Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2013, 13:51:49
Kanedel Kanedel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 27
Implicit Pariurile sportive si pokerul online

Intreb in legatura cu aceste fenomene ce s-au raspandit foarte mult in ultimul timp.credeti ca sunt ele daunatoare omului? Am auzit multe pareri si pro si contra,insa,eu,sunt inca nedumerit.nu vad nimnic rau in a-ti testa cunostintele in domeniu...si daca se poate,a castiga si bani de pe urma acestora.asta pe de o parte...multi,insa,considera ca banii castigati sunt nemunciti.nu toti castiga la pariuri sau poker...nu este vorba numai de noroc...trebuie sa si sti ca sa reusesti...voi ce credeti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2013, 15:28:44
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Unii oameni munesc pe camp , unii muncesc facand curat pe strazi, altii invata mult prin facultati iar apoi proiecteaza case sau dau tratamente oamenilor, sau construiesc motoare... mai pe scurt ei depun efort in munca lor.
Iar acum te intreb pe tine , ce efort depui cand completezi o foaie la pariuri sportive? Care , mai exact , este munca avand in vedere ca tu castigi niste bani din pierderile altora ? Pariurile sportive il determina pe om sa devina lenes si sa se uite la TV toata ziua.
Daca te-ai uitat la filmul "silver linings playbook" cred ca ai vazut care era comportamentul tatalui personajului principal : nu stia decat sa se uite la televizor, iar cand pierdea vreun pariu intra in depresie si devenea iritat, si isi tot face tot felul de 'talismane" si credea in superstitii.
Pe de alta parte , pokerul nu este un simplu joc de carti : el cultiva si arta de a minti (atunci cand pariezi si joci la cacealma)... iar in a castiga bani din poker este la fel ca la pariurile sportive : unii pierd alti castiga , pe cand intr-o munca normala (exp :vopsitul casei) nimeni nu pierde ci toata lumea primeste rasplata in functie de munca depusa.
In plus jocurile de noroc dau dependenta : multi oameni isi pierd casele , masinile, isi destrama familiile. Un alt lucru de spus ar fi ca de fiecare data cand pierde omul are reactii ciudate: devine egoist, invidios, se enerveaza si posibil sa bage si o injuratura.
In concluzie, jocurile de noroc si pariurile au doar aspecte negative, cu toate ca aparent sunt inofensive.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.04.2013, 16:20:01
Kanedel Kanedel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
unii oameni munesc pe camp , unii muncesc facand curat pe strazi, altii invata mult prin facultati iar apoi proiecteaza case sau dau tratamente oamenilor, sau construiesc motoare... Mai pe scurt ei depun efort in munca lor.
Iar acum te intreb pe tine , ce efort depui cand completezi o foaie la pariuri sportive? Care , mai exact , este munca avand in vedere ca tu castigi niste bani din pierderile altora ? Pariurile sportive il determina pe om sa devina lenes si sa se uite la tv toata ziua.
Daca te-ai uitat la filmul "silver linings playbook" cred ca ai vazut care era comportamentul tatalui personajului principal : Nu stia decat sa se uite la televizor, iar cand pierdea vreun pariu intra in depresie si devenea iritat, si isi tot face tot felul de 'talismane" si credea in superstitii.
Pe de alta parte , pokerul nu este un simplu joc de carti : El cultiva si arta de a minti (atunci cand pariezi si joci la cacealma)... Iar in a castiga bani din poker este la fel ca la pariurile sportive : Unii pierd alti castiga , pe cand intr-o munca normala (exp :vopsitul casei) nimeni nu pierde ci toata lumea primeste rasplata in functie de munca depusa.
In plus jocurile de noroc dau dependenta : Multi oameni isi pierd casele , masinile, isi destrama familiile. Un alt lucru de spus ar fi ca de fiecare data cand pierde omul are reactii ciudate: Devine egoist, invidios, se enerveaza si posibil sa bage si o injuratura.
In concluzie, jocurile de noroc si pariurile au doar aspecte negative, cu toate ca aparent sunt inofensive.
multumesc pentru raspuns!
Interesant punctul tau de vedere,...insa tu crezi ca la pariuri sau poker nu depui efort?...am mai spus-o...trebuie sa ai cunostinte pentru a reusi...sa te documentezi(clasamente,forma echipelor,stiinta jocului,strategii,de multe ori trebuie sa fi atent la orice detaliu)..este un efort si asta.
In privinta muncii pe spinarea altora...,sunt bani bagati de ceilalti in deplina cunostinta...,nu sunt luati cu forta,nu sunt furati...,este un concurs...,o intrecere,...cel mai bun castiga.
In privinta filmului...da l-am vazut...si nu mi-a placut deloc...,dar nu datorita tatalui...,si pentru ca a fost un haos si o nebunie,un stres total.tatal deja era un obsedat...nu sunt de acord cu obsesile...nu am spus sa fi obsedat.
Cu mintitul in poker sunt de acord cu tine...insa gandeste-te ca in orice sport faci o "fenta"(in fotbal te faci ca sutezi la poarta,insa tu driblezi si astfel ti-ai pacalit adversarul,etc.),si sunt exemple destule.toate sporturile te invata sa minti?
Akum cu dependenta,...nu sunt de acord cu dependentele...nu trebuie neaparat sa devi dependent...joci ca sa castigi...nu sa devi dependent.
Akum...,chiar asa de multe aspecte negative au aceste jocuri?...care daca stai sa le analizezi mai bine nu sunt chiar asa "de noroc".
Oricum,iti multumesc inca o data pt raspuns!...insa am inca multe nelamuriri in privinta acestor jocuri.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.04.2013, 17:45:44
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
Akum...,chiar asa de multe aspecte negative au aceste jocuri?
Asa este frate,a zis Dumnezeu ca sunt rele sau sa nu te atingi de ele?Cu siguranta nu vei muri daca le vei juca ba mai mult ti-se vor deschide ochii si vei cunoastele binele si raul.Daca vei ramine gol(it)sa nu disperi,din carti de joc ne putem face haine ca sa ne ascunda goliciunea.Apropo,stii ca in Biblie au fost necesare doar cateva versete pt a descrie caderea si apoi de o carte intreaga pentru a arata urmarile si drumul plin de tarana si spini inapoi? Diavolul joaca mereu la cacealma,nu-i da ,,rise"pe sufletul tau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.04.2013, 18:10:00
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cunosc un cuplu care s-a destramat datorita faptului ca el pierduse multi bani "la aparate"...si nu erau casatoriti nici de un an.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.04.2013, 18:28:34
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Un medic rezident care timp de 6 ani de facultate a invatat carti intregi, a dat zeci de examene are un salariu aproximativ 900 de lei (9 milioane lei vechi). Iar cineva mi-a povestit ca o persoana care se ocupa doar de pariuri sportive castiga lunar 3000 de lei. Acum , spune-mi te rog, cine castiga banii cel mai corect dintre cele doua persoane de mai sus ?
Oare individul care sta cu telecomanda in mana zilnic castiga la fel de corect ca un medic care sta nopti nedormite si cu multe griji ?

