Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 14.07.2011, 21:58:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Wwooww cata agresivitate! Esti bucuresteanca?:-))

De ce te incorzi asa la noi?

Ma surprinzi Yasmina ca dupa atata timp, mi-ai pus niste intrebari care denota altceva decat mi-as fi dorit de la tine! De aceea nici nu-ti raspund la ele. Crezi ce vrei.
Trebuia sa te astepti la asta,ca intre prietene vechi pe forum ti-am spus cat de mult urasc etichetele,cliseele si prejudecatile!
Faptul ca ma trag din ardeleni-niste ardeleni carora le place Bucurestiul si nu sunt aroganti- ma onoreaza daca vrei(poate acelasi lucru l-as fi facut si daca as fi avut origini moldovenesti),insa Bucurestiul este orasul meu de suflet chiar daca am vazut locuri si mai incantatoare de pe alte continente!
Este memoria afectiva,este ideea de "acasa",o parte din viata mea cu bune si rele s-a petrecut acolo,Bucurestiul este un martor tacut al vietii mele -este normal sa stau in spatele lui cand se vb nedrept despre uratenia lui!
Te-am intrebat destul de principial de unde ai experienta asta rea vis-a-vis de Bucuresti?Mergi des acolo?Ai destule contacte ca sa-ti faci o parere obiectiva sau?
Nici nu are sens sa mai continui discutia,atitudinea ta ma mahneste!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 15.07.2011, 09:28:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Intotdeauna a fost asa in Bucuresti. Oamenii sunt intr-o stare de agresivitate latenta care la cel mai mic impuls exterior se manifesta..Pulsul strazii este infiorator de alert..
Nicaieri in tara asta eu nu am vazut oameni atat de preocupati doar de propriile nevoi, ca in Bucuresti.(desigur exista si exceptii dar insesizabile pentru ca procentul lor este f. mic) Probabil ca tocmai acest lucru ii face asa cum sunt..
Da, cred ca ai dreptate, Melissa. E vorba de inconfundabilul tupeu bucurestean. Eu ma refer la altceva: la "mandria" de a se revolta, daca pot spune asa, atunci cand se simt nedreptatiti in lucrurile cele mai marunte. Cand li se intampla asa ceva, oamenii povestesc oricui ce nedreptatiti au fost.
In alte parti ale lumii s-au facut adevarate campanii in aceasta privinta: ca omul sa invete sa rezolve conflictele cu calm. Nu toate problemele sunt catastrofe; dar omul are tendinta "naturala" de a face o catastrofa din orice problema.
Citeam ce a scris Seraphim Rose pe aceasta tema: atata timp cat omul da vina altuia pentru ceea ce i se intampla, nu-si va gasi linistea. Deci, smerenia!
Reply With Quote
  #283  
Vechi 15.07.2011, 09:57:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dar de ce constatari numai din Bucuresti?ati facut si alte inspectii si ceilalti din alte orase au trecut cu brio???
Incep prin a spune ca tonul tau nu e cel mai potrivit pe un forum, desi personal il merit, cu siguranta.

M-am referit la Bucuresti pentru ca ma aflu de o bucata de vreme aici si am putut vedea cum stau lucrurile.

Ca nota generala pot spune, ca este MURDAR! Nimeni nu se preocupa de curatenia strazilor; si atunci oamenii nu-si fac curat nici in spatele blocului; (unii nici la ei in casa!). Peste tot miros de urina, pe care doar ploaia il mai spala, pe unde se poate; pe unde nu, Dumnezeu cu mila.

Nu am facut inspectie, ci am fost cateva zile si pe litoral.
Am mers la Mozaic si am constatat cu tristete ca e total neingrijit, praful acoperind frumosetea acestuia. Inaintea mea erau niste turisti in Germania, care s-au exprimat in acest sens la persoana de la intrare. I s-a raspuns ca nu e nimic de facut.

Strada principala pietonala arata ca si cum orasul ar fi parasit. Drumul aflat in reparatii multa vreme, ocazie cu care s-a pus de la un cap la altul un fel de gresie, acum arata de parca trebuie scos si pus altul. Treaba de mantuiala, cu bani publici.
Mizerie si iar mizerie. Casele, care alta data dadeau atmosfera specifica, sunt lasate in ruina. Geamuri sparte, iar acolo unde poate ajunge omul, e plin de gunoaie menajere.

