Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.06.2012, 01:04:42
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Credinta in zodii vs. dogma liberului arbitru

Doamne ajută!
Astrologia - pseudoștiință condamnată încă din epoca patristică - este practicată și promovată îngrijorător de mult astăzi, în ciuda faptului că, potrivit ultimelor statistici, poporul român se declară a fi... creștin ortodox. Multe persoane inteligente, chiar și credincioși practicanți, continuă să creadă (fără a observa caracterul ilogic al acestei credințe) că toți cei născuți într-o anumită zodie au caracteristici asemănătoare și chiar că, într-o anumită zi, li se va întâmpla fix ceea ce spune horoscopul (care este greșit, anacronic inclusiv d. p. d. v. astronomic).
Așa cum ne învață toți Sfinții Părinți ai Bisericii noastre, omul a fost înzestrat de Dumnezeu cu voință liberă, putând să-și aleagă inclusiv "soarta" în veșnicie. Nu există soartă/destin, nu există predestinare, ci, așa cum arată Sfântul Ioan Damaschinul, "Dumnezeu prevede, dar nu predetermină". Dumnezeu Își manifestă dragostea față de noi inclusiv prin faptul că ne-a oferit minunatul dar al libertății (vezi II Corinteni3, 17 ș. a.) și ne respectă liberul arbitru chiar și atunci când noi alegem să-I încălcăm poruncile. Despre acest adevăr teologul ortodox rus Paul Evdokimov scria: "Este acea nebunie divină despre care vorbește Sfântul Apostol Pavel: neînțelesul respect al lui Dumnezeu față de libertatea noastră" (Vârstele vieții spirituale). Astfel, calitățile noastre morale, precum și viitorul nostru nu depind de mișcarea planetelor (corpuri neînsuflețite, așadar inferioare naturii umane), ci doar de voia lui Dumnezeu și de a noastră. Este ilogic ca un creștin să creadă că zodia în care s-a născut îi va determina viitorul, îl va constrânge să facă anumite alegeri, de vreme ce, potrivit Revelației dumnezeiești, Dumnezeu ne-a înzestrat cu libertate... cu atât de multă și înfricoșătoare libertate, încât ne-a îngăduit chiar și să-L răstignim pe Cruce.
În afară de acest argument teologic împotriva credinței în astrologie, se poate afirma că logica umană însăși se opune ideii potrivit căreia mișcarea nu știu căror planete mă determină pe mine să am o anumită atitudine, absolvindu-mă astfel de responsabilitatea propriilor acțiuni. Cum am putea crede că, într-o anumită zi, cei născuți în zodia X vor avea succes în afaceri și, la ora y, vor intra în conflict cu cineva? :) Dacă am accepta această prezicere copilărească, am ajunge la concluzia că, în acea zi, tuturor celor din zodia x li se vor adeveri aceleași preziceri pentru că, în caz contrar, prezicerile ar fi false, iar cei câțiva care ar spune că verdictul horoscopului s-a împlinit ar confunda, de fapt, împlinirea unei preziceri cu o simplă coincidență. Așa cum se poate observa cu ușurință, toate cazurile în care horoscopul pare a se adeveri sunt pure coincidențe, fiindcă nu toți născuți în aceeași zodie au parte de aceleași întâmplări în aceleași zile.
Astrologia... să fi fost inventată de egiptenii antici, așa cum a rămas consemnat în istorie? Da, dar cred că și adversarul spiritual al omenirii a avut o contribuție importantă în elaborarea acestei false științe "pe care unii, mărturisind-o, au căzut de la credință". Crezând în astrologie, negăm dogma liberului arbitru (așadar, săvârșim o erezie); tăgăduind propria libertate, subestimăm iubirea divină față de noi; prefăcându-ne că nu noi suntem autorii liberi și conștienți ai caracterului și ai faptelor noastre, evităm asumarea responsabilității și, implicit, Îl considerăm ca nedrept pe Cel Ce ne va judeca pe toți după faptele noastre. Hristos nu spune nicăieri că, la judecata particulară sau la cea de apoi, va ține seama și de zodia în care ne-am născut, ci precizează, în nenumărate rânduri, că ne va da după faptele noastre, așadar luând în considerare deciziile noastre luate în mod liber.
Astrologia este o pseudoștiință, chiar dacă denumirea ei se aseamănă cu cea a astronomiei, știință autentică. :)
În concluzie, astrologia poate ficonsiderată ca o formă de neopăgânism, iar pentru noi, creștinii, este inclusiv o erezie, căci se opune în mod clar uneia dintre dogmele Ortodoxiei - cea a existenței liberului arbitru.

Cu respect,
Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.07.2012, 16:29:43
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Sfântul Simeon Noul Teolog: "A[COLOR=#3e3e3e] vorbi despre noroc, despre ursitori, despre explicarea nașterilor după zodii sau stele și pentru citirile de stele e lucru nebunesc și fără de Dumnezeu... însă bunătățile și răutățile noastre se mișcă după a noastră singură voință."[/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e]Doamne ajută![/COLOR]
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.07.2012, 17:34:57
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

A crede in horoscop MAI MULT DECAT IN DUMNEZEU, este o prostie. Cu atat mai mult sa consideri ca intr-o anumita zi iti merg afacerile din plin, iar in altele dimpotriva. Fara ingaduinta lui Dumnezeu, nu merge nicicum.
Am observat insa ca pe alocuri s-au facut si comentarii fara temei, sau mai bine-spus, in necunostinta de cauza. Predeterminarea spre o vointa libera, este una, iar ea poate fi stapanita prin credinta in Dumnezeu, indiferent din ce directie vine aceasta predeterminare. Predeterminarea, ca si CREATIE, este cu totul altceva, si nu are nimic comun cu vointa omului. In concluzie, fie ca vrem, fie ca nu vrem, astrele influenteaza caracterul fatului, iar o negare a acestui lucru inseamna lipsa de cunoastere reala. S-au facut studii peste studii, iar aceste lucruri nu pot fi negate, indiferent de parerea unuia sau a altuia. Dar asta nu neaga nici pe departe vointa sau existenta lui Dumnezeu. El oricum, EXISTA in toate ale lui. In tot ce ne inconjoara exista energii necreate. Noi nu le vedem, dar nici nu le putem nega, fiindca le simtim pur si simplu. "Conectandu-ne" prin propria vointa la Dumnezeu si avand credinta cat un bob de mustar, putem noi insine schimba firea lucrurilor si chiar darama munti. Caracterul nu-l putem schimba in totalitate, chiar daca lucram toata viata la asta. Un pom ramane in esenta lui acelasi, chiar daca la un moment dat ii punem un altoi si-i schimbam "menirea". Radacina lui a fost creata sa fie "ceva anume".
Nu stiu, mi-e greu sa vin cu astfel de detalii si sa mai par si convingator, mai ales intr-o comunitate sensibil deranjata de astfel de subiecte. Inclusiv comentariile facute de unii sfinti parinti, le selectam sporadic si scoase din context. In acelasi timp, daca vom cauta bine, vom gasi in Sfanta Scriptura destule evenimente astrale pe care omenirea le-a judecat ca fiind din mila si bunatatea lui Dumnezeu. Nu trebuie sa vorbim transant, atunci cand nu intelegem ceva. Astrele POT influenta, fiindca asa a voit Dumnezeu dintru inceputuri. Noi, pacatosii, la randul nostru, fiind creati cu ratiune, putem prin propria vointa sa imbunatatim sau sa contracaram prin rugaciune, anumite tendinte si tentatii.
Pe un alt topic se vorbea despre somnanbulism si puterea extraordinara de influenta a lunii la apogeul ei. Si nu vorbesc doar de flux si reflux, ca asta se vede cu ochiul liber, ci de acea energie care se transmite la plante, animale sau oameni. Ca sa nu mai vorbim de semanatul raportat la fazele lunii (in crestere). Sf Ioan Botezatorul s-a nascut cu luna in scadere, Mantuitorul cu luna in crestere. Unuia i se cuvenea sa "scada", iar Altuia "sa se inalte". Sunt multe de spus, dar ma opresc aici. Astrologia ca si studiu, nu ca speculatie comerciala, este o arta deosebita, care Il intregeste pe Dumnezeu in sufletele noastre, fiindca suntem obligati sa ne recunoastem cu mult mai mici si mai stersi, si cu mult mai recunoscatori fata de intreaga Lui creatie.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.07.2012, 22:54:43
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Horoscop haios si putin (mai mult) rautacios :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.07.2012, 23:26:34
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Dragă Laura, Steaua Magilor a fost o realitate sau voința Magilor(liberul arbitru) a poziționat-o deasupra ieslei în care S-a născut Iisus?

