Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 21.01.2013, 13:56:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Nu sustin nasterea neasistata, ci dreptul mamei de a alege unde si cu cine sa nasca!
Ceea ce nu inteleg din ce sustineti e urmatorul lucru: in prezent mamele nu se bucura de acest drept ? Le impune legea sa nasca la spital ? Cu un anumit medic ? Iata, eu sunt medic si nu am auzit de astfel de normative.

Ma tem ca e vorba de altceva: pacientele nu-si cunosc drepturile. Dar nici nu intreaba. Pe mine nu stiu daca m-au intrebat 10 paciente, in ultimii 20 de ani de cand sunt doctor de familie, unde ar fi bine sa nasca. Covarsitoarea majoritate aveau deja in cap unde vor sa nasca si cu cine. Iar acasa nu a vrut nimeni.

@sophia: "nastere asistata" inseamna "asistata de medic" sau "asistata de moasa". Prin urmare, o nastere la care pacienta este ajutata de moasa si numai de ea, corespunde definitiei de "nastere asistata".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #92  
Vechi 21.01.2013, 18:57:07
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De data asta ii dau dreptate Sophiei.

A naste natural - sigur ca aceasta este calea corecta pe care ar trebui sa o aleaga multe mamici, acele f. multe care din frica si lipsa credintei apeleaza la cezariana.
Trebuie sa recunosc ca nu prea imi place atunci cand barbatii dau sfaturi sau chiar sunt convinsi in niste chestiuni pe care ei nu au cum sa le traiasca niciodata. De asemenea nu imi plac medicii care considera cezariana un moft. Sunt atatea cazuri de malpraxis, tocmai ei vorbesc? In fine mi-a placut ca cineva pe forum ii zicea unui barbat ca ei sunt atat de sensibili si exagerati daca numai se taie la un deget deja e mare tragedie. :D Pe de alta parte spunea cineva ca daca un barbat ar avea durerile menstruale ale unei femei, nu ar putea sa le suporte.
In legatura cu cine mi-a raspuns mie, Lore cred... sa nu uitam ca, ca urmare a unei nasteri naturale poate aparea depresia, care sa tina pana la 1 an. In definitiv sunt si singura, departe de mine casatoria, nu mai spun de copil. Pentru toate acestea trebuie neaparat un om normal, bun si protector.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 21.01.2013, 19:20:43
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
In legatura cu cine mi-a raspuns mie, Lore cred... sa nu uitam ca, ca urmare a unei nasteri naturale poate aparea depresia, care sa tina pana la 1 an. In definitiv sunt si singura, departe de mine casatoria, nu mai spun de copil. Pentru toate acestea trebuie neaparat un om normal, bun si protector.
Depresia post partum apare la majoritatea nasterilor, cele prin cezariana nu fac exceptie. SI depresii care sa tina un an nu am auzit. Si pe mine m-au incercat cateva, dupa al treilea si al patrulea copil, dar cu ajutorul Domnului si al parintelui duhovnic le-am depasit destul de repede. E adevarat, e o perioada mai delicata, o multime de schimbari la nivelul corpului, schimbari hormonale, schimbari sociale, schimbari ale regimului si ritmului de viata. Dar toate acestea trec. Mamica se acomodeaza destul de repede cu ele. Trebuie doar un pic de credinta si nadejde in Domnul. :)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 21.01.2013, 19:50:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
De ce nu cititi cu atentie? Nu am scris nicaieri de nastere neasistata! Am mentionat f.clar ca si in vest, unde nasterile acasa sunt ceva normal, mamele sunt asistate de una-doua moase + dula + sotul si sunt in contact cu medicul lor in caz de urgenta! Si repet, ambele mamici romance au fost asistate, nu au facut de capul lor. Voi sustine mereu dreptul mamei de a alege sa nasca asistata acasa, ptr. ca mi se pare ceva normal! Nu sustin nasterea neasistata, ci dreptul mamei de a alege unde si cu cine sa nasca!

Sunt 3 cazuri cu 5 nasteri in presa romana, in privat sunt mai multe. In vest sunt deja ceva normal inclusiv in State si Canada, iar in Olanda majoritatea nasterilor sunt acasa (asistate!).
Scuza-ma dar eu nu pot sa creditez aceasta varianta,nasterea cu moasa.

Nasterea nu este o boala este adevarat,dar sarcina este o stare foarte speciala si la nastere apar complicatii pt care nu esti pregatita.
Nu esti pregatita nici la figurat si nici la propriu,caci acasa nu poti avea aparatura si inventarul medical necesar.

Si in ultimul rand,nu m-as simti in siguranta doar cu moasa(chit ca are colegiu de moasa de 3 ani)si nici cu membrii familiei mele care nu au cunostiinte medicale avansate.

Dar probabil ca acesta este curentul/trendul actual de reintoarcere la origini-antichitate-primitivism.
O fii bine pentru altele care sunt sanatoase tun si nasc asa precum tusesc;dar unele sarmanele aproape ca se duc pe lumea aialalta,la nastere.
Eu nu stiu cum va reactiona organismul meu si care sunt caracteristicile anatomice personale...de ce sa risc?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 21.01.2013, 21:41:54
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

probabil cele care vorbesc cu usurinta si entuziasm despre nasterile acasa nu au avut ocazia sa petreaca cateva zile in maternitati. Sa vada femei care fac hemoragii de o echipa intreaga de medici nu reusesc sa le opreasca.(situatii imposibil de anticipat).

Moda nasterilor acasa a trecut...cum a trecut si moda femeilor sanatoase tun.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 22.01.2013, 01:00:59
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Depresia post partum apare la majoritatea nasterilor, cele prin cezariana nu fac exceptie. SI depresii care sa tina un an nu am auzit. Si pe mine m-au incercat cateva, dupa al treilea si al patrulea copil, dar cu ajutorul Domnului si al parintelui duhovnic le-am depasit destul de repede. E adevarat, e o perioada mai delicata, o multime de schimbari la nivelul corpului, schimbari hormonale, schimbari sociale, schimbari ale regimului si ritmului de viata. Dar toate acestea trec. Mamica se acomodeaza destul de repede cu ele. Trebuie doar un pic de credinta si nadejde in Domnul. :)
Ai dreptate Lore, depresia post partum nu tine de felul in care nasti, ci de schimbarile hormonale si alte stresuri legate de ingrijirea bebelusului. La prima nastere am ramas marcata de perioada lauziei, acum spun in gura mare ca nu e de glumit, trebuie mare atentie si intelegere din partea celor din jur, e o perioada grea. La a doua nastere, am tinut sa respect randuiala Bisericii si mi-au fost citite, la rugamintea mea, rugaciunile pentru femeia lauza. Toate acele rugaciuni m-au ajutat mult sa trec peste perioada lauziei.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 26.04.2013, 15:32:53
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Riscurile tăierii cordonului ombilical imediat după naștere

"Specialiștii britanici avertizează. Riscurile tăierii cordonului ombilical imediat după naștere

Practica generalizată și în maternitățile din România de a tăia cordonul ombilical al bebelușilor în primul moment după naștere expune copiii la riscul de a deveni anemici. Or, anemia poate fi mai târziu asociată cu dezvoltarea creierului și poate afecta capacitatea cognitivă. Averismentul vine din Marea Britanie, acolo unde specialiștii îndeamnă decidenții din Sistemului Național de Sănătate să renunțe la această practică, informează The Guardian.

Procedura pe care aceștia o sugerează este tăierea cordonului omblical abia după ce încetează să mai pulseze, pentru ca bebelușilor să li se ofere șansa de a-și recupera chiar o treime din volumul de sânge, cât ar rămâne de regulă în cordonul ombilical. Practica actuală, valabilă de mai bine de 50 de ani, este explicația pe care medicii britanici au găsit-o pentru numărul mare de copii anemici.

Pentru ca acest risc să nu mai existe, specialiștii citați de The Guardian propun ca bebelușii să fie practic desprinși de cordon după minimum 30 de secunde de la naștere, ei având nevoie de două până la cinci minute pentru a recupera întreaga cantitate de sânge.

Andrew Gallagher, medic pediatru consultant la Spitalul Royal Worcestershire în Worcester, care a adoptat metoda în 2009, spune că practica tăierii imediate a cordonului ombilical este dăunătoare, deoarece nu-i lasă nou-născutului oportunitatea de a recupera sângele din placentă, ceea ce duce mai târziu la carența de fier care provoca probleme grave. Deficitul de fier afectează creierul și capacitatea de învățare la copii mici care vor fi astfel mai lenți în achiziții ca vorbirea sau capacitatea de a înțelege." (Ziarul Gandul)
Reply With Quote
  #98  
Vechi 26.04.2013, 22:36:01
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

