Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.01.2006, 18:27:57
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citind msg de pana aici, iaca ca am gasit multe care m-au cam pus pe ganduri. Nu voiesc a intra in polemica cu nice un hombre, dara ma intreb, de ce unii oameni, consuma atata energie pt. a sustine ceva despre care nu au suficiente cunostiinte? Si ortodocsii, citesc Sfanta Scriptura(asa ii zice la noi), si ce nu inteleg il intreaba pe duhovnic. Pt. ca eu lucrez cu neoprotestanti si ei studiaza Biblia, subliniaza anumite pasaje, vorbesc inspirati de ,,Duhul", dara in acelasi timp se mai barfesc, etc, etc, sunt la fel ca majoritatea dintre noi, oamenii pacatosi, pt. care Domnul s-a rastignit. In speranta ca cele scrise nu vor ofensa pe careva, iaca, inchei.;)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.01.2006, 15:00:17
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Foarte bine ar fi ca la dialog sa participe si persoane din alte culte, e normal sa discuti despre cineva sa aiba sansa sa-si expuna punctul de vedere.

Ne este greu sa facem fata atacurilor altor culte din 2 motive:
Unul pentru ca ne ataca :-) si nu toti sintem genul de a argumenta si a avea nesfarsite conrtadictii pentru probleme pe care le consideram rezolvate, mai ales ca asta cere sa studiezi si sa cauti multa informatie. Chiar atitudinea misionara a Bisericii Ortodoxe are alte principii decat a incepe o munca de convingere imediat ce intalnesti pe cineva.
Al doilea, noi stim ca Biserica Ortodoxa invata cu dreptate cele de cuviinta si nu tinem sa verificam personal daca fircare invatatura e corecta, convinsi ca Parintii de la Sinoadele Ecumenice au stiut mai bine decat noi si au fost mai luminati sa ia deciziile.

Partea trista e ca pe multi din cei considerati ortodocsi nu au o viata religioasa si nu-i intereseaza problemele de credinta. Asta se intampla intodeauna cand o religie e imbratisata de mase mari de oameni, devine mai difuza si mai eterogena, dar oricum nu poti sa pastrezi religia doar pentru o elita. Daca pe acestia ii iau cultele drept reprezentanti ai ortodoxiei, sigur ca ne considera delasati, necunoscatori si plini de greseli si profita de asta in discutii. Cultele acestea fiind mai noi, membrii lor sint selectati, de insasi faptul ca trebuiau sa-si schimbe constient apartenenta, si asta a inplicat un efort pe care nu-l faceau daca nu-i interesa. Odata cu cresterea numarului de membrii in ultima vreme fenomenul de delasare apare si la ei.

Cel mai bun raspuns cred ca ar fi sa lase teoria pe planul doi si sa demonstreze prin rezultate ceea ce spun, sint sigur ca purtarea lor buna ne va aduce mai multa pace si intelegere decat obositoarele discutii.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.01.2006, 23:31:00
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Draga "lucians" de ce au baptistii adevarul de partea lor? Fac cumva parte din Biserica intemeiata la Cincizecime, cu continuitate istorica si acuratete dogmatica pana in ziua de azi? Biserica Ortodoxa NU este infiintata pe baza unor pareri rezultate din citirea Sfintei Scripturi, ci chiar Noul Testament constituie o mica parte din Sfanta Traditie Apostolica din Biserica Ortodoxa. Neoprotestantii se conduc dupa un canon al Noului Testament 100% ortodox. Si apoi unde este unitatea de duh? Pai numai in SUA sunt vreo 17 ramuri de baptisti, ca sa nu mai vorbim de ceilalti neoprotestanti, de ordinul zecilor de mii de secte, care TOTI se cred detinatori ai adevarului, toti se cred "in duh si adevar". E adevarat ca multi "ortodocsi" nu citesc Biblia. I-am pus in ghilimele pentru ca de fapt nu mai sunt ortodocsi, se cred ortodocsi prin faptul ca mai respecta unele ritualuri (botez, cununie, inmormantare) pe care le fac pur formal, dintr-un sentiment de turma. Nici n-ar avea nevoie sa citeasca Scriptura daca ar merge la Biserica si ar face cele necesare (spovedanie si impartasanie) pentru ca, spre deosebire de baptisti, care au o cina comemorativa, de paine si vin fara sfintire, ortodocsii au Trupul si Sangele Domnului, (care s-au pastrat in forma instituita de Apostoli numai in Biserica Ortodoxa) si impartasindu-se cu credinta, fara multa citire, fara multa povatuire, se salasluieste in ei Viata vesnica, care ii schimba, ii transforma, ii sfinteste, le da har si putere. Adica, daca unii se aduna "in numele lui