Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 14.08.2011, 21:33:26
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Sa dea Dumnezeu sa ai dreptate si copiii avortati sa ajunga cu totii in rai.

Last edited by spre_rasarit; 14.08.2011 at 21:42:45.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 14.08.2011, 21:46:16
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu mai frate,nu zic ca ar fi trimisi sau in Rai sau in Iad.Nici nu stiu ce si cum va fi Judecata de apoi.

Nici nu stiu si nu stiu daca e cineva care stie,cum evolueaza pruncul in pantecele mamei.Si de aceea trebuie sa nu se faca avort.
Cum sa stiu atunci ce va fi cu aceste suflete?

Am mai scris odata,ca trebuie interzis avortul in Romania prin lege.
Nu are niciun rost sa invinuiesti foarte tare parinti,ca nu cred ca e cineva din cei care citesc aci pe forum sa faca avorturi.

Nu se gasesc cativa biologi destepti care sa faca cercetari,sa inregistreze ce simte pruncul cand e avortat,sa puna pe ceva suport,cu cativa avocati sa vorbeasca in Parlament sa se interzica avortul?Sa se prezinte respectivele simtiri ale pruncului din timpul avortului.

Sa se vada aci ca si la cinci zile embrionul are creier,sira spinarii etc:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Embrion
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%9...ith_embryo.jpg
Cum se poate atunci sa fie permis avortul in Romania,asta e stat civilizat,modern,sau stat barbar?
Nu se vede clar ca e o fiinta umana acolo?
Daca are creier si sira spinarii nu e clar ca simte ce se intampla cu el?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 14.08.2011, 21:57:03
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Ioan 3:3. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu.
Ioan3:5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.
Marcu 16:16. Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.

Mesajul acesta nu este o amenintare. este mai mult o tragere de maneca, in genul vezi ca copiii NEbotezati pot sa nu fie in rai, caci NU sunt botezati si ca ar putea ajunge in rai daca te straduiesti. Deci roaga-l pe Iisus sa-i boteze si cuminece , spovedeste-te si fa canonul... Iar despre parinti eu nu ii amenint cu nimic, din contra le zic sa se spovedeasca sa se stearga pacatul. Am eu carca mea de fapte rele cu care trebuie sa ma lupt. Eu nu sunt nici pentru amenintari dar nici pentru minciuni in genul adica fi mata musulman ca e la fel ca si crestinii desi toti musulmanii care vin din moarte clinica zic ca vin din iad, din nou pentru ca sunt nebotezati.

Daca nu stii ca e o problema nu te stradui sa o rezolvi.

Last edited by spre_rasarit; 14.08.2011 at 22:04:47.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 14.08.2011, 22:09:02
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Oamenii Vechiului testament caci si ei nu sunt botezati, copii, bunici, soti si sotii vin pe wikipedia si zic, noi buni sau rai mergem in iad, din nou pentru ca nu sunt botezati.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sheol
Sheol ( /ˈʃiː.oʊl/ sh-ohl or /ˈʃiː.əl/ sh-əl; Hebrew שְׁאוֹל ©ʾôl) is the "grave", "pit", or "abyss" in Hebrew.[1][2] She'ol[3] is the earliest conception of the afterlife in the Jewish scriptures. It is a place of darkness to which all dead go, regardless of the moral choices made in life, and where they are "removed from the light of God" (see the Book of Job). In the Tanakh sheol is the common destination of both the righteous and the unrighteous flesh, as recounted in Ecclesiastes and Job.

Tradus: loc intunecat unde toti decedatii merg, indiferent de alegerile morale facute in viata si unde ei sunt separati de lumina lui Dumnezeu. Deci botezul e foarte important . Nu pot zice cu certitudine toti nebotezatii ajung in iad dar iata ca exista destule date care ne permit sa facem o asa presupunere ca cei nebotezati nu ajung in rai. Daca vrei certitudine intreaba pe Dumnezeu prin rugaciune.

Last edited by spre_rasarit; 14.08.2011 at 22:12:01.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 14.08.2011, 22:21:26
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sufletul fiecarui om e o taina,cum sa poti sa faci categorisiri ca se duc aceia in Iad sau nu stiu unde?
Dumnezeu Iisus Hristos are grija de dansi,ca Dansul proniaza lumea.
Pe mine m-a pazit Dumnezeu sa fi participat la conceperea vreunui copil,nu inteleg de ce zici sa ma spovedesc sa fac canon,ca am indraznit sa te contrazic pe fratia ta la absurditatile de le zici,ca te-au inselat dracii sa condamni niste fiinte nevinovate la Iad?
Am alte pacate pentru trebuie sa fac canon,dar nu mi se pare deloc pacat ca am contrazis ceea ce imi pare ca e o absurditate de scrii pe aci,referitor la sufletele copiilor avortati.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 14.08.2011, 22:22:04
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

SUBSCRIU 100% ca sa se interzica avortul.
Ori nu mai scriu clar ori ceva nu e in regula ca nu ne intelegem. Am zis cei ce au facut AVORT e bine sa se spovedeasca. Iar posibilitatea sa ma insele dracii se poate, oricum daca vezi n-am venit cu mana goala, am adus si argumente asa cum sunt in intelegerea mea.

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Nu mai frate,nu zic ca ar fi trimisi sau in Rai sau in Iad.Nici nu stiu ce si cum va fi Judecata de apoi.

Nici nu stiu si nu stiu daca e cineva care stie,cum evolueaza pruncul in pantecele mamei.Si de aceea trebuie sa nu se faca avort.
Cum sa stiu atunci ce va fi cu aceste suflete?

Am mai scris odata,ca trebuie interzis avortul in Romania prin lege.
Nu are niciun rost sa invinuiesti foarte tare parinti,ca nu cred ca e cineva din cei care citesc aci pe forum sa faca avorturi.

Nu se gasesc cativa biologi destepti care sa faca cercetari,sa inregistreze ce simte pruncul cand e avortat,sa puna pe ceva suport,cu cativa avocati sa vorbeasca in Parlament sa se interzica avortul?Sa se prezinte respectivele simtiri ale pruncului din timpul avortului.

Sa se vada aci ca si la cinci zile embrionul are creier,sira spinarii etc:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Embrion
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%9...ith_embryo.jpg
Cum se poate atunci sa fie permis avortul in Romania,asta e stat civilizat,modern,sau stat barbar?
Nu se vede clar ca e o fiinta umana acolo?
Daca are creier si sira spinarii nu e clar ca simte ce se intampla cu el?

Last edited by spre_rasarit; 14.08.2011 at 22:59:44.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 14.08.2011, 23:46:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

"Embrionii"simt durerea.In toate videoclipurile care arata practicarea avortului,dupa invadarea uterului de catre doctor ,"embrionul"se retrage catre cel mai indepartat colt,dupa ce este apucat si tras cu chiureta,se zbate in continuare sa scape(din pacate nu mai are nici o sansa).
Poate ca se vor gasi niste biologi sau doctori crestini care sa inregistreze intensitatea durerii resimtita de fat la avort.Ca este o durere mica,ca este una mare,ea exista;sa nu ne amagim,avortul este un omor deosebit de grav!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 14.08.2011, 23:59:41
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
"Embrionii"simt durerea.In toate videoclipurile care arata practicarea avortului,dupa invadarea uterului de catre doctor ,"embrionul"se retrage catre cel mai indepartat colt,dupa ce este apucat si tras cu chiureta,se zbate in continuare sa scape(din pacate nu mai are nici o sansa).
Poate ca se vor gasi niste biologi sau doctori crestini care sa inregistreze intensitatea durerii resimtita de fat la avort.Ca este o durere mica,ca este una mare,ea exista;sa nu ne amagim,avortul este un omor deosebit de grav!
http://avortulsicontraceptia.ro/avor...ul-chirurgical

Filmul contine imagini explicite ale organelor sexuale feminine. Neindicat baietilor feciorelnici si care intentioneaza sa ramana asa pana la casatorie.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 15.08.2011, 01:29:56
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
"Embrionii"simt durerea.In toate videoclipurile care arata practicarea avortului,dupa invadarea uterului de catre doctor ,"embrionul"se retrage catre cel mai indepartat colt,dupa ce este apucat si tras cu chiureta,se zbate in continuare sa scape(din pacate nu mai are nici o sansa).
Poate ca se vor gasi niste biologi sau doctori crestini care sa inregistreze intensitatea durerii resimtita de fat la avort.Ca este o durere mica,ca este una mare,ea exista;sa nu ne amagim,avortul este un omor deosebit de grav!
Embrion nu e totuna cu fat.Un embrion de 1 saptamana cel mai probabil nu simte durerea pt ca nu are dezvoltat sistemul nervos cu terminatii si nervi.Dar in Strigatul mut e f clar ca fatul se fereste cand simte chiureta.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 15.08.2011, 08:03:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Embrion nu e totuna cu fat.Un embrion de 1 saptamana cel mai probabil nu simte durerea pt ca nu are dezvoltat sistemul nervos cu terminatii si nervi.Dar in Strigatul mut e f clar ca fatul se fereste cand simte chiureta.
Pai si cate femei avorteaza la o saptamana de la conceptie???Semnele de sarcina incep cu a doua saptamana sau cu a treia pt unele femei.
De obicei avortul se provoaca mai tarziu,la 4 saptamani chiar 8...am auzit de cazuri care voiau sa scape de copil si la 4 luni,deci...

P.S.=embrionul este denumirea stiintifica pt produsul de conceptie aflat in prima perioada de dezvoltare,dar daca se afla acolo este deja pe parcursul unui drum sigur spre devenire,nu inseamna ca este mai putin om/fiinta umana.Trebuie sa-ti faci planuri despre copii si nastere inainte ca testul de sarcina sa-ti arate 2 dungi!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 15.08.2011 at 09:14:22.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sufletele copiilor avortati christie Pocainta 62 21.11.2013 18:22:48
exista loc pt a depune copiii abandonati? giussy Generalitati 1 04.10.2011 19:49:22
Bine si rau? Exista oare? Enlightened Generalitati 57 22.08.2010 23:56:27
Cei ca s.o.vantu de ce sunt bine mersi? annajanette Generalitati 5 14.02.2010 21:59:55
descantecele care fac bine oamenilor sunt pacate? nutzy Generalitati 9 01.02.2009 21:38:51