Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 20.01.2012, 18:37:35
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Pai vezi cum am ajuns in punctul de unde am plecat, draga Lore.
Cum ziceam mai sus, nici macar nu mai putem cere sfatul unor asemenea clerici, pentru ca ele (sfaturile) contrazic de fapt ceea ce spune Biserica. Mi s-a intamplat sa primesc asemenea 'sfaturi' la spovedanie, insa nu am avut sufletul sa tin cont de ele. O fi bine, o fi rau, asta numai Dumnezeu stie.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 06.02.2012, 19:03:04
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Biserica

Eu ma bucur ca am mereu la dispozitie un loc placut unde sa ma linistesc si sa meditez. Vara e racoare, iarna e cald, peretii mereu imi absorb admiratia si daca am o zi agitata sau chiar plina de reusite si in drum spre casa vad o biserica, ma invita intr-un mod metafizic, sa intru si sa imi spun oful sau sa multumesc pentru lucrurile prin care am trecut. Biserica, e o binefacere si eu inteleg ca e nevoie si de sustinere materiala, preotii sunt niste oameni care isi dedica viata unui mediu in care pluteste nesiguranta sociala, adica nu ai un venit fix, astfel incat sa iti poti planui cum sa aduci painea in casa sau alte nevoi sau chiar anumite placeri care le merita orice om. Insa...vreau sa povestesc o intamplare cu un prieten de-al meu, desigur fara sa mentionez nici cel mai mic amanunt despre identitatea personajelor.

Un prieten din copilarie, i-a murit tatal si cu ceva timp inainte sa se implineasca 1 an de la moartea tatalui, un preot a venit la el la usa si i-a spus ca daca vine la el si nu merge la o biserica din apropiere, care era in ''concurenta'' ii face reducere pentru slujba de 1 an...nu cred ca are rost sa descriu reactia prietenului meu care i-a inchis usa in nas si de atunci numa injura cand vine vorba de religie in special de ortodoxism.

Pe mine nu m-a intristat gestul preotului, ci m-a intristat faptul ca acum prietenul meu a reununtat la orice urma de credinta, revoltat si furios pe ceea ce s-a intamplat.

Nu prea stiu in detaliu cum este organizata BOR in momentul de fata, insa cred ca ar fi nevoie ca sa se observe mai indeaproape activitatile reprezentatilor bisericii de catre cei mai mari, eu cred ca mai exista oameni duhovniceti printre cei de la conducere, astfel incat sa se poata intui oamenii demni de aceasta responsabilitate dumnezeasca.
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 07.02.2012, 00:50:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Din pacate ne pacalim de prea multe ori ca o urma de credinta este tot una cu credinta.

Doar cu "o urma de credinta" nu cred ca se mantuieste cineva.

Apropo, nu te-ai intrebat de unde ar fi stiut tocmai preotul acela de la o "biserica mai departe" ca are de facut slujba in cauza?

Si ce reducere sa-i faca? Slujba in cauza tine cateva minute, cat poate sa-i ia pentru asta?

Cu alte cuvinte, chiar il crezi pe respectivul in tot ceea ce spune?
Chiar crezi ca era fie si "cat de cat" credincios?

Last edited by AlinB; 07.02.2012 at 00:54:56.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 08.02.2012, 08:05:20
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Însă, cu toate acestea, în mânăstirile noastre ortodoxe, sunt mulți duhovnici iscusiți dar puțini oameni îi caută. De ce? Ne vine greu să ascultăm de cuvîntul lui Dumnezeu! (Arhim. Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta mixta - care sunt problemele? Ciprian Mustiata Secte si culte 100 04.05.2013 13:31:46
problemele noastre + problemele altora = un ocean de probleme VladCat Spiritualitatea ortodoxa 11 07.06.2012 09:49:48
Despre problemele tinerilor Laura19 Generalitati 1 21.07.2011 12:43:15
Jocurile de calculator shi problemele mele... Silencer Generalitati 88 04.09.2010 23:04:10