Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 17.03.2014, 23:55:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Foarte interesant materialul postat de userul antiecumenism. Reflecta o realitate dura si trista cu care se confrunta femeile in maternitatile din Romania.

Imi amintesc ca la prima nastere citisem tot felul de materiale despre ce trebuie sa faci in timpul travaliului, dar in spital nu te lasau sa te ridici din pat. Cel mai frustrant este faptul ca esti la dispozitia personalului medical sa iti vezi copilul si ca este luat in mare graba imediat dupa nastere (cand iti doresti atat de mult sa-l strangi la piept, sa il cunosti).
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.03.2014, 00:27:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Pentru cei... mai ales cele care citesc aceste randuri grotesti si se infioara pentru ca le astepta si pe ele acest "dezastru biologic", cititi va rog, cartea dr Michel Odent numita "Cezariana" si orice scris de el. Exista si filme pe youtube cu el. Veti zari o alta "varianta", cea lasata de Dumnezeu... veti zari "nasterea frumoasa". Pentru cine nu a auzit numele acestui mare om, unul dintre cei mai mari care traiesc in zilele noastre (dupa parerea mea), el este acela care a introdus nasterea in apa, ideea de nastere cu blandete, a descoperit importanta faptului de a lasa mama si nou-nascutul impreuna, etc...
Multumesc pt recomandare,sper sa am timp sa o citesc caci acum imi propusesem altceva mai...teologic :)
Eu nu sunt de accord cu nasterea prin cezariana decat daca pe mama si copil ii paste un pericol eminent si numai astfel se pot salva,prin cezariana.
Nasterea in apa pare sa fie cea ideala caci intreg corpul se relaxeaza si intensitatea durerii scade in acel mediu.

Nu sunt de acord cu mediatizarea nasterii,cu filmarile chiar la capatul vaginului,filmari puse pe toate mediile internet,youtube facebook unde oricine de la copil la batran priveste in nestire.
Cat despre nastere,daca este frumoasa luata ca atare cu toate membranele,lichidele si materiile fecale care isi fac aparitia tot atunci,ii las si pe altii sa-si dea cu parerea.
Pt mine nu este un tablou unic si fascinant, de aceea dpmdv as sta cuminte in celula mea,fara barbat cu camera,fara catel si purcel si m-as concentra pe treburile mele decat sa-mi fac griji cum arat in fata celorlalti asa,ca nascatoare...
Poate ca tine si de personalitatea fiecareia.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.03.2014, 08:12:02
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

