Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.01.2008, 20:53:26
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

"Pe timpul celor două războaie mondiale, orașul Iași a fost protejat de bombardamente, iar Catedrala mitropolitană, unde se păstrează cinstitele moaște ale Sfintei Parascheva, nu a fost atinsă de nici un obraz. Căci Cuvioasa ocrotește Moldova și orașul acesta binecuvântat de 350 de ani. Spun bătrânii că ostașii vedeau noaptea, în timpul războiului, o femeie uriașă îmbrăcată în alb deasupra Iașilor, ocrotindu-l de ocupație și bombardamente. Așa știe să ajute Sfânta Cuvioasă Parascheva patria ei adoptivă, pentru credința fiilor ei!"

CUm puteau vedea ostasii asta???? In primul razboi mondial ce bombardamente puteau fi asupra Iasiului cat timp Iasiul nu a fost atacat???? Sa zicem ca ar fi posibil in cel de-al doilea razboi mondial sa fi fost niste avioane care au atacat iasiul dar in primul razboi mondial????

Nu pun la indoiala intamplare dar am nevoie sa stiu mai multe amanunte despre asta pentru ca urmeaza sa fac ceva proiect pe tema asta. Ajutati-ma va rog!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.11.2010, 12:32:11
lalade lalade is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2010
Mesaje: 1
Implicit Minune Sf Parascheva

Doamne ajuta,

As dori sa scriu despre o minue facuta de Sf Parascheva cu mine insami si sper sa dea nadejde in ajutorul sfintei multor femei ce au probleme de fertilitate. In urma cu 2 ani, bunul D-zeu a adus binecuvantare in familia mea prin daruirea unui baietel minunat, obtinut in urma multor rugaciuni, deoarece aveam probleme medicale din cauza carora am fost nevoita sa fac laparoscopie si am pierdut si o sarcina oprita din evolutie. A fost greu dar bunul D-zeu ne-a dat puterea de a merge mai departe si a aparut Alexandru in viata noastra. Am crezut ca o data cu nasterea lui, problemele medicale au disparut ( ovarele mele au o membrana f groasa care nu permite existenta ovulatiei, iar menstruatia este neregulata), ins am-am inselat. Vizita la dr ginecolog m-a facut s ainteleg ca alti copii voi avea doar cu ajutorul bunului D-zeu. As dori sa fac o paranteza si sa recomand mamelor ,care au astfel de probleme, tinctura pt probleme ginecologice de la laboratorul M-tirii Petru Voda, tinctura care m-a ajutat f mult in reglarea cat de cat a menstruatiei. Anul acesta, afland ca parintele meu duhovnic face pelerinaj la Iasi la Sf Parascheva, m-am inscris imediat si am hotarat sa ma pregatesc inainte de a ajunge acolo : asa ca am tinut post saptamana dina inte de a merge la Sfanta, m-am spovedit, m-am impartasit, iar la Iasi la Sf Racla a Sf Parascheva m-am rugat sa ma ajute sa aduc pe lume alti copii sanatosi fara a mai trebui s atrec prin operatii. La 3 saptamani de la intoarcerea de la Iasi, simtindu-ma rau, am facut tetsul de sarcina care mi-a iesit pozitiv, iar sarcina mi-a fost confirmata si de catre dr ginecologic. Stiu ca Sf Parascheva m-a ajutat sa ramai insarcinata, ii multumesc din suflet si ma rog sa aibe grija de sarcina mea, sa fie sanatoasa si sa aduc pe lume un copil sanatos.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.01.2011, 08:36:58
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Foarte frumos ai zis de minunea asta.
Imi aduc aminte de o alta minune , cum o femeie a venit la Sfanta Parascheva cu o perna ce i-a promis-o daca i se rezolva un necaz si cum sfanta s-a ridicat si femeia i-a pus perna sub corp. E bine daca se fac minuni sa dam un mic cadou unui sarman sau unei biserici in numele Sfintei/ Sfantului care face binele asa cum a facut femeia cu perna ce i-a pricinuit o asa mare bucurie Sfintei.
Alte minuni aici: http://www.sfantaparascheva.com/minuni.php
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Parascheva Marius22 Diverse Sarbatori 44 19.10.2013 22:52:18
Sfanta Parascheva anipopa65 Intrebari utilizatori 1 14.10.2011 22:30:50
Sf.Cuvioasa Parascheva cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 4 12.10.2010 04:35:28
Sfanta parascheva catalinabalhui Generalitati 11 28.10.2009 12:27:43