Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 25.11.2016, 19:18:18
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Idiotenii de ale martorilor lui Ebola...nimic logic, nimic constructiv, doar subiectivism subtil-nihilist.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 30.11.2016, 09:41:24
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
mda...amice, tu citesti Biblia? Uite ce spune Hristos: "Și Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu Mine în rai" (Luca 23:43). Pai daca talharul va invia tocmai la Judecata finala a lui Hristos, cum a ajuns AZI (conform versetului biblic) in rai cu Hristos
Păi cum să fi ajuns AZI, dacă POIMÂINE încă nu Se suise (Ioan 20,17)?
Dacă pui virgula un cuvânt mai la dreapta, se rezolvă și dilema ta. De altfel, în textul grecesc nici nu există virgulă.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 01.12.2016, 01:01:11
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Daca după două zile nu s-a suit atunci când ? Apoi ce sens mai avea sa adauge astăzi? Ca sa n- e încurce? Dumnezeu-l tau e cam confuz . Scrie nimeni sa nu va judece cu privire la o zi de sabat dar tocmai Dumnezeu-l tau ne judeca dupa opinia voastră. Avem atâtea versete care arata desfintarea sabatului dar dumnezeu-l tau cere dupa voi tocmai respectarea acestei legi aici acum si pe viitor... Nu?
Reply With Quote
  #114  
Vechi 01.12.2016, 06:29:10
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Daca după două zile nu s-a suit atunci când ?
Conform Scripturii, 40 de zile mai târziu.
Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Apoi ce sens mai avea sa adauge astăzi? Ca sa n- e încurce?
Nu, ci ca să întărească acel ”amin”: ”adevărat grăiesc ție astăzi: cu Mine vei fi în Paradis!
Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Dumnezeu-l tau e cam confuz . Scrie nimeni sa nu va judece cu privire la o zi de sabat
Nu e confuz deloc! Acea ”zi de sabat” (Col.2,16), nu este sabatul zilei a șaptea (sâmbăta), ci un sabat ceremonial (mai multe sărbători evreești erau denumite ”sabate”, chiar dacă nu cădeau într-o zi de sâmbătă).
Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Avem atâtea versete care arata desfintarea sabatului
Spre nenorocul tău, nu avem niciunul...
Topicul totuși este despre suflet, nu despre sabat...
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 01.12.2016, 08:22:45
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

1 Pai stiu ca nu prea ai răspunsuri si le dai asa ca sa le dai aici e buba. Cu toate ca e cam greu primul subiect stiu ca Iisus a predicat spiritelor din închisoare si tot el arată ca Lazar a ajuns in rai si asta in conditile in care se spune ca Iisus este primul înviat. 2 La răspunsul doi nu am ce sa răspund e un răspuns dat de tine fără nici o logică. 3 Stiu am vorbit si cu un adventist recent si a rămas masca. Când vorbiti de ce a spus Pavel ( Nimeni, dar, sa nu va judece cu privire la mancare sau bautura, sau cu privire la o zi de sarbatoare, cu privire la o luna noua sau cu privire la o zi de Sabat, (Col.2:16) spuneti ca erau sărbători ceremoniale când vorbeste Isaia (In fiecare luna noua si in fiecare Sabat, va veni orice faptura sa se inchine inaintea Mea - zice Domnul. (Isa.66:23)despre aceleas™i sărbători spunet›i ca trebuie sa vedem ca sabatul ( acum nu mai e sărbătoare ceremonial ) e respectat in paradis. Asta e erezia. Adica interpretări dupa cum e învăt›ătura voastră după cum se potriveste dar asta arată ce sunteti. 5 Spre ghinionul tau avem mai multe dar nu vrei sa la vezi. Biblia spune sa zicem ca Iisus a mers la munte. Voi, ca nu concorda cu învăt›ătura voastră spuneti: nu a plecat la munte a plecat la mare. Exemplu: vedem ca in evanghelia dupa Ioan se spune ca Iisus desfinta sabatul. Voi spuneti nu Iisus ci asa era el învinuit chiar daca biblia spune ca Iisus. De aceea ma plictisesc repede de voi dar important e ca lumea vede. Cei ce au ochi. Si eu am văzut mândria adventistilor si m-am lămurit . Prin anii 95-96 am întrebat daca mai apucam anul 2000. Si au spus ca in nici într-un caz. Asta e un exemplu dar sunt mai multe dar adventistii trăiesc din amagiri. Si nu numai ei... Concluzia : pierdere de timp.

Last edited by bairstow; 01.12.2016 at 09:41:12.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 01.12.2016, 13:26:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Păi cum să fi ajuns AZI, dacă POIMÂINE încă nu Se suise (Ioan 20,17)?
Dacă pui virgula un cuvânt mai la dreapta, se rezolvă și dilema ta. De altfel, în textul grecesc nici nu există virgulă.

"Și Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu Mine în rai." (Luca 23:43)

"Iisus i-a zis: Nu te atinge de Mine, căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Mergi la frații Mei și le spune: Mă sui la Tatăl Meu și Tatăl vostru și la Dumnezeul Meu și Dumnezeul vostru." (Ioan 20,17).

In baza carui verset lansezi speculatia ca "Rai" e tot una cu "La Tatal" ?

Sau te bazezi pe faptul ca daca majoritatea adventistilor sunt cam analfabeti vizavi Sf. Sciptura si ii intoarceti cum vreti, asta ar merge si aici?

"adevar graiesc tie astazi" ar fi echivalent cu "adevar graiesc tie de data asta" si s-ar traduce din metalimbaj la modul "de obicei nu prea spun adevarul dar de data asta da" ori..nu prea cred ca se potriveste la caracterul lui Dumnezeu.

In plus, voi adventistii aveti alta problema serioasa: daca Hristos e Dumnezeu, nu putea sa moara (dupa definitia data de voi mortii) si daca n-a murit de fapt pentru pacatele voastre, voi toti de fapt mergeti in Iad.

Iehovistii care ca si voi nu stiu definitia biblica a mortii, au rezolvat problema altfel, Hristos nu e Dumnezeu, deci a murit pe bune (desfiintat, si-a incetat existenta cele 3 zile).
Dar asta ridica alta problema: daca cine a murit pentru pacatele lor este doar o alta creatura, ca si ei, fie ea si fara pacate, jertfa nu are valoare rascumparatoare.
Si mai naste si alte dileme: daca Dumnezeu poate produce oameni fara pacat, de ce s-ar chinui sa-i mai salveze pe cei din Adam si Eva? Ar trebui sa-i lase sa moara pur si simplu si toti care se nasc din monentul X sa fie ca si "creatura" Isus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.12.2016 at 13:34:10.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 01.12.2016, 13:39:41
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Nu nu si nu. Oricate versete ai aduce in discutie nu ai cum sa-i convingi. Dar măcar ai nostrii sa nu cada in plasa. Ce poti vorbii cu un iehovist pe strada? Te asculta ? Nu ! Si ei sunt apropiati lor. Mai demult spunea ca mustul nu are alcool asta numai ca sa contrazica adevărul. Asa si cu Lazar care a ajuns in rai ei spun ca e o ficțiune. Cum zic si catolicii ca Iona nu a existat. Sau unii din catolici. Scrie ca Iisus desfinta sabatul dar ei modifica si adauga : Traditia sabatului. Când spun ca majoritatea cred in nemurirea sufletului spun făcând referire la calea larga. Apoi când spun ca majoritatea cred ca Iisus este Dumnezeu arata acest lucru ca fiind o idee ce reiese clar. Adica te învârt si se învârtă ei intre ei. In fapt acest om e ca un robot pac i-ti arunca acelasi răspunsuri indiferent ce logica au.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 04.12.2016, 08:12:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Mai demult spunea ca mustul nu are alcool asta numai ca sa contrazica adevărul.
Si care-i adevarul? Ca mustul are alcool?
Adica de la must se inverzeste fiola? Daca mananci struguri ai alcool in sange?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #119  
Vechi 04.12.2016, 13:44:08
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Mustul are alcool. Chiar din primele ore are un alcool de minim 0,5 la suta. Problema este ca ei adventiștii spun ca nu beau alcool si ca la nunta din Cana era must . Asta ca sa nu i-si recunoască ereziile si sa para ei mai cu mot.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 05.12.2016, 04:24:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Mustul are alcool. Chiar din primele ore are un alcool de minim 0,5 la suta...
Poate, daca te referi la primele 70 de ore.
Daca insa mustul proaspat il fierbi in primele ore, atunci poti fi sigur ca ramane must, fara 0,...%.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare