Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2010, 18:59:27
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit Am si eu o intrebare

Intrebarea mea este legata de postul normal de miercuri si vineri, adica cum e bine sa il tinem?
Adica eu am citit intr-o carte ca este bine sa tii post pana la ora 16 sau pana la apusul soarelui si apoi poti manca : dar intrebarea mea este alta pana la ora 16 sau pana la apusul soarelui nu trebuie sa mananci nimic? poti manca macar un mar ceva? sau niste cartofi prajiti dar nu multi macar odata in aceea zi?
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2010, 20:07:34
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit raspuns

Intrebarea ta arata ravna!
Raspunsul este postul este pentru om nu omul pentru post. Adica posteste si tu cit poti, daca postesti pina la 3 si apoi ti se face rau, n-ai facut nimic. Si inca o parere: vorbeste cu duhovnicul tau, el te cunoaste cel mai bine, stie ce poti si atunci va hotari cum este mai bine si pentru suflet si pentru trup.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2010, 20:17:08
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Mai explica si mie exact inlegatura cu postul...... nu trebuie sa mananci nimic pana te culci?
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2010, 20:27:32
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Mai explica si mie exact inlegatura cu postul...... nu trebuie sa mananci nimic pana te culci?
Daca vrei sa tii un post mai aspru posteste pina la 3 p.m., daca il vrei mai aspru pina asfinteste soarele sau la 6 p.m. dupa care mananci paine si bei apa sau macaruri fara ulei (fireste de post) adica ori crude ori fierte. Oricum postul sta si in a minca putin fara sa te scoli satul de la masa.
Insa nimic fara binecuvantare de la duhovnic, ca nici dracii nu dorm cind vad postul tau si te ispitesc cu ginduri de mindrie sau deznadejde. Duhovnicul e al doilea inger pazitor.
Doamne ajuta!

PS Inainte de Sf. Impartasanie nu se bea nici apa, adica de la 12 noaptea incolo pina la impartasanie.
Reply With Quote
Răspunde