Observ în mesajul tău un ”scenariu” preconceput de a ”demola” astrologia.
Astrologia este o realitate.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.07.2012, 23:47:57
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul



Funny
Leul, cica e asa de obsedat de onoruri ca, daca primeste o cupa la campionatul de șotron, e în stare sa umble cu ea atârnata la gât, sa vada lumea cât de grozav este.
Meseria potrivita pentru taur –dezgustator de maioneza, pt. rac- pitic de gradina, pt. leu- sef de bloc.
La fecioara, medicamentul norocos - toate (fara exceptie)
Balanta are certe înclinatii intelectuale, utile în studiul aprofundat al programului tv, iar medicamentul norocos e gelul anticelulitic.
Problema cu sagetatorul e ca, având o inima foarte mare, alesul sau aleasa se poate trezi într-un ventricul teribil de aglomerat. :))
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.07.2012, 23:57:51
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu l-am postat dupa ce am citit ce spunea la mine da mai bine tac ca sa mai am o sansa la dialog cu cineva :) Sa las si ceva serios ca sa nu se supere nimeni pe mine pt ca am aruncat in derizoriu discutia(initial vroiam sa postez ceva partial analiza istorica si partial biblica dar ma abtin ca sa nu involburez apele si mai mult.Poate cu alta ocazie.)

,,Dincolo de glumele care se fac pe seama credintei in zodii, aceasta credinta exista. Este curios, dar oamenii care refuza sa creada in Dumnezeu, prefera sa se supuna unor berbeci imaginari care se afla in stele. O gospodina trece cu vederea cuvintele lui Hristos: "iubeste pe aproapele tau", dar o asculta pe prezentatoarea TV, daca ii zice: "astazi veti avea o zi grea, evitati conflictele cu cei apropiati".

Faptul ca omul e indreptat spre latura tainica a existentei sale vorbeste despre dualitatea naturii umane. Pe de o parte, e lumea imediata, vazuta, iar pe de alta parte, lumea mistica, necunoscuta si nesigura, dar prezenta in chip latent in fiecare. Omul crede, daca nu in Dumnezeu, atunci in orice altceva. De exemplu, studentii din Iasi nu trec in timpul sesiunii pe sub peretele fostei Edituri "Junimea", pentru ca "nu le merge" la examene. Altii, din aceleasi motive, nu calca pe capacele de canalizare.Lumea interioara a acestor oameni e o lume caleidoscopica, dezordonata, care isi lasa amprenta asupra modului de gandire si de receptare. De aici fragmentarismul lumii moderne si, mai ales, postmoderniste, lumea clipurilor si a colajelor.

Omul are nevoie de repere in univers, el nu poate sa existe de la sine. Experienta fricii, a singuratatii, ne impinge spre credintele cele mai ciudate. E adevarat, exista stele si constelatii, fiecare cu nume si traiectorii proprii, dar cum putem crede ca un corp irational poate influenta in vreun fel fiinta atat de complexa care este omul? Ce-i drept, in complexitatea sa, omul poate sa creada chiar si ca luna, care nu e decat un bolovan, poate sa-i hotarasca soarta! Aceasta credinta ma duce cu gandul la personajul lui Creanga, care plangea de frica bolovanului de sare de pe soba.

Sfintii Parinti spun ca obisnuintele sunt a doua fire. De aceea, omul care asculta mai multa vreme horoscoapele ajunge, in cele din urma, sa fie o umbra a semnului sau zodiacal. Acesti oameni nu isi dau seama ca devin foarte vulnerabili, pentru ca e destul sa-i afli zodia si poti face cu el ce vrei, il manipulezi ca pe un zombi.Noi suntem invitati sa imitam sau pe Hristos, sau berbecii, taurii si racii zodiacali. Imitand, devenim, sustine ascetica ortodoxa. Dar, desigur, fiecare e liber sa aleaga ceea ce vrea el sa devina."(Savatie Bastovoi,preluare de pe crestinortodox.ro)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.07.2012, 01:13:08
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul

E adevarat, exista stele si constelatii, fiecare cu nume si traiectorii proprii, dar cum putem crede ca un corp irational poate influenta in vreun fel fiinta atat de complexa care este omul? Ce-i drept, in complexitatea sa, omul poate sa creada chiar si ca luna, care nu e decat un bolovan, poate sa-i hotarasca soarta! Aceasta credinta ma duce cu gandul la personajul lui Creanga, care plangea de frica bolovanului de sare de pe soba.
Daca poate sau nu influenta natura inconjuratoare nu neaparat omul care este o fiinta rationala, doar o lipsa de cunoastere ne poate determina sa negam aceste lucruri. Si n-ar mai fi nici o deosebire intre noi, care ne pretindem credinciosi, si ateii care combat existenta lui Dumnezeu numai fiindca in mintea lor nu incape o asemenea... aberatie. Spre deosebire de "Prostia omeneasca" a lui Creanga, noi suntem foarte dependenti de "pozitia" drobului de sare si nu ne sta noua in putere sa-l miscam de-acolo, ci numai Dumnezeu dispune in raport evident cu puterea rugaciunii noastre.
Sa sustii ca Universul nu este un sistem complex legat de forte ce se influenteaza reciproc, prin voia lui Dumnezeu, mi se pare extrem de riscant, astazi, cand avem la indemana destule forme de cunoastere si verificare.
E adevarat, spre exemplu, ca Dumnezeu ne da cutremurele, dar verificand asa, ca din intamplare, vom fi uimiti sa descoperim ca de fapt anumite planete au fost aliniate exact in aceleasi pozitii care au fost si la cutremurul devastator din anul cutare, si in anul cutare, etc. Este verificabil, trebuie doar cautat.

