Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.11.2008, 13:49:27
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Dragul meu Ortodox .Te rog sa nu te superi dar fii mai atent la felul cum iti formulezi ideile! Poate ai vrut sa spui "lipsa de credinta" in loc de "lipsa de necredinta" iar in loc de "comuniunea europeana" "comunitatea europeana" ......??????
E pacat......caci."mult e dulce si frumoasa lumba ce-o vorbim" si este bine sa o pastram curata si s-o folosim corect.
Nu ma supar,ba din contra,ma bucur ca m-ai corectat,Domnul sa te rasplateasca :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.11.2008, 13:54:49
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit parere

Minerii au suferit si vor suferii in continuare, solutia cea mai buna pe care o vor gasii guvernantii va fi sa inchida mina ....minerii in strada nu cred ca vor iesii din frica sa nu-i manance puscaria....li se va aduce aminte de celelalte mineriade....si de raul pe care l-au facut atunci....dar durerea lor va ramane acolo si nimeni nu va mai stii de ea dupa ce la tv nu se va mai spune nimic.....cine se va duce sa-i ajute?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.11.2008, 15:55:41
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Ortodox4file a vorbit cu intelepciune. Noi, romanii, o ducem din ce in ce mai rau pentru ca ne departam de la Dumnezeu cu tot soiul de murdarii, iar Dumnezeu ne cearta asa cum parintele isi cearta copiii atunci cand gresesc. In tarile aparent dezvoltate, lucrurile nu stau chiar asa cum ne imaginam noi de aici. De fapt o duc bine cei care s-au vandut raului dar masa mare de oameni o duc tot greu. Asa incep sa se contureze lucrurile si la noi. Raul trebuie sa iasa la suprafata, ca sa fie cunoscut. Astea sunt vremurile despre care sta scris de 2000 de ani. Nu trebuie sa ne miram sau sa indemnam la revolta. Ar insemna sa facem jocul raului. Noi trebuie sa ne indreptam din gresalele noastre. Usor de spus greu de facut. Atata timp cat ne alegem derbedei in fruntea tarii, nu ne putem astepta la vreo indreptare a situatiei. Avem ce maritam.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.11.2008, 16:30:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
Nu ma supar,ba din contra,ma bucur ca m-ai corectat,Domnul sa te rasplateasca :)
Esti o persoana minunata! Am intrat pe youtube.com/ortodox4life.
Nu-mi mai puteam opri lacrimile ascultand acele minunate cantari triste.Mi-am amintit de sora mea plecata de ani multi in indapartata Australia ,de ochii tristi pe care ii vad in fiecare poza pe care mi-o trimite,de ridurile adinci din jurul ochilor obositi de atata plins pentru dorul de tara.
Daca ai sti cat de mult va iubesc pe acesti minunati romani care desi sunteti plecati din tara cautati sa pastrati vie ortodoxia! Cuvintele sunt mici pentru a spune ce simt pentru voi!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.11.2008, 16:32:42
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit Durerile lumii....of!

Nu stiu daca am avea destul spatiu si destula emotie pesimista cat sa putem exprima si asterne aici "din durerile lumii".
Lumea s-a complicat nespus de mult,mentalitatea si puterea noastra de perceptie a imprejurului,de asemenea.Nici nu mai stim ce sa facem cu atatea informatii,nu mai stim ce sa facem cu atatea lucruri si simtiri controversate,aproape ca nu ne mai recunoastem ca fiinte umane.Am obosit cumplit incercand sa intelegem ce facem,de fapt,si spre ce tindem sa ne indreptam...de fapt.Nu mai stim,am inceput sa existam si-atat,sa consumam si sa ne consumam ca niste natangi de fiinte materialiste.Durerea este pretutindeni,nu doar in suflet,nu doar in carnea asta care ne sustine,ci si in tarana pe care calcam,in aerul pe care-l respiram,in apa pe care o bem,in tot ceea ce ne inconjoara,chiar si in imaginatia,odinioara inofensiva si innaltatoare a omului.In morala pe care o sustinem cu atata vehementa s-a infiltrat tot atata durere,pentru ca a devenit atata teorie,atat de multa teorie si atat de putina fapta etica.
Uneori ma gandesc ca nimeni nu este vinovat,supusi unui curs diabolic de progresiv,trebuie sa-l parcurgem,sa-i suportam capriciile si dezolarea fara egal.Dupa cum spunea un presedinte american,demuult;"Nu exista inselare mai mare,decat sa crezi ca esti liber!"
Nu stiu daca se datoreaza necredintei,sau mai degraba unui flux involuntar de upunere si asuprire,doua caracteristici vitale vietii.Credinta si necredinta au existat inca din inceputuri,teama,suferinta si bucurie.Insa perfiditatea ne-am slefuit-o cel mai bine,ajungand astfel la cote exorbitante.
Suntem in campanie electorala,efectiv nu-mi vine sa cred cu cata ipocrizie si cu cata indolenta isi mai permit parlamentarii acestia analfabeti si avari,sa ne mai promita marea cu sarea,ranjind cu ardoare spre poporul considerat atat de tampit!!
Dyrerea este pretutindeni si nu ne-o poate lua nimeni,nu dintre pamanteni,in schimb putem a invata sa fim multumiti cu ceea ce avem,cu simplitatea si naturaletea data de Creator,sa fim fericiti cu ceea ce avem,fiindca,chiar daca nu suntem atat de constienti de comorile ce ne sunt la indemana,le simtim,totusi,si le adulmecam cu fiecare zambet ce mai tresare dincolo de aerul poluat si foamea iminenta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.11.2008, 16:45:14
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Daca nu ar fi tragic tot ce se intampla si ni se intampla din '89 incoace, as spune ca suntem o tara de bășcăleală... Se poate vorbi aici si despre legea tacerii si despre legea junglei, ca-i tot una, in conditiile in care justitia nu are legi pentru "căței..."[/COLOR]
[COLOR=green]Ory, de asta am si scris asta! E penibil ce se intampla! Se perinda politicienii si fac promisiuni. Fara rusine... Vor intra repede in uitare. Nu e prima data cand mor oameni in zona. Si ce s-a facut atunci, se va face si acum, adica nimic...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.11.2008, 22:56:13
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa ne rugam pentrusu sufletele celor care au murit dar si pentru acei care au intrat din nou in mina pentru a scoate trupurile celor morti.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.11.2008, 23:04:53
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Daca nu ar fi tragic tot ce se intampla si ni se intampla din '89 incoace, as spune ca suntem o tara de bășcăleală... Se poate vorbi aici si despre legea tacerii si despre legea junglei, ca-i tot una, in conditiile in care justitia nu are legi pentru "căței..."[/COLOR]
Mai degraba as spune o tara de "consumatori de gunoaie" sau de "cautatori"
Cautam mereu,/cu infrigurare/cautam prin haine/prin zdrente murdare/purtate de travestiti/si de femei usoare./Ne lasam tara/parintii,pruncii,/sfintii/si mergem/ in randuri voiasi,/sa fim servitori/EUROPEI!(strigat personal)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.11.2008, 23:18:56
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Sa ne rugam pentrusu sufletele celor care au murit dar si pentru acei care au intrat din nou in mina pentru a scoate trupurile celor morti.
[COLOR=green]Voi reveni aici cu un comentariu, poate maine... Acum urmaresc o emisiune politica.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.11.2008, 23:20:59
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mai degraba as spune o tara de "consumatori de gunoaie" sau de "cautatori"
[COLOR=green]Cautam mereu,/cu infrigurare/cautam prin haine/prin zdrente murdare/purtate de travestiti/si de femei usoare./Ne lasam tara/parintii,pruncii,/sfintii/si mergem/ in randuri voiasi,/sa fim servitori/EUROPEI![/COLOR](strigat personal)
[COLOR=green]Foarte adevarat! Cine poate auzi?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vine Sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 23 29.11.2012 22:56:32
Zaharul nu calmeaza durerile bebelusilor absolutep0wer Generalitati 1 06.09.2010 14:45:29
Despre durerile oamenilor- Parintele Arsenie Boca geo.nektarios Umanitare 50 25.11.2009 22:41:20
sfarsitul lumii costi21 Din Noul Testament 23 07.09.2009 16:53:57
Luminatorii lumii trandafiralb Generalitati 20 11.05.2009 17:57:10