Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.01.2013, 00:20:04
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit Poziția Bisericii Ortodoxe Creștine față de homosexualitate

Doamne ajută.

Am citit aici tot felul de înșelări, despre homosexualitate, dar nimeni nu a specificat clar poziția Bisericii Creștine (Ortodoxe) față de homosexualitate. Sau ce spune Scriptura. E simplu.

Biserica condamnă și osândește păcatul și nu omul. Omul are nevoie de ajutor. Păcatul sodomiei, în prima cetate de pe pământ, care l-a practicat, a fost arsă, iar asta simbolizând sfârșitul lumii, din cauza păcatelor și necredinței.
Biserica Creștină (Ortodoxă) oferă consiliere duhovnicească și spitalicească pentru păcatul sodomiei, căci ea este o boală psihică sexuală, la fel ca zoofilia (cu animale), necrofilia (cu cadavre) și pedofilia (cu copii). Toate sunt boli psihice și sunt tratabile, dacă este voință.

Sigur că Dumnezeu iubește pe toată lumea și răsare soarele și peste cel drept și peste cel nedrept și aștaptă pe toți să devină buni, să se iubească unii pe alții așa cum Hristos ne-a iubit pe noi (nu altfel). De ce nu a lăsat dintru început pentru Adam, Dumnezeu, pe lângă Eva și un alt bărbat, să zicem Daman? Și să-i zică să-și aleagă bărbat sau femeie? Dintrun singur motiv: pentru că scopul unirii trupești și cunoașterii intime, nu este pentru propria plăcere, cum cred cei-fără-de-Dumnezeu, ci doar pentru nașterea de prunci. Și cum lucrul ăsta nu e posibil între doi de același gen, este greșit, e păcat. Nu-i voie !

Uite ce zice Scriptura: "Nu știți, oare, că nedrepții nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu? Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici SODOMIȚII (homosexualii), Nici furii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu." (I Corinteni 6, 9-10)

Ultimul bastion al societății este familia. De aceea, prin libertatea dată de Hristos oricărui om, ești liber să păcătuiești, cum ești la fel de liber să devii sfânt (Dumnezeu nu te bagă cu forța nici în Rai, nici în iad), dar atunci când păcătuiești, stai acasă și fă-ți întunecimile minții acasă. Nu te săruta pe stradă, nici homosexual fiind, nici normal, nu fuma pe stradă, nu bea pe stradă, nu înjura pe stradă, nu umbla gol, sau altele asemenea, orice păcat faci, fă-l acasă. Căci smintești ! Pe copii în primul rând.

Un alt mit: te naști homo. Greșit. Ce, te naști pedofil? Te naști ucigaș? Te naști hoț? Te naști președinte? Te naști guvernator, pilot, actor, gardian, bucătar, profesor, turist, poet, scriitor, savant, fizician, etc.? NU! DEVII! Cum ? Din influențe. Din ce vezi, ce auzi, ce simți, ce ești ispitit să faci, să trăiești, să încerci, ce ești curios, ce îți dorești, mai ales din educația care o primești sau pe care ți-o faci singur. Fiecare poartă o grozăvie de luptă în fiecare zi. Protejați-vă simțurile. Citiți cartea "Paza celor 5 simțuri" de Sfântul Teofan Zăvorâtul, e uimitoare. Unele căi pe care le urmăm și devenim, sunt greșite! Asta trebuie să înțelegem limpede. Nu doar că sunt păcate, dar stau împotriva societății și familiei. Scopul familiei și unirii trupești este nașterea de prunci.

Da, Hristos Dumnezeu iubește pe toată lumea, dar nu iubește păcatul. Ci îl urăște! Și noi trebuie să urâm păcatul. "Toată urâciunea o urăște Domnul, și nu este iubită celor care se tem de Dânsul." (Isus Sirah 15, 13) Să stăm bine, să luăm aminte.

Bucurii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2013, 23:22:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mobilizare ortodoxă împotriva „căsătoriilor homosexuale”

Mai mulți clerici ortodocși au lansat un apel la susținere pentru o manifestație națională în Franța. Această manifestare va avea loc pe 13 ianuarie și va protesta împotriva proiectului legislativ numit „Căsătoria pentru toți” care are ca scop legalizarea căsătoriilor homosexuale.
Printre semnatarii apelului se află Parohia Sfântul Ioan Casian (Patriarhia Serbiei), Preotul Răzvan Ionescu (Patriarhia Română, parohul Bisericii Sfânta Parascheva și Sfânta Genoveva din Paris), Parohia Sfântul Apostoil Andrei din Montpellier, site-ul Sagesse orthodoxe.
Asupra acestui subiect, canalul tv Apostolia.tv propune o conferință a Părintelui Ioan Boboc despre „Procreația medicală asistată”, dar și conferința PărinteluiMarc-Antoine Costa de Beauregard despre mutațiile societății civile și cartea aceluiași, Privire creștină asupra homosexualității, care are prefața Mitropolitului roman Iosif al Europei Occidentale și va apărea în librării în 10 ianuarie.
sursa: orthodoxie.com
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.06.2013, 20:55:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Oare și pentru homosexuali a murit Hristos?

Sunt convins că unii dintre homosexuali, din cei ce nu-s întru totul convinși că acela-i drumul pe care ei trebuie să meargă, s-ar apropia mai mult de biserică dacă cineva ar avea răbdare cu ei

Este păcatul homosexualului un păcat mare, un păcat grav? Categoric, este! Dar asta nu mă face nici pe mine, nici pe tine, cititorule, virtuos prin comparație, instantaneu, pentru simplul motiv că viața în Hristos nu se judecă prin comparație. Dacă totuși ne place concurența, dacă ne dorim comparație, apoi să ne comparăm cu sfinții și să ne smerim văzându-ne micimea.
Păcatele, fie că vrem sau nu să acceptăm asta, se înrudesc între ele, se cheamă unul pe altul, se înlănțuie, se întrepătrund. Așadar, eu, ca rob al păcatului, sunt împreună pătimitor cu homosexualul. Am înțeles, la vreme de ispită fiind, că păcatele noastre au așadar ceva în comun; eu și homosexualul ne facem deopotrivă „călcători de lege”: ...cine va păzi toata legea, dar va greși într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat față de toate poruncile (Iacov 2, 10). Și pe mine și pe homosexual ne lovise boldul morții (Cf. l Corinteni 15, 56) și eu și el gustaserăm din dulceața cea trecătoare a păcatului (Cf. Evrei 11,25). Altfel spus, toți suntem în aceeași oală.
Oare cum se simte un homosexual?
Am încercat totuși să mă pun în papucii unui activist gay al zilelor noastre, în papucii unuia dintre cei prezenți pe la Gay-Fest-uri. Cum e oare ca bărbat să te fardezi, să porți mărgele, cercei și perucă, să te îmbraci în fustiță scurtă și să apari cu picioarele epilate la vedere?! Cum e să ajungi să nu mai tresari la apariția unei gingașe fete? Cum e oare să ai o mamă acasă care, sărmana, se tot întreabă unde a greșit de are băiatul gay, de la ce i se trage așa necaz? Cum e să știi că nu vei putea avea un copil al tău, sânge din sângele tău? Cum e să deschizi Scriptura și să vezi cum ceartă aspru Domnul faptele tale din dormitor, dând pilda nelegiuiților din viitor?
În oamenii aceștia schilodiți sufletește dăm noi cu pietre, pe ei îi huiduim? La ei sărim cu pietre și bâte ca parabolanii din vechime sau ca frații noștri sârbi care și ei au avut aceeași atitudine fată de homosexuali?! Cine s-a vindecat vreodată astfel? Bâta nu vindecă! Din nefericire, nu ne doare rana lor, suntem înverșunați, iar pe unii chiar i-am auzit spunând că și-ar dori să-i vadă în iad arzând.
Iată că Dumnezeu îngăduie ca păcatul acesta să stăruie în popor. Poate pentru ca cei ce sunt ai Lui să se vădească, poate pentru că ispita trebuie să vină, căci „dacă ridici ispita, nimeni nu se va putea mântui” (Pateric).
Ce atitudine creștină putem adopta față de homosexuali?
Dacă ne doare starea de păcat a fratelui - căci cine poate spune că n-a venit Hristos și pentru homosexuali? - să ne rugăm, să căutăm cu vorbă bună și cuvânt așezat să-L mărturisim pe Hristos. Sunt convins că unii dintre homosexuali, din cei ce nu-s întru totul convinși că acela-i drumul pe care ei trebuie să meargă, s-ar apropia mai mult de biserică dacă cineva ar avea răbdare cu ei. Amenințările cu iadul, afurisania, anatema nu folosesc la nimic... E necesar să avem conștiința că orice homosexual poate da într-o bună zi mărturia paulină: Mulțumesc Celui ce m-a întărit, lui Hristos Iisus, Domnul nostru, ca m-a socotit credincios și m-a pus să-I slujesc, pe mine, care mai înainte huleam, prigoneam și batjocoream. Totuși am fost miluit, căci în necredința mea, am lucrat din neștiință. Și a prisosit foarte harul Domnului nostru, împreună cu credința și cu dragostea cea întru Hristos Iisus (I Timotei 10, 12-14) .
În vremea Gay-Fest-ului, mi s-a părut inspirată organizarea unui marș pașnic „Pro-familie”, un marș organizat cu binecuvântare, în tăcere, în rugăciune.
„Stăpâne Doamne, Cel ce ai făcut pe om după chipul și asemănarea Ta și i-ai dat putința de a dobândi viața de veci; după aceea căzând prin păcat, nu l-ai trecut cu vederea, ci ai rânduit mântuire lumii prin întruparea Hristosului Tău; „Însuți, Stăpâne, izbăvește prin rugăciunile Sfintei Tale Biserici, pe cei căzuți în păcatul împotriva firii; deschide-le ochii gândului ca să strălucească în ei lumina Evangheliei Tale, însoțește viața lor cu înger de lumină și izbăvește-i de toată bântuiala potrivnicului, de întâmpinarea celui viclean, de demonul cel de amiază și de relele năluciri. Că Tu ești Dumnezeul milei și al îndurărilor și Ție slavă-Ți înălțăm. Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii, vecilor, Amin!”

(Laurențiu Dumitru, Tinerii între cer și pământ, Ed. Egumenița, Galați, 2008, pp. 41-49)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.06.2013, 01:17:46
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Sâmbăta – 8 iunie 2013: MARȘUL PENTRU NORMALITATE împotriva căsătoriilor și adopțiilor homosexuale!

http://carteromaneasca.wordpress.com...r-homosexuale/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.06.2014, 14:29:21
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit marșul pentru normalitate

Mâine, 7 iunie (sâmbătă), din nou, ca replică la „parada gay”, Noua Dreaptă organizează marșul pentru normalitate, împotriva căsătoriilor și adopțiilor homosexuale, începând cu ora 11, la Piața Victoriei din București.

Se estimează că vor fi prezenți circa 300 de oameni, în timp ce la marșul de susținere a homosexualilor se estimează 500.

Îmi pare foarte mic numărul celor care susțin normalitatea și îmi pare rău că Biserica nu cheamă credincioșii să participe la acest marș în număr mare. Este păcat ca de lucrul ăsta să se ocupe doar o mică organizație, pe care presei îi vine foarte ușor să o marginalizeze, calificând-o ca fiind extremistă.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.06.2014, 12:30:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

IN ZIUA IN CARE VA FI VOTATA LEGEA PENTRU HOMOSEXUALI...


https://www.youtube.com/watch?v=BPLfoLACsu8
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.06.2014, 15:49:11
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Mâine, 7 iunie (sâmbătă), din nou, ca replică la „parada gay”, Noua Dreaptă organizează marșul pentru normalitate, împotriva căsătoriilor și adopțiilor homosexuale, începând cu ora 11, la Piața Victoriei din București.

Se estimează că vor fi prezenți circa 300 de oameni, în timp ce la marșul de susținere a homosexualilor se estimează 500.

Îmi pare foarte mic numărul celor care susțin normalitatea și îmi pare rău că Biserica nu cheamă credincioșii să participe la acest marș în număr mare. Este păcat ca de lucrul ăsta să se ocupe doar o mică organizație, pe care presei îi vine foarte ușor să o marginalizeze, calificând-o ca fiind extremistă.
Poate numarul a fost asa mic ptr. ca este organizat de Noua Dreapta.
La Iasi au fost cel putin 8.000 de persoane la marsul ptr viata si normalitate. Oamenii au avut pancarde cu familia nomala. Nu au zis nimic de homosexuali sau asa.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.06.2014, 18:12:27
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Mâine, 7 iunie (sâmbătă), din nou, ca replică la „parada gay”, Noua Dreaptă organizează marșul pentru normalitate, împotriva căsătoriilor și adopțiilor homosexuale, începând cu ora 11, la Piața Victoriei din București.

Se estimează că vor fi prezenți circa 300 de oameni, în timp ce la marșul de susținere a homosexualilor se estimează 500.

Îmi pare foarte mic numărul celor care susțin normalitatea și îmi pare rău că Biserica nu cheamă credincioșii să participe la acest marș în număr mare. Este păcat ca de lucrul ăsta să se ocupe doar o mică organizație, pe care presei îi vine foarte ușor să o marginalizeze, calificând-o ca fiind extremistă.
Este laudabila initiativa, dar nu cu Noua Dreapta, care incearca sa
se afirme profitand de faptul ca majoritatea populatiei este impotriva
homosexualilor.Ei incearca sa faca dintr-un protest la normalitate,
o doctrina politica.Sa nu uitam ca doctrina lor este neo-fascista.
Doctrina neo-fascista este sprijinita in Europa, prin intermediul societatilor
ocultiste, care culmea tot ele promoveaza homosexualitatea.
Il ia pe A si il puna sa se bate cu B , ca din conflictul dintre A si B sa
castige C.Unde C = cel din umbra, care este marele papusar.

BOR face o chestie inteleapta, sa nu se bage, pt ca si BOR stie chestiile astea
mult mai bine decat noi. Muuuult mai bine si mai muuuult.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.10.2014, 23:46:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=ChZ7qmjxyu0
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasterea bisericii ortodoxe dobrin7m Istoria bisericii 1 25.01.2012 00:10:19
Ierarhia bisericii ortodoxe Anton79 Biserica Ortodoxa Romana 12 16.07.2010 23:27:43
...Infiltratiile in cadrul Bisericii Ortodoxe... praxis Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 38 19.12.2008 00:01:52
Reformarea Bisericii Ortodoxe Romane Atena Biserica Ortodoxa Romana 10 22.11.2008 20:14:48
Despre tainele Bisericii Ortodoxe strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 02:39:33