Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 18.11.2009, 20:36:39
christyan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
E usor sa afli
Topcat...einstein nu a fost ignorant.In Dumnezeu sigur a crezut insa intr-o religie anume a crezut pentru ca A VRUT nu pentru ca ratiunea i-a dicatat asta.Ratiunea te asigur ca i-a dicatat contrariul .. ca acea religie se inseala....insa el a avut vointa .. a preferat sa se simta implinit.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 18.11.2009, 20:57:48
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de christyan Vezi mesajul
Topcat...einstein nu a fost ignorant.In Dumnezeu sigur a crezut insa intr-o religie anume a crezut pentru ca A VRUT nu pentru ca ratiunea i-a dicatat asta.Ratiunea te asigur ca i-a dicatat contrariul .. ca acea religie se inseala....insa el a avut vointa .. a preferat sa se simta implinit.
Ce mai stii tu cum se simtea Einstein...
Era ignorant intr-un domeniu, daca crezi altceva, poti sa imi demonstrezi
Reply With Quote
  #93  
Vechi 18.11.2009, 21:04:13
christyan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ce mai stii tu cum se simtea Einstein...
Era ignorant intr-un domeniu, daca crezi altceva, poti sa imi demonstrezi
1 la mana demonstreaza-mi tu contrariul la ce am zis eu
2 la mana cred asta pentru ca einstein nu era ignorant , totusi......sa nu exageram...probabil a avut o simpatie pentru credinta ca si multi filosofi pentru ca fara ea pentru multi oameni nu ar mai exista principii morale
3 e posibil sa ai dreptate ca einstein sa fi fost ignorant insa faptele inclina mai mult in favoarea argumentelor mele
Reply With Quote
  #94  
Vechi 18.11.2009, 21:22:28
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de christyan Vezi mesajul
1 la mana demonstreaza-mi tu contrariul la ce am zis eu
2 la mana cred asta pentru ca einstein nu era ignorant , totusi......sa nu exageram...probabil a avut o simpatie pentru credinta ca si multi filosofi pentru ca fara ea pentru multi oameni nu ar mai exista principii morale
3 e posibil sa ai dreptate ca einstein sa fi fost ignorant insa faptele inclina mai mult in favoarea argumentelor mele
probabil ti-a scapat, am spus ca era ignorant in domeniul evolutiei biologice
Reply With Quote
  #95  
Vechi 19.11.2009, 00:18:20
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Sunt tare curioasa sa vad cine o mai fi zis ca e verisor cu maimuta, in afara de tine...
Eu o zic. Si o accept, fara sa simt ca asta ma face mai putin OM.
Sunt multi ca mine, unii care chiar au mult mai multa idee despre evolutie decat mine sau Topcat, mai scriu si carti... Pacat ca nu le cititi, avand in vedere ca sunt atat de usor accesibile.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 06.01.2010, 16:17:54
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pai mai frate Sergiu Romanovii au luptat cu turcii?
Eu nu stiu sa fi luptat Romanovii cu turcii ca pe vremea lor imperiul turc nu mai exista.
:)
Romanovii nu erau chiar cei care il protejau pe Rasputin?
Cat despre canonizarea lor aceasta s-a facut numai in Rusia nu de vreun Sfant Sinod Panortodox.
In calendarul BOR nu sunt trecuti ca Sfinti Mucenici,nici in calendarul BO Greaca.
Ei am gresit iar atacand pe Sfintii Romanovi aci,Dumnezeu sa ma ierte si Sfintii Romanovi sa ma ierte.
Vad ca acesti Sfinti sunt si in calendarul BO Greaca din SUA,pe 4 iulie:
http://www.goarch.org/chapel/saints/108
Foarte frumoase aceste cuvinte ,lasate de fiica tarului Nicolae,Sfanta Olga Romanov,zise de tatal sau,Sfantul Nicolae Romanov:
"My father asks that I convey to all those who have remained devoted to him ... that they should not take vengeance on his account, because he has forgiven everyone and prays for them all. Nor should they avenge themselves. Rather, they should bear in mind that this evil which is now present in the world will become yet stronger, but that evil will not conquer evil, but only love shall do so."
"Tata meu cere sa transmit tuturor celor care au ramas devotati lui...ca ei nu trebuie sa il razbune,pentru ca el a iertat pe toti si se roaga pentru toti.
Si nici ei nu trebuie sa se razbune.Mai degraba sa poarte in minte ca raul care este acum prezent in lume va deveni si mai puternic si ca raul nu va cuceri raul,numai dragostea o va face."
Reply With Quote
  #97  
Vechi 06.01.2010, 18:10:18
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Dupa cum spuneam, nu ma intereseaza si nu am numarat, era o aproximare grosolana.
Se cheltuie multi bani pentru putini.

Sint fizician dar lucrez ca informatician.


Da, ai dreptate, cei 0,01% romani ce fac parte din ortodoxie conteaza foarte mult


Fiecare cu pasaricile sale
A,ce bine!te rog frumos spune-mi cate cva despre fizica cuantica.Multumesc!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 11.01.2010, 17:03:40
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
A,ce bine!te rog frumos spune-mi cate cva despre fizica cuantica.Multumesc!
Mi-ar face foarte mare placere sa vorbesc despre fizica cuantica, poate cel mai interesant si ciudat domeniu, dar nu cred ca e locul in acest topic, iar ma cearta cineva ca il stricam.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 11.01.2010, 18:37:33
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Mi-ar face foarte mare placere sa vorbesc despre fizica cuantica, poate cel mai interesant si ciudat domeniu, dar nu cred ca e locul in acest topic, iar ma cearta cineva ca il stricam.
N-are nimic,cearta isi are si ea foloasele ei.Ceva mai sus am vazut ca vorbeati ceva de Einstein.Am vazut ceva ce mi-a placut foarte mult.Incerc sa redau dialogul intre profesor si viitorul svant,pe atunci elev in primara.
P:-Dumnezeu a facut Cerul si Pamantul,si l-a creat pe satan;Deci creind intunericul deducem ca este un Dumnezeu rau.
A:-Intunericul in sine nu exista,acesta apare atunci cand se retrage lumina,asa cum frigul in sine nu exista apare cand lipseste caldura,deci Dumnezeu este bun!
Ce frumos,nu-i asa?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 11.01.2010, 18:45:25
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Din cate imi amintesc eu...romanii nu au intrat niciodata in razboaie pentru a lua ceva ce nu-i apartine sau de dragul de a face rau...au intrat in razboaie pentru a lua ce este al lor...din cate stiu eu...iartare daca gresesc...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spiritii ortodocsi Geony Secte si culte 10 17.02.2014 17:49:24
Ultra-ortodocsi Tia Despre Biserica Ortodoxa in general 17 28.12.2009 14:49:44
Pot fi mantuiti si ne-ortodocsi? Iacov Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 95 22.01.2007 15:03:29
Cinefili ortodocsi Aalin Generalitati 5 08.01.2007 19:55:10