Am inteles faptul ca cel care pariaza analizeaza meciurile... dar pariurile sportive sunt o forma de a face bani repede si mult - si asta inseamna ca este ceva putred la mijloc.
Nu se pot compara orele petrecute la invatat sau oboseala de la camp cu orele petrecute in fata TV-ului.
Pe de alta parte , obsesiile si dependenta nu apar ca vreau eu... ele apar odata cu castigul acelor bani. cand vezi ca ai castigat 1000 dintr-o lovitura o sa vrei mai mult si mai mult pana cand o sa ti sa para o obisnuita, si nu te vei mai simti bine daca nu vei castiga ceva.
Tu ai spus :
Citat:
Akum cu dependenta,...nu sunt de acord cu dependentele...nu trebuie neaparat sa devi dependent...joci ca sa castigi...nu sa devi dependent.
Asta este ca si cum ai spune : fumez ca sa ma simt bine si nu ca sa devin dependent. Dependenta apare odata cu acea stare de bine (in cazul pariurilor : sentimentul de castig).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.04.2013, 19:05:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
Intreb in legatura cu aceste fenomene ce s-au raspandit foarte mult in ultimul timp.credeti ca sunt ele daunatoare omului? Am auzit multe pareri si pro si contra,insa,eu,sunt inca nedumerit.nu vad nimnic rau in a-ti testa cunostintele in domeniu...si daca se poate,a castiga si bani de pe urma acestora.asta pe de o parte...multi,insa,considera ca banii castigati sunt nemunciti.nu toti castiga la pariuri sau poker...nu este vorba numai de noroc...trebuie sa si sti ca sa reusesti...voi ce credeti?
mulți spun că fumatul nu este păcat pentru că nu scrie în Biblie. nu scrie .
dar este păcat pentru că distruge trupul.
în afară de faptul că un eventual câștig nemuncit este păcat, este păcat să-ți distrugi viața și familia?
pentru că pariurile devin patima și atunci te-ai nenorocit. nu pentru că e patima, ci pentru. ca te duce la faliment.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.04.2013, 19:12:15
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