"Cezariana" de Michael Odent nu este doar despre cezariana, nici despre nasterea vaginala versus cezariana... Este o carte despre nasterea fireasca, naturala. In opozitia ei sta nasterea asupra careia societatea intervine (nu numai doctorul cu oxitocina si peridurala). Cezariana este alternativa la nasterea abuzata (emotional si/sau fizic) si, dupa parerea lui este o alternativa mai buna, adica mai putin traumatizanta decat este nasterea nefireasca, nenaturala (asa cum avem parte de ea in spitalele din Romania).
Si pentru ca zici ca tu nu esti de acord cu participarea tuturor la eveniment, cu filmarea, etc, hai sa iti spun cum se incheie o ala carte despre nastere a aceluias autor: cartea se incheie cu o "scrisoare" interesanta. Viitoarea mireasa ii spune viitorului sot ce cursuri pregatitoare a facut pentru noaptea nuntii, cum ar vrea sa fie noaptea nuntii, il informeaza ca vrea sa fie totul cat mai natural, ca le va fi alaturi in noaptea nuntii profesoara care a antrenat-o la cursurile pregatitoare si ca totul va fi filmat de o alta prietena... INTELEGI din asta cam care e parerea autorului? Nici el nu este de acord cu prezente straine la nastere, nici cu filamarea. Nu pentru ca ar fi urata, animalica, etc (nici nu se pun astfel de probleme in intimitate) ci pentru ca este INTIMA. Exact asa cum te descurci sa faci sex fara ajutor medical sau prezenta familionului si a presei, tot asa O FEMEIE SE DESCURCA SA NASCA SINGURA.
Indicatia acestui chirurg pentru moase si pentru obstetricieni este "sa invete sa croseteze" pentru ca nasterea se desfasaoara natural, iar ei nu au dreptul la nici un fel de interventie... ei trebuie sa astepte cu MAXIMA DISCRETIE (de preferat in dosul usii)... daca si numai daca apare vreo problema, abia atunci incepe rolul lor.
Cartea are un titlu cam greu de digerat (aici pe forum), probabil ca e o problema de traducere, se numeste "Functiile orgasmelor", dar nu se refera in principal la orgasmele sexuale ci la descarcarile hormonale masive care asigura orgasmul sexual, expulzia copilului si ejectia laptelui. Si aceasta carte trebuie citita.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.03.2014, 08:25:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Da,frumoasa pozitia autorului asa cred si eu ca nasterea trebuie sa fie intima.
Am sa citesc si eu cartea oricum,multumesc pt recomandare.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.03.2014, 11:29:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Filmuletul pe care l-ai vazut este cu adevarat nefiresc, deplasat, lipsit de normalitate, dar nu trebuie sa generalizam si sa spunem ca nasterea acasa inseamna asta. Se poate sa nasti acasa asa cum nasteau bunicile si strabunicile noastre, fara circ, fara nebunie. Eu recunosc ca nu am curajul sa nasc acasa, dar in acelasi timp marturisesc ca toate nasterile in spitalele de stat din Romania au fost pentru mine adevarate traume (nu nasterea in sine ci modul in care aceasta se petrece in spital).
Se poate, daca intr-adevar traiesti in vremurile de atunci si n-ai alte posibilitati.
Nici nu-i vaccinam, sa fin siguri ca daca mor, mor de o boala "naturala" nu de ceva "artificial" de la homeopati citire.

Si daca se imbolnavesc, chiar grav, ii tii acasa, nu-i duci la spital, ca doar cati au murit in spital, nu-i asa?
Si personalul medical e asa si pe dincolo, vor spaga, industria farmaceutica, etc.

De ce sa ne complicam, cand exista solutii mult mai simple, invatate de la bunicile noastre?

Facem 6 copii cu moasa din sat, ca sa fii sigur ca macar 4 supravietuiesc nasterii acasa si bolilor copilariei si problema e rezolvata fara alte complicatii cu spitale, doctori, vaccinari, etc.
Pai un sicriu, o cruce, popa, doi metri de pamant, 5 pahare de coliva, 10 de vin si 20 lumanari nu costa cat costa doctorii care sunt nesimtiti si hrapareti si vanduti companiilor farmaceutice.

Viata poate fi simpla, noi o complicam inutil.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.03.2014 at 11:33:51.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 18.03.2014, 11:44:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Pentru cei... mai ales cele care citesc aceste randuri grotesti si se infioara pentru ca le astepta si pe ele acest "dezastru biologic", cititi va rog, cartea dr Michel Odent numita "Cezariana" si orice scris de el. Exista si filme pe youtube cu el. Veti zari o alta "varianta", cea lasata de Dumnezeu... veti zari "nasterea frumoasa". Pentru cine nu a auzit numele acestui mare om, unul dintre cei mai mari care traiesc in zilele noastre (dupa parerea mea), el este acela care a introdus nasterea in apa, ideea de nastere cu blandete, a descoperit importanta faptului de a lasa mama si nou-nascutul impreuna, etc...

Eu vad se pune cel mai mult accent pe emotiile mamei, pe ce trebuie ea sa traiasca, cum sa se simta ea, etc.
Mai mult, si tatal e prins in chestia asta, daca nu vede cum ii iese capul, nu-si mai poate iubi copilul, nu-l mai incearca nici o emotie, nimic.
E nevoie de ceva extrem, pe jumatate traumatizant pe jumatate bucurie si usurare ca sa isi creeze o legatura cu fiul/fiica lui.
Dar ce fel de legatura poate fi daca ea are la baza ceva organic, instinctual, cvasi-animalic?

Nu zic nu, o fi mame atat de deprimate de sarcina si nastere incat au nevoie de chestia asta, or fi si tati cu handicapuri afective care daca il vad cu jumatate de ora intarziere, infasat sau doar cu pampers, li se pare dezgustator.
Poate au nevoie de chestia asta.

Dar semnul cel mai clar al faptului ca asta nu e decat o alta moda de oameni "de lume" este faptul ca nici unul din parintii astia mari fani ai "nasterii acasa" nu-si pun problema sigurantei copilului.

Dar nici unul.
Faptul ca exista de 3-4 ori mai multe sanse sa moara, nascut fiind acasa decat la maternitate, ii lasa rece.

Pentru ei, viata copilului trece in planul doi, fata de emotiile personale, fata de adrenalina si confortul si emotiile pe care ei trebuie sa le experimenteze, cu orice pret.

Nu e de mirare ca asta e un curent cu mare priza in Occident, unde multe blestematii sunt la mare drag, unde avortul e un gest natural, viata copilului trecand mereu in planul doi fata de nevoile parintilor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 18.03.2014, 12:21:07
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul


Faptul ca exista de 3-4 ori mai multe sanse sa moara, nascut fiind acasa decat la maternitate, ii lasa rece.
ii intereseaza pe cineva chestia asta? Conteaza doar rating-ul
Reply With Quote
  #48  
Vechi 18.03.2014, 12:25:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ii intereseaza pe cineva chestia asta? Conteaza doar rating-ul
Si emotiile.
Ale mamei, ale tatalui..

Pai de asta si propunea o mana de smintiti printre care si un roman, "avortul dupa nastere".
De dragul emotiilor mamei, daca e prea socata ca are un copil? Hatz! L-am rezolvat si pe asta, mai bine cu intarziere decat deloc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 18.03.2014, 12:28:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Tema asta ma cutremura.
Impartasesc categoric opinia Yasminei.
Dar de fapt am intrat ca sa pun niste intrebari:

1. Totusi exista cineva acasa care ajuta femeia? La voi nu a fost nici macar o moasa, sau o femeie sa va ajute? Din ce stiu eu asa trebuie mai intai ingrijit copilul (ombilic, spalat, vazut daca nu se sufoca prin lichidul intrat in caile respiratorii, infasat).
Trebuie vazut daca mama este bine, daca a iesit placenta, sa nu faca ceva infectii inauntru, sa nu faca hemoragie. Trebuie si ea spalata, schimbat pat si toate cele. Daca se rupe jos, trebuie cusuta.
Ea singura nu poate face toate astea. Este obosita si slabita.

Nu stiu, nu reusesc sa inteleg cum faceti voi.

2. Exista totusi riscuri, chiar daca mama este sanatoasa, si totul arata normal la control. Nu stii ce se poate intampla la nastere, brusc. Atat cu mama cat si cu pruncul. Nu stiu totusi cum puteti sa riscati atata. Si si pe ceilalti copii ai vostri, care ar putea ramane orfani, sau traumatizati.
Si daca e nevoie de o cezariana de urgenta?

3. Cum faceti dupa, cand ajungeti totusi la medic pentru un control, pentru inregistrarea copilului? Si va da certificat de la spital totusi? Sau cum inregistrati copilul? Si aveti totusi pe cineva care sa vina acasa sa vada copilul (cum fac moasele ceva luni dupa nastere), daca nu aveti moasa?
Ca eu am inteles ca voi refuzati orice personal medical.

4. Si spunea cineva ca femeile nu asa dureri, nu urla. Cum nu au asa dureri? Ca la dureri urli in orice situatie! Cum faceti voi? Si ce fac vecinii? Daca dureaza nasterea multe ori si zile? Sunt obligati sa suporte?

