Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.07.2007, 16:49:50
pavel pavel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 1
Implicit

Revista se cheama "Lumea Monahilor", are subtitlul "de la litera la duh", printre cei ce sunt prezenti primul numar: Arhim. Teofil Paraian, staretul Melchisedec, Arhim. Teofil Badoi, Parintele Sofian, Dan Puric. Se poate gasi la chioscurile de ziare.

Iata primul editorial:
Sprijinitorii lumii


Lumea de azi abundă în canale mediatice. Există o avalanșă de informație care ne bombardează zilnic, mai mult sau mai puțin conștient. Sunt grupări creștine care excelează în folosirea unor astfel de metode pentru a-și propovădui mesajul. În speranța că îi vor putea schimba pe oameni, folosesc tone de deibeli și stadioane cu zeci de mii de locuri. La polul opus, Sfântul Serafim se Sarov, modelul exemplar de mistic ortodox, învăța că acela care va dobândi pacea lăuntrică va mântui mii de oameni în jur. Aparent, sfatul sfântului este facil. Dobândești pacea, și nu mai ai nevoie de canale mediatice și nici de megafoane pentru a face misiune. Aparent numai, pentru că efortul de a dobândi liniștea nu cere numai un sacrificiu uriaș, la a cărui temelie stă smerenia, ci și multă iscusință lăuntrică, sfat neîncetat cu duhovniculși o retragere din zbuciumul lumii.

Revista pe care o țineți în mână a încercat să surprindă frânturi din această tainică nevoință, despre care lumea, cu nestatorniciile ei, are prea puțin habar. Și totuși, așa cum sfinții o mărturisesc, lumea se sprijină pe această luptă a duhului, chiar dacă, în ignoranța ei trufașă, uneori o desconsideră. Nevăzuți, înveșmântați în Dumnezeu, monahii luptă pe viață și pe moarte veșnică pentru mântuirea lor și a lumii, care e prea ocupată ca să-și mai aducă aminte de ei. Noi am ridicat un colț din draperia cu care își ascund, smeriți, nevoința. Nădăjduind că îndrăzneala noastră nu îi va tulbura, îți urăm bun venit, cititorule, în arena atleților lui Hristos.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.07.2007, 18:21:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Multumim pentru informatia de mai sus, de un real folos. Am si eu o intrebare , RADIO VOCEA SPERANTEI , de cine este patronat si de fapt care este rolul acestui post de radio . Va multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.08.2007, 07:38:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

??? nu mi se pare o idee stralucita sa faci din viata monahilor subiect de revista...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.08.2007, 12:03:00
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
??? nu mi se pare o idee stralucita sa faci din viata monahilor subiect de revista...
Daca ai ce scrie in sens pozitiv de ce nu???
Mie imi e teama ca iar se va pune accent pe cele negative sau pe ce nu trebuie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.08.2007, 16:55:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

poate ca pentru unii mireni - mai ales cei de departe, care nu pot ajunge la manastiri ca sa cunoasca monahi pe viu - o sa foloseasca oarecum, dar nu cred ca o sa le faca un bine monahilor respectivi, cand s-or vedea asa mediatizati.

de ex., recunosc ca m-a impresionat in mod neplacut cand am vazut in ultimul nr. al revistei Lumea Credintei una din pozele cu par. Adrian Fageteanu, de la Locurele, cand acesta era pus sa tina in mana editii ale L.C. in care aparea in prim-plan cu foto cat pagina.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.08.2007, 17:07:40
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Am auzit cuvinte de lauda despre aceasta revista.Am sa caut s-o citesc ca sa ma conving ca este asa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Revista Science: descoperiri științifice de top in 2012 Eugen7 Teologie si Stiinta 0 22.12.2012 13:07:17
Revista "Familia Ortodoxa". andra_v Resurse ortodoxe on-line 0 13.05.2012 09:44:48
Revista Lumea Credintei ionut Generalitati 16 07.07.2007 10:17:11
Manipulare in revista Nature MirceaRomania Stiri, actualitati, anunturi 0 23.06.2007 12:57:18