Hristos", ortodocsii se aduna "in jurul lui Hristos" cu care se unesc si se sfintesc. Iar cine nu se impartaseste cu Trupul si Sangele Domnului "nu va avea viata in el" (Viata vesnica). Ca ortodocsii (cea mai mare parte) nu se mai impartasesc de loc sau f. rar, aici este tragedia. O hotarare a Sfintilor Parinti spune ca cel ce nu se impartaseste 3 duminici consecutiv, sa fie exclus din comunitate, deci cati mai sunt cu adevarat ortodocsi? Unde erau baptistii de la noi pe vremea lui Stefan cel Mare? Sau macar pe vremea lui Ion Creanga? Ai citit "Amintiri din copilarie"? Veneau taranii de la camp (care erau analfabeti, scoala din sat a infiintat-o preotul Ioan) sa citeasca Biblia, pe care nici n-o aveau? Si crezi ca nu se mantuiau, fiindca nu venise nici un pastor cu cravata de peste Ocean sa le explice cum sa creada? Sa fim seriosi! "Sola Scriptura" e cel mai sigur mijloc de a-i dezbina pe crestini. Ti-as fi recunoscator daca mi-ai gasi in Scriptura un argument pentru "Sola Scriptura". Dar nu ai cum, o sa gasesti impotriva.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.02.2006, 00:01:35
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Draga "scarecrow" cateva argumente pentru tine. Crestinii tin duminica pentru ca... sunt crestini. CRESTINISMUL SE INTEMEIAZA PE INVIEREA LUI HRISTOS, nu pe legea lui Moise, data numai EVREILOR. Crestinii n-au tinut niciodata Sabatul, pe care ei il traduc ca "sambata", dar de fapt in traducere inseamna odihna. In Noul Testament (nu intamplator) este amintita duminica de 8 ori - de ce duminica si nu o alta zi, sa-ti explice prietenul adventist (la Inviere, la intrarea prin usile inchise, cand ucenicii erau adunati, deci in constiinta lor era deja dminica, s.a.). La evrei nu existau zilele saptamanii asa cum le stim azi, era sabatul, apoi prima zi dupa sabat, a doua, s.a.m.d. Denumirea actuala este preluata de la romani, dupa planete: Luna-luni, Marte-marti...
Constantin cel Mare nu a inlocuit sambata cu duminica, ci a decretat duminica ca zi libera in imperiu (pentru a-i ajuta pe crestini sa poata merge la Liturghie). Mai gasesti argumente la Parintii Apostolici (urmasii directi ai Apostolilor sau care au trait in primul secol). Astfel, Sf. Ignatie Teoforul, episcop martir uns de Sf. Ap. Pavel, mort la Roma in 107, mancat de fiare, in Epistola catre Magnezieni, spune: "Voi sa nu tineti sambata ca fatarnicii" apoi mai gasesti in "Didahia" sau invatatura celor 12 Apostoli acelasi lucru, ca sa nu mai spunem ca n-o sa gasesti nicaieri ca s-ar fi tinut sambata de catre crestini. Adventistii obisnuiesc sa citeze unele grupari sectare, iesite din Biserica, care, tot asa ca si ei, conducandu-se dupa litera, tineau sambata. Mai multe, cu alta ocazie.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.02.2006, 09:40:15
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Pentru "daliapantelimon". Ai viata grea. Nu cred ca e bine sa te contrazici cu ei, pentru ca esti singura, iar invatatura si practica lor se deodebeste ca de la cer la pamant de a noastra. In afara de Biblie din care ei au facut un idol (mai precis din litera ei), nu mai au nimic. E adevarat ca se straduiesc sa duca o viata morala, dar numai pentru asta nu trebuia sa vina Domnul Iisus Hristos sa se rastigneasca. El a venit sa aduca focul Duhului Sfant, si, fiind constient ca noi prin puterea noastra nu putem face nimic, ne-a lasat Trupul si Sangele Lui ca sa ne intarim si sa ne sfintim. Poti sa constati si singura ca ei (baptistii) sunt departe de darurile Duhului Sfant, enumerate in Ep. catre Galateni (5, 22-26): bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, credinta, facerea de bine, infranarea etc. Simplul fapt ca te tachineaza arata ca nu le au, dar au rautate. Cat despre faptul ca vorbesc de Dumnezeu... credinta se arata prin fapte spune Sf. Ap. Iacov, iar nu cum spune "lucians" ca "cine vorbeste de Dumnezeu este din Dumnezeu". E o fraza goala fara sustinere, ca sa nu mai spunem ca "nu tot cel ce zice Doamne, Doamne, va intra in Imparatie". Credinta fara Taine nu sfinteste pe nimeni, ramane la nivel de autosugestie. Isi bat joc de ceea ce nu cunosc, pentru ca cinstirea sfintilor si a Maicii Domnului, vine din observatie, intarita de practica, ca sa nu mai spun ca dateaza de la inceputul crestinismului. Sf. Nicolae Velimirovici scrie o intamplare care am s-o povestesc pe scurt si din memorie.
