Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 18.03.2014, 13:36:49
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Cand am postat despre experienta cu nasterea acasa am postat intr-o abordare mai emotionala ca doar ma adresam unor useri crestini ortodocsi - de la titulatura forumului. Raspunsurile date, unde s-a imbinat armonios ignoranta cu rautatea si spiritul veacului acestuia vorbesc de la sine. Cu cateva exceptii.
Nasterea acasa implica si alte aspecte: lipsa unui cadru intim la spital, faptul ca esti tratat pe banda fara prea multe empatie, faptul ca este sectionat imediat cordonul ombilical si nu se mai permite transferul de celule stem si altele, cam ce a fost scris si in articolul postat de Antiecumenist - care ar fi trebuit sa fie deschizatori de ochi.
Fara a intra in detalii ca e si multa pierdere de timp, vreau cateva aspecte sa le punctez:

@AlinB
daca "matale" (ca sa folosesc peiorativul ieftin cu care ai aruncat o flegma si o samanta printre dinti cand mi te-ai adresat) consideri ca a avea incredere in Dumnezeu si in cuvintele Sfintei Scripturi, in cutumele existente de la facerea lumii cu privire la nasterea de copii inseamna a-L ispiti - iar a avea incredere in noua tehnica (de cand s-au oficializat nasterile in spital?!) medicala la pachet cu vaccinuri ca fiind nadejdea autentica pentru sanatatea si buna dezvoltare a copilului - atunci nu stiu de ce nu te adresezi pe un forum laic (nu ca ar fi mare diferenta). iar n ceea ce priveste ispitirea in desert esti mult in afara subiectului,... poate Marele Inchizitor din Fratii Karamazov va lamuri ceva.

@yasmina
Nasterea acasa nu iti incalca intimitatea, dimpotriva. Iti sunt respectate limitele mai mult decat la spital unde se uita o gramada de straini la tine. Tu confunzi ceva ce a fost facut in stilul american de show cu ceea ce presupune nasterea acasa in esenta.
Sunt unii barbati care suporta sa se uite si femei care vor sa le fie alaturi. La fel cum sunt si barbati care sunt beti muci si mame care dau lapte praf din prima. Suntem diferiti, iar fiecare are libertatea sa se manifeste cum vrea. Ca sa nu fii in stare de soc, nu am stat cu ochii cat cepele sa vad dilatatia 10. Dar... hai un pic de efort sa trecem peste niste stereotipuri ca sa vedem contextul si esenta.
Sa nu uit, daca tot esti asa de pudica, despre momentul in care faci copilul. Sau si atunci palesti de rusine? Ca daca nu, ce ai zis tu e o ipocrizie.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

1. Totusi exista cineva acasa care ajuta femeia? La voi nu a fost nici macar o moasa, sau o femeie sa va ajute? Din ce stiu eu asa trebuie mai intai ingrijit copilul (ombilic, spalat, vazut daca nu se sufoca prin lichidul intrat in caile respiratorii, infasat).
Trebuie vazut daca mama este bine, daca a iesit placenta, sa nu faca ceva infectii inauntru, sa nu faca hemoragie. Trebuie si ea spalata, schimbat pat si toate cele. Daca se rupe jos, trebuie cusuta.
Ea singura nu poate face toate astea. Este obosita si slabita.

Nu stiu, nu reusesc sa inteleg cum faceti voi.
Nasterea acasa implica o moasa care vine cu trusa medicala si tot tacamul, sterilizeaza, taie cordonul ombilical, examineaza sa vada ce s-a rupt, coase, examineaza placenta, masoara, cantareste copilul, da calificativ.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. Exista totusi riscuri, chiar daca mama este sanatoasa, si totul arata normal la control. Nu stii ce se poate intampla la nastere, brusc. Atat cu mama cat si cu pruncul. Nu stiu totusi cum puteti sa riscati atata. Si si pe ceilalti copii ai vostri, care ar putea ramane orfani, sau traumatizati.
Si daca e nevoie de o cezariana de urgenta?
Conform studiilor o sarcina care decurge normal si la analize e ok are acelasi grad de siguranta si in spital si acasa. Ceea ce spui tu e ceva de care ma temeam si eu cand habar n-aveam despre subiect. Cu cat ai sa te informezi mai mult, ai sa vezi ca nu e chiar atat de riscant si nu totul tb facut in contra timp. S-au facut prea multe secvente si povesti de groaza si uite ca in mentalul colectiv s-a intiparit o spaima cu privire la momentul nasterii. Stii cum se spune: Adevarul te va elibera.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. Cum faceti dupa, cand ajungeti totusi la medic pentru un control, pentru inregistrarea copilului? Si va da certificat de la spital totusi? Sau cum inregistrati copilul? Si aveti totusi pe cineva care sa vina acasa sa vada copilul (cum fac moasele ceva luni dupa nastere), daca nu aveti moasa?
Ca eu am inteles ca voi refuzati orice personal medical.
Conform legii, medicul de familie sau de pe raza in care a avut loc nasterea trebuie sa faca act constatator si sa elibereze actele in baza carora se face certificatul de nastere. La noi a venit a doua zi medicul de familie, a constat si a doua zi aveam certificatul de nastere. Constatarea la spital se face doar daca nasti acolo sau involuntar pe drum.
Nu a zis nimeni ca refuza personal medical, doar ca anumite practici, printre care a refuza sa mi se nasca copilul sedat extras cu forcepsul si intepat cu virusul hepatitei sau tuberculozei, dar nu ma lua in seama - sunt prea ciudat.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
4. Si spunea cineva ca femeile nu asa dureri, nu urla. Cum nu au asa dureri? Ca la dureri urli in orice situatie! Cum faceti voi? Si ce fac vecinii? Daca dureaza nasterea multe ori si zile? Sunt obligati sa suporte?
Hai ca esti simpatica. Vecinii fac bine mersi, si dorm daca au chef. Nu mai crede toate cliseele.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu stiu ca in toate timpurile, fie la tara la cei mai saraci, fie la case regale, toate femeile chemau la nastere o moasa si daca era in zona si medicul.
Moasa nu stia pe atunci sa faca multe. Mai ales daca era nevoie de o cezariana de urgenta...
Nasterea acasa implica o moasa si un cadru medical, dar medicii nu vin pentru ca nu au cadru legal si nu isi asuma.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu reusesc sa pricep.
Si eu am mari probleme cu medici si spitale. Dar nasterea as face-o numai in spital.
Documenteaza-te mai mult

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si inca ceva: nu este adevarat ca in vest se prefera nasterea acasa. Ca sunt unele femei mai naturiste, se poate in orice tara. Dar marea majoritate se duce totusi la maternitate sau la spital (nu stiu care este diferenta). Adica as fi curioasa sa stiu in care tara se naste mai mult acasa.

Da-mi niste procente de nasteri acasa, la spital, cezariene vs Romania. Multumesc!

In final, comoditatea zilelor noastre face mult mai linistita o cezariana.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.03.2014, 13:38:00
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/fam...emen-simplitat
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #53  
Vechi 18.03.2014, 14:03:04
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Cine crede ca siguranta copilului nu e luata in calcul, de asemenea sa citeasca acele carti de care am vorbit si va vedea ca siguranta copilului este cel putin la fel de importanta ca siguranta mamei, daca nu mai importanta. Copilul este traumatizat atat datorita traumelor mamei, cat si direct prin faptul ca este fortat sa iasa mai devreme, ca nu are nimeni timp sa astepte o gravida pana-i vine ei nevoia de impins, pentru ca se naste intr-o pozitie nefiziologica care ii pune in pericol viata, pentru ca cordonul ombilical este taiat prea repede si copilul pierde sangele placentar, care, in cazul hipoxiei la nastere chiar l-ar salva de la cumplita tetrapareza spastica. Apoi este trauma psihica pentru ca este despartit de mama, lipsit total de alinarea si de normalizarea de care are nevoie in momentul intrarii intr-un mediu nou, ciudat, ostil, pentru ca este manevrat brutal (masurat, cantarit, apgarizat, infasat), pentru ca in loc sa ia contact cu microbii mamei pentru care are anticorpi... el ia contact cu microbii periculosi ai spitalului (stafilococi, streptococi, klebsiela, etc).

