Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.08.2010, 12:02:16
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit Nu va lasati inselati

Dragi crestini ortodocsi NU VA LASATI INSELATI. Ati vazut oare ce s-a intamplat in 2006 la Constantinopol ? L-au pomenit pe PAPA in biserica ortodoxa PRIMUL ca, capul bisericii iar dupa a fost pomenit patriarhul Ortodox. Patriarhul ecumenic ortodox Bartolomeu, s-a dus la presedintele Coca-Cola a tinut un discurs dupa care i-a oferit directorului un CORAN. OAMENI BUNI va rog nu va lasati inselati caci ecumenismul este foarte periculos, vor sa schimbe si canoanele bisericii. Nu acceptati asa ceva sub nici o forma. Probabil s-au mai spus toate acestea dar vreau sa va reamintesc. SPUNTETI NU ECUMENISMULUI. Iertati-ma.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.08.2010, 12:54:14
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu cred ca este nici un ortodox aici care sa fie de acord cu ecumenismul,stai linistit.
Cred ca problema ecumenismului se pune doar la "varf",insa credinciosii obisnuiti nu au vrut niciodata "unirea" cu cei de alte confesiuni sau religii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.08.2010, 13:44:42
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Ecumenismul e izbânda Satanei asupra noastră, alături de "reușita" că el însuși nu există. Înșelăciunea vine tocmai din aceea că, sub masca iubirii creștine, el încearcă să ne deturneze atenția de la Dumnezeul treimic și acceptarea ca explicații posibile interpretările islamice sau ale altora, chiar urmași ai lui Hristos. Sub aparența că toți suntem oameni și trebuie să ne iubim unii pe alții, se spune, trebuie să acceptăm și alte credințe. Nimic mai fals. Mare viclenie. Creștinul a primit porunca să-și iubească aproapele chiar dacă este păgân, fără întrebări, să-l ajute cât poate de mult și să nu se lase influențat de alte convingeri străine. Răbdarea cu celălalt înseamnă și să-l convingi de valorile creștine prin viața și comportamentul tău. Eu cred că aceasta este marea provocare a creștinului: să-l iubească pe cel care-l urăște, pe cel care-l repudiază, să rămână demn chiar dacă ajunge să sufere enorm din cauza aceasta. Martirii au murit pentru credință și unii nu pentru faptele lor, care au fost cucernice. Putem noi, oare, să murim pentru credință? Spunem, poate, cu toții, da, dar câți am suporta să fim batjocoriți pe nedrept, câți am suporta să vedem că am apărea, de exemplu, în instanță și fără nici o vină, să fim condamnați poate chiar la închisoare? Și să spunem: Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvântat! Foarte puțini, pentru că propria credință ne este șubredă și poate de aceea, avem toate aceste discuții legate de ecumenism. Dar să ne ferească Dumnezeu de încercări cu adevărat grele.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.08.2010, 14:05:38
MariaNg MariaNg is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Martirii au murit pentru credință și unii nu pentru faptele lor, care au fost cucernice. Putem noi, oare, să murim pentru credință? Spunem, poate, cu toții, da, dar câți am suporta să fim batjocoriți pe nedrept, câți am suporta să vedem că am apărea, de exemplu, în instanță și fără nici o vină, să fim condamnați poate chiar la închisoare? Și să spunem: Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvântat! Foarte puțini, pentru că propria credință ne este șubredă și poate de aceea, avem toate aceste discuții legate de ecumenism. Dar să ne ferească Dumnezeu de încercări cu adevărat grele.
Si eu sunt intr-o situatie gravă. Mai mult ca sigur ca voi ajunge in instanta pe nedrept si numai intr-o astfel de situatie poti sa vezi cu adevarat cat iti este pusa credinta la grea incercare. E foarte usor sa zici ''intoarce si celalalt obraz'' cand vezi ca exista oameni care pot să dea declaratii false care pot să ducă chiar la închisoarea cuiva pe nedrept.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.08.2010, 14:09:23
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TreciLaRugaciune Vezi mesajul
SPUNTETI NU ECUMENISMULUI.
Nu, nu si nu!