In Rusia, unei mame i s-a imbolnavit grav copilul. Comisia de medici care l-a examinat nu-i mai dadea nici o sansa, unul singur a zis ca o sansa ar fi daca ar transpira. Disperata, mama s-a dus in alta camera, plangand. Pe perete avea o iconita a Maicii Domnului cu Pruncul, mai mult ca un tablou decorativ. A ingenunchiat in fata icoanei si s-a rugat: "Maica Domnului, tu stii ce inseamna sa-ti pierzi copilul, nu ingadui sa mi se intample si mie asta". In coltul ochiului Maicii Domnului a aparut o lacrima. Dupa ce s-a rugat, mama s-a dus in camera copilului si o, minune! copilul era ud de transpiratie, si in scurt timp s-a insanatosit.
Nu cred ca exista ortodox adevarat care sa nu se fi rugat Maicii Domnului si rugaciunea sa nu-i fie ascultata, pentru ca Maica Domnului nu lasa pe nimeni din cei aflati in necaz si nevoie. Aceste intamplari nestiute de multe ori, ne dau convingerea ca tachinarile altor "crestini" sunt opera diavolului. In ceea ce ma priveste, ca unul care am multi baptisti in neam, pot sa-ti spun ca de cand "s-au pocait" (vorba vine, ca pocainta inseamna sa-ti vezi pacatele tale, nu pe ale altora) au devenit plini de mandrie si rautate, asa ca nu ma mir ca nu esti scutita de aceste "roade"...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.02.2006, 11:15:49
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Nu incerc aici sa fac o apologie a invataturii de credinta crestin ortodoxe! Dar tin sa subliniez faptul ca "Biserica Ortodoxa este constienta ca reprezinta Biserica adevarata, posedand plenitudinea si si nestricaciunea adevarului in Duhul Sfant."
Astfel aceasta Biserica a Duhului Sfant nu isi poate dori decat ca toata lumea crestina sa vina la cunostinta adevarului, si toate confesiunile care s-au separat pe parcursul timpului de Biserica, sa se "contopeasca in Ortodoxia Universala".
Lumea crestina trebuie sa devina ortodoxa, atat prin invatatura de credinta, cat si prin fapte in Duhul Sfant!
Lucrez intr-un colectiv mixt, baptisti cu ortodocsi. Culmea, dar ortodocsii nici nu prea vor sa auda de Dumnezeu, pe canda baptistii numai despre asta vorbesc. Problema e ca ma provoaca uneori, spun ca eu cred in Dumnezeu feminin, sfinti si alte idolatrii. Duhovnicul meu zica sa evit, dar vad ca nu se poate, ataca mereu. Cu ce argumente le pot inchide gura????
Si eu lucrez intr-o fundatie in care majoritatea sunt protestanti sau neo-protestanti. La inceput mi-a fost greu dar acum ne rugam impreuna, ei in felul lor, eu in al meu. Le-am vorbit despre Sfinti, despre Maica Domnului, despre faptul ca singura invatatura corecta este cea ortodoxa, imi sustin cu tarie opinia si Slava Domnului acum imi respecta opinia si au incetat sa incerce sa ma converteasca. Eu zic ca asa cum a scris Alecsandru, prin faptele si purtarea noastra vom arata ca ortodoxia este calea cea dreapta. Doamne ajuta!:satisfied:
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.11.2007, 23:17:17
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Dragii mei,cautati cartea Calauza in credinta Ortodoxa de Par.Cleopa.Acolo veti afla totul despre cunoasterea si apararea ortodoxiei,si despre istoria sectelor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodoxia dobrin7m Dogmatica 64 25.09.2011 20:23:28
Ortodoxia si masoneria Don_Juan Generalitati 29 26.02.2010 11:43:47
Ortodoxia si modernitate Noesisaa Despre Biserica Ortodoxa in general 15 17.12.2009 12:26:23
ORTODOXIA cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 73 14.08.2008 13:43:58
Ortodoxia danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 33 03.11.2007 14:59:22