Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 15.09.2010, 00:18:07
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Dumnezeu stie putinta sau neputinta fiecaruia si ingaduie anumite situatii, incercari in viata crestinului pentru mantuire.
Mai intai ai zis asa:
Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Daca fiecare crestin ar avea grija si ar respecta o randuiala cu siguranta nu ar mai fi copii cu deficiente.
Te intreb, crestinul care respecta randuiala nu va avea de trecut incercari?
Reply With Quote
  #192  
Vechi 15.09.2010, 00:58:07
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Anna, fireste ca nu sunt obligatorii relatiile trupesti la atei, insa daca ei nu postesc, inseamna ca raporturile lor sexuale nu sunt reglementate de nimic, ceea ce intra in mod evident in conflict cu ceea ce practici tu, cea care tine post - la asta m-am referit.
Nu e chiar asa de simplu precum spui: tu iti iei in serios credinta (nimic rau in asta!) iar ceilalti se conformeaza... Stiu ca Hristos (Adevarul) nu e negociabil, insa "tinand-o pe-a ta" pana in panzele albe creeaza situatii de genul celor prezentate in topicul despre femeia habotnica de care s-au instrainat toti.

Iertare si Doamne ajuta!
1. cum adica nu sunt reglementate de nimic?
Intotdeauna relatiile sexuale sunt reglementate, altfel violatorii nu ar ajunge la inchisoare.

In afara de normele morale care reglementeaza viata sexuala, mai sunt multi alti factori: oboseala, boala, stress, probleme familiale etc..
Deci nu este chiar asa de "la liber", dimpotriva.
Daca viata sexuala ar fi atat de importanta, poate ar fi dreptul nevestei sa pretinda ca sotul sa nu aiba munca stresanta, sa zicem, sa nu plece in deplasari, sa nu faca garzi daca e medic etc.. Ca sa fie disponibil, nu?
Nu ti se pare un pic absurda ideea de relatii sexuale nereglementate de nimic, chiar in cadrul casatoriei? Nu exista asa ceva.

2. In alta ordine de idei, Dumnezeu a randuit astfel lucrurile sa intelegem ca infranarea este o regula!
Femeia are ciclu menstrual uneori destul de lung, care este un impediment. Apoi sarcina si macar lauzia opresc sotii de la impreunare pe perioade mai lungi.. Acestea fiind lucruri naturale, valabile pt atei si credinciosi.

3. Reglementarea relatiilor dintre soti prin sfintele canoane este importanta. Ca altfel nu cred ca se straduia nimeni sa comunice reguli pentru lucruri lipsite de importanta.
Eu nu cred ca am spus ceva in plus, decat am citat canoanele.. deci de unde pana unde vorbim de habotnicie?!
Ca aici nu e vb. e sotul meu, acel exemplu l-am dat doar ca sa intelegeti ca problema este una de atitudine. Adica sunt crestini care stiu canonul, dar nu-l respecta.. si atei care nu inteleg canonul, dar totusi il respecta (intr-un fel).

Postul si infranarea sunt extraordinar de importante in viata unui crestin.
Daca nu vrei sa cresti duhovniceste, nu vrei sa te nevoiesti.. atunci de ce insisti sa te numesti crestin? (intrebare generala, nu ma refer la tine). Ca nu este obligatoriu sa fii crestin, este doar o alegere.. dar daca alegi, atunci chiar trebuie sa faci ce face un crestin.. ca pe Dumnezeu nu-L poti pacali.
Eu sunt convinsa ca ceea ce se cere unui mirean (post, rugaciune, milostenie..) este minimum minimorum. Este foarte putin. Nu este masura sfintilor, ci doar putinul absolut necesar.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 15.09.2010, 09:25:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Canoane infranarea sotilor:

Intrebare. Celor insotiti cu impreunarea nuntii, in care zile ale saptamanii trebuie a li se propune sa se fereasca de impreunare unul cu altul, si in care au voie? Raspuns. Cele ce le-am spus mai inainte le spun si acum. Apostolul zice Sa nu va lipsiti unul de altul decat numai prin intelegere la timp numit, ca sa va indeletniciti cu rugaciunea, si iarasi sa va impreunati, ca sa nu va ispiteasca pe voi satana pentru neinfranarea voastra (I Cor. 7, 5). De nevoie insa trebuie a se feri sambata si duminica, pentru ca in acestea se aduce Domnului jertfa cea duhovniceasca. (Timotei al Alexandriei)

