Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2012, 13:25:59
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit Biserica Ortodoxa si influenta ei in societate

Din experiențele pe care le-am avut de-a lungul vieții am observat că în aproape toate împrejurările creștinii ortodocși sau așa zișii creștini ortodocși au manifestat și manifestă foarte multă de fapt neîncreștinare, lipsă de creștinism, lipsă de Dumnezeu și o foarte mare distanță între ceea ce promovează Sfânta Scriptură și Sfânta Tradiție și ceea ce se întâmplă practic pe teren. Este absolut izbitoare de fapt diferența extrem de mare între predania Scripturii și a Tradiției și practica de zi cu zi a majorității "ortodcoșilor" cu care am avut onorul să mă întâlnesc.

Care sunt cauzele acestei discrepanțe enorme între poziția teoretică a Scripturii și a Tradiției și poziția practică absolut jenantă a ortodocșilor? Sau ar trebui să înțelegem că majoritatea ortodocșilor de fapt nu sunt ortodocși, nu sunt reprezentanți pentru această categorie și ar trebui să facem abstracție de ei? Care sunt cauzele pentru care viața oamenilor, a ortodcșilor, instituțiile, relațiile sunt atât de puțin întemeiate pe Christos deși noi suntem "creștini de 2000 de ani"? Cum se explică majoritatea în procente a ortodocșilor și minoritatea flagrantă a prezenței ortodoxiei și a lui Christos în societate, în instituții, în oameni și între ei? Care sunt cauzele pentru care așa zisa majoritate ortodoxă nu reușește să fie în practică decât o minoritate călcată în picioare și fără nici o influență în construirea societății pe principii creștine, evanghelice și biblice? Cum de la o așa majoritate de ortodoxie și de ortodocși avem o asemenea minoritate de creștini, în schimb avem o asemenea majoritate de corupție, de tâlhării, de escrocherii (cu acte mai mult sau mai puțin în regulă), de canalii, de lipsă de iubire, de lipsă de prietenie și de sprijin reciproc, de lipsă de onestitate și de imparțialitate? Cum de este la așa majoritate de ortodocși, așa majoritate de ticăloși în diferitele domenii ale vieții? Cum de este la o așa majoritate de ortodocși o așa majoritate de lipsă de creștinism și de lipsă de Dumnezeu în toată societatea? Pe baza a ce își justifică Biserica Ortodoxă lipsa de implicare în transformarea oamenilor și a instituțiilor unei societăți? Și vorbim în condițiile unei prezențe de secole și secole a Bisericii Ortodoxe, nu de vreun derapaj accidental recent?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.07.2012, 13:50:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Lipsa relatiei noastre cu Dumnezeu ne face sa fim crestini doar cu numele. Altfel stau lucrurile atunci cand Il iubesti si altfel atunci cand te opresti doar la niste afirmatii despre El.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.07.2012, 13:51:37
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Domnule Savonarola, trebuie să înțelegem că de derapaje de genul celor pe care le sesizați la "așa zișii creștini ortodocși" dumneavoastră nu vă faceți vinovat decât în mică măsură sau, cine știe, poate chiar deloc ?

Sau vorbim, cumva, de povestea cu bârna și paiul ?

Cât și cum ați contribuit dumneavoastră pentru combaterea acestei presupuse stări de fapt ? Cu exemplul personal, cu rugăciunea, cu trăirea duhovnicească ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.07.2012, 14:26:55
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Cam scurt expediați problema, Costel. Nu vi se pare că ar fi cazul de o abordare puțin mai detaliată? Nu aș vrea să vă ispitesc, dacă nu vreți până la urmă nu este necesar să răspundeți.

Last edited by Decebal; 26.07.2012 at 16:19:34.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.08.2012, 09:32:15
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Din pricina unor carente in educatie, in primul rand in familie, apoi in scoala, in mediul social, in presa agresiva si non/anti-ortodoxa.
Acele carențe în educație despre care vorbiți sunt tot niște carențe ale ortodocșilor și ale păstorilor lor spirituali, preoții ortodocși plus prea înalții lor. Cu alte cuvinte carențele de educație apar fiindcă unora nu le pasă absolut deloc de educația de toate felurile, inclusiv cea creștină ortodoxă. Și nu le pasă de corectarea acestei educații, în schimb le pasă foarte mult de slujbele pe care își iau banii, unii ca să își recupereze șpăgile deja avansate. Nu mai încercați deci să aruncați vina pe lipsa de educație când preoții ortodcși au TOATĂ PUTEREA să se opună acestor lucruri. Dacă nu se opun și lasă lucrurile să meargă după cum le direcționaează alții, după cum le direcționează duhurile lumii sau cele demonice, atunci RĂSPUNDEREA, aia de care tot fugiți (dar nu știu, zău, până unde și până când), atârnă de cei care au puterea. Iar BOR are putere în societatea românească doar că se încăpățânează, într-o REZISTENȚĂ ÎMPOTRIVA SFÂNTULUI SPIRIT, să își exercite această putere tocmai pentru a nu ridica nivelul calitativ al creștinismului și pentru a nu își pierde statutul de biserică dominantă. Bine, ce-i drept, unii chiar nu sunt în stare să ridice nivelul creștinismului din moment ce chiar ei au de lucrat serios la capitolul transformării lor în creștini, deși sunt chiar preoți printre ei. Dar cum am mai spus, crucea este pentru acei puțin și tratați drept fraieri de către șmecheri, iar pentru marea majoritate pe care BOR nu o educă este considerată de ajuns ortodoxia de tarabă, de larg consum, consumeristă, aia care nu pune probleme și în care nu trebuie să te lepzi de tine, să îți iei crucea și să îl urmezi pe Christos.

În ceea ce privește prea, iarăși văd că se aruncă TOATĂ răspunderea neapărat în altă parte, când BOR ar putea să intervină, DACĂ AR VREA, dar nu vrea pentru că pe oamenii care trăiesc după duhul lumii nu îi prea poți obliga să asculte de Sfântul Spirit, prin multe mijloace:

  • prin propagandă printre creștinii ortodocși pentru evitarea unor canale mass-media sau a unor emisiuni, etc;
  • printr-o ofertă serioasă a Bisericii de mass-media alternativă, iar aici este clar, din punctul meu de vedere, că situl "Război întru Cuvânt" este cu mult, dar cu mult, peste scânteile oficiale;
  • prin chemarea la raport a acelor regizori, moderatori de emisiuni, etc care propagă mass-media de proastă calitate, necreștină și care pot fi și trebuie să fie amenințați și sancționați de Biserică în cazul în care nu fac trecerea și nu renunță la promovarea mediatică a mizeriilor, a non-valorilor, a ne-creștinătăților, etc; nici nu trebuie să stau mult să mă gândesc și pot oferi repede o listă de inși care trebuiau de mult chemați la raport și care trebuie de urgență excluși din Sfânta Biserică Răsăriteano-Catolică (sau Ortodoxă)
Aici am doar câteva idei așa pe fugă, sunt sigur că se pot găsi mult mai multe și foarte eficiente. Dar nu le pune nimeni în practică, însă când vine vorba despre BENEFICIEREA de slujbe și imagine bisericești toți falșii creștini ortodocși se afișează prin mass-media cu BOR ca să arate și ei că sunt în rândul lumii. Și așa este, ei chiar sunt în rândul lumii și în afara celor din rândul spiritualilor. ... Dar ei sunt "creștini", ... și "ortodocși", .. crucea, Christos, Evanghelia sunt pentru alții, nu pentru semeții și plinii de mărire sau de cădere români. Ei nu se înjosesc cu Evanghelia.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.08.2012, 09:34:53
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Lipsa relatiei noastre cu Dumnezeu ne face sa fim crestini doar cu numele. Altfel stau lucrurile atunci cand Il iubesti si altfel atunci cand te opresti doar la niste afirmatii despre El.
Subscriu acestei afirmatii pertinente.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.08.2012, 09:50:14
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Cât și cum ați contribuit dumneavoastră pentru combaterea acestei presupuse stări de fapt ? Cu exemplul personal, cu rugăciunea, cu trăirea duhovnicească ?
Subscriu acestei asertiuni pertinente a domnului MihaiG.

Nu trebuie sa intrebam doar: "ce poate face Biserica pentru noi" ci si "ce putem face noi personal pentru Biserica conlucrand cu harul Duhului Sfant intru Hristos Iisus?"

Sfatnul Ilie Tesviteanul prin trairea lui in Dumnezeu a tinut in viata (prin mijlocirea rugaciunii, prin luminarea oamnilor cu invatatura, cuvantul lui Dumnezeu, viata sa) un intreg neam (popor)...

