Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 04.09.2010, 09:08:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.lupu Vezi mesajul
Eu asa intentionez sa concep bebele intr-o marti sau joi,asa sa imi ajute Dumnezeu.
si ce te faci daca trece de miezul noptii??
of, of, ce mai drama..
Reply With Quote
  #162  
Vechi 04.09.2010, 09:31:20
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Exact așa zicea părintele Arsenie Boca în cărțile sale. Și mai zicea că nu e bine să fie concepuți copii pe timp de război.
Cate aberatii ! ! ! Atunci, ce trebuie sa facem pe timp de razboi ? Abstinenta totala ? Cum ?
Deci, in razboiul de o suta de ani nu ar fi trebuit sa se conceapa deloc prunci...cred ca ar fi disparut specia asta umana " inteligenta " si plina de rationamente bizare, mai ales atunci cand vine vorba de vre-o doctrina sau alta.
Cred ca dupa Parintele Arsenie Boca, toti ar trebui sa fim calugari...macar intr-o perioada semnificativa a vietii. Dar nu oricum, ci asa desavarsiti si, daca se poate, mai presus de insusi Dumnezeul pe care tot incercam sa-L intrecem prin atatea inventii si mandrie de viata si sens supraestimat.
Cine sta sa faca bilantul oamenilor conceputi in zile de post sau nu, in zile de razboi sau mai stiu eu ce zile " deosebite " ? Cine sta ? Nimeni !
Deci, suna aberant, si atunci, de ce mai vorbim vrute si nevrute in virtutea unor iluzii ?
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 04.09.2010 at 09:37:04.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 12.09.2010, 22:49:34
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Dar dv pentru ce credeți că bărbații se însoară ? Vorbesc foarte serios, decât o nevastă cu asemenea restricții, mai bună e călugăria. Ca și călugăr, măcar mă rog în chilia mea și nu mă culc în fiecare seară lângă o nevastă care îmi spune: "Azi este miercuri. Somn ușor !". Sau: "Anul ăsta alăptez. Pa !"
amuzanta opinia d-stra si recunosc ca si eu m-am gandit la efortul pe care ar trebui sa il depuna un barbat in asemenea situatii.Dar intrebarea d-stra "pt ce credeti ca se insoara barbatii?" suna exact ca intrebarea "de ce mi-am luat nevasta? nu ca sa sa spele si sa calce,sa gateasca si sa se culce cu mine cand am nevoie?" .Casatoria este una dintre caile mantuirii,daca esti casatorit nu inseamna ca ai liber la act sexual non stop,cand vrei ,doar pt ca sunteti casatoriti.Trebuie sa respectati sarbatorile,sa tineti post,sa mergeti la Liturghie.Aveti de ales intre calugarie si casatorie.Dar casatoria nu inseamna sa nu traiesti cat mai curat cu sotia. :) De ex.preotii nu sunt calugari,ci sunt casatoriti si traiesc printre oameni,dar traiesc curat.Din nefericire,este greu in secolul actual sa traiasca in curatie cuplurile.Nici pt mine nu pot garanta ,depinde de cat de intelegator va fi sotul,de aceea este bine sa va casatoriti cu oameni cu principii cat mai similare.Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #164  
Vechi 12.09.2010, 22:52:31
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
si ce te faci daca trece de miezul noptii??
of, of, ce mai drama..
deja am grija sa nu fie trecut de miezul noptii (multumesc pt grija) ,si spre fericirea mea ,prietenul meu respecta si el aceste reguli ,deci nu aveti decat sa radeti,dar aceste reguli sunt respectate cat de cat de unii.......in fine sunt o pacatoasa oricum!
Pana la urma fiecare sa isi traiasca viata cum doreste,dar vai si amar de cel care aude cum trebuie sa o traiasca si nu o face.Asa cum cel care aude de Dumnezeu si ar trebui sa creada in El,Il reneaga!
cred ca oamenii ignoranti traiesc mai linistiti decat cei care stiu si se zbat ca pestele pe uscat sa respecte niste reguli si nu le prea iese.Deci e mai usor sa spui "nu trebuie sa facem ce scrie in cartile Sfintilor PArinti,ca nu cred in ele" .
De aceea ei stau de-a dreapta Tatalui,si noi nu.
prin pacatuirea asta continua mi se pare ca ne lepadam de Dumnezeu.....cat ne va mai rabda?
Toate cele bune!Doamne ajuta!

Last edited by anamaria.lupu; 12.09.2010 at 22:58:23.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 12.09.2010, 23:17:10
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.lupu Vezi mesajul
deja am grija sa nu fie trecut de miezul noptii (multumesc pt grija) ,si spre fericirea mea ,prietenul meu respecta si el aceste reguli ,deci nu aveti decat sa radeti,dar aceste reguli sunt respectate cat de cat de unii.......in fine sunt o pacatoasa oricum!
Pana la urma fiecare sa isi traiasca viata cum doreste,dar vai si amar de cel care aude cum trebuie sa o traiasca si nu o face.Asa cum cel care aude de Dumnezeu si ar trebui sa creada in El,Il reneaga!
cred ca oamenii ignoranti traiesc mai linistiti decat cei care stiu si se zbat ca pestele pe uscat sa respecte niste reguli si nu le prea iese.Deci e mai usor sa spui "nu trebuie sa facem ce scrie in cartile Sfintilor PArinti,ca nu cred in ele" .
De aceea ei stau de-a dreapta Tatalui,si noi nu.
prin pacatuirea asta continua mi se pare ca ne lepadam de Dumnezeu.....cat ne va mai rabda?
Toate cele bune!Doamne ajuta!
Sa-mi fie cu iertare dar nu inteleg un lucru: esti necasatorita si ai un prieten (cu care se pare ca esti intima) si dai sfaturi si-i judeci pe cei casatoriti.
Daca lucrurile stau asa, te contrazici draga mea. Nu vreau sa te judec si nu spun mai mult, dar cred ca mai intai trebuie sa vedem barna din ochii nostri, si apoi paiul din ochiul aproapelui.