Intrebare. Daca femeia s-ar impreuna noaptea cu barbatul sau, sau barbatul cu femeia, si s-ar face liturghie, se cuvine a se impartasi sau nu? Raspuns. Nu se cuvine, caci Apostolul spune lamurit Sa nu va lipsiti unul de altul fara numai prin intelegere intreolalta, la timpul potrivit, ca sa va indeletniciti cu rugaciunea, si (apoi) iarasi sa va impreunati, ca sa nu va ispiteasca pe voi satana pentru neinfranarea voastra (I Cor. 7, 5). (Timotei al Alexandriei)


Eu cred ca este destul de clar.. restul este vorbarie.

(Pe mine ma ingrozeste sa citesc ce dezlegari isi dau crestinii singuri. Sotul meu este ateu, dar postul NU se discuta. Eu asta consider dovada de iubire si respect. Nu altceva)
Da, este destuil de clar: aceste canoane in primul rand spun (de la sf. pavel citire) ca infranarea sa se faca prin intelegere intrelaolalta, si ca sa se ivite ispitirea sa nu dureze prea mult perioada de abstinanta (asta este sigur o interpretare, dar din textul citat se intelege ca nu unirea ci abstinenta trebuie sa fie ceva special.)
Zilele de care vorbesc ele sunt miercurea si vinerea, zilele de post, si sambata si duminica cand se face sfanta jertfa. Adica cand ne impartasimn , in acele timpuri toti crestinii se impartaseau la liturghie. Or, noi acum nu ne impartasim decat duminica (daca ne impartasim, vezi discutia pe aceasta tema).
Inca ceva: ziua liturgica incepe seara; cand se spune duminica, inseamna noaptea dinainte.
Si au un limbaj foarte bland, spre deosebire de tonul canoanelor in general, unde se vorbeste de afurisire. Se spune 'li se propune sa se fereasca'.

Eu de aici eu una deduc ca se recomanda sotilor sa posteasca conjugal in zilele de post si inainte de impartasanie, daca sunt amandoi de acord. (sa nu-i impuna unul altuia postul. (Sigur, in cazul tau inteleg ca sotul tau este de acord din dragoste pentru tine si poate sa tina aceste reguli, conditia nu este sa fii crestin ci sa fii de acord si sa nu ii impui celalalt ce nu poate duce, ca sa nu se aunga la inselare sau la certuri in familie din cauza abstinentei prea mari (vezi ce scrie sf. Ioan Gura de Aur)
Si nu se vorbeste despre sarbatori si ziua de luni. Nici de perioada alaptatului si a sarcinii. (NB, sigur ca daca ne impartasim intr-o zi de sarbatoare alta decat duminica, se recomanda abstinenta in noaptea dinainte)

De asemenea, desi pentru postul alimentar exista acel canon cu ton aspru
se stie ca de exemplu cei bolnavi sunt scutiti (chiar de alte canoane, nu mai stiu care) de la post, cel putin aspru, la fel si femeile insarcinate si care alapteaza. Deci, Biserica considera ca exista situatii in care ceea ce este regula nu este aplicabil pentru cineva anume. Regula se aplica la om, nu la masini.

In plus, repet iarasi si iarasi: canoanele nu sunt dogme si nici legi.
Vad ca exista un fel de teologia care se raspandeste in zilele noastre, care vrea sa faca din legea Noua o Lege Veche, inlocuind doar presciptiile Legii cu canoanele. Zaharia asa gandeste, si zpune ca asa a invatat al facultate. Insa nu este dupa parerea mea conceptia cu adevarat ortodoxa. Regulile pentru crestin sunt ca sa il ghideze, ca sa il sprijine, sa il indrumeze, nu ca sa il lege.
(Nu omul este pentru sabat, ci sabatul pentru om)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #194  
Vechi 07.12.2010, 12:03:53
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pravila alba de A.BOCA