In maternitatile din Romania nu stiu cum sa ti-l smulga mai repede din burta, sa-l masoare, sa-l aspire, sa-l apgarizeze. SA termine mai repede, sa ia banii si sa-si vada de treaba lor. Doar sa ai norocul de un doctor mai luminat, care si-a insusit cate ceva din experienta colegilor din vest si se cat de cat responsabil pentru mama si nou-nascut.
Cand am nascut al 4-lea copil stiam deja de acest aspect cu taierea cordonului cand inceteaza sa pulseze si cand mi-am schimbat doctorul i-am spus ca imi doresc sa nu taie cordonul cat timp pulseaza si el mi-a zis ca si el tot asa procedeaza. Sper ca asa a facut, nu am de unde sa stiu, rastignita cum eram pe masa de nastere, fara putinta de a urmari ce i se face copilului meu... si chiar daca as fi observat ceva in neregula, nu puteam protesta... aveam experienta unei nasteri trecute cand cu un mialgin (facut impotriva vointei mele) mi-au luat piuitul pentru jumatate de ora si nu am mai vazut ca doctorita s-a dus sa-si manance inghetata ca se topea si a lasat moasa sa ma coasa.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 27.04.2013, 01:49:14
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Nu incalca legea cand ti se dau subsante fara acordul tau,scris? Nu se incalca legea cand iti iau copilul, fac ce vor cu el, ii dau lapte praf etc.? Eu stiu ca pacientul are mai multe drepturi, inclusiv cel de a fi informat despre tratamente si interventii si cel de a spune nu sau da. Cred ca este si vina noastra ca este asa sistemul. In alte tari erau dati in judecata de paciente si se faceau proteste, insa la noi cand cineva doreste ceva schimbare sar in sus toti sau asteapta sa faca altii treaba si sa culeaga roadele...cred ca de la noi trebuie sa vina schimbarea, caci medicii nu se simt.

Am inteles ca nici la privat nu e cine stie ce. Se comporta mai frumos cu tine, insa tot nastere pe spate ca un gandac si urlete daca nu iti dai acordul ptr. vaccin de ex. (la clinica din Eva din BV s-au intamplat cazuri) Si daca este ceva mai complicat, te trimit la maternitatea de stat, nu stau sa rezolve. Ei vor ceva usor,fara urlete si zgomote.

(V.Gheorghe a spus ca multe mame fac depresia post-natala ptr. ca nu au fost pregatite sa devina mame;...tratamentul prin care a fost supusa mama in spital fiind alt motiv)


Nașterea în maternitățile românești – abuzuri, umilință, situații degradante - continuare http://www.rfi.ro/articol/emisiunile-rfi-ro/ministerul-sanatatii-nu-avem...

Nașterea în maternitățile românești – abuzuri, umilință, situații degradante
http://www.rfi.ro/articol/emisiunile...tii-degradante


Tratamentul incorect al asistentelor de la Maternitatea Cuza Vodă Iași

Importanța primelor clipe din viața copilului

Să naști precum respiri
Reply With Quote
  #100  
Vechi 27.04.2013, 11:30:22
guinevere7 guinevere7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2006
Locație: intr-o tara din est
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Buna ziua. Am nascut prin cezariana acum o luna de zile. A patra cezariana, facuta la un an si jumatate de la precedenta. Operatia a decurs foarte bine, complicatiile au fost egale cu zero. Cezarienele au fost dictate de un trecut medical cumplit, dar tin sa le amintesc celor care afirma ca trebuie sa te limitezi la maximum 2, ca e un cliseu notoriu. Am nascut la stat, Giulesti, cu domnul dr Puia care nu mi-a pretins nimic iar conditiile oferite de spital au fost absolut ok. Toata zarva asta apocaliptica vis a vis de spitalele din Romania as nega-o ca generalizare. Am fost urmarita cu un profesionalism deosebit, nu am avut nicio problema cu cezarienele, am 4 copii sanatosi de zece, sapte, un an jumatate si...o luna.

Iar barbatii care-si dau cu parerea la acest sb si-si permit sa recomande una si alta, ar fi bine sa nasca macar virtual o data daca nu de multiple ori si apoi sa vorbeasca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pledoarie ptr gandirea pozitiva ingerul_pazitor Generalitati 4 03.07.2012 09:55:46
Pledoarie pentru VIATA! Florin-Ionut Nunta 17 18.12.2010 14:56:01
rugaciuni pentru nasterea de prunci sanatosi lidiap Rugaciuni 10 10.05.2010 22:51:06
Rugaciune pentru nasterea unui copil... maggie Rugaciuni 15 23.04.2009 11:57:52
UE si alimentatia naturala nicoletajuravle Generalitati 9 21.04.2007 11:42:44