Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 15.04.2012, 20:29:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Am vazut tatuaje care chiar erau artistice si sunt unii oameni care isi dedica viata ca sa le deseneze. Deobicei eu sfatuiesc cine ma intreaba sa nu isi faca tatuaj. In primu rand, personal, eu nu mi-as permite se iau decizii si sa fiu constient ca o sa imi marcheze toata viata. Viata e o continua transformare si maturizare si stiu ca peste cativa ani voi privi altcumva lucrurile. Ar fi nedrept fata de mine insumi, sa iau niste decizii pentru acel ''eu'' de peste cativa ani.
In al doilea rand, vad mult teribilism in tatuare. Adica la majoritatea oamenilor, nu la toti. Vrei sa iesi in evidenta, sa te expui, sa te stigmezi, sa imbraci o imagine manipulata a persoanei tale. Virtutiile si calitatile, la fel si viciile si defecte;e au glasul lor, ca vrei ca nu vrei, vorbesc de la sine.
Am mai intalnit o situatie cand tatuarea devine o boala, o obsesie. Primul tatuaj incepe la o varsta cand esti nesigur pe tine si multi si le fac fiind in stare de ebrietate. Insa ca sa areti lumii ca esti sigur pe tine, iti faci tot mai multe si negi faptul ca esti frustrat. Asta o zic din propria experienta cu oameni de genu.

In concluzie, cred ca ar fi intelept sa nu se apeleze la acest gen de manifestare. Vizavi de ortodoxism, e clar ca nu se admite asa ceva. Ortodoxismul e reteta intelepciunii din punctul meu de vedere, asa ca intelept si ortodox e sa eviti orice gest care sa te tulbure intr-un timp mai mult sau mai putin scurt.

Hristos a Inviat! Griji de voi...
Adevarat a inviat,multumim de urari Claudiu!
Cand spui ca acele persoane isi fac tatuaje pt a masca faptul ca sunt frustati la ce te referi?adica cunosti motivele pt care-s frustati?Ceva de genul:sunt un nimeni,am o criza de identitate,nu reprezint mare lucru pt nimeni dar macar sa-mi fac un fizic interesant,poate asa voi sari in ochi..."???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 15.04.2012, 20:36:03
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

vor sa iasa din comun si nu au cu ce (aici intervine frustrarea)...de aia aleg astfel de "manifestari teribiliste" ...
Reply With Quote
  #73  
Vechi 21.04.2012, 18:10:16
StefanDecebal StefanDecebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 16
Implicit

Eu am trei tatuaje, le-am facut pentru ca mi-au placut si unul din ele reprezinta istoria adevarata a romanilor, draconul dacic, care a fost drapelul Daciei.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 22.04.2012, 09:55:53
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Wink

Citat:
În prealabil postat de StefanDecebal Vezi mesajul
Eu am trei tatuaje, le-am facut pentru ca mi-au placut si unul din ele reprezinta istoria adevarata a romanilor, draconul dacic, care a fost drapelul Daciei.
si celelalte doua?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
simboluri neintelese sorinpetoanca Pictura si Sculptura Bisericeasca 8 11.03.2014 00:23:35
Simboluri religioase in marile religii Iordache Adrian Intrebari utilizatori 7 24.07.2011 17:03:45
Pot anumite icoane sa dauneze? tigerAvalo9 Generalitati 5 01.05.2010 19:08:29
Cand si cum se tin anumite posturi !!!!! vasiram2006 Rugaciuni 13 23.01.2009 08:34:56
Despre simboluri si rituri strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:34:48