Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.02.2010, 09:50:23
ramona-elena ramona-elena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2007
Locație: spania
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit alegerea numelui

"Numele bebelusului se pune de catre parinti,insa cu binecuvantarea preotului,care citeste o rugaciune speciala la punerea numelui noului nascut,deoarece cu acel nume sta inaintea lui Dumnezeu la judecata.
Nu este bine sa se puna bebelusului doua sau mai multe nume,caci toti sfintii au avut un nume,afara de cateva exceptii.Mai grav este insa cand i se pune bebelusului un nume crestin de sfant si al doilea nume necrestin sau de alta credinta crestina.In asemenea cazuri la biserica si la slujbe se pomenste numai numele crestinesc din calendar.
Cei ce poarta nume de sfinti au in viata si dupa moarte mare ajutor,caci sfintii carora le purtam numele se roaga neincetat pentru noi si ne ajuta in primejdii,in suferinta."( "Calauza ortodoxa in biserica" de Arhimandrit Ioanichie Balan)

Ce este si ce nu este adevarat in acest text?Care este explicatia logica?De ce se pune doar un nume?

Eu personal cred ca un suflet=un nume cu care mergem la Judecata de apoi.Eu am respectat acest lucru,nu doar din convingere ci si pentru a nu gresi,si am numit-o pe fetita noastra Iraida(5 martie)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2010, 10:06:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Am respectat si eu lucrul asta, cu numele crestin, insa totusi ma intreb cateodata: crestinii din primele secole aveau sau isi luau nume din cultura lor, si ei le-au facut nume de sfinti. Abia mai tarziu s-a oprit acest obicei si a trebuit sa ne luam nume deja scoase din calendar.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2010, 10:52:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In primul rand trebuie sa marturisesc ca s-a pierdut obiceiul de a pune nume copilului in a 8 a zi de la nastere. Desi este necanonic acest lucru este facut in ziua Botezului. Punerea numelui este o ierurgie care se savarseste in biserica in fata usilor imparatesti si cuprinde urmatoarele rugaciuni: "Sfinte Dumnezeule", troparele, rugaciunea, "insemnarea" pruncului, Psalmul 50, "Cuvintele mele pricepe-le, Doamne..." si Apolisul.

Este bine sa purtam numele unui sfant. Acest lucru ne cheama spre a duce o viata cat mai apropiata de cea a sfantului respectiv. Insa nu e de ajuns sa purtam numele unui sfant si sa credem ca in mod magic vom fi protejati de rau. E nevoie de o rugaciune catre el, de relatie. Nu uitand de el primim mijlocire, ci vorbind cu el.

Si eu impartasesc punctul de vedere al lui Fani, chiar de nu purtam numele unui sfant, prin unirea cu Hristos, ne putem face frati cu El si astfel, putem face din numele pe care le purtam nume de sfinti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.02.2010, 10:54:15
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Numele nu ni-l alegem singuri. Nu ne alegem singuri nici sfintii ocrotitori. Inclin sa cred, ca ei ne aleg de fapt pe noi, prin mijlocirea parintilor. Dar este o opinie personala.

Insa, nu vad o problema in avea doi sfinti ocrotitori si, prin urmare, a le purta numele. Chiar si in cazul bisericilor, multe dintre acestea au doua sau trei hramuri.

Cred ca este mai putin important cate nume avem, daca prin faptele noastre nu facem cinste sfantului sau sfintilor ale caror nume purtam. Sau, mai rau, pana la sfarsitul vietii, sa ne ramana niste straini.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.02.2010, 11:16:31
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit Ce spune Parintele Cleopa

"- Prea Cuvioase, cum ni se cuvine noua, crestinilor, care purtam numele unor sfinti din calendar, sa praznuim ziua numelui ?

- Cand este sfantul care-i porti numele, sa te duci la biserica, sa asculti Sfanta Liturghie, sa te impartsesti, daca esti spovedit. Daca poti, fa oleaca de pomana la tine acasa, la cateva suflete amarate. [...] Nu Ghita, ci Gheorghe l-a chemat; nu Costicuta, ci Constantin, ca " sfantul Costicuta " nu exista sau Costachel sau Costache cum ii zici tu acasa; si " sfanta Tincuta ". N-am auzit de cand sunt de " sfanta Tincuta " sau Catrina sau Catinca. Sfanta Ecaterina, marea mucenita, fiica de imparat. I-am vazut sfintele moaste la Muntele Sinai in sicriu de aur. Asa, cand veniti cu pomelnic, sa nu puneti nume de acestea, sa va bateti joc de sfintii lui Dumnezeu. Cum sa scriu eu asa, ca trebuie sa scot particele ? Particica n-o pot scoate decat pentru un nume ortodox.
Sa stiti ! Eu va spun. Nu ma intereseaza ca aveti ciuda pe mine. Eu sunt un putregai; maine sunt in groapa, dar sa nu ziceti ca n-ati auzit si nu v-am spus !

- Se pot pune doua nume la botez ?

- Nu se pun doua nume la botez in veac. Numai unul si ortodox ! Niciodata sa nu puneti doua nume la copii. Unul si ortodox! Ca particica este pentru un suflet, nu pentru doua. "
De aici: http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/39sfaturi.htm

Iar pr. Mihai Andrei Aldea recomanda ca "să pună copilului numele unuia dintre sfinții în a căror zi va avea loc nașterea".

Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.02.2010, 13:56:54
ramona-elena ramona-elena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2007
Locație: spania
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mc2009 Vezi mesajul
"-

- Se pot pune doua nume la botez ?

- Nu se pun doua nume la botez in veac. Numai unul si ortodox ! Niciodata sa nu puneti doua nume la copii. Unul si ortodox! Ca particica este pentru un suflet, nu pentru doua. "
Eu sunt intr-u totul de acord,eu nu pun in balanta NICIODATA spusele unor oameni atat de cuviosi dar cineva poate intreba unde esta baza acestor spuse.Ti se cere alb pe negru in Sfanta Scriptura ca multi dupa asta se ghideaza."De unde stie cutare ca asa este,ce scrie asta in Biblie?"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.02.2010, 14:01:30
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ramona-elena Vezi mesajul
Eu sunt intr-u totul de acord,eu nu pun in balanta NICIODATA spusele unor oameni atat de cuviosi dar cineva poate intreba unde esta baza acestor spuse.Ti se cere alb pe negru in Sfanta Scriptura ca multi dupa asta se ghideaza."De unde stie cutare ca asa este,ce scrie asta in Biblie?"
"Cate persoane cu doua nume se gasesc in Sfanta Scriptura?" :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.02.2010, 14:21:28
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Numele nu ni-l alegem singuri. Nu ne alegem singuri nici sfintii ocrotitori. Inclin sa cred, ca ei ne aleg de fapt pe noi, prin mijlocirea parintilor. Dar este o opinie personala.

Insa, nu vad o problema in avea doi sfinti ocrotitori si, prin urmare, a le purta numele. Chiar si in cazul bisericilor, multe dintre acestea au doua sau trei hramuri.

Cred ca este mai putin important cate nume avem, daca prin faptele noastre nu facem cinste sfantului sau sfintilor ale caror nume purtam. Sau, mai rau, pana la sfarsitul vietii, sa ne ramana niste straini.
Cele spuse de tine sună a predestinare și totuși...sunt întru-totul deacord cu tine când spui "Nu ne alegem singuri nici sfinții ocrotitori...ei ne aleg defapt pe noi prin mijlocirea părinților"

