Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.09.2007, 23:04:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

poate orientarea religioasa sa stea in calea prieteniei?

ce ati prefera, intre un ortodox nepracticant si un credincios, dar care tine sambata?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.09.2007, 23:51:28
flory25 flory25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2007
Mesaje: 25
Implicit

cred ca din momentul in care nu se abordeaza tema religioasa..oricine poate fii prieten cu oricine(am trei prietene:una musulmana,alta evreica si alta atee iar eu crestina; si nu avem probleme atata timp cat nu abordam subiectul:religia...in schimb au fost si momente in care isi exprimau ostilitatea fata de crestinism dar cand le spuneam ca ma incomodeaza se opreau. )
apoi sincer cred ca un credincios care practica sambata poate fii mai usor de adus la credinta decat un ortodox nepracticant pentru ca cel din urma nu-l cauta pe dumnezeu,prefera sa nu isi puna intrebari si daca insisiti sa citeasca vreo carte sau vorbesti de religie te poate lua peste picior(iti spun din experienta)..dar sant cazuri si cazuri...nu stiu...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.09.2007, 23:52:00
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Pe ortodoxul nepracticant, pentru ca totusi el mai poate fi convins de exemplul meu sa devina asemeni mie daca vrea sa devina prietenul sau prietena mea. Dar un adventist indoctrinat din copilarie va incerca cu mult mai multa putere de convingere sa-mi schimbe credinta mea cu a lui, ceea ce duce la pierderea mantuirii mele si a copiilor mei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.09.2007, 00:24:55
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, Iustin, si eu tot cam asa gandesc... intrebarea nu era pur teoretica, de fapt nu se pune problema sa aleg intre unul si altul, dar cum am un coleg de serviciu nou, roman, si care s-a aratat destul de prietenos si dornic sa legam amicitie intre familii, astazi cand am aflat din intamplare ca "tine sambata" parca mi-a mai scazut elanul...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.09.2007, 01:11:55
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

eu cred in prietenia intre 2 oameni de religii diferite dar pt a mentine o astfel de prietenie trebuie multa atentie din partea noastra ca nu stii cand acesta intr-un moment slab te atrage spre religia lui.cunosc pe cineva ortodox,si caruia ii plac f mult pelerinajele si cine credeti ca conduce masina in aceste pelerinaje?chiar un adventist,dar el nu intra in man si nu se baga in religia celuilalt asta inseamna sa fii prieten cu adevarat si sa -iti respecti prietenul .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.09.2007, 03:25:25
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Mirela, dar nu ne ai pe noi, ce-ti mai trebuie alti prieteni:D. Nu uita ca Dumnezeul nostru este un Dumnezeu gelos!:D

Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.09.2007, 07:45:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:D:D:D Andrei, chiar m-ai facut sa rad... intr-adevar, nu cred ca se poate ajunge la o prietenie adevarata cu cineva care nu-ti impartaseste crezul... dar macar politicoasa (cel putin la serviciu) trebuie sa fiu, nu-i asa?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.09.2007, 11:10:58
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Prietena mea din copilarie care a trecut la adventisti cu toata familia ei nu m-a lasat pana nu mi-a spus cateva cuvinte. Dar dupa ce a vazut ca nu ma intereseaza, i-am spus clar ca ma simt bine in ortodoxie, nu a mai abordat subiectul. Gandesc ca ar putea incerca si colegul tau, dar daca iti spui clar parerea, nu are decat sa nu mai aminteasca despre subiect.
Cred ca noi trebuie in primul rand sa ne imbunatatim pe noi insine si sa respectam pe cei din jur, sa le dam exemplu bun. Si sa nu ne avantam in schimb de cuvinte pe teme dogmatice cu ei, chiar daca am citit si stim cate ceva despre ortodoxie, am putea cadea usor in pacat.
O prietenie este posibila daca si el iti acorda respectul, daca te accepta asa cum esti.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.09.2007, 11:14:44
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
poate orientarea religioasa sa stea in calea prieteniei?

ce ati prefera, intre un ortodox nepracticant si un credincios, dar care tine sambata?
Parintele Cleopa zicea sa evitam prietenia cu sectantii si cred ca el avea dreptate stiu ca i-a combatut pe sectanti ,a fost trimis chiar de biserica ortodoxa sa ii combata pe la Arad.
Ei devin foarte rai cand nu le impartasesti credinta ,sunt fanatici ,la inceput se arata binevoitori apoi se razbuna.
Stiu pe cineva a carei fata a fost racolata de o secta ,nu stiu ce secta ,fata era studenta ,dar avea o prietena din o secta.
In momentul in care mama fetei i-a interzis aceleia sa mai calce pe la ea ,fata a cazut intr-o stare de inconstienta care a durat luni de zile.
Nu are rost sa descriu aici cum a reusit sa o scape ,oricum era sa o piarda ,dar se pare ca a fost vorba de o posedare oribila ,amanuntele nu isi au rostul.
Treaba s-a petrecut in Romania ,dar nu vreau sa dau detalii ,am aflat de la verisoara acelei doamne.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.09.2007, 11:26:15
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

mi se pare ca se face o prea mare separatie intre crestini.totusi,suntem crestini,credem in Iisus.El a spus ,,Cine crede in Mine, chiar daca ar fi murit, va trai. Si oricine traieste, si crede în Mine, nu va muri niciodată".toti incercam sa traim in El,toti incercam sa-i urmam exemplul.Eu cred ca la Dumnezeu conteaza mai putin doctrinele.ma intreb care din cei doi se va mantui?un ortodox care ajunge la biserica de Paste si se roaga la Dumnezeu cand l-a/o parasit(o) prietenul(a) sau un crestin de o alta confesiune care impartaseste iubire si traieste in rugaciune si comuniune cu Dumnezeu?
nu credeti ca Dumnezeu i-a lasat sa fie in aceasta credinta?adevarul nu-ti apare noaptea in somn,asa ca ce vina are acela ca s-a nascut intr-o alta confesiune sau ca destinul si sansa l-a dus spre alt drum decat ortodoxia?
pai daca ar judeca si calugarii cum judecam noi,ar putea sa spuna si ei de asemenea ca noi nu ne vom mantui,pentru ca ,cred eu,suntem departe de cum ar trebui sa fim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am un prieten fotograf mirelat Stiri, actualitati, anunturi 105 28.03.2012 16:07:11
O problema cu un prieten . Templier Knight Generalitati 3 12.03.2012 15:01:38
Parerea unui prieten ! ionion Resurse ortodoxe on-line 0 19.10.2010 23:49:48
Am un caine si un prieten, om eodor nastasa Generalitati 26 25.07.2010 15:10:14
Televizorul, dusman sau prieten? amatyyy Generalitati 35 31.12.2009 03:11:57