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul

Sfintii Parinti spun ca obisnuintele sunt a doua fire. De aceea, omul care asculta mai multa vreme horoscoapele ajunge, in cele din urma, sa fie o umbra a semnului sau zodiacal. Acesti oameni nu isi dau seama ca devin foarte vulnerabili, pentru ca e destul sa-i afli zodia si poti face cu el ce vrei, il manipulezi ca pe un zombi.Noi suntem invitati sa imitam sau pe Hristos, sau berbecii, taurii si racii zodiacali. Imitand, devenim, sustine ascetica ortodoxa. Dar, desigur, fiecare e liber sa aleaga ceea ce vrea el sa devina."(Savatie Bastovoi,preluare de pe crestinortodox.ro)
A asculta horoscopul ca si prognoza zilei, este certitudinea unei caderi continui. Dar a studia astrele in general, pentru a cunoaste o farama din tainele Creatiei lui Dumnezeu, nu cred ca este in contradictie cu voia Lui. Nu ne creionam viata dupa pozitia astrelor, doar facem anumite constatari, dupa ce ele se petrec. Iar lumea stiintei este plina de consemnari pe acesta tema, fie ca vin din lumea medicala, din dosarele politiei, din geologie sau agricultura.
Si-apoi, voia lui Dumnezeu este ca Pamantul sa dispuna (inca!!) de toate conditiile pentru viata, dar daca Universul ar fi un haos si nu o interactiune divina, nimic n-ar mai fi cu putinta. Este tot o constatare, privind in istoria vietii. E clar ca anticipam ca va veni toamna, iarna, primavara, dar asta numai daca Dumnezeu ingaduie. Pana cand, nu cunoastem, dar stim ca va veni o zi cand va rostogoli "Drobul de sare" tot de-acolo de sus...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.07.2012, 01:28:26
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sper ca am pus ghilimelele de rigoare,in postarea cu pricina,pt a se vedea,inclusiv la finalul ei, ca este un citat dintr-o opinie a Parintelui Bastovoi.Sa nu intelega cineva ca am acest gen de intelegere :) pt ca pe viitor nu am cum sa ma ridic la inaltimea ei,distanta dintre mine si un ,,om filocalic" depasind pana si distanta aproximata in celebrele versuri eminesciene ,,E-o cale-atât de lunga./Ca mii de ani i-au trebuit/Luminii sa ne-ajunga.".PS:opinia mea personala,cu privire la aceste aspecte,depaseste cu mult granitele fixate,cu delicatete,acestei discutii ca sa intru in detalii nesemnificative :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.07.2012, 01:33:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Cat de hazliu este descris Varsatorul
[COLOR=#CC6600]Personalitate[/COLOR]: Varsatorii sunt cele mai ciudate fiinte de pe Terra, ceea ce explica frecventa marita cu care sunt rapiti de martieni. Nu se stie totusi daca acestia îi selecteaza doar pentru a le studia anomaliile sau fiindca îi considera o specie înrudita. Oricum, este ceva în neregula cu ei, deoarece au idei stranii, reactii imprevizibile si fac totul pe dos fata de restul omenirii.

Eu sunt pasionata de Astronomie,acum ceva timp mi-am cumparat un telescop,un hobby ca si altele.
In Bucuresti mereu mergeam la Observator,cand era vreun eveniment astronomic.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 03.07.2012 at 01:36:54.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogma Democratiei si Dogma Statului Paternal Mihnea Dragomir Dogmatica 71 17.02.2013 19:45:07
Dogma este obligatorie pentru mantuire catalin2 Dogmatica 137 04.10.2011 15:59:10
Religie, Dogma, Ortodoxism vs Buddhism, Hinduism vs iubirea libera a Divinitatii Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 126 31.01.2011 16:41:30
Iluzia Liberului Arbitru andreicozia Generalitati 46 02.03.2010 23:28:30
De unde avem dogma trinitatii ? Eutifievv_emi Despre Sfanta Scriptura 56 28.02.2010 18:29:42