Am inteles ca primarul orasului sta mai mult prin strainataturi; se vede. Mi s-a povestit ca dupa ce lipseste cate 2-3 luni, vine si prezinta filmele facute prin alte parti, de preferinta America de Sud. Oamenii chiar se intreaba, de ce le mai trebuie primar, daca treburile merg si fara el.

Cazinoul, acea perla arhitecturala de pe malul marii, e lasat in paragina.

In ceea ce priveste gunoiul: daca avem asa un dispret fata de el, incat ne debarasam de el oriunde si oricand, practic avem dispret pentru noi insine, daca acceptam sa trecem zilnic pe langa mormane de gunoi aruncate pe jos, la intamplare, fara a lua atitudine. Constantenii ar trebui sa stea pe capul primarului zi si noapte, ca sa faca curat in oras;, dar nu o fac; in schimb se uita cu sila la drumurile presarate cu gunoaiele lor, dar nu fac un gest de a le indeparta.

Desi se vad gunoaie peste tot, "inamicul public" numarul unu e praful. Nu am vazut nici o maturatoare (ma refer la o masina de maturat) de cand sunt aici. Asta spune ceva.

Spun aceste lucruri cu durere in suflet, caci iubesc Romania si de aceea ma aflu aici.

Cine a mers in Brasov a putut vedea un oras curat. Deci se poate!
Reply With Quote
  #284  
Vechi 15.07.2011, 10:05:43
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul

Cine a mers in Brasov a putut vedea un oras curat. Deci se poate!
Iubesc Brasovul!
Și mi-e dor de el!
__________________

Reply With Quote
  #285  
Vechi 15.07.2011, 10:17:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Se adeveresc spusele psalmistului :
"Ce te falesti intru rautate puternice?"
In Bucuresti viata este foarte grea ,e multa agitatie si oamenii sunt stresati.
Lipsurile ii streseaza si mai mult.
Evident , nu e un motiv pentru astfel de manifestari.
In Occident e un alt nivel de trai si exista o educatie civica care se face din familie si scoala.
Ca sa fie curat in Bucuresti ar trebui sa fie bani pentru curatenie .
Sunt foarte multi oameni fara adapost ,care traiesc la marginea societatii si acestia fac multa mizerie
Eu cred ca macar atat ar trebui sa facem si noi ,sa ne civilizam.
La mine la bloc este multa verdeata.
Vin elevi (e o scoala peste drum) si mananca seminte .
Cand trec le spun,dar nu inteleg.
I-am mai luat si peste picior ,ca nu se mai civilizeaza, dar degeaba.
I-am mai si gonit dar m-am linistit ,ma gandeam ca imi zgarie masina.
Daca in scoli s-ar face campanii de adunare a gunoaielor cred ca nici ei nu s-ar mai purta asa.
Da, Anita, e vorba de educatie civica, aceasta incepand cu cei 7 ani de acasa. Pe noi mamele noastre ne invatau sa nu aruncam hartii pe jos...

In privinta semintelor, acum ateva zile veneam acasa si un grup de tineri mancau seminte in usa blocului. Le-am zis: Imi imaginez ca dupa ce ati terminat de spart seminte veti matura, nu?!?
Mi-au raspuns ca nu, caci arunca cojile in gradina; si au exemplificat aruncand cojile peste umar.
Eu nu spun ca avem un tineret rau, ci ca acest tineret trebuie invatat sa pastreze macar, daca nu fac curat dupa ei.

Intr-adevar eu am alta optica acum; de aceea si spun, caci lumea s-a obisnuit sa fie asa si nu considera ca trebuie schimbat ceva, sau macar ca se poate schimba. Si fac acest lucru, de a atentiona in acest sens, pentru ca vad ca ar trebui sa fie altfel. Daca tac, s-ar putea sa ma obisnuiesc si eu si sa mi se para normal.

Stres exista peste tot. Ritmul alert din Bucuresti ii face pe acestia mai activi. Imi trebuie intotdeauna o perioada de adaptare la acest ritm.

DA, curatenie inseamna si costuri, dar si locuri de munca; dar a pastra nu necesita costuri. Macar sa nu aruncam si noi pe jos, ci sa aruncam in pubelele de gunoi.
CAnd eram copil venea sectoristul si ne amenda, daca nu maturam in fata casei. Poate ca ar trebui sa se reia obiceiul. Asa s-ar invata si o anumita nationalitate conlocuitoare sa faca curat, nu doar sa faca mizerie. Nu sunt singurii carora li se datoreaza mizeria din Bucuresti si de pe alocuri, dar ei au o contributie importanta.

Scoala lasa de dorit din multe puncte de vedere. Intr-adevar scoala ar putea face ceva in aceasta privinta, prin sensibilizarea elevilor.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 15.07.2011, 10:30:50
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pareri avizate, zici?!?
Cam des folosit cuvantul IDIOTI, ca sa aiba greutate cuvantul autorului. Constat ca nu s-a spus ca e oras murdar; doar mort, pentru cei, care vor sa-si petreaca concediul cu distractii diverse. Autorul articolului nu stie ca atractia Brasovului o constituie muntii, nu barurile.
Mai sunt si turisti din acestia, care cauta Parisul la Brasov...
Reply With Quote
  #287  
Vechi 15.07.2011, 10:33:48
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pardon! Cei mai buni oameni din toate domenile au plecat demult din tara!:-))
MAi sunt oameni buni in Romania, si ii multumesc bunului Dumnezeu ca mi-i aduce in cale.
Melisa, s-au dus si "scursori" in strainatate, dovada renumele pe care il avem ca popor pe la straini.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 15.07.2011, 11:16:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Incep prin a spune ca tonul tau nu e cel mai potrivit pe un forum, desi personal il merit, cu siguranta.

M-am referit la Bucuresti pentru ca ma aflu de o bucata de vreme aici si am putut vedea cum stau lucrurile.

Ca nota generala pot spune, ca este MURDAR! Nimeni nu se preocupa de curatenia strazilor; si atunci oamenii nu-si fac curat nici in spatele blocului; (unii nici la ei in casa!). Peste tot miros de urina, pe care doar ploaia il mai spala, pe unde se poate; pe unde nu, Dumnezeu cu mila.

Nu am facut inspectie, ci am fost cateva zile si pe litoral.
Am mers la Mozaic si am constatat cu tristete ca e total neingrijit, praful acoperind frumosetea acestuia. Inaintea mea erau niste turisti in Germania, care s-au exprimat in acest sens la persoana de la intrare. I s-a raspuns ca nu e nimic de facut.

Strada principala pietonala arata ca si cum orasul ar fi parasit. Drumul aflat in reparatii multa vreme, ocazie cu care s-a pus de la un cap la altul un fel de gresie, acum arata de parca trebuie scos si pus altul. Treaba de mantuiala, cu bani publici.
Mizerie si iar mizerie. Casele, care alta data dadeau atmosfera specifica, sunt lasate in ruina. Geamuri sparte, iar acolo unde poate ajunge omul, e plin de gunoaie menajere.

Am inteles ca primarul orasului sta mai mult prin strainataturi; se vede. Mi s-a povestit ca dupa ce lipseste cate 2-3 luni, vine si prezinta filmele facute prin alte parti, de preferinta America de Sud. Oamenii chiar se intreaba, de ce le mai trebuie primar, daca treburile merg si fara el.

Cazinoul, acea perla arhitecturala de pe malul marii, e lasat in paragina.

In ceea ce priveste gunoiul: daca avem asa un dispret fata de el, incat ne debarasam de el oriunde si oricand, practic avem dispret pentru noi insine, daca acceptam sa trecem zilnic pe langa mormane de gunoi aruncate pe jos, la intamplare, fara a lua atitudine. Constantenii ar trebui sa stea pe capul primarului zi si noapte, ca sa faca curat in oras;, dar nu o fac; in schimb se uita cu sila la drumurile presarate cu gunoaiele lor, dar nu fac un gest de a le indeparta.

Desi se vad gunoaie peste tot, "inamicul public" numarul unu e praful. Nu am vazut nici o maturatoare (ma refer la o masina de maturat) de cand sunt aici. Asta spune ceva.

Spun aceste lucruri cu durere in suflet, caci iubesc Romania si de aceea ma aflu aici.

Cine a mers in Brasov a putut vedea un oras curat. Deci se poate!

Daca consideri ca meriti tonul cu care ma adresez tie,atunci de ce mai amintesti ca nu este potrivit?Doar pt stilul artistic?

Chiar te consider fericita ca nu a trebui sa stai cateva zile in Alexandria,Galati,Braila,Buzau,Craiova,Petrosani sau chiar Alba-Iulia;cand o sa bifezi praful,gunoaiele si mirosul de urina si pe acolo,sa-mi scrii negresit!

Pe de alta parte,aceste constatari pline de negativism nu au nici o farama de rezolvare a situatiei,doar faci constatari cu cinismul criticului a carui functie este vesnic sa critice,sa observe punctele slabe,defectele!
Asta fac toti,important este sa avem si oameni de actiune care sa fie bucurosi sa indrepte lucrurile strambate de iubitorii haosului si neingrijirii!

A merge la cules de gunoaie din oras,parc,padurea invecinata;a uda plantele din fata blocului;a merge in audienta la primarie sa reclami lipsa serviciului de curatenie=toate acestea sunt lucruri f marunte care stau la indemana noastra sa le facem,daca ne permitem asta si nu ne credem nepotriviti pt actiune!

Ca fapt divers,stropitoarele stradale au si ele orarul lor,nu circula dupa cum bate vantul prin oras,de obicei "ies la interval"inainte de miezul noptii cand nu incurca traficul si asa atat de strangulat(din nou,fiind vina Bucurestiului,desigur!).

Ma bucur,ca te-ai nascut in Brasov si te folosesti de renumele unui oras pt care nu ai facut nimic:)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 15.07.2011 at 11:20:34.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 15.07.2011, 11:30:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca consideri ca meriti tonul cu care ma adresez tie,atunci de ce mai amintesti ca nu este potrivit?Doar pt stilul artistic?

Chiar te consider fericita ca nu a trebui sa stai cateva zile in Alexandria,Galati,Braila,Buzau,Craiova,Petrosani sau chiar Alba-Iulia;cand o sa bifezi praful,gunoaiele si mirosul de urina si pe acolo,sa-mi scrii negresit!

Pe de alta parte,aceste constatari pline de negativism nu au nici o farama de rezolvare a situatiei,doar faci constatari cu cinismul criticului a carui functie este vesnic sa critice,sa observe punctele slabe,defectele!
Asta fac toti,important este sa avem si oameni de actiune care sa fie bucurosi sa indrepte lucrurile strambate de iubitorii haosului si neingrijirii!

A merge la cules de gunoaie din oras,parc,padurea invecinata;a uda plantele din fata blocului;a merge in audienta la primarie sa reclami lipsa serviciului de curatenie=toate acestea sunt lucruri f marunte care stau la indemana noastra sa le facem,daca ne permitem asta si nu ne credem nepotriviti pt actiune!

Ca fapt divers,stropitoarele stradale au si ele orarul lor,nu circula dupa cum bate vantul prin oras,de obicei "ies la interval"inainte de miezul noptii cand nu incurca traficul si asa atat de strangulat(din nou,fiind vina Bucurestiului,desigur!).
Ma surprinde iar tonul; dar de data asta nu ma mai mir, caci nu ai inteles ca n-am scris din cinism, ci din dragoste pentru Romania. Am fost si la Petrosani; saracie mare. La Bucuresti sunt bani, nu gluma!
In rest orice comentariu nu mai are nici un rost, daca asa se intelege ceea ce scriu.

Eu cel putin ma implic; tu te implici? Sa nu fim indiferenti; acesta e mesajul!
A nu numi raul, nu e o solutie viabila, in cazul de fata mizeria, care a ajuns sa provoace dureri fizice doar vazand-o.
La cata mizerie e, maturatorile ar trebi sa functioneze incontinuu, nu doar la miezul noptii. Dar din pacate nici atunci nu sunt pe strazi. Ici, colo vezi cate un barbat sau femeie cu matura, epuizati de caldura...

Cei care iubiti Bucurestiul, faceti ceva pentru el!

Last edited by Miha-anca; 15.07.2011 at 11:32:52.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 15.07.2011, 11:36:36
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca consideri ca meriti tonul cu care ma adresez tie,atunci de ce mai amintesti ca nu este potrivit?Doar pt stilul artistic?
Nefiind un mesaj privat, il va citi multa lume, care nu merita agresivitatea din tonul tau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 02:18:41
Cum face noua Irodiada dna Elena Udrea inselata de draci sminteala in popor mihailt Generalitati 12 29.04.2010 19:37:25
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 19:17:40