Eu stiu ca in toate timpurile, fie la tara la cei mai saraci, fie la case regale, toate femeile chemau la nastere o moasa si daca era in zona si medicul.
Moasa nu stia pe atunci sa faca multe. Mai ales daca era nevoie de o cezariana de urgenta...

Singurele situatii de nastere total fara ajutor le stiu in cazurile in care femeia nu vrea sa se stie/afle de copil si mai naste in vreo toaleta (WC) , sau in sura, sau mai stiu eu, ascunsa undeva.

Nu reusesc sa pricep.
Si eu am mari probleme cu medici si spitale. Dar nasterea as face-o numai in spital.

Si inca ceva: nu este adevarat ca in vest se prefera nasterea acasa. Ca sunt unele femei mai naturiste, se poate in orice tara. Dar marea majoritate se duce totusi la maternitate sau la spital (nu stiu care este diferenta). Adica as fi curioasa sa stiu in care tara se naste mai mult acasa.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 18.03.2014 at 12:33:54.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 18.03.2014, 13:00:35
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Cartea are un titlu cam greu de digerat (aici pe forum), probabil ca e o problema de traducere, se numeste "Functiile orgasmelor", dar nu se refera in principal la orgasmele sexuale ci la descarcarile hormonale masive care asigura orgasmul sexual, expulzia copilului si ejectia laptelui. Si aceasta carte trebuie citita.
-http://www.elenafrancisc.ro/ro/carte...ile-orgasmelor

"Funcțiile orgasmelor este o carte revoluționară, dedicată atât medicilor cât și tuturor celor interesați să se descopere și să se înțeleagă pe sine, care oferă o viziune uluitoare asupra sexualității umane. Michel Odent este acel celebru medic obstetrician care face, pentru prima dată în contextul științific european, puntea între stările orgasmice și cele ale transcendenței extatice. Citând-o pe Una Kroll, o femeie medic, preoteasă și mamă a patru copii, Michel Odent susține ideea că extazul uniunii sexuale are aceeași natură ca și rugăciunea extatică – aceasta este adevărata natură a iubirii.

În același timp, Michel Odent privește nașterea ca pe o a doua etapă a actului sexual – și pe ambele în contextul acelei energii cosmice pe care o numim iubire. Asistând la numeroase nașteri în cariera sa medicală, el realizează că este imposibil să ne referim la dezvoltarea capacității de a iubi fără a lua în calcul importanța perioadei din jurul nașterii. Dragostea maternă este prototipul tuturor fațetelor iubirii, observă Michel Odent.

Reprimările impuse timp de secole de biserică și societate, peste care s-a suprapus aparenta libertate oferită de mass media timpurilor noastre, ne-au pe mulți dintre noi în pragul unei imense confuzii legate de propria sexualitate. Depășind cu mult rigiditatea specifică științelor medicale vestice și extinzându-se mult în domeniile metafizicii, Funcțiile orgasmelor – căi spre transcendeță oferă acea abordare integratoare și acea deschidere, atât de necesare oricui este interesat de adevărata natură a Ființei."

citat din capitolul 2: "“It happened in a London hospital. A woman was about to give birth to her first baby. A student midwife, an experienced doula and the father were invisible and silent, sharing the sacredness of the moment. At the very time when the ecstatic mother-to-be, who was standing up, started to say ‘What a pleasure!’, ‘It’s like making love’, ‘The baby is coming’, and at the precise moment when the perineum started moving, the door suddenly burst open. A female doctor entered the room, shouting: ‘I need to make an assessment. You must lie down on the table.’ The birthing woman repeated in an imploring tone: ‘Please, please, I beg you, I beg you…’ Some time later a drip of synthetic oxytocin was necessary to get the baby out… It is easy to interrupt an orgasm.”

-imi miroase a tantra,meditatie transcedentala,yoga,new age....
-"stari orgasmice", "trascendenta extatica","energii cosmice" ..am mai auzit acesti termeni folositi cand eram la secta satanica M.I.S.A.

Last edited by antiecumenism; 18.03.2014 at 13:16:40.
Reply With Quote
Răspunde