A juca sau a paria pentru castig este o forma de a profita de slabiciunile altora, asta presupunand (prin absurd) ca tu nu ai fi slab si nu vei fi niciodata. E la fel cu a vinde droguri.
Te simti bine sa te gandesti ca copilul celui care joaca traieste in lipsuri, sau ca ai castigat banii luati de la mama batrana si bolnava sau ca cel care joaca si pierde poate se deprima rau si se sinucide?... e un rau pe care cel mai probabil nici nu il cunosti, acum cu jocurile si pariurile online.
Numai cel care joaca se presupune ca pierde, dar adesea pe langa el mai pierd si altii, cei ce depind de el. A profita de neputinta altuia e un pacat... unul mare. A ignora urmarile actiunilor tale iar e pacat... Mi se pare un fel de, "am facut sex si ei i-a placut, stia ce risca, daca a ramas gravida o priveste, ca se va chinui o viata sa creasca singura un copil, ca acel copil va fi dezavantajat sau ca va fi avortat, nu e treaba mea... eu sunt curat!"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.04.2013, 19:37:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
Intreb in legatura cu aceste fenomene ce s-au raspandit foarte mult in ultimul timp.credeti ca sunt ele daunatoare omului?
Daunatoare in sens spiritual ? Nu, nu cred. A juca poker sau loto sau a paria nu este pacat. Desigur, o preocupare excesiva in aceasta directie, care il face pe om sa uite de adevarata sa misiune pe pamant, poate avea consecinte spirituale. Tot asa cum pescuitul poate avea consecinte spirituale la unii care isi lasa si femeia, si copii, ba uneori si serviciul ori Liturghia ca sa dea Duminica cu batul in balta.

In asemenea cazuri nu spunem ca Pronosportul sau pescuitul sunt pacate, ci spunem ca omul s-a facut rob unui viciu.

Dar, daca sensul interbarii este "sunt daunatoare in sens material?", atunci raspunsul este, fara doar si poate, afirmativ. Aici e o mare deosebire intre pescuit si pariurile pe pescuit. In vreme ce pescuitul costa, dar nu ruineaza pe nimeni, pariurile si pokerul pe multi au nenorocit. De fapt, eu nu stiu pe nimeni care sa se fi imbogatit de pe urma lor. In afara de directorii de cazinouri sau de agentii de pariuri. Ca si asigurarile, pariurile sunt MATEMATIC facute ca sa pierzi. Cu cat joci mai mult, cu atat te apropii de certitudinea teoretica ca vei pierde, ca la asigurari cand te asiguri asupra unui eveniment asigruat a carui probabilitate este 1.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.04.2013, 00:32:58
CiprianTm CiprianTm is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Am jucat si eu poker inainte sa urmez calea credintei, am si facut ceva bani dar am ajuns sa regret.
Majoritatea nu stiti, dar e foarte mult de munca si unii oameni castiga multi bani. Destui dintre prieteni au zeci mii de dolari iar unii din cunoscuti sau prieteni de-ai lor au sute de mii din poker, si au inceput fara sa bage bani de la ei, deci nu au pierdut nimic material, nu si-au ruinat familiile etc.
Lasand asta la o parte, motivele pentru care e rau : iti mananci sanatatea/nervii jucand 10-12 ore pe zi in care treci prin stari emotionale de extaz(cand castigi, "furand" de pe altii) sau durere(nu doar psihica ci si fizica!!!) atunci cand ai sanse de 95% sa castigi si totusi pierzi la ultima carte; astea se intampla zilnic.
Un alt neajuns e ca nu prea mai ai alta viata, asta daca vrei sa faci bani seriosi, pierzi nopti, mai ales daca joci turnee; trebuie sa studiezi mult, sa te disciplinezi, practic iti construiesti un stil de viata in jurul jocului, nimic nu te incanta mai mult decat asta. Chiar si marii jucatori care au milioane de euro declara ca pentru ei principalul motiv e placerea jocului nu banii.
Daca reusesti sa nu te enervezi, cu siguranta exploatezi naivitatea,nervii, slabiciunile, banii altora, cand tu castigi il ruinezi pe altul si pe de alta parte mai simti si o mare placere; egoismul la masa de joc atinge cote maxime, stiu prieteni care iau banii altor prieteni desi stiu ca aceia joaca cu bani imprumutati. Culmea e ca desi in alte situatii ii ajuta, le dau bani fara sa ceara inapoi, cand vine vorba de masa de joc sunt necrutatori si nici nu restituie castigul, spunand ca asta e jocul.
E un viciu, o capcana, iti mai si linistesti constiinta zicand ca cei cu care joci stiau riscurile. Cate injuraturi si blesteme mi-am luat, infricosator! cred ca zilnic era cate unul care imi ura diferite boli sau moarte prin chinuri groaznice si asta pe chat, in conditiile in care era interzis sa faca asta, cine stie cat rau am provocat si cati m-au blestemat pe ascuns.
__________________
Iarta-ma, Iarta-ma, Iarta-ma, Dumnezeul meu ! Pentru felul meu firesc, printre oameni cand pasesc, pentru traiul in zadar, Doamne Iarta-ma Tu iar, pentru nevegherea mea, de-a ramane-n voia Ta, pentru tot ce-a fost murdar, Doamne Iarta-ma Tu iar!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare