Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 14.04.2017, 02:38:03
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Ce stupefiant folosesc nemaipomenitii schismatici? ca sigur LSD pare aspirina veche pe langa aia.
Achiesez la propunerea lui Mihnea.
Vivat Ecclesia, pereant schisma!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 14.04.2017, 02:39:28
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Stupefiantul credinței stupide în idioțenii grecești de mare clasă.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 14.04.2017, 09:12:44
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
O, de ai manca și tu o astfel de HRANA! De mult timp nu mi-a fost dat să mănânc o astfel de hrana. Iata ca sunt cinci zile de când m-am împărtășit și încă simt o bucurie imensa în suflet!
M-am împărtășit la un preot al BOR, stai liniștit. O caterisire din cauza luării atitudinii fata de ecumenism este lovită de nulitate. Acești minunați preoți și călugări care sunt umilitI pe nedrept pentru ca își apără credința sunt cat se poate de BOR. Poate or mai fi si altii care se roaga sa aiba curaj sa marturiseasca. Restul sunt Biserica Ecumenista Română, (BER). Si , dacă o ținem tot așa, ajungem noi și la Biserica Ecumenista Universală (BEU) cu un amalgam din toate religiile Terrei! Dar cum rămâne cu mântuirea? Cui îi pasa de asa ceva?Cine nu are curajul acum sa spună nimic va accepta și alte compromisuri, dacă papa le va cere!
vezi? caterisirea e caterisire. esti in situatia oricarui cetatean care crede ca credinta lui este singura adevarata. gandeste-te la bucuria pe care o simti si pune-te in locul oricarui cetatean de pe pamant, ai sa intelegi si tu si altii cat de importanta este aceasta bucurie sincera (chiar daca in cazul tau este si revendicativa!, ceea ce stirbeste mult din sinceritatea ei) si cat de putin conteaza institutionalitatea. nu vad cum poate gresi un om care crede si se bucura in iubirea pentru Hristos, oricum ar fi numita biserica din care ar face parte. si eu ma bucur pentru acel om si poate ca simt un pic de gelozie, imi doresc si pentru mine o astfel de stare, de liniste sufleteasca, de complementaritate, de bucurie in credinta.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 14.04.2017, 13:30:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Ce stupefiant folosesc nemaipomenitii schismatici? ca sigur LSD pare aspirina veche pe langa aia.
Achiesez la propunerea lui Mihnea.
Vivat Ecclesia, pereant schisma!
Îmi cer iertare pentru aceasta mărturisire. ,,Stupefianult" folosit este , Gustați și vedeți ca Bun este Domnul!". Inca o data îmi cer iertare ca te-am tulburat cu mărturisirea mea. În mod normal, acest lucru nu se face. Se poate cădea în mândrie, căci, iată, mă mândresc cu averea Altuia!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 14.04.2017, 13:49:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
vezi? caterisirea e caterisire. esti in situatia oricarui cetatean care crede ca credinta lui este singura adevarata. gandeste-te la bucuria pe care o simti si pune-te in locul oricarui cetatean de pe pamant, ai sa intelegi si tu si altii cat de importanta este aceasta bucurie sincera (chiar daca in cazul tau este si revendicativa!, ceea ce stirbeste mult din sinceritatea ei) si cat de putin conteaza institutionalitatea. nu vad cum poate gresi un om care crede si se bucura in iubirea pentru Hristos, oricum ar fi numita biserica din care ar face parte. si eu ma bucur pentru acel om si poate ca simt un pic de gelozie, imi doresc si pentru mine o astfel de stare, de liniste sufleteasca, de complementaritate, de bucurie in credinta.
Te contrazic. Caterisirea este cât se poate de valida în caz ca preotul comite abateri disciplinare în măsura sa pună în pericol dreapta credință. Când, însă, preotul este caterisit tocmai pentru ca el apăra dreapta credință și nu se conformează unor reguli absurde care îl fac părtaș la vreo erezie, atunci el este necaterisit. Caterisiti, în ochii lui Dumnezeu sunt cei care au inițiat aceasta caterisire! Dumnezeu ne întărește în credință așa cum știe El, nu pentru vrednicia noastră, ci pentru a ne arata unde este Calea, Adevarul și Viata.

În rest, despre celelalte credințe nu sunt eu vrednica sa emit vreo judecata. Merg pe mana Sfintilor Parinti și cred ca ei știu mai bine ca mine cum e treaba cu mântuirea. Dușmanul mântuirii noastre nu doarme. Citeste și vezi ca Mahomed și-a creat o religie care sa-I permită sa aibă mai multe soțîi! Este aceasta o religie mântuitoare? Nu. Dar cui îi pasa? Mahomedanul așa crede și așa îl confunda pe Dumnezeu cu dușmanul mântuirii. Nu e totuna dacă ne închinăm lui Dumnezeu sau celui viclean! Uita-te la înverșunarea lor împotriva crestinilor! Dacă și religia lor ar fi mântuitoare, ce rost ar avea aceasta înverșunare?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 14.04.2017, 19:09:34
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Te contrazic. Caterisirea este cât se poate de valida în caz ca preotul comite abateri disciplinare în măsura sa pună în pericol dreapta credință. Când, însă, preotul este caterisit tocmai pentru ca el apăra dreapta credință și nu se conformează unor reguli absurde care îl fac părtaș la vreo erezie, atunci el este necaterisit.
Tovarasa, nu exista o asemenea regula.
Ba chiar, un canon al Sinoadelor Ecumenice spune explicit ca un preot caterisit, din orice motiv, NU ARE VOIE sa isi acuze(sau "atentioneze", sau ce alta formulare dubioasa mai zici tu) episcopul de erezie pana nu isi rezolva situatia si iese din starea de caterisire.
Nu are voie sa faca taine, nu are voie sa oficieze slujbe, nu are voie sa faca nimic.

Si dupa aia, acelasi canon spune clar, ca daca crede ca a fost scos din randul preotilor pe nedrept, se duce frumos la episcop si ii explica situatia.
Daca considera ca a fost nedreptatit de episcop, se duce la mitropolit.
Daca si atunci considera ca e invalida treaba, cere o audienta cu Sinodul, ca instanta finala.

Nu se apuca el sa intrerupa pomenirea si sa scoata mizerii pe gura ca clerul BOR-ului e in erezie.
Nu face sinaxe dubioase cu alti clerici bizari.
Nu se lauda unii pe altii ca sunt mari marturisitori si ultimii aparatori si mucenici ai Ortodoxiei.

Daca face asta, e in incalcare flagranta a canoanelor.
Si daca il sustii si te asociezi cu aceste persoane, si tu esti, Antonia, si atragi condamnarea spirituala rezervata acestora, care e grava.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 14.04.2017, 19:51:58
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Oare mai meritam un astfel de sinod?
No, daca arianismul si monofizistismul si toate ereziile astea si-au primit un sinod, cu atat mai mult m-as astepta ca ecumenismul, (pan-erezia tuturor timpurilor, nu?) sa fie condamnat la un sinod mare.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
O, de ai manca și tu o astfel de HRANA! De mult timp nu mi-a fost dat să mănânc o astfel de hrana. Iata ca sunt cinci zile de când m-am împărtășit și încă simt o bucurie imensa în suflet!
Ok, deci a fost o paine foarte gustoasa.
Dar ce ai mancat nu a fost Euharistia.
Canonic, pur si simplu nu.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
O caterisire din cauza luării atitudinii fata de ecumenism este lovită de nulitate.
O tampenie de scuza pe care si-au creat-o astia ca sa isi justifice starea.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Îmi cer iertare pentru aceasta mărturisire.
Antonia, hai sa ti-o zic pe fata, ca vad ca nu intelegi altfel.
Nu esti nici o marturisitoare a Ortodoxiei.
Nu urmezi Sfintii Parinti.
Teologii si Sfintii care au luptat pentru pastrarea plinatatii credintei te-ar da afara in suturi.
Nu esti o mucenica.
Nu iti lucrezi mantuirea.
Nu te ia lumea la misto pe Internet ca suferi pt Adevar si Hristos.
Forumul asta va ridiculizeaza pe voi si pe miscarea voastra ca sunteti niste schismatici pe fata, care provocati dezbinare in Biserica, otraviti mintile oamenilor, va adanciti in pacat si va periclitati mantuirea, si cand sunteti intrebati, nu puteti sa aduceti un argument la chestiile complet logice care vi se spun, si doar spuneti niste clisee stupide si niste ineptii cat voi de mari.

Si cu asta, ma retrag, ca nu prea o sa am Internet pt urmatoarele zile, si sunt zile prea importante pentru ca sa imi bat capul cu niste schismatici si raspopiti cu niste complexe de grandomanie.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 14.04.2017, 20:07:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Deci nu te-ai impartasit.
Indiferent ce sistem consideri, de la un dogmatism strict de considera ca nu exista nici o tara de taina valida in afara Bisericii, pana la o viziune mai flexibila, in care sacramentele celor din afara Ortodoxiei poate isi pastreaza o validitate ilicita, acel act a fost savarsit de un preot fara nici un fel de comuniune cu nici un fel de linie episcopala, ortodoxa sau nu, deci a fost o mimare pur mecanica a sacramentului care transforma painea si vinul in Trupul si Sangele.
Ai ingerat hrana care nu e nimic mai sfanta sau diferita fata de chifla pe care am mancat-o eu acum 20 de minute.
Nu prea e asa, daca citim canonul Sfantului Vasile vedem ca hirotonia nu se pierde (decat in caz de erezie), daca e facuta in Biserica. Se pierde la a doua generatie, cand acei preoti nu au mai primit hirotonia in Biserica, ci de la schismatici. Asadar, chiar daca ar fi schismatici (ceea ce nu cred ca e cazul, inca), inteleg ca exista Sfinte Taine. Dar doar la primii preoti ce s-au despartit. Deci nu e chifla. Nu exista o viziune mai flexibila, am comentat ce a scris acel teolog si am dat si citatul din Fer. Augustin care infirma total afirmatia ca ar fi singurul sfant care ar fi sustinut existenta tainelor (validitate ilicita) in afara Bisericii (afara de cazul mentionat de mine).
Reply With Quote
  #89  
Vechi 14.04.2017, 20:16:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Tovarasa, nu exista o asemenea regula.
Ba chiar, un canon al Sinoadelor Ecumenice spune explicit ca un preot caterisit, din orice motiv, NU ARE VOIE sa isi acuze(sau "atentioneze", sau ce alta formulare dubioasa mai zici tu) episcopul de erezie pana nu isi rezolva situatia si iese din starea de caterisire.
Nu are voie sa faca taine, nu are voie sa oficieze slujbe, nu are voie sa faca nimic.
Exista, de multe ori s-a dat acel canon de la Sinodul din timpul Sfantului Fotie. Exista si cazuri, s-a dat un articol in care se mentiona ca unele manastiri (sau toate, nu stiu) din Muntele Athos nu au pomenit Patrarhii ecumenici vreo 50 de ani, dupa Patrarhul Meletie. Tocmai din cauza ecumenismului.
Diferenta este ca aici nu prea e cazul, iar aia cu nu mai e har in Biserica este deja drumul pe care l-au luat si stilistii.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 14.04.2017, 20:30:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
No, daca arianismul si monofizistismul si toate ereziile astea si-au primit un sinod, cu atat mai mult m-as astepta ca ecumenismul, (pan-erezia tuturor timpurilor, nu?) sa fie condamnat la un sinod mare.
Asta se si astepta, convocarea unui Sinod pan-ortodox care sa condamne ecumenismul, asta de mult timp. Dar era culmea sa se intample asta, din moment ce Patriarhul ecumenic si cei din Patriarhie (de ex. IPS Zizioulas) au ei insisi conceptii ecumeniste. Ba chiar au vrut sa se adopte conceptiile ecumensite, nu sa se condamne. Asa cum am scris intr-un mesaj catre tine, am gasit ca IPS Zizioulas chiar crede ca sunt Sfinte Taine tainele eterodocsilor (cel putin catolici) si ca sunt Biserici.
Pe de alta parte invatatura ecumenista cuprinde invataturi care au mai fost condamnate la Sinoade ( de exemplu Sinoadele Cartagina). Conceptiile ecumeniste au fost analizate la un sinod local, Sinodul BO a Georgiei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare