Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.03.2009, 17:27:13
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Post întrebare - pentru cunoscătorii în muzică bizantină

Doamne ajută! Nu am mai venit demult pe forumul ăsta și văd că s-a schimbat mult felul cum arată Sper că și duhul care era aici un timp

Revenind la subiect: mulți cred că știu felul în care cântă Marian Moise. Canonic cât de corect e ceea ce cântă? Din experiența mea în ascultare de muzică bisericească toate cântecele bizantine au un ton mai solemn și de pocăință. Ceea ce nu este cu felul în care cântă acesta.

În același timp am găsit ascultând la un post de radio niște cântări ruse ( de la Mănăstirea Pociaev parcă ), către Maica Domnului ( cred ) care îmi dădeau o stare de vegetare ( chestie foarte anti-ortodoxă ). Îmi pare rău că nu știu care piesă e. Eventual dacă aș ști un link cu cântări de acolo mi-aș putea da seama. Mă întreb oare cât de ortodoxe sunt respectivele cântări?

Citeam în "Jurnalul fericirii" despre un cântăreț de cântări religioase protestante și care era întrebat de ce el tot timpul face cântări religioase? Răspunsul aceluia era că ori de câte ori se gândește la Dumnezeu îl apucă veselia. De ce noi nu avem astfel de cântări? Mie mi se pare că toate cântările ortodoxe au un ton mai grav, chiar și cele de înviere care ar trebui să fie mai vesele. De ce oare?

Vă mărturisesc că sunt un împătimit în muzica bizantină

Mulțumesc anticipat și aștept răspunsuri în cunoștință de cauză!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.03.2009, 18:32:39
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian Vezi mesajul
Doamne ajută! Nu am mai venit demult pe forumul ăsta și văd că s-a schimbat mult felul cum arată Sper că și duhul care era aici un timp

Mie mi se pare că toate cântările ortodoxe au un ton mai grav, chiar și cele de înviere care ar trebui să fie mai vesele. De ce oare?
Sobrietatea este una dintre caracteristicile muzicii bisericesti bizantine. Spun "una dintre", pentru ca in complexitatea ei, muzica psaltica, prin intermediul celor opt glasuri, are posibilitatea de a exprima o multime de stari si sentimente ale sufletului omenesc. Fiecare glas (eh) are o nota specifica, un ethos care il caracterizeaza. In muzica psaltica cel mai bine exprima veselia glasurile 3 si 7 (enarmonic), in tactul irmologic si stihiraric. Chiar glasul 1, in cele doua forme ale sale (irmologic si stihiraric) si glasul 5 (irmologic) pot fi considerate glasuri care exprima veselia.

Mai este insa un aspect. In remarcarea ethosul fiecarui glas bisericesc conteaza foarte mult interpretarea psaltului. Acesta trebuie sa inteleaga in primul rand si sa redea corespunzator ethosul glasului. Aceasta este lucrul cel mai greu in interpretarea muzicii bisericesti. Cred ca dintre psaltii de la noi, cei care pot face asta pot fi numarati pe degetele de la o mana. Marian Moise dupa parerea mea nu se afla printre acestia.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.03.2009, 00:02:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit este o impreuna-lucrare

Muzica bisericeasca nu foloseste "intelepciunea acestei lumi" si nici "metodele de infrumusetare" ale acesteia. Muzica bisericeasca este unica tocmai prin faptul ca nu oricine o poate canta si nu oricine o poate intelege, simti si aprecia in inima lui. Este unica pentru ca ea izvoraste dintr-o impreuna-lucrare, a lui Dumnezeu si a omului.

Muzica bisericeasca izvoraste din inimile cunoscatorilor de Dumnezeu si se indreapta spre inimile iubitorilor de Dumnezeu. Cei mai multi compozitori de muzica bizantina au fost sfinti, avand o viata mult imbunatatita. Muzica lor izvora din traire, nu din calcule si scheme logice (le include si le depaseste).

Muzica bisericeasca nu poate fi apreciata si urmata de catre oricine, pentru ca nu toti au aceeasi deschidere spre a primi in viata lor viata lui Dumnezeu. "Urechi au, dar nu vor auzi. Inima au, dar nu vor intelege."

Cand unul nu pricepe muzica bizantina, nu cauta sa-l convingi, caci daca insasi muzica nu a reusit sa-i atinga inima, cu atat mai putin vor reusi cuvintele tale.

"Lucrurile bune cu anevoie se dobandesc."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.03.2009, 09:11:22
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

http://logos.md/forum/showthread.php?t=266 GASESTI AICI SIGUR!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.03.2009, 16:29:56
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Sobrietatea este una dintre caracteristicile muzicii bisericesti bizantine. Spun "una dintre", pentru ca in complexitatea ei, muzica psaltica, prin intermediul celor opt glasuri, are posibilitatea de a exprima o multime de stari si sentimente ale sufletului omenesc. Fiecare glas (eh) are o nota specifica, un ethos care il caracterizeaza. In muzica psaltica cel mai bine exprima veselia glasurile 3 si 7 (enarmonic), in tactul irmologic si stihiraric. Chiar glasul 1, in cele doua forme ale sale (irmologic si stihiraric) si glasul 5 (irmologic) pot fi considerate glasuri care exprima veselia.
Și nu e ceva link în care să ascult fiecare glas? Adică să pot să îmi formez o idee despre cum ar suna veselia în muzica psaltică. Oricum mulțumesc pentru link și pentru lecția de psaltică.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.03.2009, 16:24:43
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Am ascultat și nu mi se pare foarte vesele? Cam ce stări exprimă muzica bizantină? Adică care glas ce stare exprimă? M-ar interesa atunci un link, dacă nu cer prea mult, cu glasuri de tristețe. Poate făcând o comparație între 2 elemente opuse îmi voi da seama. Mulțumesc și dacă nu te deranjează sper că vom avea o colaborare mai îndelungată în acest domeniu. Demult am vrut să fiu puțin inițiat în arta bisericească că mi-a plăcut foarte mult dar nu am avut de la cine să învăț.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.03.2009, 16:44:10
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Minunate sunt sunetele Domnului. Cand muzica imi mangaie usor sufletul, o vapaie creste in mine, devenind un izvor de bucurie si liniste.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.03.2009, 01:51:32
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.ortodoxmedia.com/autor/100/Corul-Makarios
In special "Fericirile"!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.03.2009, 13:06:03
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Din ce cauză în unele mănăstiri sau biserici se aud într-un anumit fel cântările bizantine iar în altele se aude altfel? Nu se respectă nici un pic normele de muzică bizantină? Să nu vorbesc de corurile din bisericile de mir... Ce mănăstiri cântă după normele muzicii bizantine? Unde pot găsi ceva tutoriale despre muzica bisericească? Sau nu există....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un nou site de muzică bizantină cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 1 08.01.2013 22:43:24
Muzica psaltica (bizantina) sau corala? VladCat Muzica Bisericeasca 18 01.01.2013 20:46:55
Muzica bizantina greaca! Firuflorin82 Muzica Bisericeasca 49 11.07.2010 22:33:19
Concert muzica bizantina 15.10.2008 mihailt Stiri, actualitati, anunturi 4 25.10.2008 19:32:23
MUZICA BIZANTINA pacatosu Muzica Bisericeasca 3 29.03.2008 21:30:22