Din pacate la teorie toti suntem buni, practica ne omoara.

Imi cer scuze daca am inteles gresit!
Dumnezeu sa aiba grija de noi toti si sa ne ierte!
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #166  
Vechi 13.09.2010, 00:42:25
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.lupu Vezi mesajul
amuzanta opinia d-stra si recunosc ca si eu m-am gandit la efortul pe care ar trebui sa il depuna un barbat in asemenea situatii.Dar intrebarea d-stra "pt ce credeti ca se insoara barbatii?" suna exact ca intrebarea "de ce mi-am luat nevasta? nu ca sa sa spele si sa calce,sa gateasca si sa se culce cu mine cand am nevoie?" .Casatoria este una dintre caile mantuirii,daca esti casatorit nu inseamna ca ai liber la act sexual non stop,cand vrei ,doar pt ca sunteti casatoriti.Trebuie sa respectati sarbatorile,sa tineti post,sa mergeti la Liturghie.Aveti de ales intre calugarie si casatorie.Dar casatoria nu inseamna sa nu traiesti cat mai curat cu sotia. :) De ex.preotii nu sunt calugari,ci sunt casatoriti si traiesc printre oameni,dar traiesc curat.Din nefericire,este greu in secolul actual sa traiasca in curatie cuplurile.Nici pt mine nu pot garanta ,depinde de cat de intelegator va fi sotul,de aceea este bine sa va casatoriti cu oameni cu principii cat mai similare.Doamne ajuta !

"Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea, și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre." (1 Corinteni, 7, 5)

Numai să nu exagerăm în curăție și să ne trezim cu păcate ceva mai mari. Echilibrul unei vieți conjugale creștine nu exclude raporturile intime. E vreme și pentru aceasta, eu îmi doresc să fie cât mai departe în timp (sic!).

P.S. Nu există prietenie creștină cu relații intime. Aia e o invenție diavolească.

Dumnezeu să ne aibă în pază!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 13.09.2010 at 01:44:21.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 13.09.2010, 01:45:21
ionutpopa ionutpopa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Mesaje: 39
Implicit

Da, sigur ca da icalin, ai dreptate. Daca de aceea e casatoria, sa faci copii, te gandesti daca e luni, marti sau alta zi?

sambata seara te pregatesti sa mergi la biserica duminica, deci nu stai in pat cu sotul, stai pe balcon sau in alta camera iar duminica seara deja e luni si se poate incepe la facut copii, nu?

pe mine unul ma dispera cel mai tare in viata asta infranata ca trebuie sa te limitezi la activitatea asta. trebuie sa existe vreo metoda naturala, neaparat.

Si apoi, rugaciunea te infraneaza, ti se face mai dor, nu ajungi sa te plictisesti.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 13.09.2010, 09:14:07
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit iertare

Multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns la intrebare, fiecare dupa cum a crezut de cuviinta. Doresc sa-mi cer iertare membrilor acestui forum, care din cauza acestui topic si a parerilor diferite s-au "certat" intre ei si tuturor cititorilor lui care din pricina unor raspunsuri postate aici au fost dusi oarecum in "inspita". Asadar fratilor va rog sa ma iertati si de asemenea Dumnezeu sa ne ierte pe toti ca "n-am stiut ce facem".
Am vrut ,si inca as mai vrea sa inchid acest topic, dar nu stiu cum si nu pot.
De asemenea acesta este ultimul meu mesaj postat pe acest topic si v-as ruga sa nu mai insistati nici voi cu mesaje. Raspunsul este la Dumnezeu!
__________________
Vladica Antonie isi inchipuie sfatul Sfintei Treimi la facerea omului. Dumnezeu Tatal ar fi spus: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra". "Da, dar omul acesta va cadea - zise Duhul -, si Tu, Fiule, va trebuie sa mori pentru El". "Sa-l facem, dar, sau sa nu-L facem?" - a intrebat Tatal. "Sa-L facem" - a zis Fiul.
Iata nadejdea pe care si-a pus-o Dumnezeu in om! Acestui Dumnezeu ne marturisim noi, de acesta ne rusinam, pe acesta Il iubim.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 13.09.2010, 09:19:24
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Cate aberatii ! ! ! Atunci, ce trebuie sa facem pe timp de razboi ? Abstinenta totala ? Cum ?
Simplu, pana de curand armata era obligatorie si toti barbatii care puteau lupta se duceau la razboi.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #170  
Vechi 13.09.2010, 09:33:16
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

De ce nu acceptati ceea ce Biserica a hotarat: ne iubim numai martea si joia, atunci cand acestea nu-s in post sau sarbatori ...Adica n-ai timp sa te reproduci in cele doua zile pe saptamana ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunile de seara haitchi Intrebari utilizatori 2 27.06.2010 20:40:33
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44
buna seara! georgiana_master Rugaciuni 4 31.10.2006 13:32:43