Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.06.2008, 14:28:08
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Fratilor, ingerul nu este ispitit de goliciunea omului! Ei sunt sfinti, nu au cum sa fie afectati de goliciunea noastra!
Am mai multe icoane in camera mea si ma simt mereu jenata cind ma dezbrac dar la inger nu m-am gindit ca ma vede,si chiar daca nu cred ca se scirbeste de mine ca doar m-am nascut in pielea goala nu?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.06.2008, 18:15:26
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
Nu se pune problema ca ingerul sa fie ispitit, mai degraba scarbit.
Omul este o fiinta decazuta.

Am citit ca ingerul pazitor dupa moartea omului preia alt suflet.
In alta parte spunea ca ingerul ii duce sufletului din iad darurile care se dau pt el (la pomenirea mortilor). Probabil ingerul cand are in grija un suflet se duce sa duca daruri in iad la mortii pe care i-a pazit inainte.
:dontgetit: :hmmm: Cum sa fie ingerii "scarbiti"??!! Parca ingerii sunt cei care ne ajuta pentru ca sunt trimisi de Dumnezeu cu misiunea asta, nu "se scarbesc" ei cand au chef... Poate se indeparteaza de la noi din cauza faptelor noastre rele, cand cadem in pacate... Si asta pentru ca sunt "cu putin mai presus decat oamenii". Scuza-ma, doar ca folosesti niste expresii cam ..transante... Just saying... ;)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.11.2008, 17:23:55
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[SIZE=2]Fiecare dintre noi are pacate, rataciri, greseli, amaraciuni si necazuri - si totusi, toate acestea n-ar trebuie sa existe intre noi, de vreme ce fiecare dintre noi are ingerul sau pazitor. De ce se intampla asa? Bineinteles ca ingerii n-ar ingadui aceasta daca nu am fi vinovati noi insine. Iar de vreme ce ei ingaduie, asta este fie pentru ca singuri nu lasam ajutorul ingeresc sa ajunga la noi, fie pentru ca prin impotriva-lucrarea si impotriva-asezarea noastra sufleteasca nimicim si abatem de la noi toate stradaniile ingerilor de a impreuna-lucra cu noi in bine. Sunt impresionat de reprezentarile Sfintilor ingeri cu mainile intinse si cu stergare ca adevarati slujitori si mijlocitori ai oamenilor.
[/SIZE]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ingerul pazitor georgeval Generalitati 54 10.08.2010 15:29:27
Ingerul pazitor CalinAndrei Intamplari adevarate 1 31.05.2010 12:29:21
Ingerul pazitor Dodi Intamplari adevarate 26 19.10.2009 03:28:03
inger? raludra Generalitati 11 28.07.2009 11:23:06