Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1031  
Vechi 26.05.2012, 00:44:58
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Este cu adevarat minunat faptul ca nu exista nicio diferenta de fond
intre cer si pamant, iad si rai, babilonie si pacea profunda, lume si imparatia cerului, bine si rau, agonie si extaz.
Si totusi diferenta exista, daca nu o vezi "de fond", cum o vezi?
Reply With Quote
  #1032  
Vechi 26.05.2012, 10:12:26
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Si totusi diferenta exista, daca nu o vezi "de fond", cum o vezi?
Asa cum sunt culorile curcubeului.

De la distanta, fiecare culoare pare sa aiba o existenta intrinseca, "in sine", insa cand privim de aproape, experimentam doar puritatea spatiului.
Reply With Quote
  #1033  
Vechi 26.05.2012, 23:58:01
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

”Zisa avva Serinu că dracii nu pun în gândul oamenilor toate patimile deodată, ci fiecare patimă are duhurile ei deosebite și hotărâte, care o seamănă pe ea în gândul omului. Că unele duhuri se veselesc în necurățenii și în dulcețile întinăciunilor, iar alte duhuri se desfată în defăimări, la iuțime și la turbare; altele la necaz; altele în slavă deșartă și altele la mândrie. Și fiecare din aceste duhuri dorește să pună în gând ceea ce vede că primește sufletul mai cu dulceață. Și aceste duhuri nu-i supără pe toți deopotrivă, nici răutatea lor nu o seamănă deopotrivă, ci foarte felurit, după vremuri și locuri, după prilej și după om. Și fiecare duh își păzește rânduiala sa și așa îl asuprește pe om, iar dacă este înfrânt va pleca de la el, dar pe alt duh, mai cumplit, i-l lasă.” (Pateric)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #1034  
Vechi 27.05.2012, 00:02:33
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
”Zisa avva Serinu că dracii nu pun în gândul oamenilor toate patimile deodată, ci fiecare patimă are duhurile ei deosebite și hotărâte, care o seamănă pe ea în gândul omului. Că unele duhuri se veselesc în necurățenii și în dulcețile întinăciunilor, iar alte duhuri se desfată în defăimări, la iuțime și la turbare; altele la necaz; altele în slavă deșartă și altele la mândrie. Și fiecare din aceste duhuri dorește să pună în gând ceea ce vede că primește sufletul mai cu dulceață. Și aceste duhuri nu-i supără pe toți deopotrivă, nici răutatea lor nu o seamănă deopotrivă, ci foarte felurit, după vremuri și locuri, după prilej și după om. Și fiecare duh își păzește rânduiala sa și așa îl asuprește pe om, iar dacă este înfrânt va pleca de la el, dar pe alt duh, mai cumplit, i-l lasă.” (Pateric)
Mihailc, nu inteleg prea bine portiunea subliniata. Fii bun te rog si da-mi o mana de ajutor, de binevoiesti. Cu multumiri,
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #1035  
Vechi 27.05.2012, 00:08:18
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Mihailc, nu inteleg prea bine portiunea subliniata. Fii bun te rog si da-mi o mana de ajutor, de binevoiesti. Cu multumiri,
Doamne ajuta!
Doamne ajută!

Dacă este înfrânt (duhul) de către omul păzit de Dumnezeu, rămâne în locul aceluia alt duh mai viclean, sau cu alte cuvinte, după o luptă în care avem biruință, nu urmează o vacanță, ci altă luptă și mai grea.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #1036  
Vechi 27.05.2012, 02:15:56
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit citate preferate

"Egalitatea exista numai in matematica"

"A sili pe un popor să învețe altă limbă însemnează a-l tâmpi, a-l face intelectual inept, deci și economic și politic inept."


"Adevărul e stăpânul nostru, nu noi stăpânim adevărul."


"Această parte netraductibilă a unei limbi formează adevărata ei zestre de la moși-stămoși, pe când parte traductibilă este comoara gândirii omenești în genere. Precum într-un stat ne bucurăm toți de oarecari bunuri, cari sunt ale tuturor și a nimănui, uliți, grădini, piețe, tot astfel și în republica limbelor sunt drumuri bătute cari sunt a tuturor-adevărata avere proprie o are însă cineva acasă la sine;iar acasă la dânsa limba românească este o bună gospodină și are multe de toate."


"Limba este însăși floarea sufletului etnic al românimii."


"Când vedem dar pe "patrioți" cumulând câte 5-6 însărcinări publice asupra lor, putem fi de mai înainte siguri că nu-și îndeplinesc nici una cum se cade."


"Munca unui om se poate plăti. Caracterul, cultura lui, nicicând."


"Cu cât e mai cult, cu atât e mai nenorocit."


"Viclenia e un semn de slăbiciune, căci mintea omenească veritabilă stă în raport direct cu capacitatea de a pricepe în mod dezinteresat un adevăr. Învingătorul momentan nu este totdeauna cel definitiv."


"Minte scurta, haine lungi"


"Nevoia e sofistul cel mai mare de pe pământ."


"Nivelul culturii generale a nației nu-l poate ridica nimeni cu umărul, timpul și munca umplu neajunsurile."


"Fără muncă nu există bunăstare, fără adevăr nu există cultură."


"Citește! Citind mereu, creierul tău va deveni un laborator de idei și imagini, din care vei întocmi înțelesul și filosofia vieții."

"Geniul, în zdreanță sau în veșminte aurite, tot geniu rămâne."


"Oamenii nu se deosebesc atât prin ceea ce zic, cât prin ceea ce fac."


"A exista înseamnă a suferi."


"Ideea valorii este foarte relativă, căci fiecare o măsoară după interesul său."


"Dacă nu pricepem ceva, să zicem mai bine că nu pricepem decât să-i dăm o explicație falsă."
Reply With Quote
  #1037  
Vechi 27.05.2012, 02:43:02
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit citate

"Fapta, nu vorba - fă, nu vorbi!"

"Țara aceasta piere din lipsă de oameni, nu din lipsă de programe."

"Muncitorii români părăsiți îngroașă rândurile comuniștilor."

"Mergi numai pe căile indicate de onoare. Luptă și nu fi niciodată mișel. Lasă pentru alții căile infamiei. Decât să învingi printr-o infamie, mai bine cazi luptând pe drumul onoarei."

"Justiția care judecă după "ordin" și nu după conștiință, nu există."

"Bate o inimă stingheră și ne caută pe toți prin închisori, aleargă după fiecare prin celulele noastre să ne găsească. Să ne mângâie, să ne sărute amantele trupuri."

"Cine vrea să învingă trebuie să știe să rabde. Acum e eroismul răbdării."

"Dacă într-o organizație apar începuturi de gangrenă, ele trebuiesc imediat localizate și apoi extirpate cu cea mai mare energie. Dacă nu se pot localiza și se extind ca un cancer în întregul organism al mișcării, cauza este pierdută. Viitorul și misiunea organizației sunt compromise. Ea va muri sau își va târî zilele între viață și moarte, fără ca să poată realiza ceva."

"Legea tăcerii - ocolirea oricărui conflict."

"Dacă aș avea un singur glonț, iar în fața mea un dușman și un trădător, glonțul l-aș trimite în trădător."

"Condițiile esențiale ale elitei sunt: să trăim ucigând în noi poftele de îmbogățire materială; să trăim o viață aspră și severă."

"S-au zidit fără îndoială multe palate în București, s-a înmulțit numărul acelora care trăiesc numai în capitală sau numai în străinătate; țara muncește înzecit pentru a întreține absenteismul și luxul, precum și pătura numeroasă de oameni care și-au făcut din politică o profesie lucrativă."

"De când datează exportul nostru de grâne, de atunci importul de fraze. S'ar putea zice că România a preschimbat păturile adânci și binecuvântate de Dumnezeu ale țărânei sale pe vorbe deșerte, pe teorii de gazetă, pe subțiri apucături advocățești ș. a. m. d., căci spiritele cele bune, ce mai sunt în viață, le datorim unei epoce cu mult anterioare celei actuale."

"Prevăd un al treilea război mondial, care va pune omenirea pe adevăratele ei temelii sociale. Ca atare, dumneavoastră și urmașii dumneavoastră veți face mâine ceea ce eu am încercat să fac astăzi, dar am fost înfrânt! Dacă aș fi fost învingător, aș fi avut statui în fiecare oraș al României. Cer să fiu condamnat la moarte și refuz dinainte orice grațiere. În felul acesta, voi fi sigur că voi muri pe pământul Patriei, în schimb voi, ceilalți, nu veți fi siguri dacă veți mai fi aici când veți fi morți."

"Așa cum dumneavoastră luptați pentru Anglia, tot așa lupt și eu pentru Patria mea, dar de suferințele, lupta și amenințările sub care noi trăim, dumneavoastră nu vă puteți da seama. Noi am fost atacați, deși nu am atacat pe nimeni. Ceea ce a fost al nostru și a fost al nostru de secole, ei ne-au luat."

"Scump popor român: sunt mândru că m-am născut și am trăit într-o națiune cu o îndoită ascendență imperială și cu un trecut de două ori milenar."

"Ceea ce nu se bazează pe adevăr, nu poate dura. Toată istoria noastră oferă un spectacol unic: noi am păstrat intacte trăsăturile rasei latine. Același lucru se întâmplă și în graiul nostru, care este unul și același din Maramureșul azi cedat Ungariei și până în Timoc. Nimeni nu a izbutit să ne clintească din loc timp de 2000 de ani, nimeni nu va reuși să ne clintească nici peste un milion de ani... Noi ne-am așezat primii pe aceste locuri și vom pleca cei din urmă."

"Sunt onorat că am putut să lupt în patru războaie pentru onoarea ta, scump popor, pentru drepturile tale și pentru libertățile tale."

"Persoanele nu contează, contează doar ceea ce ele reprezintă."

"Prefer să mor în mocirlă într-o Românie Mare decât să mor în paradisul unei Românii mici."

"Declar solemn, în acest ceas, că în afară de crime și furturi, mă solidarizez și iau asupra mea toate greșelile pe care, eventual cu știința sau fără știința mea, le-am făcut."

"Am comandat și eu trupe și de când am fost sublocotenent și până la regele Carol n-am făcut decât să mă cert, până la bătaie sau boxare pentru hrana soldatului. La mine la Divizie se mâncau două feluri de mâncare — la Regimentul 9 Roșiori, regimentul meu. La Școala de Război, soldatul de la depozit avea două feluri de mâncare. Era și curat. Toată lumea avea ce-i trebuia pentru că mă mișcam. Totul era ținut în cea mai perfectă condiție. Astăzi nu se mișcă nimeni. Sunt loviți parcă de paralizie progresivă. Nu sunt inspectați."

"Trebuie pus ciomagul pe toată lumea!"

"Armata este ultima carte pe care o joacă o Națiune."

"Viața popoarelor este o veșnică și încordată luptă; o luptă pentru drepturi și pentru dreptate, o luptă pentru afirmare și înălțare."

"Sunt mândru că am avut în viață drept far strălucitor și călăuzitor Coloana de lauri a marelui Traian și sublimul sacrificiu al Regelui Dac."

"Noi, românii umblăm după soluții geniale și neexecutabile. Și de aceea am stat pe loc. Soluțiile simple, ce se pot îndeplini, sunt cele mai bune. Eu le-am aplicat în război și am obținut rezultate. Pentru că umblăm după soluțiile cele mai geniale, de aceea nu putem face nimic."

"Vreau ordine. Să se înțeleagă că noi suntem o armată civilizată, care aduce cu ea ordinea și siguranța, și nu suntem hoarde barbare ce distrug și pradă totul în calea lor. Vreau ordine și iar ordine. Să fie împușcat militarul care va fi prins furând sau comițând crime în spatele frontului."

"Fii om, fii drept și recunoaște că, pe deasupra ambițiilor, intrigilor și urilor, este Patria, este veșnicia neamului, și că acolo trebuie să ne întâlnim totdeauna, chiar dacă nu ne înțelegem de fiecare dată."

"Azi a sosit ceasul celei mai sfinte lupte, lupta drepturilor strămoșești și a bisericii, lupta pentru vetrele și hotarele românești de totdeauna. Ostași, vă ordon, treceți Prutul! Zdrobiți dușmanul de miazăzi și miazănoapte. Dezrobiți din jugul roșu al bolșevismului pe frații noștri cotropiți. Reîmpliniți în trupul țării gloria străbună a Basarabiei și codrii voievodali ai Bucovinei, ogoarele și plaiurile noastre."

"Nicio furtună, nicio invazie, niciun cutremur, nicio ocupație, nicio lovitură, oricât de dureroasă, de nimicitoare, nu a putut să-i clintească pe românii din Dacia Traiană. Nimeni și nimic nu ne va putea smulge din ea."

"Voievodul nu învie
Și îl înțeleg deplin
Că la-ntreaga Românie
Unu singur e puțin."

"Ăsta-i voivod absolut, Vlad Țepeș. Păi fără ăsta istoria românilor e o pajiște cu miei!"(Tutea)
Reply With Quote
  #1038  
Vechi 27.05.2012, 04:08:33
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cugetari si citate ortodoxe(daca s-au mai postat imi cer scuze ptr.repetitie)

Dumnezeu

  • Dumnezeu nu poate fi cuprins de mintea umana; daca ar fi cuprins, n-ar mai fi Dumnezeu. ( Evagrie din Pont)
  • Dumnezeu poate fi iubit, dar nu gândit. Poate fi prins si apropiat prin iubire, dar niciodata prin gândire. ( Norul Necunostintei)
  • Tocmai neputinta de a-L întelege în toata întregimea Lui este aceea care ne face sa-L întelegem pe Dumnezeu în toata maretia Sa. ( Tertullian)
  • Dumnezeu este în afara tuturor, neramânând în afara; este în toate, dar necuprins de ele; este mai presus de toate, fara înaltare; este mai jos de toate, fara coborâre; este în toate si, totodata, deasupra tuturor. ( Fericitul Augustin)
  • Daca n-ar fi un singur Dumnezeu, n-ar fi Dumnezeu. ( Sfântul Efrem Sirul)
  • Cunoastem firea divina prin lucrarile Sale. ( Sfântul Vasile cel Mare)
  • Dumnezeu poate câte vrea, dar nu vrea câte poate. ( Sfântul Ioan Damaschin)
  • Dumnezeu este Ratiune si pricina întregii miscari neîncetate si toate ratiunile îsi au în El stabilitatea neclintita si dinamismul fara de sfârsit. ( Nichita Stithatul)
  • Dumnezeu este începutul, mijlocul si sfârsitul oricarui bine. ( Sfântul Marcu Ascetul)
  • În Sine, Dumnezeu este Gândire necunoscuta, Cuvânt negrait si Viata necuprinsa. ( Sfântul Maxim Marturisitorul)
  • Dumnezeu este asemenea unui cerc ale carui margini nu sunt nicaieri, iar al carui centru este pretutindeni. ( Fericitul Augustin)
  • A numi pe Dumnezeu nu este nimic altceva decât a arata prin cuvinte unele din însusirile Sale. ( Origen)
  • Dumnezeu este al tuturor. ( Sfântul Ioan Scararul)
  • Dumnezeu este iubire. ( Sfânta Scriptura)
  • Fata Mea nu vei putea sa Mi-o vezi ! (Sfânta Scriptura)
  • Eu sunt Cel Ce sunt. ( Sfânta Scriptura)
Iisus Hristos



  • Dumnezeu S-a facut om, ca omul sa poata deveni dumnezeu. ( Sfântul Irineu )
  • Pentru aceea a venit Hristos în lume, ca sa cunoasca si sa înteleaga omul cât de mult îl iubeste Dumnezeu. ( Fericitul Augustin)
  • Misterul Întruparii Cuvântului poarta în sine semnificatia întregii creatii sensibile si inteligibile. ( Sfântul Maxim Marturisitorul)
  • Cuvântul lui Dumnezeu S-a facut om, pentru ca tu sa înveti de la un om cum poate omul deveni dumnezeu. ( Sfântul Clement Alexandrinul)
  • Sfanta Treime nu este prezenta doar în învatatura lui Hristos, ci e lucratoare în tot ce face El. ( pr. Dumitru Staniloae)
  • În Hristos, locuieste dupa fiinta toata plinatatea Dumnezeirii. ( Sfântul Maxim Marturisitorul)
  • Dumnezeu era în Hristos, împacând lumea cu Sine. ( Sfântul Maxim Marturisitorul)
  • De Tatal ne apropiem prin Fiul. ( Sfântul Atanasie cel Mare)
  • Iisus Se face ascultator Tatalui, vindecând propria noastra neascultare (...) si devine pentru noi modelul unei ascultari fara de care nu exista mântuire. ( Sfântul Ioan Damaschin)
  • Iisus ne-a împacat, prin Sine, cu Tatal si între noi. ( Sfântul Maxim Marturisitorul)
  • În Hristos, Dumnezeu devine partas la conditia omului, pentru ca acesta sa aiba posibilitatea trecerii spre El. ( pr. Ion Bria)
  • Fiul lui Dumnezeu S-a întrupat si, prin aceasta, a început recapitularea noastra în Sine. ( Sfântul Irineu)
  • N-ar fi fost mântuiti toti oamenii de Hristos, daca nu i-ar fi luat pe toti asupra sa. ( Origen)
  • La Iisus poti privi, fara sa încetezi sa-i privesti si pe ceilalti. ( Cresbron)
  • Ceea ce Si-a asumat Hristos, aceea a si vindecat. (firea umana - n.n.) (Dicton patristic)
  • Facâdu-Se om, Cuvântul lui Dumnezeu a umplut de cunoastere firea umana golita. ( Sfântul Maxim Marturisitorul)
  • Iisus Hristos, Temlul Cuvântului. ( Sfântul Ioan Damaschin)
  • Iisus este Dumnezeu pe pamânt si om în cer. ( Sfântul Ioan Gura de Aur)
  • Asa cum, când împreunezi doua lumânari, una se vede în cealalta, tot astfel cred ca se întâmpla cu cel care primeste înlauntrul sau pe Domnul Iisus. ( Sfântul Chiril al Alexandriei)
  • (Iisus) ... n-a spus nimic fara parabole. ( Sfânta Scriptura)
  • Hristos a ridicat în om chipul dumnezeiesc la deplina lui actualitate, adica la deplina lui comuniune cu Dumnezeu si cu semenii. ( pr. Dumitru Staniloae)
  • Credinta în Hristos, ca Fiu al lui Dumnezeu, este si credinta în Sfânta Treime. ( Serghei Bulgakov)
  • Iisus Hristos, ipostasul supremei afectiuni si ratiuni, intra cu noi într-o comuniune ca de la om la om, într-o legatura interumana, umanizându-ne deplin prin îndumnezeire. ( pr. Dumitru Staniloae)
  • Iisus Hristos este Noul Adam, Ce înnoieste continuu lumea întreaga. ( Sfântul Grigorie Palama)
  • Natura omeneasca, prin Hristos, s-a înaltat la cer. ( Sfântul Ioan Gura de Aur)
  • Învierea nu e doar lucrarea firii divine a lui Hristos, ci si a firii Sale umane îndumnezeite. ( Hristu Andrutsos)
  • Hristos S-a întrupat pentru o opera universala, reintegrând si aducând toate lucrurile în Sine. ( Sfântul Irineu)
  • (Prin Hristos) ... tot pamântul a fost eliberat din întunericul amagirii. ( Sfântul Ioan Gura de Aur)
  • Iisus Hristos ne sugereaza ca El este centrul infinit al relatiilor interpersonale, care elibereaza omul de sub domnia determinismului si individualismului lumii acesteia, de orice panteism, pentru a-l înalta si introduce în sfera de viata a comuniunii lui Dumnezeu în Treime. ( pr. Dumitru Popescu)
  • Dumnezeu S-a facut purtator de trup, pentru ca omul sa poata deveni purtator de duh. ( Sfântul Atanasie cel Mare)
  • Fiti însetati de Hristos si El va va împlini cu dragostea Sa. ( Sfântul Isaac Sirul)
  • Un singur Cuvânt a spus Tatal si anume pe Fiul Sau si pe Acesta-L spune mereu în tacerea vesnica. Si Cuvântul acesta trebuie ascultat în tacerea sufletului. ( Sfântul Ioan al Crucii)
  • Precum în Adam toti mor, asa si în Hristos toti vor învia. ( Sfânta Scriptura)
  • Cine nu e cu Mine, e împotriva Mea. ( Sfânta Scriptura)
  • Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. ( Sfânta Scriptura)
  • Hristos, Taina lui Dumnezeu. (...) În El locuieste trupeste toata plinatatea Dumnezeirii. ( Sfânta Scriptura)
  • Acesta e Omul ! (Sfânta Scriptura)
Reply With Quote
  #1039  
Vechi 29.05.2012, 20:36:38
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Schimband sinele cu altii, din dragoste, sa invatam sa furam de la noi si sa dam celorlalti.
Reply With Quote
  #1040  
Vechi 31.05.2012, 20:40:18
slavoliub59 slavoliub59 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2008
Mesaje: 10
Implicit Doamne ajuta !

Am neaparata nevoie de cineva care lucreaza la Biblioteca unui Seminar Teologic ! Va multumesc!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezii preferate... silverstar Generalitati 878 10.10.2023 20:27:07
Cugetari din Dharma florin.oltean75 Alte Religii 1983 10.01.2018 09:08:51
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Vorbe de duh mena2376 Intrebari utilizatori 6 27.06.2012 01:45:50