Vremurile ingaduite pt. chemarea copiilor sunt numai zilele dintre posturi,numai daca sotii sunt invoiti la rostul rodirii de copii.Vremuri oprite sunt:cele 4 posturi mari de peste an,cele 3 zile pe saptamana(miercuri si vineri,iar luni numai daca este vointa),sarbatorile si zilele asupra sarbatorilor(inclusiv duminica si sambata),vremea necuratiei femeii,vremea de slabiciune sau boala a unuia dintre soti,vremurile de razboi sau tulburari pt. cei care participa la ele,vremea sarcinii si alaptarii este oprita cu MARE ASPRIME.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 07.12.2010, 18:30:14
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Vremurile ingaduite pt. chemarea copiilor sunt numai zilele dintre posturi,numai daca sotii sunt invoiti la rostul rodirii de copii.Vremuri oprite sunt:cele 4 posturi mari de peste an,cele 3 zile pe saptamana(miercuri si vineri,iar luni numai daca este vointa),sarbatorile si zilele asupra sarbatorilor(inclusiv duminica si sambata),vremea necuratiei femeii,vremea de slabiciune sau boala a unuia dintre soti,vremurile de razboi sau tulburari pt. cei care participa la ele,vremea sarcinii si alaptarii este oprita cu MARE ASPRIME.
Iar incepem...?!?!
De catre cine, mai omule??!! Posteaza aici canoanele care interzic cu MARE ASPRIME toate cele enumerate de tine mai sus.
Sau sunt toate de la parintele Arsenie Boca citire?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 07.12.2010, 18:46:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Vremurile ingaduite pt. chemarea copiilor sunt numai zilele dintre posturi,numai daca sotii sunt invoiti la rostul rodirii de copii.Vremuri oprite sunt:cele 4 posturi mari de peste an,cele 3 zile pe saptamana(miercuri si vineri,iar luni numai daca este vointa),sarbatorile si zilele asupra sarbatorilor(inclusiv duminica si sambata),vremea necuratiei femeii,vremea de slabiciune sau boala a unuia dintre soti,vremurile de razboi sau tulburari pt. cei care participa la ele,vremea sarcinii si alaptarii este oprita cu MARE ASPRIME.
Si crezi ca mai ramane vreo zi pentru soti? Te rog numara si tu.
Si femeia mai are si numai anumite zile din luna fertile. In rest nu poate face copii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #197  
Vechi 07.12.2010, 18:50:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si eu tot nu m-am lamurit.
Pe un alt fir, acela cu "Sa ne impartasim saptamanal", a sarit toata lumea, ca sambata nu se tine post, ca este pacat.
Si atunci cum este? Se tine sau nu? Avem voie cu sotul/sotia sau nu sambata sau nu, sau numai daca nu ne impartasim.
Si duminica tot nu?
Mie mi-a spus preotul meu ca Dumnezeu ne cununa ca sa fim sotul/sotia si nu exista reguli de interzicere a acestor relatii in cadrul casatoriei.
Va rog si eu, ca si ceilalti, veniti cu argumente concrete, daca aveti alte pareri, ca de la un fir la altul spuneti altceva.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #198  
Vechi 07.12.2010, 19:44:50
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si crezi ca mai ramane vreo zi pentru soti? Te rog numara si tu.
Si femeia mai are si numai anumite zile din luna fertile. In rest nu poate face copii.
Asta-i legea,asa scrie la carte,ca ne convine sau nu.Ne ramane,martea,joia si lunea daca cadem de acord.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 07.12.2010, 19:47:37
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Iar incepem...?!?!
De catre cine, mai omule??!! Posteaza aici canoanele care interzic cu MARE ASPRIME toate cele enumerate de tine mai sus.
Sau sunt toate de la parintele Arsenie Boca citire?
Ce sa icepem soro?sa enumeram diplomele de medicina ale Sfintilor Parinti?Nu inteleg de ce provoaca arsura aceste canoane?Probabil glasul constiintei?
Reply With Quote
  #200  
Vechi 07.12.2010, 19:50:36
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Asta-i legea,asa scrie la carte,ca ne convine sau nu.Ne ramane,martea,joia si lunea daca cadem de acord.
Care carte?!

Eu cred ca in disperarea lor de a urma cele mai extremiste pareri privitoare la modul in care trebuie sa-ti traiesti viata de familie, unii credinciosi ar fi in stare sa imbratiseze o parere de genul: cel mai indicat este sa avem o casnicie alba. Punct.
Asta e urmatorul "trend", pun pariu ca asa o sa fie.
Si-or sa se mai si contorsioneze din rasputeri sa faca aceste "coanoane" sa "rimeze" cu Biblia...
Vai si-amar.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunile de seara haitchi Intrebari utilizatori 2 27.06.2010 20:40:33
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44
buna seara! georgiana_master Rugaciuni 4 31.10.2006 13:32:43