Citat:
În prealabil postat de TreciLaRugaciune Vezi mesajul
Iertati-ma.
Da!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.08.2010, 14:09:29
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu cred ca este nici un ortodox aici care sa fie de acord cu ecumenismul,stai linistit.
Cred ca problema ecumenismului se pune doar la "varf",insa credinciosii obisnuiti nu au vrut niciodata "unirea" cu cei de alte confesiuni sau religii.
Nu există ortodox ecumenist. În momentul în care treci de partea ecumenismului, atunci ieși efectiv din rânduiala Bisericii Sfinte, Sobornicești și Apostolești și intri în plasa ereziilor smintite și a celorlalte pseudo-biserici eterodoxe.

Nu există unire cu alte „confesiuni” sau alte „religii” așa cum nu există unire cu dracul. Dreapta credință nu se poate săvârși prin compromisuri. Există doar un adevăr unic, neîntinat și ecumenismul dorește să murdărească acest adevăr cu minciunile sale scornite.

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe
Nu, nu si nu!
Să înțeleg astfel că sunteți pro-ecumenism ??
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.08.2010, 14:23:33
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Revenind la subiect am gasit si linkurile:
Patriarhul Ecumenic Bartolomeu Daruind Coranul Directorului Coca-cola:

http://www.youtube.com/watch?v=-9f_4...ayer_embedded#!

Papa pomenit ca cap al bisericii in biserica ortodoxa:

http://toaca.md/?page=news&row_id=148


Iertati-ma.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.08.2010, 14:26:45
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaNg Vezi mesajul
Si eu sunt intr-o situatie gravă. Mai mult ca sigur ca voi ajunge in instanta pe nedrept si numai intr-o astfel de situatie poti sa vezi cu adevarat cat iti este pusa credinta la grea incercare. E foarte usor sa zici ''intoarce si celalalt obraz'' cand vezi ca exista oameni care pot să dea declaratii false care pot să ducă chiar la închisoarea cuiva pe nedrept.
Îmi pare rău că fără să vreau v-am atins un punct sensibil. Referitor la situația dvs., rugăciunea este foarte importantă și sigur veți ieși din situația aceasta gravă, cum ați spus că este.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.08.2010, 14:30:15
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Martirii au murit pentru credință și unii nu pentru faptele lor, care au fost cucernice. Putem noi, oare, să murim pentru credință?.
Noi nu avem nici o putere. Noi avem doua aripi. Aripa dreapta, a vointei lui Dumnzeu si aripa stanga a vointei noastre. Diferenta este ca aripa dreapta niciodata nu se va rani, iar pe cand din aripa noastra vrasmasul mai ia cate o pana, cate una si uita asa se subrezeste si cadem din zborul nostru. Pentru ca atunci la momentul dat, de vom voi sa ne jertfim pentru Hristos, El ne va da toata puterea sa zicem da, el va vorbii in locul nostru si va mustra pe potrivnici. Asa ca nu iti fa griji ca nu ne lasa domnul , caci precum zice psalmistul: " El a cunoscut zidirea noastra, si si-a adus aminte ca tarana suntem. Toata puterea o sa vina de la Domnul. Iertati-ma ca tarana si praf sunt si eu.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.08.2010, 14:33:17
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Nu există ortodox ecumenist. În momentul în care treci de partea ecumenismului, atunci ieși efectiv din rânduiala Bisericii Sfinte, Sobornicești și Apostolești și intri în plasa ereziilor smintite și a celorlalte pseudo-biserici eterodoxe.

Nu există unire cu alte „confesiuni” sau alte „religii” așa cum nu există unire cu dracul. Dreapta credință nu se poate săvârși prin compromisuri. Există doar un adevăr unic, neîntinat și ecumenismul dorește să murdărească acest adevăr cu minciunile sale scornite.
Domnule colaps, dupa parerea dumneavoastra, a te ruga sfintilor catolici este ok ? Cel ce se roaga unui sfant catolic iar apoi afirma cu tarie ca acel sfant l-a ajutat, se mai poate numi ortodox ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lasati copiii si nu-i opriti sa vina la Mine Kyrie Eleison Arta bisericeasca in general 4 01.03.2012 19:20:04
Posibila legatura intre iluministi inselati de draci si reprezentari ale Satanei? mihailt Generalitati 2 12.05.2010 18:07:04
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 08:36:51
DOSARIADA - Lasati Biserica in pace cotizo Despre Biserica Ortodoxa in general 3 24.12.2006 22:45:52