Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1461  
Vechi 05.03.2011, 21:00:20
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Daca tot sunteti asa vesela hai sa va pun o intrebare-incuietoare:
- Ce personaj(e) din Biblie credeti ca ar fi fost in stare sa se roage cu strigăte?
Mai bine ne spune tu ca Bibliile noastre nu seamana, stii tu cauza? Cornilescu..
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1462  
Vechi 05.03.2011, 21:07:13
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Cel care vorbeste in limbi nu cunoaste limba pe care o vorbeste.
Asta e destul de grav!
Nu intelege el, nu intelege cel de langa el si nu intelege nici D-zeu...ca eu cred ca D-zeu (care a lasat atatea limbi pe pamant) vorbeste toate limbile pamantului.
Dar Lucifer dupa cadere si-a facut si el o armata si o imparatie, unde se vb o limba anume pe care nu o cunoaste decat cei care il urmeaza in eres si in pacat....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1463  
Vechi 05.03.2011, 22:18:05
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu știu...
Sinceritatea e de apreciat.
Hai sa-ti dezleg eu taina: Domnul Isus, Mantuitorul.
El, cand s-a rugat, a facut-o cu strigat si cu lacrimi.

O tema de meditatie: de ce oare a strigat Domnul? Oare Tatal nu-L auzea si daca se ruga incet?

Acuma drept sa spun mie nu-mi plac rugaciunile cu strigate. Dar de ce Domnul s-o fi rugat asa? Nu am reusit sa inteleg. Si, stii, in cateva postari mai in urma doi useri spuneau ca Isus s-a rugat ca sa ne dea noua un exemplu cum sa ne rugam. Cu strigate?

Poate deslusesti tu.
  #1464  
Vechi 06.03.2011, 14:30:33
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Sinceritatea e de apreciat.
Hai sa-ti dezleg eu taina: Domnul Isus, Mantuitorul.
El, cand s-a rugat, a facut-o cu strigat si cu lacrimi.

O tema de meditatie: de ce oare a strigat Domnul? Oare Tatal nu-L auzea si daca se ruga incet?

Acuma drept sa spun mie nu-mi plac rugaciunile cu strigate. Dar de ce Domnul s-o fi rugat asa? Nu am reusit sa inteleg. Si, stii, in cateva postari mai in urma doi useri spuneau ca Isus s-a rugat ca sa ne dea noua un exemplu cum sa ne rugam. Cu strigate?

Poate deslusesti tu.
A strigat, dar nu s-a maimuțărit.
  #1465  
Vechi 06.03.2011, 16:11:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
La piață lumea e liniștită pe lângă cum e la adunările de penticostali.
Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu știu, dar oricum ca la penticostali nimeni.
Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
A strigat, dar nu s-a maimuțărit.
Bun, vad ca insistati sa tot vorbiti de penticostali; si daca ati vorbi adevaruri nici nu m-ar deranja. Deci, de cate ori ati intrat intr-o biserica penticostala si ati vazut maimutareli? Sau v-ati inspirat din filmuletele de pe you tube si dinpovestile savuroasa ale lui Geony?

Si cum vi se pare barfa? Dulce, nu? Va inteleg. De-aia au ajuns romanii departe. Nu-i intrece nimeni la vorbit despre altul.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 06.03.2011 at 16:23:20.
  #1466  
Vechi 06.03.2011, 19:46:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Esti cam imprastiat in postarea ta. Concentreaza-te un pic, te rog.
Eventual comenteaza un singur subiect. Ar fi cel mai bine.

Eu cred ca in cazul vorbirii in limbi e acelasi lucru. E o limba straina SI necunoscuta. Cel care vorbeste in limbi nu cunoaste limba pe care o vorbeste.
Eu asa cred ca ne invata 1 Corinteni 14.

Tu crezi altfel?
Multumesc pentru sfat. Concentreaza-te si tu, te rog, ca sa intelegi mesajul. Pentru ca ti-am raspuns pe larg, dar tu ma intrebi ceva ce ti-am raspuns in mesaj.
Ti-am aratat ca scrie clar ca e vorba de o limba straina vorbita la alte popoare, nu nemaiauzita. E si culmea, din atatea mii de limbi si dialecte, sa se vorbeasca in limbi necunoscute. Iata pasajul:
""10.Sunt așa de multe feluri de limbi în lume, dar nici una din ele nu este fără înțelesul ei."
Sper ca e clar ca aici vorbeste doar de limbile cunoscute. Si niciunde nu spune de vreo limba necunoscuta.
  #1467  
Vechi 06.03.2011, 19:55:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

In cartea "Mari initiati ai Indiei si Parintele Paisie" de da un citat din cartea lui Heinrich Harrer, dupa care s-a facut filmul "Sapte ani in Tibet". http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...unt-demoni.htm

"Vrednicia de oracol al statului era detinută de un monah în vârstă de 19 ani. Pentru ca acest monah să-si manifeste calitatea de oracol, trebuie să-si despartă spiritul de corp, astfel încât zeul templului să-1 ia în stăpânire si să vorbească prin gura lui. Mediumul îsi începe autoconcentrarea. îl urmăresc cu atentie, fără a-mi dezlipi ochii de pe el. Nu-mi scapă nici cea mai fină modificare a trăsăturilor sale. Putin câte putin, viata pare că îl părăseste. Acum rămâne împietrit, chipul lui devine o mască inexpresivă. Brusc, corpul îi este zgâltâit ca de un trăsnet. Un murmur străbate locul: zeul 1-a luat în stăpânire. Mediumul tremură din ce în ce mai tare, sudoarea îi picură de pe frunte.

Acum se linisteste întrucâtva. Slujitorii îl tin zdravăn si un ministru se postează în fata lui. Aruncă o cordelută de mătase în jurul capului încovoiat de greutate si începe să pună întrebările. încheierea unui portofoliu ministerial, identificarea unei încarnări superioare, iminenta războiului sau prelungirea stării de pace - pe toate acestea le va hotărî oracolul. Deseori este nevoie ca o întrebare să fie repetată insistent, până când oracolul începe să vorbească. Mă străduiesc să extrag un sens din acele succesiuni de murmure. Cu neputintă! în vreme ce reprezentantul guvernului se pleacă smerit, încercând să înteleagă ceva, un monah bătrân transcrie rapid răspunsurile. Este o sarcină care i-a revenit de sute de ori în viata sa, fiind si secretar al oracolului precedent. Răspunsurile transcrise sunt întotdeauna orientative si ambigue, dar suficiente pentru a absolvi consiliul de ministri de responsabilitatea decizională. Dacă un medium furniza numai răspunsuri gresite, procedura era simplă: îl destituiau din această calitate. Niciodată n-am putut întelege logica unei asemenea măsuri. Nu era zeul cel care vorbea prin medium?"
  #1468  
Vechi 06.03.2011, 20:00:17
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

ce ne foloseste sa ne tot legam de vorbirea in limbi a unora? Sa-i lasam in pace , ca de schimbat nu putem....Fie sa le dea Domnul mintea de pe urma!
  #1469  
Vechi 06.03.2011, 20:03:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
ce ne foloseste sa ne tot legam de vorbirea in limbi a unora? Sa-i lasam in pace , ca de schimbat nu putem....Fie sa le dea Domnul mintea de pe urma!
Pai nu noi ne legam, ei se leaga. Ei convertesc multime de ortodocsi, Cultul penticostal e al treilea ca numar din Romania, dupa cel ortodox si romano-catolic.
  #1470  
Vechi 06.03.2011, 20:55:42
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
ce ne foloseste sa ne tot legam de vorbirea in limbi a unora? Sa-i lasam in pace , ca de schimbat nu putem....Fie sa le dea Domnul mintea de pe urma!
De ai merge pe forumurile lor sa vezi nu ne fac pagani si inchinatori la idoli...nu au ce discuta decat de invatatura BO si sa ne faca clerul in fel si chip.

Acest lucru il poate confirma prietena mea Dorina... sa va spuna cat de pocaiti sunt "pocaitii" de pe forumuri.
In loc sa discute o tema anume : DE CE O BIBLIE SI O SUMEDENIE DE CULTE!, ei discuta despre icoane, ortodoxie, pomene etc... cand vorbesc despre BO vb despre betivii si toate exemplere rele, de parca Ortodoxia in asta ar sta...

Treaba cu strigatele in timpul vorbirii la penticostali e adevarata, mi-a confirmat-o adeptii...ca Dorinei ii este rusine de circul (pardon "rugaciunea" in limbi) care-l fac e treaba ei..
Cert e , ca nu e nici o vorbire in limbi, ci pure apucxaturi satanice si inselatorii demonice.

Eu as intreba un NP , ce parere au de Satana...are putere pe pamant sau nu? ca mai nou crede ca e un prieten de joaca care nu le poate face rau...

Nu putem sa-i schimbam? poate ca ai dreptate, dar poate careva va medita un pic la lucrarea lui D-zeu despre care vb Biblia si la lucrarea Satanei care incearca sa raspunda nevoilor oamenilor..
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10