Acum sa facem si o comparatie: daca organismul mamei nu functioneaza la parametrii normali in timpul nasterii ar fi ca si cum ai merge la Formula 1 cu o masina cu motorul care cam face figuri si nu se stie de ce, cauciucurile sunt uzate, franele nu prind totdeauna, etc, iar noi am zice pilotului "stai fara grija, concurezi pe cea mai sigura pista din lume, plus ca sunt doctori care se ocupa de eventualele probleme pe care le-ai avea"... Ce ziceti? Eh, dar asta nu-i tot... Suntem in Romanica, deci se cade sa luam in discutie si "cea mai sigura pista din lume". O prietena a nascut cu cezariana de urgenta, a venit la control si s-a vazut ca copilul era in sferinta, mama nemaiavand lichid deloc, in ciuda membranelor intacte... deci urgenta... si intr-o ora a avut si o sala de operatie libera!!!!! O ORA!!! Si era la unul dintre doctorii mari de acolo... I s-a spus ca daca mai statea inca o ora, copilul nu mai era. La fel, cand eu am discutat cu unul din doctorii care m-au vazut mi-a pus in vedere urmatorul fapt: noi monitorizam copilul (care avea dubla circulara) si daca e vreo problema se face cezariana de urgenta, dar ce te faci daca nasti ziua, intre orele 9 si 3 cand salile de operatie sunt ocupate, se opereaza pe banda... pana se elibereaza sala (jumatate de ora, o ora, chiar si mai mult), copilul tau sta in suferinta fetala. Intr-o ora, nu va fie cu suparare, dar eu ajungeam la spital si pe jos, schimband un autobuz plus doua metrouri.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 18.03.2014, 14:59:56
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Mie mi se pare dezgustător acest obicei, dar e oarecum de înțeles, având în vedere că eu găsesc ca fiind dizgrațios tot ce ține de naștere - de la aspectul unei femei gravide (în special cele în ultimul trimestru), la nașterea în sine.
Pai probabil ca daca as fi asistat la propria-mi nastere, tot dezgustat de procesul in sine as fi fost. La fel cum as fi acum daca as asista la o nastere. Ce sa-i fac, daca asa simt?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 18.03.2014, 18:04:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul

@yasmina
Nasterea acasa nu iti incalca intimitatea, dimpotriva. Iti sunt respectate limitele mai mult decat la spital unde se uita o gramada de straini la tine. Tu confunzi ceva ce a fost facut in stilul american de show cu ceea ce presupune nasterea acasa in esenta.
Sunt unii barbati care suporta sa se uite si femei care vor sa le fie alaturi. La fel cum sunt si barbati care sunt beti muci si mame care dau lapte praf din prima. Suntem diferiti, iar fiecare are libertatea sa se manifeste cum vrea. Ca sa nu fii in stare de soc, nu am stat cu ochii cat cepele sa vad dilatatia 10. Dar... hai un pic de efort sa trecem peste niste stereotipuri ca sa vedem contextul si esenta.
Sa nu uit, daca tot esti asa de pudica, despre momentul in care faci copilul. Sau si atunci palesti de rusine? Ca daca nu, ce ai zis tu e o ipocrizie.



.
Tot nu mi-ati raspuns la intrebare.
V-am intrebat cat se poate de serios,daca asistarea la scoaterea capului va face un tata mai responsabil si mai bun(calitativ)?
Daca un viitor tata rateaza acest moment nu mai este in stare sa-si iubeasca copilul?Nu mai poate fi atras emotional de catre copil?
In rest v-am mai spus si acum cateva pagini ca dvs si sotia aveti dreptul sa faceti ce doriti atata timp cat nu recomandati si altora experienta dvs;tocmai pt ca fiecare este diferit si altele nu ar suporta pe nimeni prin preajma,la nastere.
Eu am inteles ca ne-ati impartasit o experienta si va multumesc pt asta,totusi nu o recomandati cu aerul unuia care a trait degeaba pana in acest moment al nasterii pe viu.
Tatii care pierd momentul dilatatiei au o viata intreaga sa dovedeasca ca-si iubesc copilul,nu credeti?

Ipocrita nu sunt sau in orice caz tind sa nu fiu(macar atata);nu stiam ca relatia intima se produce stand cu ochii tinta la organele de reproducere a celuilalt,inseamna ca poti sa ramai insarcinata si la piscina daca cineva se uita mai insistent asa...ei,dar ce stiu eu?


Sa fim seriosi si sa mutam discutia mai departe,ca sa ne intelegem,nu ma deranjeaza experienta dvs cu sotia ci doar indemnul ca toti tatii sa faca asta!Ce este asta? Un nou val?O noua moda? Dvs sunteti un trendsetter? Sa faca fiecare cum simte de cuviinta.
In rest numai bine din parte mea,sunt o persoana care tolereaza destul de bine experientele si alegerile celorlalti tocmai datorita faptului ca stiu cat de diferiti suntem toti :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 18.03.2014, 18:15:02
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

ITV1 Home delivery - Series 1(UK)

http://www.youtube.com/watch?v=8l97kN_pJQU


The Face of Birth - original documentary teaser(Australia)

http://www.youtube.com/watch?v=pFWH_IZWulE


Face of Birth Experts - Dr Richard Porter on the best carer for women in childbirth

http://www.youtube.com/watch?v=sQyxddzYOUs


Home or Hospital? Holding the Space for Human Birth: Saraswathi Vedam at TEDxAmherstCollege

http://www.youtube.com/watch?v=o5V723E9wvE


Reducing fear of birth in U.S. culture: Ina May Gaskin at TEDxSacramento

http://www.youtube.com/watch?v=S9LO1Vb54yk
Reply With Quote
  #57  
Vechi 18.03.2014, 18:53:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Pai probabil ca daca as fi asistat la propria-mi nastere, tot dezgustat de procesul in sine as fi fost.
Tu n-ai fost de față la nașterea ta? Hm...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #58  
Vechi 18.03.2014, 21:19:40
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Tu n-ai fost de față la nașterea ta? Hm...
Hahahahahahha!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 18.03.2014, 21:27:45
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Cand am postat despre experienta cu nasterea acasa am postat intr-o abordare mai emotionala ca doar ma adresam unor useri crestini ortodocsi - de la titulatura forumului. Raspunsurile date, unde s-a imbinat armonios ignoranta cu rautatea si spiritul veacului acestuia vorbesc de la sine. Cu cateva exceptii.
Nasterea acasa implica si alte aspecte: lipsa unui cadru intim la spital, faptul ca esti tratat pe banda fara prea multe empatie, faptul ca este sectionat imediat cordonul ombilical si nu se mai permite transferul de celule stem si altele, cam ce a fost scris si in articolul postat de Antiecumenist - care ar fi trebuit sa fie deschizatori de ochi.
Fara a intra in detalii ca e si multa pierdere de timp, vreau cateva aspecte sa le punctez:

@AlinB
daca "matale" (ca sa folosesc peiorativul ieftin cu care ai aruncat o flegma si o samanta printre dinti cand mi te-ai adresat) consideri ca a avea incredere in Dumnezeu si in cuvintele Sfintei Scripturi, in cutumele existente de la facerea lumii cu privire la nasterea de copii inseamna a-L ispiti - iar a avea incredere in noua tehnica (de cand s-au oficializat nasterile in spital?!) medicala la pachet cu vaccinuri ca fiind nadejdea autentica pentru sanatatea si buna dezvoltare a copilului - atunci nu stiu de ce nu te adresezi pe un forum laic (nu ca ar fi mare diferenta). iar n ceea ce priveste ispitirea in desert esti mult in afara subiectului,... poate Marele Inchizitor din Fratii Karamazov va lamuri ceva.

@yasmina
Nasterea acasa nu iti incalca intimitatea, dimpotriva. Iti sunt respectate limitele mai mult decat la spital unde se uita o gramada de straini la tine. Tu confunzi ceva ce a fost facut in stilul american de show cu ceea ce presupune nasterea acasa in esenta.
Sunt unii barbati care suporta sa se uite si femei care vor sa le fie alaturi. La fel cum sunt si barbati care sunt beti muci si mame care dau lapte praf din prima. Suntem diferiti, iar fiecare are libertatea sa se manifeste cum vrea. Ca sa nu fii in stare de soc, nu am stat cu ochii cat cepele sa vad dilatatia 10. Dar... hai un pic de efort sa trecem peste niste stereotipuri ca sa vedem contextul si esenta.
Sa nu uit, daca tot esti asa de pudica, despre momentul in care faci copilul. Sau si atunci palesti de rusine? Ca daca nu, ce ai zis tu e o ipocrizie.




Nasterea acasa implica o moasa care vine cu trusa medicala si tot tacamul, sterilizeaza, taie cordonul ombilical, examineaza sa vada ce s-a rupt, coase, examineaza placenta, masoara, cantareste copilul, da calificativ.



Conform studiilor o sarcina care decurge normal si la analize e ok are acelasi grad de siguranta si in spital si acasa. Ceea ce spui tu e ceva de care ma temeam si eu cand habar n-aveam despre subiect. Cu cat ai sa te informezi mai mult, ai sa vezi ca nu e chiar atat de riscant si nu totul tb facut in contra timp. S-au facut prea multe secvente si povesti de groaza si uite ca in mentalul colectiv s-a intiparit o spaima cu privire la momentul nasterii. Stii cum se spune: Adevarul te va elibera.



Conform legii, medicul de familie sau de pe raza in care a avut loc nasterea trebuie sa faca act constatator si sa elibereze actele in baza carora se face certificatul de nastere. La noi a venit a doua zi medicul de familie, a constat si a doua zi aveam certificatul de nastere. Constatarea la spital se face doar daca nasti acolo sau involuntar pe drum.
Nu a zis nimeni ca refuza personal medical, doar ca anumite practici, printre care a refuza sa mi se nasca copilul sedat extras cu forcepsul si intepat cu virusul hepatitei sau tuberculozei, dar nu ma lua in seama - sunt prea ciudat.



Hai ca esti simpatica. Vecinii fac bine mersi, si dorm daca au chef. Nu mai crede toate cliseele.



Nasterea acasa implica o moasa si un cadru medical, dar medicii nu vin pentru ca nu au cadru legal si nu isi asuma.



Documenteaza-te mai mult




Da-mi niste procente de nasteri acasa, la spital, cezariene vs Romania. Multumesc!

In final, comoditatea zilelor noastre face mult mai linistita o cezariana.
Nu inteleg de ce lumea se ambaleaza asa, cand e vorba de subiectul nastere, crestere copii, tot ce e legat de familie, vaccinuri etc.

Toti isi sustin ideile pana in panzele albe fara sa ia in calcul ca mai exista si o alta varianta.
Eu cred ca fiecare este responsabil pentru faptele sale, daca nasti acasa, iti asumi riscul sa iti moara copilul si apoi nu ai dreptul sa te plangi daca i se intampla ceva.
Daca nasti la spital, esti mai in siguranta, si la fel, e optiunea ta. Dar in secolul nostru e mai normal sa nasti aici, ca doar nu suntem tot in epoca primitiva cand se nastea acasa, la tara la noi, si daca traia, traia, daca murea, murea.
Nu mi se pare ok daca sotia ti-a nascut acasa sa vrei sa impui parerea ta tuturor si sa scoti din ecuatie spitalul definitiv, nu e ok.
Exista optiuni si optiuni, dar cel mai bine este sa te gandesti la copil, cum e mai bine pentru el, sa nu il supui la un risc inutil, doar pentru o fita de-a ta.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 18.03.2014, 22:19:10
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-ca tot vorbim de nastere,viata:

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare