Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 13.09.2010, 23:50:54
felicitas's Avatar
felicitas felicitas is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Eu parca am retinut ca Dumnezeu ne stie putintele si neputintele, necesitatile si nevoile...doar suntem creatia Lui...pacat ca uitam acest lucru esential si mai ales ca uitam de dreapta socoteala...

Divagand putin de la subiect care mi se pare o mare tampenie, am o intrebare:
Stiind ca duminica este ziua Domnului, zi de odihna in care trebuie sa aducem doar lauda Domnului si sa serbam aceasta zi doar pentru Dumnezeu, va intreb:...voi duminica nu mancati? si daca mancati nu spalati vasele? daca aveti copil mic nu-l spalati? dupa ce va treziti nu va faceti patul? in zi de vara cand transpirati abundent de caldura nu va faceti un dus?...etc

Daca faceti toate astea sa stiti ca e mare pacat...nu au legatura cu odihna si cu a face doar cele ale lui Dumnezeu.

Cam asa este si cu "iubirea" martea si joia...adica eu zic sa aveti dreapta socoteala in tot si sa tineti cont ca judecatile lui Dumnezeu sunt altele fata de mintea noastra ingusta.

Mai zicea nu stiu cine ca sa ne iubim doar in aceste zile...in rest ce sa facem? sa ne uram? :)))) am ras copios la asa remarca inteligenta. :))))
Nu imi vine sa cred ca mai exista persoane care gandesc exact ca mine, adica crestini in primul rand dar cu orizontul larg nu cu ochelari de cal cum sunt o gramada pe forumul asta, m-am bucurat cand am citit randurile astea, asa gandesc si eu dar uneori ma exprim mai greu, subscriu la tot ce a scris Iubirea, cine are urechi de auzit sa auda.
Adevarul e undeva la mijloc dar putini stiu sa citeasca printre randuri iar si mai putini sunt cei care au curajul sa ii ajute pe ceilalti mai mult din experienta proprie decat din carti
Imi place cum Iubirea isi sustine punctul de vedere
Reply With Quote
  #182  
Vechi 14.09.2010, 00:22:37
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Exclamation Nu Dumnezeu ne da copii cu deficiente

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Daca fiecare crestin ar avea grija si ar respecta o randuiala cu siguranta nu ar mai fi copii cu deficiente. Sigur ca poti discuta cu duhovnicul!
de ce spui asta? copiii deficienti se nasc asa pt ca sunt probleme cu genele lor, au ereditat ceva rau. Nicicum Dumnezeu vrea ca ei sa se nasca asa. Nu cred ca Dumnezeu care a dat unicul Fiu sa moara, sa fie rastignit pentru noi, ne pedepseste asa dandu-ne copii handicapati. Daca era un Dumnezeu rau trebuia sa nu se mai intereseze de noi, cand am cazut in pacat....adio, fine. De ce a creat acest plan de rascumparare dand la moarte pe singurul Fiu al Sau?
"3. Care, pentru noi, oamenii, si pentru a noastra mantuire, S-a pogorat din ceruri.........
4. Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit."
Deci pentru NOI a patimit, pentru noi si nu pentru Dumnezeu. Ca sa ne rascumpere din pacat si sa ne dea posibilitatea de a trai viata vesnica.

a patimit mult, intelegem noi? cat ne iubeste Dumnezeu, intelegem? Dumnezeu se uita la Fiul Sau cum suferea pe cruce acum 2000 de ani ca astazi sa ne pedepseasca si sa ne dea copii handicapati???
Care dintre parinti au copii inteleg ce e dragostea de parinte. Ai face orice pt copilul tau, il iubesti, il aperi, ii dai ce-i mai bun. Care dintre parinti ar lasa pe fiul sau sa moara pentru niste rai, niste persoane de nimic?? Dumnezeu a facut asta!
Reply With Quote
  #183  
Vechi 14.09.2010, 00:26:17
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
In nici un caz sambata seara sau duminica
sambata pt ca a 2 zi se merge la biserica si sa nu fim intinati
iar duminica maia les ca e sarbatoare
de obicei si cel mai bine sa vb cu duhonicul
stiu ca duypa ce se face copilul abia dupa 2 ani asta insemana sialaptarea copilului
dupa terminarea alaptarii copilului atunci se mai poate altul
Doamne, Maica Domnului! Pai daca sotii convin sa "stea departe" unul de celalalt 2 ani + 9 luni de sarcina, inseamna ca se apropie f mult de viata monahilor, fiindca trebuie sa se roage f mult pt a fi lipsiti de ispite. Daca ai atata tarie si putere de a lupta cu dorintele trupesti (pt ca ma indoiesc ca ele nu exista), inseamna ca ai devenit deja calugar alb. Ma intreb ce rost mai are sa te casatoresti daca gandesti asa?
Ma indoiesc ca in viata cotidiana exista persoane cu asa putere de infranare.

Si cu iubirea cum ramane? Ce fel de iubire e asta cand te indepartezi de aproapele tau? Ma intreb daca exista duhovnici care interzic impreunarea pe o perioada atat de lunga.
Parafrazand butada "mai catolic decat papa", oare suntem noi mai ortodocsi decat patriarhul?

p.s. - esti casatorit? ai copii?
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)

Last edited by Nicole_Alma; 14.09.2010 at 00:52:05.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 14.09.2010, 09:15:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Eu parca am retinut ca Dumnezeu ne stie putintele si neputintele, necesitatile si nevoile...doar suntem creatia Lui...pacat ca uitam acest lucru esential si mai ales ca uitam de dreapta socoteala...

Divagand putin de la subiect care mi se pare o mare tampenie, am o intrebare:
Stiind ca duminica este ziua Domnului, zi de odihna in care trebuie sa aducem doar lauda Domnului si sa serbam aceasta zi doar pentru Dumnezeu, va intreb:...voi duminica nu mancati? si daca mancati nu spalati vasele? daca aveti copil mic nu-l spalati? dupa ce va treziti nu va faceti patul? in zi de vara cand transpirati abundent de caldura nu va faceti un dus?...etc

Daca faceti toate astea sa stiti ca e mare pacat...nu au legatura cu odihna si cu a face doar cele ale lui Dumnezeu.

Cam asa este si cu "iubirea" martea si joia...adica eu zic sa aveti dreapta socoteala in tot si sa tineti cont ca judecatile lui Dumnezeu sunt altele fata de mintea noastra ingusta.

Mai zicea nu stiu cine ca sa ne iubim doar in aceste zile...in rest ce sa facem? sa ne uram? :)))) am ras copios la asa remarca inteligenta. :))))
Sunt foarte de acord cu tine.
Ne rad curcile de discutiile de pe topicul asta, oameni buni.
Problema mare a unor ortodocsi este de fapt o tendinta de origine lumeasca: de a desparti lumescul de duhovnicesc. De a spune ca anumite lucruri le facem pentru Dumnbezeu, iar altele sunt doar lumesti.
Si de a face din tot ce tine de sexualitate ceva rusinos, care se face pe ascuns, cand de, nu este o zi in care ne ocupam de Dumnezeu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #185  
Vechi 14.09.2010, 09:17:31
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicole_Alma Vezi mesajul
Si cu iubirea cum ramane? Ce fel de iubire e asta cand te indepartezi de aproapele tau? Ma intreb daca exista duhovnici care interzic impreunarea pe o perioada atat de lunga.
Da, Arsenie Boca
Cred ca este numele cel mai citat pe acest foruim.
Sa ma ierte cei care il venereaza, dar mult au a mai facut cu cartea aceea a lui. (daca chiar o fi a lui)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #186  
Vechi 14.09.2010, 18:31:57
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit miercuri si vineri

Nu ne va invinovati cineva pe noi fiindca tinem miercurea si vinerea, in care cu drept cuvant ni s-a poruncit noua dupa predanisire sa ajunam; de o parte miercurea, din cauza sfatului facut de Iuda pentru vinderea Domnului; iar de alta parte vinerea, pentru ca a patimit El pentru noi; iar duminica o tinem zi de bucurie pentru cel ce a inviat in ea, intru care am primit sa nu plecam nici genunchii. (canoanele Preafericitului Petru, episcop al Alexandriei)

Canon apostolic:
Dacă vreun episcop sau presbiter sau diacon sau ipodiacon sau citeț
sau vreun cântăreț nu postește sfânta patruzecime a Paștilor (marele
post), sau miercurea sau vinerea, să se caterisească; afară numai dacă
ar fi împiedicat de slăbiciunea trupească; iar dacă ar fi laic, să se
afurisească.


De pe situl: http://www.canoaneortodoxe.net/index.html


Canoane infranarea sotilor:

Intrebare. Celor insotiti cu impreunarea nuntii, in care zile ale saptamanii trebuie a li se propune sa se fereasca de impreunare unul cu altul, si in care au voie? Raspuns. Cele ce le-am spus mai inainte le spun si acum. Apostolul zice Sa nu va lipsiti unul de altul decat numai prin intelegere la timp numit, ca sa va indeletniciti cu rugaciunea, si iarasi sa va impreunati, ca sa nu va ispiteasca pe voi satana pentru neinfranarea voastra (I Cor. 7, 5). De nevoie insa trebuie a se feri sambata si duminica, pentru ca in acestea se aduce Domnului jertfa cea duhovniceasca. (Timotei al Alexandriei)

Intrebare. Daca femeia s-ar impreuna noaptea cu barbatul sau, sau barbatul cu femeia, si s-ar face liturghie, se cuvine a se impartasi sau nu? Raspuns. Nu se cuvine, caci Apostolul spune lamurit Sa nu va lipsiti unul de altul fara numai prin intelegere intreolalta, la timpul potrivit, ca sa va indeletniciti cu rugaciunea, si (apoi) iarasi sa va impreunati, ca sa nu va ispiteasca pe voi satana pentru neinfranarea voastra (I Cor. 7, 5). (Timotei al Alexandriei)


Eu cred ca este destul de clar.. restul este vorbarie.

(Pe mine ma ingrozeste sa citesc ce dezlegari isi dau crestinii singuri. Sotul meu este ateu, dar postul NU se discuta. Eu asta consider dovada de iubire si respect. Nu altceva)
Reply With Quote
  #187  
Vechi 14.09.2010, 19:05:55
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
(Pe mine ma ingrozeste sa citesc ce dezlegari isi dau crestinii singuri. Sotul meu este ateu, dar postul NU se discuta. Eu asta consider dovada de iubire si respect. Nu altceva)
Iertare ca insist pe acest aspect, dar unde e respectul in sens invers, adica intelegerea ta pentru sot, care nu posteste; unde e dovada de iubire pentru modul de viata - ateu - ales de catre el?

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 14.09.2010, 20:47:31
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unamic Vezi mesajul
de ce spui asta? copiii deficienti se nasc asa pt ca sunt probleme cu genele lor, au ereditat ceva rau. Nicicum Dumnezeu vrea ca ei sa se nasca asa. Nu cred ca Dumnezeu care a dat unicul Fiu sa moara, sa fie rastignit pentru noi, ne pedepseste asa dandu-ne copii handicapati. Daca era un Dumnezeu rau trebuia sa nu se mai intereseze de noi, cand am cazut in pacat....adio, fine. De ce a creat acest plan de rascumparare dand la moarte pe singurul Fiu al Sau?
"3. Care, pentru noi, oamenii, si pentru a noastra mantuire, S-a pogorat din ceruri.........
4. Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit."
Deci pentru NOI a patimit, pentru noi si nu pentru Dumnezeu. Ca sa ne rascumpere din pacat si sa ne dea posibilitatea de a trai viata vesnica.

a patimit mult, intelegem noi? cat ne iubeste Dumnezeu, intelegem? Dumnezeu se uita la Fiul Sau cum suferea pe cruce acum 2000 de ani ca astazi sa ne pedepseasca si sa ne dea copii handicapati???
Care dintre parinti au copii inteleg ce e dragostea de parinte. Ai face orice pt copilul tau, il iubesti, il aperi, ii dai ce-i mai bun. Care dintre parinti ar lasa pe fiul sau sa moara pentru niste rai, niste persoane de nimic?? Dumnezeu a facut asta!
Dumnezeu stie putinta sau neputinta fiecaruia si ingaduie anumite situatii, incercari in viata crestinului pentru mantuire.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 14.09.2010, 21:10:32
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Iertare ca insist pe acest aspect, dar unde e respectul in sens invers, adica intelegerea ta pentru sot, care nu posteste; unde e dovada de iubire pentru modul de viata - ateu - ales de catre el?

Doamne ajuta!
Nu prea inteleg.. la atei relatiile trupesti sunt obligatorii?
Si evident ii respect alegerea.. la modul ca nu incerc sa-l conving ca nu este bine sau trebuie sa fie ca mine. El nu posteste, fumeaza si altele.. si ii gatesc zilnic cu carne (mancare pe care eu nu o mananc, deci un efort doar pt el).

Mai demult gandeam si eu ca tine.

Dar in timp am invatat ca nu pot avea pretentia sa-mi ia altii in serios credinta daca eu insami nu o iau in serios!

Crestin nu este un om care crede in anumite lucruri. Ci este un om care vietuieste in anumit fel: in acord cu invatatura lasata de Hristos (uneori prin sfintii Lui).

Am cunostinte care beau, fumeaza, traiesc in curvie.. dar cica ei se numesc crestini si uneori tin post de carne, merg la biserica de sarbatori si ocazional se impartasesc! Credeti ca le este de vreun folos? Sau spre mai mare osanda?

Last edited by anna21; 14.09.2010 at 21:15:11.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 14.09.2010, 23:17:14
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Anna, fireste ca nu sunt obligatorii relatiile trupesti la atei, insa daca ei nu postesc, inseamna ca raporturile lor sexuale nu sunt reglementate de nimic, ceea ce intra in mod evident in conflict cu ceea ce practici tu, cea care tine post - la asta m-am referit.
Nu e chiar asa de simplu precum spui: tu iti iei in serios credinta (nimic rau in asta!) iar ceilalti se conformeaza... Stiu ca Hristos (Adevarul) nu e negociabil, insa "tinand-o pe-a ta" pana in panzele albe creeaza situatii de genul celor prezentate in topicul despre femeia habotnica de care s-au instrainat toti.

Iertare si Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunile de seara haitchi Intrebari utilizatori 2 27.06.2010 20:40:33
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44
buna seara! georgiana_master Rugaciuni 4 31.10.2006 13:32:43