Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.10.2006, 12:09:20
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Ce i-ati spune unui baiat ortodox, foarte credincios care s-a indragostit de o fata cu parinti penticostali, nebotezata, pe care nu o intereseaza Biserica si care peste cateva luni se marita????
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.10.2006, 12:31:57
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Absolut nimic decat "Iubiti-va, oameni buni"! Dragostea nu cunoaste religie, granite si alte bariere pe care le pun oamenii, nu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.10.2006, 13:03:09
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Hmm!,situatia nu poate fi simpla pe cat o caracterizeaza silverstar,este adevarat, cele mai multe bariere sunt puse de oameni,dar si de ratiune.In primul rand dragostea poate sa se manifeste si ca un sentiment pe cat de profund,pe-atat de trecator.....si ce ramane-n urma ei?Deci problema se pune si in vederea faptului ca acea fata urmeaza sa se casatoreasca,si deci nu poti interveni pur si simplu in aceasta situatie,tulburand-o,doar pentru ca iubesti.Depinde acum de ceea ce simte si ea pt.tine,depinde de cat este domnisoara atasata de religia parintilor ei,depinde de multe lucruri,dar tu ai initiat topicul cu o intrebare evaziva...specific tinerilor!Ei vor totul daruind doar sentimente si ignorand responsabilitatea ce li se atribuie acestora.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.10.2006, 14:14:07
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Spune-i ca pe pamint nu exista zei si zmei, sint doar povesti venite de la egiptieni si evrei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.10.2006, 18:38:18
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Eu ca sa "ma bag" in discutie trebuie sa inteleg ceva. Deci Saurian, te-ai indragostit si ai tinut ascuns pana acum? :p Fata se marita cu altul? ??? Daca pe fata nu o intereseaza Biserica, trebuie vazut de ce. S-ar putea sa fi simtit ca e ceva necurat la penticostali si de aceea nu o intereseaza. Poate daca ii explici ce e Ortodoxia si cum s-a format si te vede ortodox adevarat, vorbind si traind in Adevar, Dumnezeu o sa-i miste inima.

Dragoste nu inseamna miscarea trupului spre o persoana, ci miscarea intregului spre o persoana. Adica omul simte cu trupul, cu sufletul, cu intelectul ca persoana aceea ii aduce liniste si bucurie, ca doreste sa fie langa ea pt vesnicie. Daca numai trupul simte asta, e o problema. Deci trebuie vazut cum e cu indragostirea asta.

Nu putem fi superficiali in astfel de situatii. In orice problema de-o viata (si nu numai aici pe pamant), problema trebuie bine analizata, discutata cu Dumnezeu si cu duhovnicul, in post si rugaciune. Doamne, daca imi este de folos pentru mantuire, sa fie, daca nu, nu!

Elena
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.10.2006, 19:02:21
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

"discutata cu Dumnezeu si cu duhovnicul", chiar se considera ca se discuta cu zeul crestinilor?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.10.2006, 19:49:16
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Spune-i ca pe pamint nu exista zei si zmei, sint doar povesti venite de la egiptieni si evrei.
Hmmm....ai un fix cu egiptenii...trebuie sa intelegi ca nu au inventat ei religia...nitel studiu, si in rest numai bine.

Ca sa raspund si la topic nu vad nimic in neregula...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.10.2006, 20:06:25
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
"discutata cu Dumnezeu si cu duhovnicul", chiar se considera ca se discuta cu zeul crestinilor?
Draga Jeniffer,

Evident ca se discuta cu Dumnezeu, prin rugaciune. Ca nu suntem noi suficient de curati sa-I auzim raspunsul, asa e, dar cel putin Ii spunem problemele noastre ca El sa stie ca ne punem nadejdea in El si sa ne ajute (in cazul rugaciunilor de ajutor). Fiindca Dumnezeu este atat de smerit si ne respecta libertatea noastra, incat nu poate sa intre in viata noastra daca noi nu-L acceptam.

Stii, nu vreau sa te simti lezata, dar cred ca ti-ar prinde bine sa citesti cateva notiuni de credinta ortodoxa, Biblia, etc. Informatii pot fi gasite chiar si pe site-ul acestui forum. Nu mi se pare normal sa-l alertam pe administrator sa-ti desfiinteze contul, desi se pare ca esti atee si am fi indreptatiti, fiindca e un forum pt crestinii ortodocsi. Noi dorim ca tot omul sa inteleaga si sa simta bucuria pe care noi o avem prin El, Domnul si Dumnezeul nostru. Te-as ruga sa nu ramai indiferenta la posibilitatea de a intelege Cine este Dumnezeu si ca nu te afli in povesti cu "zei si zmei".

Elena
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.10.2006, 12:23:54
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Sti ce ti-ar spune Maica Siluana?
Du-te dupa ea si ad-o la ortodocsi, pe urma mai du-te dupa vreo doua si cu a patra sau a cincea casatoreste-te.
Bafta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.10.2006, 16:01:03
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Parerea ta, Darius, in legatura cu subiectul postat, nu parerea maicii nu-stiu-care? Tu nu gandesti, nu ai pareri? De ce le imprumuti, le adopti pe ale altora? Eu mi-am spus-o fara sa citez pe nimeni!...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dragostea de aproapele tau viviana Generalitati 9 28.07.2011 21:03:46
Dragostea de Hristos ! iustin10 Rugaciuni 1 18.03.2010 14:21:52
dragostea lore86 Nunta 166 09.11.2009 13:59:12
dragostea iuda Generalitati 3 20.09.2007 19:51:09
dragostea verona Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 127 23.11.2006 00:41:00