Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.01.2010, 23:24:09
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am fost dependent de rock si inca mai sunt multe momente cand simt nevoia sa ascult melodii de genul asta...Imi placeau mai ales melodiile alea in care vocalistul tipa ca un nebun (gen Papa Roach sau Linkin Park)...Melodiile imi induceau o energie foarte mare si simteam nevoia sa sar, sa lovesc, sa racnesc...De asemenea, imi cantau melodiile in minte permanent...Ma trezeam dimineata cu zgomotele alea in capu meu, le aveam si seara inainte sa adorm si cateodata chiar si in vise...Nu e de gluma cu muzica rock...Si nici cu house-ul, manelele, hip-hop-ul etc.
  #22  
Vechi 06.01.2010, 23:27:01
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Morala o deduce fiecare!

http://www.youtube.com/watch?v=QfCwr...eature=related
  #23  
Vechi 06.01.2010, 23:27:47
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
Eu am fost dependent de rock si inca mai sunt multe momente cand simt nevoia sa ascult melodii de genul asta...Imi placeau mai ales melodiile alea in care vocalistul tipa ca un nebun (gen Papa Roach sau Linkin Park)...Melodiile imi induceau o energie foarte mare si simteam nevoia sa sar, sa lovesc, sa racnesc...De asemenea, imi cantau melodiile in minte permanent...Ma trezeam dimineata cu zgomotele alea in capu meu, le aveam si seara inainte sa adorm si cateodata chiar si in vise...Nu e de gluma cu muzica rock...Si nici cu house-ul, manelele, hip-hop-ul etc.
Exact! Si eu am fost asa! Adormeam noaptea cu castile in urechi...si plangeam...:| cand ma gandesc cate am facut si eu, ma trec fiorii...imi rasunau verusrile alea oribile in minte....mereu, le cantam cateodata fara sa-mi mai dau seama...era o meldoie in care se spunea " I just wanna die" si eu cantam, parca eram hipnotizata, nu realizam defapt ce cant :| In afara de muzica psaltica...cred ca singurele melodii frumoase, sunt cele la vioara si la pian, si da, melodii gen..."Sa-i amintiti va rog frumos adresa mea cand va-ntalniti cu fericirea" :D...sau " A venit toamna, acopera-mi inima cu ceva" :D Adica, emotie de toamna...:D

Last edited by Simona-Marilena; 06.01.2010 at 23:31:34.
  #24  
Vechi 06.01.2010, 23:28:17
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Andrei, poti sa asculti ce vrei, dar trebuie sa stii despre ceea ce asculti. Sa fii f atent ce-ti este de folos si ce nu. Mie muzica pop sau rock nu-mi este de folos, dar nu pot spune altora ce sa faca deoarece stiu si eu ca este addictive. Se spune ca satan il slavea pe Dumnezeu prin muzica inainte de cadere, nu stiu cat este de adevarat. Dar astazi muzica este folosita intensiv pt promovarea mesajelor necrestine (si chiar impotriva crestinismului). Si nu doar cea rock.
Undeva citeam ca in orice lucru este un demon.. cred ca este f adevarat. Imi place o pereche de cercei, mi-am dat lor o bucatica de inima. Imi place o perche de pantofi, imi impart din nou inima (apropo, azi cand ies din casa, sotul meu necredincios imi spune ironic ca ar fi trebuit sa port pantofi fara toc.. cum merg eu la slujba pe tocuri? Ce ciudat suntem atentionati! Cand am ajuns la biserica si am stat langa o femeie f cuviincios imbracata, am inteles ca totusi ar fi trebuit sa nu port tocuri.. dar asta e alta poveste).
Iti place o melodie? O fredonezi si nu stii in ce fel ea vorbeste inimii tale. De aceea eu prefer muzica psaltica.. sau macar niste Bach, Vivaldi, Beethoven, Mozart (Recviemul este genial). In incercarea de a evita muzica cu mesaje neadecvate am redescoperit muzica romaneasca (Enescu, de ex.. aaa si Gheorghe Zamfir..)

Ascult muzica noua doar cand fac sport (aproape zilnic, pana la urma) si mi se pare un lucru f ciudat cum este posibil sa ma incarce cu atata energie! Mai ales stupizeniile gen lady gaga sau altele asemenea.. Ma umplu cu energie si cu un fel de .. furie, diferenta este clara din moment ce in restul zilei ascult lucruri soft, muzica psaltica sau clasica.

Revenind la rock.. un link interesant (dar filmul este f lung, nu am ajuns la ultimul episod, recunosc.) Merita vazut, macar cateva parti.
http://www.youtube.com/watch?v=DldkEN7jt1w

Inca ceva f interesant spun eu, ..daca mai era un mister faptul ca muzicienii de succes au practici oculte.
http://vigilantcitizen.com/?p=2191

Am mai lansat o intrebare care ma preocupa si nu mi-a raspuns nimeni: dintre compozitorii clasici care au fost masoni, adepti ai invataturilor oculte etc? Care muzica clasica este "curata" si care nu?
  #25  
Vechi 06.01.2010, 23:38:40
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redandrei90 Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri :)
Si inca nu le-ai auzit pe ale mele:
1. distrugerea calculatorului personal si a tuturor cd-urilor cu muzica rock
2. evitarea muzicii rock; in cazul in care ajungi intr-un loc unde se pune o piesa rock iti pui mainile la urechi si incepi sa tipi
3. in cazul in care instructiunea de la 2. nu funtioneaza, ar fi benefic o spargere a timpanelor, ca sa intri in imparatia Domnului fara urechile ce iti aduc pierirea
4. ascultarea peste zi a melodiilor religioase - psalmi, axioane, colinde etc ca sa fie indoctrinarea mai eficace si spalarea mintii mai rapida.

Te rog sa nu ma intrebi daca am glumit sau nu. Pe fundalul unei melodii rock iti spun ca nu e nimic fata de stupizeniile ce le-am citit mai sus.
Exemple:
Citat:
Un fost prof de religie ne-a spus ca este pacat sa ascultam rock si o sa ajungem in iad. Ne spunea ca ar fi folosite cuvinte satanice intoarse pe dos nu stiu cum.

eu am ascultat rock vreo 5 ani dar m-a scapat Dumnezeu de caderea aceasta. incearca testul acesta - in timp ce asculti o melodie rock, incearca sa spui o rugaciune. poti face asta cu constiinta curata? sau parca te opreste ceva. multi tineri asculta muzica rock si datorita unui exclusivism al stilului.

domnul danion vasile, un scriitor ortodox pe care ti-l recomand calduros (caci vorbeste in special tinerilor) spunea odata ca...

sfatul meu este sa renunti acum, cat iti este usor..

Undeva citeam ca in orice lucru este un demon.. cred ca este f adevarat. http://www.youtube.com/watch?v=DldkEN7jt1w

Inca ceva f interesant spun eu, ..daca mai era un mister faptul ca muzicienii de succes au practici oculte.
http://vigilantcitizen.com/?p=2191

Am mai lansat o intrebare care ma preocupa si nu mi-a raspuns nimeni: dintre compozitorii clasici care au fost masoni, adepti ai invataturilor oculte etc? Care muzica clasica este "curata" si care nu?
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
  #26  
Vechi 06.01.2010, 23:42:07
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

acum asteptam si argumente, nu doar acuze :)
  #27  
Vechi 06.01.2010, 23:42:07
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

moshu: el zice ca nu e dependent inca...ca nu il atrage rock-ul asa mult acum, ca doar asculta rock pentru a se linistii...poate m-am exprimat gresit, dar, am vrut sa zic sa nu puna cutitul pe rana...Iarta-ma frate daca nu m-am facut inteleasa! Dar, am vrut sa zic, ca daca esti robit de o patima e mai greu sa renunti decat atunci cand esti ispitit...dar, cine-s eu sa dau sfaturi? :-s Dumnezeu stie mai bine ce-i de facut...

Last edited by Simona-Marilena; 06.01.2010 at 23:44:18.
  #28  
Vechi 07.01.2010, 00:03:56
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Eu incep sa cred ca persoanele care critica rockul in acest thread au idei preconcepute si au intrat in rock cu idei preconcepute si cu ideea ca fac ceva rau.Altfel nu imi explic.Cum sa urli la oameni si sa ii lovesti din cauza rockului?Sigur nu muzica era cauza.Si eu am spus o rugaciune (Tatal nostru) in timp ce ascultam rock si nu m-a oprit nimic.Asa ca, explicatii...?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
  #29  
Vechi 07.01.2010, 00:07:10
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Eu incep sa cred ca persoanele care critica rockul in acest thread au idei preconcepute si au intrat in rock cu idei preconcepute si cu ideea ca fac ceva rau.Altfel nu imi explic.Cum sa urli la oameni si sa ii lovesti din cauza rockului?Sigur nu muzica era cauza.Si eu am spus o rugaciune (Tatal nostru) in timp ce ascultam rock si nu m-a oprit nimic.Asa ca, explicatii...?
Cand am inceput sa ascult rock, nu mergeam deloc la Biserica...nu uri pacatosul, ci pacatul...
  #30  
Vechi 07.01.2010, 00:15:33
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Eu incep sa cred ca persoanele care critica rockul in acest thread au idei preconcepute si au intrat in rock cu idei preconcepute si cu ideea ca fac ceva rau.Altfel nu imi explic.Cum sa urli la oameni si sa ii lovesti din cauza rockului?Sigur nu muzica era cauza.Si eu am spus o rugaciune (Tatal nostru) in timp ce ascultam rock si nu m-a oprit nimic.Asa ca, explicatii...?
Depinde ce fel de rock asculti si de cat timp il asculti...Eu ascultam (si inca mai ascult cateodata) nu metal iar genu asta scoate tot ce e mai rau din tine(la fel ca toate genurile de metal)...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Este sclavia un pacat ? Viceroy Morala Crestina 42 23.02.2015 12:35:30
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
este pacat sa fac otoplastie? sweety Generalitati 34 29.03.2009 00:38:55