, 15:40:14
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de petrurar
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
dar cine te impiedica sa te spovedesti de cite ori vrei sa te impartasesti?? sau preferi ca preotul sa-ti dea voie la impartasanie fara spovedanie ??!! adica vrei sa iti dea voie sa te impartasesti spre osinda si nu spre mintuire??asa vrei?? atunci la judecata dc ti s-ar reprosa asta ai da vina pe preoti ca ti-au dat voie fara pregatirea sufleteasca necesara ,post 5 zile ,ca la Athos ,si spovedanie dc vrei sa te impartasesti cu vrednicie,draga achimovjan:thumbsup:
Chiar de as scrie 1 mil de mesaje,ca tot nu intelegeti ce vreau sa spun.Auzi,5 zile post ca la Athos.Pai ce treaba am eu cu Athosul,eu sunt in lume,alerg toata ziua,printre masini si haos,in zgomot si zapaceala,cu 1001 probleme de rezolvat.este clar,pur si simplu nu vreti sa ganditi,eu unul renunt la mai posta pe aceasta teme.este ca si cum as vorbii cu surzii.:(
jane, oprestet-te DOAR 1 secunda si cugeta la mintuirea sufletului tau si vei intelege marirea Lui Dumnezeu.
plingi jane, ca tu nici macar o secunda nu te poti rupe de lume/lumesc.
si cine il va plinge pe cel orb, surd si mut la moartea lui?
nimeni.
Iti dai seama,nimeni nu va plange la moartea unui surd si orb.Ba nene,du-te si matale la Athos,dormi bien,mananca bine,fa ascultare,mai fa o baie in mare,mai pupa mana unu preacuvios,si ai sa fii fericit.Eu raman in lume,cu oamenii normali la cap,cati mai sunt,si exact,sutn in acesta lume,sunt lumesc,pentru ca nu vreau sa fiu diavolesc ca tine si ca cei ca tine,in sutana sau fara.
a innebunit lupul.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 29.07.2008, 19:37:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nu chiar! Lupul inebuneste numai cand vrem noi, e o nebunie dirijata de mania si mandria noastra, pana la urma, urmei fara temei. A face ascultare poruncilor si oranduielilor bisericesti, nu-i nebunie si nici sminteala, e insasi balonul de oxigen , atat de necesar noua in asta lume poluata si plina de patimi, ura si indiferenta. Nadejdie si credinta !
Reply With Quote
  #166  
Vechi 02.08.2008, 12:43:13
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

propun un alt mod de rugaciune....fara cuvinte....
sa stai in liniste pe scaun 5 minute...fara sa spui nimic.. doar sa asculti
Reply With Quote
  #167  
Vechi 02.08.2008, 15:57:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nsd
propun un alt mod de rugaciune....fara cuvinte....
sa stai in liniste pe scaun 5 minute...fara sa spui nimic.. doar sa asculti
Seamana a yoga. Iertare dar asa-i. Ce si de cine anume sa asculti? Depinde mul ce , cum si de cine ascultam.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugati-va Hartford Umanitare 41 02.11.2012 21:12:06
Va rog, rugati-va pt. Andrada eu-cristina83 Umanitare 2 01.10.2011 17:43:32
cum va rugati voi lui Dumnezeu? ingerul_pazitor Generalitati 19 07.08.2010 00:13:19
Rugati-va ptr. mine T-Bone Rugaciuni 10 19.08.2007 20:59:18
Rugati-va pt. Alexandr| Alina-Ana_Truta Umanitare 4 29.07.2007 13:04:26