Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.02.2012, 12:44:30
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Atunci (in rugaciune) intri in contemplarea maretiei Sale si in adorarea Aceluia care S-a autodenumit Tatal tau.
Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ce face mă????
Dar pentru ca sa nu se tulbure prea mult inima in tine, ca sa nu te poticnesti de adevar si sa nu gresesti astfel fara voie, iata sursa celor spuse de mine:

"Caci Eu sunt Tatal lui Israel, si Efraim este intaiul Meu nascut." (Ier.31:9)

"Le voi da in Casa Mea si inauntrul zidurilor Mele un loc si un nume mai bune decat fii si fiice; le voi da un nume vesnic, care nu se va stinge." (Isa.56:5)

"Ci, du-te la fratii Mei si spune-le ca Ma sui la Tatal Meu si Tatal vostru, la Dumnezeul Meu si Dumnezeul vostru." (Ioan.20:17)

"Eu va voi fi Tata, si voi Imi veti fi fii si fiice, zice Domnul cel Atotputernic." (2Cor.6:18)

------------

"Oare nu va rataciti voi, din pricina ca nu pricepeti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu?" (Marc.12:24)

Last edited by ucenic; 23.02.2012 at 13:17:42.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.02.2012, 14:11:32
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Întrebarea repetată în diverse teste de personalitate "care sunt calitățile și defectele tale?" îmi pare deosebit de interesantă din punct de vedere creștin căci, încercând să ne cunoaștem pe noi înșine, să ne autoanalizăm, vom reuși, prin harul lui Dumnezeu, să luptăm mai ușor contra tendințelor negative din noi și să progresăm în ceea ce ne apropie cât de cât de idealul desăvârșirii.
Recunoscându-ne calitățile, n-avem motive de mândrie, pentru că orice realizare este un dar, un rod al conlucrării noastre cu Dumnezeu (cf. In15, 5), iar recunoașterea propriilor defecte nu va constitui pentru noi o ispită de a deznădăjdui, căci toate le vom putea întru Hristos, Cel Care ne întărește (cf. Filipeni4, 13).

Așadar, vă propun - dacă nu vi se pare prea aiuristică ideea - să încercăm să schițăm o listă cu... să spunem 5 calități și tot atâtea defecte ce ne caracterizează personalitatea. Ce ziceți?
Promit să mă gândesc și eu și să scriu lista cât mai repede posibil. :)



Numai bucurii!
Din pacate intrebarea asta ti se pune si la interviuri si uneori chiar si in aplicatiile on-line.
Ce ai putea sa spui ca sa obtii si postul si nici sa nu minti?
Nu ca nu ai vrea sa iti faci un proces de constiinta, din cand in cand, dar cred ca oricine prefera sa o faca la spovedanie, si nu la un interviu de angajare.
Tu ce ai spune?
De exemplu, eu as spune asa : mie imi place sa fiu sincera. Unde o pun, la calitati sau la defecte? Nu-mi place sa mint, mi-e sila sa ma prefac. Chiar daca incerc s-o fac, se vede pe fata mea. Unde sa ma angajez cu "calitatile" astea, in politie?
In rest nu-mi mai vin altele in cap, decat o lunga lista cu defecte.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.02.2012, 16:35:27
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
taina inimii lui si personalitatea sa care erau cunoscute numai de el, de cei mai apropiati lui sau de cei inaintea caruia sa mai marturisit (un parinte, un prieten apropiat sau chiar un duhovnic).
dumneata ai duhovnic?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.03.2012, 04:41:15
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
dumneata ai duhovnic?
In sensul bisericesc ortodox, nu; intr-un sens mai larg, precum un confident apropiat, da - pastorul din biserica locala.

Insa nu am prieten mai bun si confident mai apropiat decat Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.03.2012, 12:03:49
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Întrebarea repetată în diverse teste de personalitate "care sunt calitățile și defectele tale?" îmi pare deosebit de interesantă din punct de vedere creștin
Intrebarea ta nu are NIMIC de-a face cu crestinismul. Deci nu e interesanta in nici un fel, pentru ca nu prezinta interes dpdv crestin, e pe linga subiect.

Ai TU vreo calitate care sa fie a ta?

Sau tot ce ai tu iti este dat (spre buna folosire) de catre Dumnezeu? Caz in care ce te macina pe tine curiozitatea despre darurile Lui Dumnezeu date semenilor (?), din moment ce sint ale Lui, nu ale tale, nu ale altor oameni?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.03.2012, 12:10:21
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
In sensul bisericesc ortodox, nu; intr-un sens mai larg, precum un confident apropiat, da - pastorul din biserica locala.

Insa nu am prieten mai bun si confident mai apropiat decat Iisus Hristos.
domnule, dumneata nu crezi in taina spovedaniei, nu ai duhovnic, cum iti permiti sa recomanzi altora sa aiba un duhovnic?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.03.2012, 12:29:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Constiinta este glasul lui Dumnezeu din om. Daca omul este in afara comuniunii cu Dumnezeu va mai avea conștiință?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.03.2012, 12:38:24
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Constiinta este glasul lui Dumnezeu din om. Daca omul este in afara comuniunii cu Dumnezeu va mai avea conștiință?
Bine spus!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.03.2012, 14:48:24
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Constiinta este glasul lui Dumnezeu din om. Daca omul este in afara comuniunii cu Dumnezeu va mai avea conștiință?
Va avea, însă glasul ei se va auzi tot mai slab sau chiar va amuți perioade îndelungate. Comuniunea cu Dumnezeu nu e o constantă și petrece adesea paradoxal: atunci când ne doare cel mai tare îndepărtarea de El, comuniunea e mai puternică, iar când ne simțim mai adăpostiți, cu grilele de identificare ale ”bunului creștin” aduse la zi, de fapt ne distanțăm tocmai datorită faptului că nu urmărim bucuria comuniunii ci doar îndreptățirea formală.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.03.2012, 15:33:03
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
atunci când ne doare cel mai tare îndepărtarea de El, comuniunea e mai puternică, iar când ne simțim mai adăpostiți, cu grilele de identificare ale ”bunului creștin” aduse la zi, de fapt ne distanțăm tocmai datorită faptului că nu urmărim bucuria comuniunii ci doar îndreptățirea formală.
Cred ca intre acestea doua, diferenta majora este doar ca in prima situatie omul constientizeaza / percepe departarea si de aici dorul dupa Dumnezeu (dar pare "mai aproape / puternica" macar pt ca dorul acela arata tanjirea reala si sincera a sufletului dupa Dumnezeu; e un strigat din inima, un soi de rugaciune? - iar Dumnezeu neindoielnic raspunde unei rugaciuni), in timp ce in celalalta nu este constient de distanta (apropo de indatoriri si de cat de "aduse la zi" sint ele... una din "indatoriri" este sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din tot sufletul si din tot cugetul tau - deci cat de adusa la zi e aceasta?). Insa nu poti vorbi de o adevarata comuniune cu Dumnezeu in aceste cazuri, cred eu.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 01.03.2012 at 15:47:41.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Constiinta morala si legea lui Dumnezeu. georgeval Generalitati 20 15.02.2012 00:37:34
Stiinta fara constiinta.. anna21 Stiri, actualitati, anunturi 46 03.02.2012 19:30:21
Despre constiinta mihailt Generalitati 1 17.03.2010 04:51:20
Constiinta sau ascultare? tudor2012 Calugarul 31 02.02.2009 23:44:00
E BINE SA INTREBAM ? filotegheorghe Generalitati 8 03.09.2008 15:23:42