Sfantul Moise prin trairea lui in Dumnezeu a tinut in viata (prin mijlocirea rugaciunii, prin luminarea oamnilor cu invatatura, cuvantul lui Dumnezeu, viata sa) un intreg neam (popor)...
Cand Dumnezeu spunea: "Moise lasa-ma sa ii las sa se adanceasca in moartea lor duhovniceasca si sa ridic din tine un neam mare"... Moise se ruga plin de iubire atat pentru Dumenzeu cat si pentru poporul sau, si pentru toti oamenii: "Doamne daca vrei sa ii lasi pe drumul lor gresit de coboare in moartea duhovniceasca... trece-ma si pe mine in rand cu ei (desi eu nu sunt ca ei, datorita harului Tau ca m-ai ajutat sa raspund la iubirea TA asa cum se cuvine...)".

Iata deci exemple elocvente de Oameni care au facut ceva pentru Biserica, pentru oameni... pentru Dumnezeu.

Sa nu uitam pe Sfantul Pavel care ar fi vrut el sa fie "anatema" daca prin acesta fratii sai s-ar fi mantuit de orbirea duhovniceasca....
Sa nu uitam de Sfantul Simeon Noul Teolog, de Sfantul Grigorie Palama, de Sfantul Ioan Damaschin, de Sfantul Nichita Stithatul, de Sfantul Serafim de Sarov...

Si intrucat comentez o postare a uni reprezentat romano-catolic adaug ca modele de hristificare (sfintenie) pentru dansii (si nu numai) pe: Sfantul Francisc de Assisi, Sfantul Anton de Padova... (caci nu "primatul papal" si nici episcopia Romei ca institutie nu tine in spate Biserica Romano-Catolica... ci omul hristificat precum cei 2 sfinti mentionati).

Nu cumva doar ei (sfintii) duc in spate (cu harul lui Dumnezeu) Biserica lui Hristos (de pe pamant) si implicit pe noi cei ce pasim in Sfanta Biserica, prin Sfintele Taine dupa invatatura Sfintilor Parinti? Nu cumva ar fi indicat sa puntem si noi umarul la efortul lor... dupa talantul (talantii) pe care i-am primit fiecare dintre noi?

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 10.08.2012 at 10:11:09.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.08.2012, 10:14:59
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Din pricina haosului neincetat care domneste in societatea romanesca. Din pricina programului national, practicat sistematic, de hotie-minciuna-distrugere.
Da, numai că acest haos și acest program se execută chiar sub ochii aparent neputincioși ai preoților, teologilor, profesorilor de teolofie și credincioșilor ortodocși. Dumneavoastră spuneți că ortodocșii nu pot să aibă control asupra acestir lucruri, însă lucrurile nu stau chiar așa pentru că totuși ortodocșii fiind o majoritate, chiar și politică, ar putea influența lucrurile într-un al sens. Dar nu o fac, și asta pentru că, poate nu știți, dar spre exemplu atunci când a avut loc alegerea patriarhului în 2007 majoritatea episcopilor BOR au venit la sesiunea aceea de alegere cu mireni aleși din eparhiile lor tot numai politicieni, ooameni de afaceri, masoni, profesori universitari. Politica ce a dus și duce de râpă această țară nu este cu nimic luată la rost de ierarhii și preoții ortodocși, ba mai mult la alegerea patriarhului nu s-au găsit, vezi Doamne, alți mireni pentru alegerea patriarhului decât numai oameni din politică sau în conexiune strânsă cu politica, ca să nu îi mai pomenim și pe francmasoni. Să nu fi existat alți oameni, alți mireni cu mai mult Duh Sfânt decât pârliții și ne-duhovniceștii din politica românească? Ba da, se găseau, și încă se mai găsesc, doar că unii s-ar putea să aibă alte interese decât acelea ale Sfântului Spirit. Sunt atâția creștini ortodocși în țara asta vrednici și cu capacități de a înțelege lucruri mai mari și de a lua alegeri importante, dar acolo taman pe politicienii pseudo-creștini, pseudo-ortodocși le-a căzut să îi aducă la "alegerea în Duh Sfânt".

Deci, domnule Ioan Cezar, acel program se pune în aplicare și prin români și prin ortodocși. Cine îi împinge, domnule de la spate să nu pună în aplicare, să se abată de la planurile Satanei și să pună în aplicare Planul lui Dumnezeu? Cine îi ține în ignoranță și îi lasă de capul lor să facă cum or vrea? Cine nu exercită un CONTROL SPIRITUAL ȘI MORAL asupra societății și lasă lucrurile după planurile și șmecheriile dușmanilor românității și ai ortodoxiei?

Unde sunt, Doamne, pompierii de serviciu? Aa, stai că era să uit, de intervenit se intervine doar împotriva "dușmanului de clasă", a "sabotorului", a "banditului mistic, eventual și luciferic". Noroc că mi-am adus aminte.

Last edited by Decebal; 11.08.2012 at 22:38:45.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.08.2012, 22:45:38
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Patriarhia română nu are nimic de zis despre concertul anti-creștinei Lady Gaga?

http://apologeticum.wordpress.com/20...nei-lady-gaga/

comentariu Apologeticum:

Citat:
Credem că ne-am cam obișnuit cu această atitudine de lașitate a Patriarhiei Române. Doar când îi sunt atacate propriile interese, vedem o atitudine feroce, chiar neortodoxă. Care ar putea fi motivul pentru care Patriarhia nici măcar nu își spune punctul de vedere vis-a-vis de o blasfemiatoare? De ce nu sfătuiește oamenii să nu meargă la astfel de concerte? Iată întrebări la care vor trebui să răspundă în fața Mântuitorului Hristos, Care a fost batjocorit de către această jidovă și vom asista iarăși la alte balsfemii, chiar în România ortodoxă, la câțiva pași de Patriarhie!
http://apologeticum.wordpress.com/20...mnati-petitia/

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...test-crestini/

Becali: “Lady Gaga e discipolul lui Satan”

Citat:
Europarlamentarul român a protestat public împotriva concertului lui Lady Gaga din București, programat pentru 16 august. Acesta nu este de acord ca Lady Gaga să fie interzisă, ci dorește ca ea să fie batjocorită. Într-o intervenție prin telefon la RTV, Gigi Becali a spus că adevărații creștini o “vor scuipa și batjocori, să vadă că în România este nimic”. Potrivit acestuia, credincioșii ar trebui să protesteze și împotriva abuzurilor statului, în special împotriva procurorilor care “fac dosare la comandă“.

Last edited by Decebal; 11.08.2012 at 23:02:20.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.09.2012, 21:10:08
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Aveți o perspectivă greșită, domnule AlinB. Și vă rog să mă iertați dar eu văd că preoții se ocupă în foarte mică măsură de mântuirea oamenilor, iar în mare măsură se ocupă de interesele lor personale sau de grup; mântuirea oamenilor este undeva printre ultimele locuri în prioritățile popilor, cel puțin din ceea ce am văzut eu până acum, nemaipunând la socoteală că unii dintre clerici ar trebui să își vadă în primul rând de propria lor încreștinare și mântuire și abia după aceea să își mai vadă și de a altora. Doar purtarea unei bărbi, a unor straie preoțești și un glas mai bun decât al altora nu te face mai creștin decât alții.

