Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.02.2012, 01:54:15
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit Femeia

Multi oameni imi zic ”Femeia in crestinism este asuprita si considerata inferioara”. Ce ar trebui sa le raspund?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.02.2012, 02:04:02
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Prin vorbe, nimic. Prin fapte, totul. Fi tu cel care nu isi asupreste nevasta in nici un fel, ci o ridica si fi-i sprijin si tarie intru toate, prin dragostea intru Hristos.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.02.2012, 02:21:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu e deloc asuprita femeia in crestinism. Cititi mai bine ce scrie in Scriptura si nu va luati dupa vorbele oamenilor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.02.2012, 02:41:06
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Eu stiu ca nu e asuprita, si am argumentele mele, dar vreau sa le aud si pe ale altora, poate mai solide. De asta rog sa nu intervina cei de alte credinte in acest thread...

Oamenii spun ca femeia e asuprita pt ca ”trebuie sa se TEAMA de barbat”, are un cod vestimentar mai strict (trebuie sa isi acopere capul - si multi pun intrebarea: de ce? si nu cumva ar trebui toate femeile sa mearga pe strada cu batic precum musulmancele?) si este oprita de la a intra in Sf. Altar etc. Astea sunt niste argumente ale lor aparent ”solide”. Ce ar trebui sa spun ca sa le combat, si sa spun si lucruri corecte dpdv teologic?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.02.2012, 08:23:37
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
am argumentele mele, dar vreau sa le aud si pe ale altora, poate mai solide.
------
Ce ar trebui sa spun ca sa le combat, si sa spun si lucruri corecte dpdv teologic?
O asemenea atitudine nu este deloc ortodoxa. Si nu isi are rostul pe un forum ortodox.

A fi credincios ortodox inseamna ca TU sa implinesti prin faptele TALE poruncile Mantuitorului in viata TA, din crediinta TA. Nu are treaba cu cei din jurul tau. Daca vrei sa te numesti ortodox, nu ar trebui sa te intereseze sa-i combati pe cei din jur, ci ar trebui sa te intereseze sa implinesti poruncile Lui Dumnezeu in viata ta, intrucat crediinta se refera la tine, la cum te raportezi TU la Dumnezeu, nu la cei din jurul tau

Ortodoxia nu inseamna sa ii combati pe altii prin vorbe si argumente. Asta fac certaretii sau vorbaretii nelinistiti care simt nevoia sa combata mereu cate ceva / pe cineva, pentru ca ii preocupa paiul din ochiul vecinului.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 12.02.2012 at 09:21:23.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.02.2012, 19:30:52
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Atunci, cand cineva imi va spune ”Femeia este inferiorizata in crestinism.” n-ar trebui sa incerc sa ii spun ca nu are dreptate si sa argumentez ci sa ii spun ”Huo de-aici indracitule! Eu sunt ortodox si traiesc dupa voia lui Dumnezeu! Ce stii tu?” Sigur ca nu... De asta intreb, dragilor, nu din alt motiv...

Si aici poate fi vorba si de aducerea altora la credinta, de aia trebuie sa ”combat” o idee gresita. Doar n-o sa stau comod cand cineva, eventual cineva cat de cat apropiat, imi spune neadevaruri despre credinta mea. Trebuie sa stiu sa combat neadevarurile, nu sa le accept si sa fiu indiferent. Daca raman indiferent si imi vad de ale mele, ii fac un rau celui de langa mine, nespunandu-i ca greseste.

Last edited by PetruD; 12.02.2012 at 19:36:29.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.02.2012, 19:40:02
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Prin vorbe, nimic. Prin fapte, totul. Fi tu cel care nu isi asupreste nevasta in nici un fel, ci o ridica si fi-i sprijin si tarie intru toate, prin dragostea intru Hristos.
Exceptional raspuns!!!!!!!!!! nu-i nimic de adaugat, asta era!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.02.2012, 19:42:48
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Si daca nu am nevasta? Astept inca 10 ani pana cand ma insor ca sa demonstrez?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.02.2012, 21:08:26
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Si daca nu am nevasta? Astept inca 10 ani pana cand ma insor ca sa demonstrez?
Of, of, greu la deal....
era doar unul din multele exemple.... exista mama, sora, prietena, colega, vecina, etc.....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.02.2012, 21:17:00
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Si aici poate fi vorba si de aducerea altora la credinta, de aia trebuie sa ”combat” o idee gresita.
Te-a pus pe tine cineva apostol al Domnului ca sa aduci oameni la crediinta? Te-a pus pe tine cineva preot ca sa faci asta?
Cred ca nu.
Atunci lasa-i pe preoti, care au primit aceasta misiune (si in acelasi timp putere = puterea de a face asta) de la Dumnezeu. Iar tu stai linistit si vezi-ti de crediinta ta, nu de a altora. De a celorlalti (si si de a ta) se ocupa preotii, prin puterea Lui Dumnezeu.

Pina si diaconul, ca sa citeasca Evanghelia la Liturghie, cere de la preot binecuvantare in scopul ca ceea ce citeste sa aiba puterea de a misca ceva in sufletul auditoriului (sa fie "cuvant cu putere multa"). Pentru ca fara binecuvantarea preotului (adica fara puterea Lui Dumnezeu), omul nu poate face nimic, nu poate convinge pe nimeni nimic legat de crediinta.
Crediinta este un dar de la Dumnezeu. Daca vrei sa ajuti pe cineva sa devina credincios, tu nu ai nici o putere sa faci asta. Pentru ca nu este darul tau de a da, ci este darul Lui Dumnezeu. Tu poti doar sa te rogi, ca Dumnezeu sa il intoarca spre crediinta pe acel om. Atat.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
femeia

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 09:03:15
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 13.03.2011 00:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 18:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 09:41:15
Femeia samarineanca sophia Din Noul Testament 5 18.05.2009 16:38:02