Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2009, 19:34:03
vladicuion vladicuion is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2009
Mesaje: 1
Implicit am fost botezat la greco-catolici.....

M am nascut in 1983,in Maramures,pe atunci toata lumea din comuna mea,erau greco-catolici,deci si botezati in religia sus mentionata.In 1985,nu stiu prin ce circumstante,toata lumea a trecut la ortodocsie,asa ca am crescut in credinta ortodocsa,botezat fiind la catolici.Va rog,daca stie cineva,trebuie sa ma rebotez sau pot sa raman asa?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2009, 19:37:32
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladicuion Vezi mesajul
M am nascut in 1983,in Maramures,pe atunci toata lumea din comuna mea,erau greco-catolici,deci si botezati in religia sus mentionata.In 1985,nu stiu prin ce circumstante,toata lumea a trecut la ortodocsie,asa ca am crescut in credinta ortodocsa,botezat fiind la catolici.Va rog,daca stie cineva,trebuie sa ma rebotez sau pot sa raman asa?
Trebuie vorbit cu un duhovnic bun. In Muntele Athos se reboteaza oricine, insa nu peste tot se face la fel. De ex. Pr. Serafim Rose nu a fost botezat ortodox cand s-a convertit la Ortodoxie (fusese botezat protestant).

Decizia insa trebuie sa fie a unui duhovnic bun. Daca nu ai fost botezat prin 3 scufundari complete in apa, probabil ca vei fi rebotezat, indiferent de cine a facut primul botez.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2009, 20:29:17
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Daca acum fratele nostru e ortodox acum botezul nu va mai fi repetat deoarece botezul e recunoscut deodata ce a fost facut in numele Sf. Treimi
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2009, 22:25:33
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

trebe numa miruns cu sf si marele mir atat:D
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.06.2009, 18:26:01
frumusel frumusel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2009
Mesaje: 1
Talking

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
trebe numa miruns cu sf si marele mir atat:D
Poti sa spui randuiala mai exacta? de ce ar fi nevoie ca un catoic sa ajunga la ortodoxism?
am mai citit pe acest forum si nicaieri ceva concret! Adica trebuie facut asta asta asta, iar cel in cauza sa faca asta asta asta!
te rog
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.06.2009, 16:21:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de frumusel Vezi mesajul
Poti sa spui randuiala mai exacta? de ce ar fi nevoie ca un catoic sa ajunga la ortodoxism?
am mai citit pe acest forum si nicaieri ceva concret! Adica trebuie facut asta asta asta, iar cel in cauza sa faca asta asta asta!
te rog

De ce nu vorbesti cu un preot ortodox? Oricum el iti va face randuiala, nu cineva de pe forum.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.07.2009, 14:30:54
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladicuion Vezi mesajul
M am nascut in 1983,in Maramures,pe atunci toata lumea din comuna mea,erau greco-catolici,deci si botezati in religia sus mentionata.In 1985,nu stiu prin ce circumstante,toata lumea a trecut la ortodocsie,asa ca am crescut in credinta ortodocsa,botezat fiind la catolici.Va rog,daca stie cineva,trebuie sa ma rebotez sau pot sa raman asa?
Ciudat lucru spui tu... pana in 1990 religia greco-catolica era interzisa in Romania. Cand comunistii au interzis greco-catolicismul, greco-catolicii au trebuit sa treaca fie la ortodoxie, fie la romano-catolicism. Unii au trecut pe fata la ortodocsi (mai ales in satele transilvanene), dar au ramas greco-catolici in ascuns. In ascuns, acasa isi botezau copiii greco-catolic. Tot in casele lor faceau sf. liturghie. Daca ar fi fost prinsi, ar fi avut de-a face cu regimul...

Lasand asta la o parte, botezul greco-catolic fiind facut in numele Sf. Treimi (de obicei prin turnare sau stropire, mai rar prin intreita cufundare), este recunoscut de Biserica Ortodoxa. Iti trebuie facuta mirungerea si atat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impartasirea la Greco-Catolici mirela.t Impartasania (Taina Euharistiei) 79 09.10.2012 19:40:01
Putem fi nasi la tineri greco-catolici? crisghise Nunta 13 07.04.2011 09:53:51
Greco-Catolicism Macarie Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 17 14.04.2008 01:50:57