Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.11.2007, 09:46:29
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Si ce sa facem BIMBI, sa avem in minte permanent ideea ca Bisericile pot sta in comuniune indiferent de deosebirile dogmatice? Sa intelegem ca asa nu mai suntem intr-un mod de a privi aparent?
Iti marturisesc ca printr-o invatatura gresita nu poti sesiza realitatea adevarata. Eu nu pot merge astazi in Biserica Ortodoxa, maine la adventisti, poimaine la mormoni, etc. pentru ca nu intalnesc acelasi Dumnezeu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.11.2007, 14:48:32
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Pe noi nu ne deranjeaza modalitatile unora sau altora de a se inchina ,caci fiecare va da sama pt el in fata lui Dumnezeu la judecata de apoi.Sa nu uitam ca IISUS HRISOS A FOST O PILDA DE SMERENIE SI DOAR NU AI FI VRUT CA EL SA ZICA NOUA sa ma sarbarotiti Duminica.Oricum eu prefer sa il ascult pe apostolul PAVEL caci el e plin de DUH SFINT atunci cind vorbeste .Apoi apostolul IOAN a zis ca multe s-ar fi putut scrie despre ce a zis si ce a facut IISUS ,carti intregi,asa ca nu stim noi ce toate amanuntele care le-a spus apostolilor ,dar care s-au pastrat de-a lungul vremilor prin voia DUHULUI SFINT si apoi au fost scrise ca sa nu se piarda.Aceasta este TRADITIA ORTODOXA ,care a pastrat toate acestea. Si dc nu crezi asta e problema ta ,macar nu mai tulbura pe altii.Gindeste-te ca dc totusi gresesti si smintesti si pe altii ai sa dai sama in fata DOMNULUI.
Apoi IN VECHIUL TESTAMENT la sarbatorile evreilor de ce scrie ca DUMNEZEU le spune sa aduca jertfa in ziua a 8-a.?!Ce coincidenta aceasta aducere a jertfei fata de Dumnezeu in ziua a 8-a in vechiul testament CAREIA II CORESPUNDE ZIUA INTII A SAPTAMINII,adica ziua invierii din N.T.
Ori lui Dumnezeu jertfa bineplacuta este duhul umilit, inima infrinta si smerita,care Dumnezeu nu o va urgisi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.11.2007, 15:29:49
BIMB0 BIMB0 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2007
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
Pe noi nu ne deranjeaza modalitatile unora sau altora de a se inchina ,caci fiecare va da sama pt el in fata lui Dumnezeu la judecata de apoi.Sa nu uitam ca IISUS HRISOS A FOST O PILDA DE SMERENIE SI DOAR NU AI FI VRUT CA EL SA ZICA NOUA sa ma sarbarotiti Duminica.Oricum eu prefer sa il ascult pe apostolul PAVEL caci el e plin de DUH SFINT atunci cind vorbeste .Apoi apostolul IOAN a zis ca multe s-ar fi putut scrie despre ce a zis si ce a facut IISUS ,carti intregi,asa ca nu stim noi ce toate amanuntele care le-a spus apostolilor ,dar care s-au pastrat de-a lungul vremilor prin voia DUHULUI SFINT si apoi au fost scrise ca sa nu se piarda.Aceasta este TRADITIA ORTODOXA ,care a pastrat toate acestea. Si dc nu crezi asta e problema ta ,macar nu mai tulbura pe altii.Gindeste-te ca dc totusi gresesti si smintesti si pe altii ai sa dai sama in fata DOMNULUI.
Apoi IN VECHIUL TESTAMENT la sarbatorile evreilor de ce scrie ca DUMNEZEU le spune sa aduca jertfa in ziua a 8-a.?!Ce coincidenta aceasta aducere a jertfei fata de Dumnezeu in ziua a 8-a in vechiul testament CAREIA II CORESPUNDE ZIUA INTII A SAPTAMINII,adica ziua invierii din N.T.
Ori lui Dumnezeu jertfa bineplacuta este duhul umilit, inima infrinta si smerita,care Dumnezeu nu o va urgisi.
Cred ca se refera la mine aceast mesaj din cate am inteles. La inceput spui ca vom da seama de ce facem personal in fata lui Dumnezeu si la judecata de apoi, dar apoi imi aduci niste acuzatii care nu au nici o legatura cu mine, daca, cred sau nu este problema mea corect, dar daca vreau sa aflu mai multe gresesc? Ai putea sa-mi arati unde ii smintesc eu pe altii???? Raspunsurile acestea ma fac si mai insistent in cautarea mea, nu sunt satisfacut de raspunsurile primite, din pacate mantuirea este personala, nu ca as fi egoist dar ma gandesc la mine in primul rand, ce pot face sa o dobandesc, si daca gresesc nu vreau sa trag pe altii dupa mine, nu am facut nici un fel de propaganda de nici un fel deci te rog sa-ti retragi cuvintele.
Ai putea sa-mi spui unde se vobeste despre acele jertfe?
Exista ziua a 8a? E prima data cand aud de ea, e ziua intai numita in alt fel?
Daca nu vrei sa raspunzi aici poti si in mesaj privat, nu as vrea ca nedumeririle mele sau dorinta mea de cunoastere sa influenteze si pe altii la fel
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.11.2007, 15:38:29
BIMB0 BIMB0 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2007
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
Si ce sa facem BIMBI, sa avem in minte permanent ideea ca Bisericile pot sta in comuniune indiferent de deosebirile dogmatice? Sa intelegem ca asa nu mai suntem intr-un mod de a privi aparent?
Iti marturisesc ca printr-o invatatura gresita nu poti sesiza realitatea adevarata. Eu nu pot merge astazi in Biserica Ortodoxa, maine la adventisti, poimaine la mormoni, etc. pentru ca nu intalnesc acelasi Dumnezeu.
Eu sunt indignat de modul in care noi ne comportam cu altii, si eu am prejudecatile mele care incerc sa le depasesc. Cand vad o femeie musulmana pe strada imbracata cu burka etc sau femeile din unele "secte" cum zic multi care au batic pe cap intervine o prejudecata a gandirii, deja se face un zid mare care nu-l da jos nimeni. Oare Dumnezeu asta ne invata? Nu trebuie sa ne iubim aproapele? Asta nu inseamna sa facem la fel, nu intelege gresit, nici ecumenismul care mi se pare gresit si el ci numai acceptarea fiecaruia pentru ceea ce este nu pentru confesiunea sau religia lui. Cum spune cineva ceva mai deosebit ii sar zece in cap pana saracul nu mai stie nici el ce sa mai creada....
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.11.2007, 17:02:32
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Sunt dator sa-mi iubesc aproapele. Insa, daca el este intr-o stare cazuta, nu sunt dator sa iubesc aceasta stare. Iar in ce ma priveste nu cred ca este important daca cineva a spus ceva interesant, ci daca a spus ceva adevarat. Cred ca mai degraba cel care spune doar lucruri interesante nu mai stie in ce sa creada, pe cand cel care spune adevarul nu face decat sa dea marturie despre Adevar, deci, stie in ce crede.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.11.2007, 19:26:52
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Nu am avut timp să citesc toate postările. Însă vreau să vă scriu ce spunea Sf Maxim Mărturisitorul cu privire la Duminică.

Duminica este Sabatul Sabatelor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Stihirile Invierii STEPHAN Despre Utrenie 2 17.01.2013 14:20:16
Duminica - ziua Domnului un copil al lui Dumnezeu Intrebari utilizatori 89 28.10.2011 09:20:57
Ziua Invierii. tara tara vrem ostas Sfintele Pasti - Invierea Domnului 17 10.08.2011 17:56:19
despre ziua aliturgica NiCcoleta Sfanta Liturghie 1 02.03.2006 09:58:33