Mama mea a fost o femeie credincioasă din copilărie.A născut patru copii.Din cele povestite de ea când a pus numele copiilor nu s-a uitat în calendar(cred că la țară unde era, nici nu aveau prea mulți calendare) la doi dintre ei numele a fost exact al sfântului din ziua respectivă și nu erau sărbători mari,iar la unul într-o sărbătoare cu dată nefixă (sf Toader).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.02.2010, 14:30:37
ramona-elena ramona-elena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2007
Locație: spania
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mc2009 Vezi mesajul
"Cate persoane cu doua nume se gasesc in Sfanta Scriptura?" :)
Cateva sunt:Maria Magdalena,Simon Petru...Si daca nu ar fi,asta nu ar dovedi cu nimic ca este bine sa ai doar un prenume!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.02.2010, 16:35:36
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ramona-elena Vezi mesajul
"Numele bebelusului se pune de catre parinti,insa cu binecuvantarea preotului,care citeste o rugaciune speciala la punerea numelui noului nascut,deoarece cu acel nume sta inaintea lui Dumnezeu la judecata.
Nu este bine sa se puna bebelusului doua sau mai multe nume,caci toti sfintii au avut un nume,afara de cateva exceptii.Mai grav este insa cand i se pune bebelusului un nume crestin de sfant si al doilea nume necrestin sau de alta credinta crestina.In asemenea cazuri la biserica si la slujbe se pomenste numai numele crestinesc din calendar.
Cei ce poarta nume de sfinti au in viata si dupa moarte mare ajutor,caci sfintii carora le purtam numele se roaga neincetat pentru noi si ne ajuta in primejdii,in suferinta."( "Calauza ortodoxa in biserica" de Arhimandrit Ioanichie Balan)

Ce este si ce nu este adevarat in acest text?Care este explicatia logica?De ce se pune doar un nume?

Eu personal cred ca un suflet=un nume cu care mergem la Judecata de apoi.Eu am respectat acest lucru,nu doar din convingere ci si pentru a nu gresi,si am numit-o pe fetita noastra Iraida(5 martie)
Frumos nume ai ales pentru fetita, chiar nu l-am auzit pana acum, e deosebit si sa-ti traiasca. Totusi, ti-ai facut ceva griji si nu era cazul legat de un subiect ca acesta, dar e de apreciat in loc sa procedezi ca unii parinti care au pus nume la intamplare sau care au pus nume de care copiilor mai tarziu le este rusine, sunt si cazuri din acestea.

In ceea ce priveste numele si judecata, nu prea e nicio legatura, la judecata nu va conta atat numele, ori alte atribute ale noastre, ci faptul ca va sta acolo pentru noi insusi Domnul nostru, acesta e cel mai inportant lucru dintre toate.

Nu numarul numelor noastre conteaza sau cum ne cheama, putem sa avem numele celui mai mare sfant, in America Latina pe multi ii cheama Jesus sau alte derivatii din numele Mantuitorului, iti dai seama ca astia nu sunt toti mari sfinti, sunt si ei ca toti oamenii. Si ce daca ar avea unul un nume de crestin si unul din alta cultura, crezi tu ca pentru atata lucru isi intoarce Dumnezeu spatele, sau conteaza mai mult cum este viata acelui om. Asta cu nume din alta credinta crestina m-a bagat in ceata. Poate imi dai si mie un exemplu de astfel de nume.
Ultimul lucru, cel legat de faptul ca cei cu nume de sfinti sunt ajutati. Pare din cei spui ca numai ei, iar ceilati nu au parte de asa ceva. Cert este ca disciminare pe criteriu de nume la Dumnezeu nu exista, si nici pe alte criterii, daca cineva are curajul sa afirme asa ceva, nu e de la Domnul, ar fi cineva caruia ii place sa adauge noi si noi poveri pe spatele oamenilor pana intr-acolo sa nu fie linistiti nici in acest domeniu al alegerii unui nume frumos, inspirat pentru un copilas.
Numai bine iti doresc

Last edited by almaris; 03.02.2010 at 16:38:31.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alegerea duhovnicului ionut12 Intrebari utilizatori 4 07.10.2015 15:32:42
Punerea numelui costel Botezul 10 04.06.2012 01:03:58
Rugaciunea numelui ajutor stormul Generalitati 2 04.12.2010 21:54:58
Alegerea lui Dumnezeu sau a omului? Arcanum Botezul 3 28.10.2007 20:22:41
Rugaciune pentru alegerea Patriarhului Va_iubesc Rugaciuni 0 22.08.2007 18:43:31