Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2013, 14:37:15
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Gradinita Iasi-stie cineva?

Comentariu inital(fam.ortodoxa):
Citat:
Eu am doi copii (in februarie urmeaza sa vina si al treilea, cu Doamne ajuta!), dintre care primul are numai 3 ani jumatate si merge la gradinita. Sunt surprinsa pe zi ce trece de gesturile ce le aduce de-acolo. pur si simplu ma inspaimanta: se pune cu organul genital la fundul fratelui sau mai mic de un an jumatate. Si daca-l intreb de ce face asa si unde a vazut, spune ca asa fac copiii de la el din grupa. Sunt socata si incerc cu cel mai mare calm sa-i explic ca e rusinos gestul, insa ma gandesc cu stupoare la ce va fi la scoala, la liceu… Concluzia este ca sarmanii copii au niste parinti incompetenti care privesc imagini necuviincioase in prezenta copiilor mici, sau, mi-e si frica sa ma gandesc, ca poate chiar practica in casele lor tot felul de faradelegi in vazul copiilor. De multe ori ii zic sotului ca mi-e frica de momentul in care copiii mei vor merge la scoala si va aea colegi si colege pe care ii vad prin parcuri in timpul orelor band vin, felumand, vorbind tot felul de cuvinte si apropouri cu colegele lor care nu se sfiesc absolut de la conversatii, ba chiar le intretin cu nerusinare.. Dragi parinti, trebuie o schimbare, nu putem continua asa. De fapt nici nu stiu daca statul este interesat de apararea acestei inocente, atata timp cat pe multe canale de televiziune, toata ziua sse ruleaza numai funduri goale si se promoveaza numai si numai desfranare. Si acelasi DANSEZ PENTRU TINE, care cica are tenta sociala am renuntat sa-l privim din cauza ca se filmau mai mult picioarele si busturile dansatoarelor. Cred ca cel mai bine ar fi sa se infiinteze pe langa episcopii cate o gradinita, o scoala in care sa fie primiti doar copiii crestini, care urmeaza sfanta biserica. Asa vor creste cel mai sanatos, intr-un mediu placut. Sa fie angajat si cate un preot si sa faca de mici ore de religie, sa fie impartasiti la fiecare sarbtoare. Eu as lucra ca si educatoare voluntara intr-o astfel de gradinita sau scoala, deoarece am universitate si doua masterate, insa pun accentul mai mult pe educatia crestina a copiilor, decat pe o cariera stralucita. Daca este cineva cu “putere” de a demara niste proiecte, ma implic si ajut cat pot. La biserica unde mergem din Iasi, deasemenea sunt multe familii care isi doresc acest lucru. Astept noutatile in acest sens cu mare, mare nerabdare. Mi-am pus problema, chiar la un moment dat sa ne intoarcem inapoi in Rep. Moldova, ca de-acolo suntem de lor, aici am facut studiile si acum sotul aici are serviciu, deci, nu este usor de plecat undeva unde nu se stie daca vei avea ce munci si pe ce bani. Insa deseori vorbesc cu multe mamici moldovence care regreta enorm faptul ca trebuie sa duca copiii la gradinita in Romania. Aici nu se cultiva bunul simt, in primul rand! Educatoarele sunt plictisite, ca doar au salariul mic (in Moldova il au de 3, 4 ori mai mic, dar sa vedeti numai ce matinee, serbari si ce copii educati se cresc. De ce oare nu e posibil si in Romania sa gasim astfel de persoane care sa-si dedice intru totul sufletele copiilor?) Sotul de cate ori ajunge la gradinita se umple de neri cand vede ca toti copilasii stau cu mainile pe genunchi, cuminti (ca doamna le-a zis ca cine deschide gura…sta la colt) privesc televizorul, desene animate care mai de care, iar doamna citeste linistita o carte. Unde s-a mai azut asa ceva? Si vine copilul seara acasa pliiiiiin de energie, ca n-a reusit s-o consume la gradi si sare si alearga toata casa. Ma indigneaza foarte mult si faptul ca nu sunt scosi afara copiii nici toamna, nici primavara. Ce dom’le, sunt 35 de copii, cine sa-i supravegheze pe toti? Si stau sarmanii ca niste legume intre patru pereti toata ziua. Mamica mea a lucrat 30 de ani educatoare in Rep. Moldova si ramane uimita de ceeea ce ii povestesc eu despre gradinita noastra, dar cand aude ca platim si 250 Ron lunar pentru aceasta “educatie”, ramane fara cuvinte… Ma i9ertati ca am scris prea mult, sper ca nu v-am plictisit, dar imi fac griji evtrem de mult la acest capitol si-L rog pe Domnul sa ne ajute sa facem ceva in acest sens. DOAMNE AJUTA!
Mesaj de pe mailul meu.
Citat:
Buna ziua!

Va multumesc pentru aceste informatii care au fost o noutate pentru mine. Intr-adevar, cred ca fiecare parinte care urmeaza Sfanta Biserica ar dori sa-si dea copilasii la aceasta gradinita, apoi scoala Varlaam Mitropolitul. Dar de ude sa ne permitem sa achitam 800 Ron lunar pentru gradinita in conditiile in care traim dintr-un salariu de 1600 Ron + 800 Ron indemnizatia copilului mic + 42 Ron, a celui mai marisor. Este pur si simplu IMPOSIBIL, din pacate. Numai chiria achitam 900 Ron si servicii 500. Ar trebui sa flamanzeasca toata familia, pentru ca baiatul mare sa urmeze aceasta gradinita...

Dar stau totodata si ma gandesc, de ce oare sunt asa preturi exagerate la o gradinita sponsorizata de Mitropolie? Cum ar putea o familie cu 3-4 copii sa-i inscrie acolo? Am cautat, poate fac vreo reducere pentru familiile cu mai multi copii, insa nu am gasit nimic. Cred ca voi scrie un e-mail Preasfintitului Teofan :-) sa-i comunic ca-mi doresc din suflet sa-mi inscriu copilasul la aceasta gradinita, insa nu avem posibilitati... Voi deschide subiectul si cu Parintele Duhovnic, sa vedem ce ne indruma, pentru ca, cu fiecrae zi ce trece, comportamentul copilului nostru e mai agresiv, vocabularul mai murdar, ia gesturile criminale si desfranate.

Multumesc inca o data pentru e-mail! Va doresc o zi frumoasa in continuare!

Cu drag, Liliana.

Buna ziua!
Intrebarile sunt urmatoarele. Exista o gradinita ortodoxa in Iasi in afara de Gradinita Buna Vestire? Sau se ofera reduceri sau burse ptr. familiile ortodoxe nevoiase la gradinita de sub aripa mitropoliei? Este cineva pe acest forum care copii acolo?

Ii voi comunica informatiile voastre! Iar daca doriti sa o contactati direct, va pot da mail-ul dansei dupa ce primesc aprobare.

Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.01.2013, 16:13:29
ioana9 ioana9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2011
Mesaje: 1
Unhappy buna ziua

Buna ideea doamnei de mai sus , sa se faca GRADINITE SI PTR CEI CARE VOR SA URMEZE Credinta Ortodoxa si in special ceI linistiti care primesc educatie buna acasa .
DAR NU INTELEG ceva : de ce trebuie ca aceste gradiniTE mai ales infintate de Biserica sau etc , sunt atat de scumpe ?? NORMAL ar trebui sa fie mai ieftine , ca doar DE CE NE NUMIM CRESTINI ??? SA NE AJUTAM INTRE NOI , NU ?? NU ASA AR FI CORECT ?? UNDE ESTE "" IUBIREA FATA DE APROAPELE """ ???
EU sunt crestina Ortodoxa , o femeie care vreau sa evit cat pot lumea asta rea si sa nu am de aface cu prea multe , sunt mai retrasa . DE ACEEA , nici nu am un loc de munca . Dar daca as avea ,( ca ar fi si timpul) nu pot avea un job platit bine .. DECI o familie formata din 4 pers . 2 copii din care 1 la scoala , nu poate platii o gradinita atit de scumpa . GRADINITELE ( in general) au o regula tare proasta si absurda . NU Primesc dosarele daca ambii parinti nu au adeverinta de salariat .LE este frica ca nu poate omul sa plateasca toata luna hrana . Mai e o varianta , ca din cauza banilor , vor mai lipsii copiide la ore ca sa mai scada din pretul hranei sa nu plateasca in fiecare zi .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2013, 13:25:34
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ar mai fi varianta ca si in Romania sa se legalizeze homeschooling-ul. Ar fi ideal.
**
Sa inteleg ca nu are nimeni idei?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.04.2013, 13:04:09
adriana_ortodoxa adriana_ortodoxa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Exclamation Unde sa-mi inscriu si eu copilul la gradinita si cum sa-l cresc in "lumea" asta?

Doamne ajuta!

Am si eu 2 copii, 2 fetite de 4 ani jumatate si una mai mica de 1 an jumatate. Incerc pe cat posibil sa ducem o viata ortodoxa potrivit Evangheliei (poruncilor Mantuitorului), a Sf. Parinti si a duhovnicului meu. Nu este foarte usor, dar cu ajutorul Domnului, MD si Celor de Sus, se poate. Am si eu aceeasi problema ca si celelalte mamici.

Pe cea mare am inscris-o la o gradinita de stat anul trecut in toamna si am observat la ea un comportament foarte urat, violent si un limbaj urat.. si am preferat sa o tin acasa mai mult timp. Acum sincer nu vreau sa o mai duc deloc (si este o gradinita foarte buna, in centru, unde, sincer nu am intrat foarte usor). Nici de celelalte gradinite din Iasi nu am auzit ceva bun. Asi vrea si eu nespus de mult sa existe in Iasi sau in alta parte o gradinita ortodoxa pe masura bugetelor noastre. O cunostinta de-a mea mi-a sugerat o gradinita in Iasi, unde programul este pana la ora 12 si acolo copiii sunt acceptati pe baza unui interviu cu parintii si au o perioada de proba de 4-6 saptamani (daca sunt violenti sunt dati afara). Dar am fost uimita de programa ciudata pe care o au (printre multe altele, la masa ei nu-I multumesc Domnului pentru mancare, ci... naturii!). Parca ar aduce a paganism...

La gradinita Buna-Vestire nu o pot inscrie deoarece costa foarte mult pentru mine... Ma gandeam si eu sa merg la conducatorii Bisericii noastre, dar oare voi rezolva ceva? Venitul nostru lunar este foarte mic...

M-asi bucura sincer sa fie cineva care sa ia o initiativa si sa intemeieze o gradinita/e ortodoxa/e. Sau parohiile sa faca ceva in acest sens.

Problema mea ar fi urmatoarea: ce vede copilul in cei 7 ani de-acasa, cam aia va face si pe viitor. Si daca la gradinita vede ce vede, afara vede ce vede, in familie (rude apropiate sau mai departate) mai vede ce mai vede.... cum sa mai educ eu ortodox acel copil, care tinde mai mult spre cele lumesti si mai putin la ceea ce vede la mine? E ca si cum sunt eu in fata unui „torent” plin de toate cele rele ale lumii! Ii rog cat de des pot pe Domnul si pe Maica Sa si pe Cei de Sus sa ma ajute in acest sens, dar nu este prea usor, pt ca influentele cele rele sunt enorm de multe!

„Auziți acestea și voi, părinților, și voi, mamelor, creșterea copiilor nu vă va fi fără plată. Aceasta o spune și mai departe, zicând: „dacă are mărturie de fapte bune: dacă a crescut copii” (I Timotei 5, 10), și după celelalte multe pune și aceasta. Căci nu este puțin lucru, copiii cei dați de Dumnezeu să fie afierosiți lui Dumnezeu. Dacă baza și temeliile începutului lor vor fi bune, mare le va fi plata; iar dacă vor neglija aceasta, mare le va fi osânda. Fiindcă și Eli s-a pierdut din cauza fiilor săi, căci trebuia a-i povățui. Îi povățuia el, dar nu precum trebuia, ci, nevoind a-i întrista, iată că și pe ei, și pe el s-a pierdut.
Auziți acestea, voi, părinților. Creșteți pe copiii voștri întru învățătura și certarea Domnului, cu multă băgare de seamă. Tinerețea este sălbatică, având nevoie de mulți purtători de grijă, dascăli, pedagogi, îngrijitori, de mulți hrănitori. Este de dorit, deci, ca după atâtea necazuri, să poată fi stăpânită. Tinerețea este ca și un cal sălbatic, ca și o fiară sălbatică, și dacă de la început și din cea mai fragedă vârstă a copilăriei îi vom pune niște hotare bune, după aceasta nu vom avea nevoie de multe osteneli, ci obișnuința va deveni lege. Să nu-i lăsăm să facă ceva din cele plăcute și vătămătoare, și nici ca unor copii să le facem totdeauna pe placul lor, ci mai cu seamă să-i ținem în întreaga înțelepciune și cumpătare, fiindcă abuzul de acestea pierde tinerețea mai mult decât orice.” (Omilia Sfântului Ioan Gură de Aur)

Sunt de asemeni muuuulte familii ortodoxe care trateaza destul de superficial acest aspect.

Astept sfaturile voastre....
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.04.2013, 13:11:13
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Ar mai fi varianta ca si in Romania sa se legalizeze homeschooling-ul. Ar fi ideal.
**
Sa inteleg ca nu are nimeni idei?


Pai avem idei dar credeti ca se pot pune in aplicare chiar asa usor?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.04.2013, 15:10:24
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Ar mai fi varianta ca si in Romania sa se legalizeze homeschooling-ul. Ar fi ideal.
**
Sa inteleg ca nu are nimeni idei?
homeschooling-ul este o varianta foarte buna. Se poate practica si in Romania, doar sub o scoala umbrela din strainatate. Ar fi o varianta buna, dar nu tocmai usoara.E nevoie de cunostinte solide din partea parintilor.

E adevarat ca scolile ortodoxe particulare sunt foarte scumpe in Romania. Nu stiu daca ar exista o varianta ca acestea sa fie mai accesibile. La noi, in Tm sunt scumpe, dar in Moldova sunt neaccesibil de scumpe. Uneori ma gandesc: ptr cine sunt concepute, de au tarifele astea? Ca familia ortodoxa cu copii multi, nu isi poate permite o taxa de 800 lei copil.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.04.2013, 06:39:48
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
homeschooling-ul este o varianta foarte buna. Se poate practica si in Romania, doar sub o scoala umbrela din strainatate. Ar fi o varianta buna, dar nu tocmai usoara.E nevoie de cunostinte solide din partea parintilor.

E adevarat ca scolile ortodoxe particulare sunt foarte scumpe in Romania. Nu stiu daca ar exista o varianta ca acestea sa fie mai accesibile. La noi, in Tm sunt scumpe, dar in Moldova sunt neaccesibil de scumpe. Uneori ma gandesc: ptr cine sunt concepute, de au tarifele astea? Ca familia ortodoxa cu copii multi, nu isi poate permite o taxa de 800 lei copil.
Am auzit si eu de varianta asta cu scoala umbrela din strainatate. Insa este predarea in romana sau in engleza? Banuiesc ca este totul in limba scolii respective.

Scoala Ortodoxa din Constanta cred ca este cea mai ieftina. 420 lei / luna program normal.Mai sus ptr. programul mediu si cel prelungit. Ofera si burse destule. Cred ca sunt preturile asa jos ptr. ca nu este infiintata de Mitropolie, ci de parinti,preoti,invatatori. In Suceava am inteles ca mai este o gradinita unde este accesibil.
**
Daca nici macar ideile nu le impartasim, cum sa facem si ceva impreuna? Hm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.04.2013, 08:15:55
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Gradinita din Iasi

Varianta cu ""homeschooling"" nu mi se pare o solutie foarte buna! Idee ar fi ca sa avem un sistem de educatie bine pus la punct, care sa-i poata pregati pe copii pentru a deveni adulti responsabili, capabili sa se incadreze intr-o munca cinstita si utila societatii si sa-si intemeieze o familie!
Copii trebuie sa invete impreuna, pentru a-si putea dezvolta capacitatea de relationare cu alti copii si pentru a putea fi educati si formati ca adulti responsabili, capabili de a-si asuma o decizie!
Trebuie reconstruit din temelii sistemul de educatie din Romania, distrus- ca de altfel toate sectoarele economice si sociale romanesti- dupa 1990!

Sunt bune si intru totul laudabile diversele initiative ale Bisericii Ortodoxe Romane in domeniul educatiei sau al asistentei sociale, si inclusiv colaborarea dintre aceasta si stat pe aceasta linie, insa solutia pe termen lung ar fi sa construim un stat puternic, cu un nivel de trai prosper pentru populatie, care sa nu mai aiba nevoie de tot felul de ajutoare sociale!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.04.2013, 12:27:07
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Am auzit si eu de varianta asta cu scoala umbrela din strainatate. Insa este predarea in romana sau in engleza? Banuiesc ca este totul in limba scolii respective.
nu e vorba de predare intr-o anumita limba.Copilul ti-l instruiesti acasa, iar la sf semestrului trimiti portofoliul cerut de scoala respectiva cu lucrarile copilului, pentru evaluare.
Homescoolingul nu inseamna izolarea copilului de altii.Ci inseamna baza o puneti impreuna iar activitatile celalalte s ale faca impreuna cu copii altor familii care practica si ei "scoala acasa".
Nu stiu daca m-am facut inteleasa..
Citat:
**
Daca nici macar ideile nu le impartasim, cum sa facem si ceva impreuna? Hm.
strasnic de adevarat.
Solutia e sa cautam oameni cu idei asemanatoare cu care putem construi. Si gasim, crede-ma.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.04.2013, 14:01:18
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
nu e vorba de predare intr-o anumita limba.Copilul ti-l instruiesti acasa, iar la sf semestrului trimiti portofoliul cerut de scoala respectiva cu lucrarile copilului, pentru evaluare.
Homescoolingul nu inseamna izolarea copilului de altii.Ci inseamna baza o puneti impreuna iar activitatile celalalte s ale faca impreuna cu copii altor familii care practica si ei "scoala acasa".
Nu stiu daca m-am facut inteleasa..
Stiu ce inseamna scoala acasa. In SUA sunt f.multi care invata acasa, mai ales crestinii si din cate am citit/vazut au grup de prieteni, fac excursii impreuna, comunica etc.
Intrebarea mea era daca apelezi la o scoala umbrela, deci una din strainatate, trebuie sa fie predat si scris in limba scolii sau in limba materna? O scoala din Anglia are materiale in engleza banuiesc, nu?

Un Parinte de la Oasa a spus ca daca nu gasim o scoala/gradinita decenta unde sa trimitem copiii, atunci sa nu ii trimitem deloc. De asemenea, am inteles ca vor sa fac o comunitate pe langa manastire si sa faca si o scoala. Frumos din partea lor.

Citat:
strasnic de adevarat.
Solutia e sa cautam oameni cu idei asemanatoare cu care putem construi. Si gasim, crede-ma.
M-am referit mai mult la userul care a postat mai jos "Pai avem idei dar credeti ca se pot pune in aplicare chiar asa usor? " Nici nu stiu ce sa fie posibil de pus in aplicare din moment ce ideile nu sunt impartasite. Chiar daca par greu de indeplinit am putea sa le impartasim.
Reply With Quote
Răspunde