Iar modelul pe care îl propuneți este greșit pentru că presupune prea multă lipsă de ordine, lipsă de coordonare și lăsare de izbeliște a mirenilor de către clerici. Acolo unde este Duhul Sfânt este unitate, dragoste, conlucrare, nu dezbinare și lucrare fiecare pe contul lui. Iar o mistificare pe care văd că persistați să o faceți este aceea că nu ar fi oameni, însă dacă nu sunt oameni nu putem să aruncăm totul pe seama lui Dumnezeu și a oamenilor; cei care sunt responsabili sunt și cei vinovați de astfel de stări de lucruri, iar dumneavoastră îi culpabilizați chiar la modul indirect prin această critică pe care o faceți. Deci dacă nu există oameni, dacă nu există creștini suficienți și dacă nu sunt suficienți pentru o implicare mai mare socială decât pentru propria lor supraviețuire sau îmbogățire, astea se datorează lipsei de proiect, lipsei de responsabilitate pentru niște responsabilități legitime, lipsei de angajare în lucruri serioase și de mare anvergură, lipsei de ascultare față de Dumnezeu, față de Sfânta Scriptură, față de Sfânta Tradiție, etc.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
desi cu mila lui Dummnezeu si multa greutate ceva ceva s-a infiripat pe linia asta, avem vreo 20-30 organizatii crestin ortodoxe plus filiale care ceva ceva fac ele, fiecare pe felia lui,
Îmi cer iertare, domnule AlinB, dar eu nu știu despre ce organizații vorbiți, nu am auzit de ele, nu am auzit să le fi promovat cineva, oricât de nedesăvârșite ar fi ele, nu am auzit să le fi promovat cineva de la nivel oficial și central, nu am auzit de ele pe Trinitas TV, așa cum pe televiziunea patriarhului nu aud și nu am auzit de foarte multe lucruri de care trebuia și trebuie să aud și să audă și alții. Cu alte cuvinte ceea ce înțeleg este că aceste organizații sunt lăsate într-un fel sau altul de izbeliște, oamenii de inițiativă și de caracter sunt în continuare batjocoriți de clerici într-un fel sau altul, sunt lipsiți de sprijin, etc.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si ce, ar fi trebuit sa fie tinuti cu forta in tara? Sau cumva au aparut in statistici 2.4 milioane in plus de catolici, neoprotestanti, musulmani, etc.?
Oricât încercați să "băgați sub preș", acest deficit de 2,4 milioane de ortodocși este un argument al eșecului lamentabil al Bisericii Ortodoxe Române, și în primul rând al celor responsabili. Și nu este vorba doar despre imigrație, deși și aici sunt mari probleme pentru că la imigrație s-a ajuns din cauza dezastrului economic de la noi din țară, dezastru economic și politic, și chiar și demografic, față de care BOR și clericii în primul și principalul rând stau nepăsători asistând cum se ruinează această țară, cum se ruinează acest popor și această națiune, asistând cum se depopulează Țara și Biserica, ci este vorba și despre sporul demografic negativ. Ce-a făcut BOR pentru a preîntâmpina aceste lucruri, pentru a se lupta împotriva lor? Ce-a făcut de la nivel oficial? Preocuparea în special pentru interesele clericale, și lăsarea de izbeliște a românilor ortodocși pentru a se descurca ei de capul lor fără nici o orientare, fără nici o grijă pastorală reală; chiar în urmă cu nu foarte mult, anul ăsta sau anul trecut am văzut o emisiune manipulatoare la Trinitas TV, mistificatoare, cu privire la problema avorturilor, unde se încerca să se ajungă la concluzia că România oricum, chiar și fără avorturi, era pe un trend demografic negativ, trecându-se sub tăcere responsabilitatea Bisericii și lipsa de implicare, în special de la cel mai înalt nivel, pentru ca să se ia niște măsuri politice împotriva acestui flagel ucigaș; o altă tentativă de manipulare a opiniei publice, prin care clericii (popii) încearcă să se scoată "basma curată", este perpectiva individualistă asupra fenomenului, adică tratat doar la un nivel individual, ca și păcat (de moarte), ori problema este că un astfel de tratament este valabil doar atunci când vorbim despre un număr relativ mic de cazuri, pentru că atunci când vorbim despre avorturile din România vorbim despre un fenomen amplu, de masă care trebuia și trebuie să fie tratat și din perspectiva aceasta de masă, nu doar la nivel individual, ori asta implica implicarea Bisericii de la nivelul oficial, Sfântul Sinod, atât în relația cu poporul cât și în relația cu factorii politici, neimplicarea, pasivitatea, nepăsarea, tăcerea vinovată aruncând culpa asupra BOR care se face vinovată, chiar și în mod indirect, chiar și numai moral, de tolerarea și pasivitatea acestui fenomen de avorturi, așa cum este vinovată și pentru pasivitatea în alte chestiuni. Tentativa de manipulare a BOR vine tocmai din aceea că se încearcă să se treacă cu vederea aceste lucruri, această pasivitate vinovată, se încearcă aruncarea responsabilității doar pe factorii economici, de educație (sau de lipsa ei), politici, sociali, șamd, ca și cum BOR, și în mod special clericii / popii, dar și creștinii mireni ar fi lipsiți de responsabilitate în toată chestiunea, ori tocmai aici este problema: BOR a fost și este și va fi responsabilă și vinovată pentru aceste rezultate, pentru aceste eșecuri, pentru toată pasivitatea, toleranța față de rău, tăcerea vinovată, lipsa de implicare, lipsa de transformare a societății românești în sens creștin. Asta este metoda popilor de a fugi de răspundere, numai că șmecheria popilor s-ar putea să aibă vreun succes doar înaintea oamenilor, pentru că noi știm cât de mult țin ei la imagine, la strălucirea exterioară, și nu la esență, nu la fondul lucrurilor, dar înaintea lui Dumnezeu lucrurile stau și vor sta într-un cu totul alt fel; păcat doar de cei care sunt în continuare păcăliți de șmecheria și perversitatea popilor. Dacă BOR și-ar fi făcut datoriile pe care le avea, și pentru care dealtfel sunt și plătiți (iar unii chiar prosperă bine de tot, cu profituri grase), și ortodocșii sau pseudo-ortodocșii ar fi continuat pe linia greșită, BOR ar fi fost absolvită de vină, altfel în sitauția în care a decurs istoria, BOR este vinovată.

Este vorba deci despre un spor demografic negativ, la care contribuție semnificativă nu are doar emigrația, ci și problemele sociale, economice, problemele familiilor, avorturile și în general această mentalitate care este promovată în ultimii 22 de ani dinspre occident (occidentul căzut în păcate evident, că mai există și occidentali sănătoși (la cap), și în general ăia sunt catolici și protestanți) și care militează împotriva valorilor creștine și tradiționale și pentru non-valori și pentru ceea ce catolicii au denumit "cultura morții", dar eu i-aș spune incultura morții pentru că în acest caz este evident că nu avem de-a face cu o cultură, ci cu o incultură și rea-credință strigătoare la cer. BOR trebuia și trebuie să lupte pe toate fronturile posibile împotriva acestui curent de mentalitate malefic, curent care este foarte puternic susținut de mass-media (evident de acelea de inspirația lor și finanțate de oamenii Satanei), iar pe de altă parte trebuie să lupte pentru promovarea și implementarea valorilor autentice creștine și tradiționale în această lume modernă, iar cele două, adică modernitatea și valorile tradiționale și creștine nu sunt deloc incompatibile, mai mult supraviețuirea modernității fiind direct legată de continuitatea și persistența valorilor creștine și tradiționale. Altfel spus BOR trebuie să lupte atât pe plan ideatic, de mentalitate, politic și așa mai departe, cu baza în fundamentul spiritual al lucrurilor, în Dumnezeu și în credința și nădejdea fără îndoială în Acesta pentru întemeierea și re-întemeierea întregii vieți a creștinilor ortodocși și a întregii societăți în Christos și în valorile autentice, adică în cele creștine. Duhul Sfânt a lucrat și încă mai lucrează în această direcție, și cred că încă va mai lucra, totul este ca BOR și în special popii să nu se mai opună Duhului Sfânt, să nu mai facă rezistență Duhului lui Christos și mai mult să conlucreze cu Acesta, să se lase inspirați și purtați mai departe de Duhul vindecării și al puterii, de Duhul adevărului și al dragostei.

Atâta timp cât mirenii vor tăcea din gură și nu vor pune presiune concretă asupra popilor, atâta timp cât cei valoroși nu vor reuși să penetreze structurile clericale pentru a îi înlocui pe cei care stau acolo doar pentru bani și pentru alte interese (materiale, dar nu numai, ci chiar și interese împotriva BOR și în general a Bisericii lui Christos), atâta timp cât cei care sunt în funcții nu vor asculta de Dumnezeu, de Christos ci de interesele lor personale sau de grup și de acele interese care sunt de fapt ilegitime și lucrează exact împotriva adevăratelor interese legitime ale Bisericii, va fi vai și amar de capul poporului, și inclusiv de capul popilor, va fi tot mai stimulată renunțarea la Biserica Ortodoxă. Practic, o parte din BOR, și în special dintre popi, merge la ora actuală spre propria ei auto-distrugere, și numai întoarcerea adevărată la Dumnezeu și ascultarea PRACTICĂ de Christos poate opri tendința negativă pe care au luat-o unii, nu toți, din BOR.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Societate din ce in ce mai corupta !!! guardian knight Despre Biserica Ortodoxa in general 64 15.01.2014 10:48:55
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Zellu - Societate ( Freestyle ) Claudiu_FT Stiri, actualitati, anunturi 0 16.12.2011 22:03:58
Biserica ortodoxa si vrajitoarele mihaelaflorina Generalitati 3 26.07.2011 13:01:10
Biserica si societate iosif Despre Biserica Ortodoxa in general 63 24.12.2006 22:34:58