Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.12.2007, 01:33:42
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Eu cred ca nu.

În cartea Facerii nu e nimic despre acest lucru.

Asa-zisele descoperiri ale stiintei sunt mai degraba minunile mincinoase ale proorocului mincinos din Cartea Apocalipsei:

11. Si am vazut o alta fiara, ridicandu-se din pamant, si avea doua coarne asemenea mielului, dar graia ca un balaur
12. Si toata stapanirea celei dintai fiare ea o pune in lucrare, in fata ei. Si face pamantul si pe locuitorii de pe el sa se inchine fiarei celei dintai, a carei rana de moarte fusese vindecata.
13. Si face semne mari, incat si foc face sa se pogoare din cer, pe pamant, inaintea oamenilor...
(capitolul 13)
  #2  
Vechi 22.12.2007, 08:44:02
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Citand Z.Lidia
Le-am vazut la microscop optic, le-am vazut in mici detalii de structura la microscopul electronic si m-am minunat de intelepciunea Lui.


Poate ati auzit de diverse cazuri in care au fost gasiti copii salbatici care au crescut cu animalele prin desert sau jungle. Citeam undeva ca intr-unul din testele facute cu/pe ei li s-a cerut sa explice ce vad cind se uita la microbi si bacterii miscatoare prin microscop. Dupa citeva incercari s-a ajuns la concluzia ca ei nu vedeau NIMIC. Acestia au trebuit sa fie INVATATI CE SA VADA ca sa INCEAPA SA DISTINGA "microorganismele".

Pe cit inaintam in timp devine tot mai aparent ca bolile sunt consecinta pacatului si nu a virusilor...si de ce spun asta?, pentru ca stim cu totii cazuri CLARE de vindecari prin rugaciune care dupa cum stim NU SUNT ANTIBIOTICE si PASTILE ci LUCRAREA DUHULUI SFINT iar daca multi nu ne vindecam este din putina credinta si persistenta in patimi si pacat...iar numarul ENORM de NEVINDECATI nu are ABSOLUT nici o importanta la Dumnezeu, poate sa fie si intreaga Planeta cazuta in pacat minus, sa zicem, 10 oameni din cine stie de pe ce coclauri.

Nascindu-ne fara un suflet format in Iubirea lui Dumnezeu ci doar cu o saminta minuscula, nici nu ne dam seama cum ne VRAJIM UNII PE ALTII si NE TRANSMITEM "stiintele naturii" unii altora care de fapt sunt inventiile noastre.
  #3  
Vechi 22.12.2007, 11:27:08
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

da internetul exista? ca in cartea facerii parca nu scrie nimic....:p
  #4  
Vechi 22.12.2007, 11:34:22
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Ce vrei sa zici?
  #5  
Vechi 22.12.2007, 12:54:04
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Cozia, eu nu am auzit de asemenea copii salbatici. Imi poti indica un site?
  #6  
Vechi 22.12.2007, 12:54:37
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

calator....bravo!,imi place tare cum ai pus problema.Si nu mai incape;"ce vrei sa spui?"
  #7  
Vechi 22.12.2007, 13:05:02
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Si face pamantul si pe locuitorii de pe el sa se inchine fiarei celei dintai, a carei rana de moarte fusese vindecata.
13. Si face semne mari, incat si foc face sa se pogoare din cer, pe pamant, inaintea oamenilor...
(capitolul 13)
Repet ca nu ma inchin la microbi, medicamente, Freud, Hipocrate, Apollo sau mai stiu eu ce!!
Consider ca Dumnezeu ne-a lasat medicina clasica, dupa ce nu s-a mai revelat in mod direct pe Pamant, prin minuni, lucru intamplat tot datorita caderii noastre in pacat. Consider ca e tot o dovada a iubirii Lui chiar pentru omul pacatos, a rabdarii Lui, a asteptarii intoarcerii catre credinta. A dobandirii de timp de pocainta.
Si consider ca daca avem aceasta metoda de vindecare de la El, ne va trage la raspundere daca murim fara sa o folosim.

Oare medicina a cerut sa i se inchine locuitorii pamantului? A pus conditie sa nu creada omul in Dmnezeu? Nici macar nu a facut minuni de vindecare, caci este o stiinta explicabila!!
  #8  
Vechi 22.12.2007, 13:11:00
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Ory si Calator, în Facere nu scrie nici de Apostoli, dar ei au aparut la vremea lor. Se pare ca trebuie sa fac astfel de precizari fiindca voi veniti cu niste idei atât de rudimentare.


Z.Lidia, nu am zis ca se închina cineva la microbi. Faptul ca crede în existenta lor e pierzator, la fel cum credinta în Nirvana si în tot felul de alte minciuni e pierzatoare, prin efectrele (diferite) pe care astfel de credinte le au asupra sufletului.

De exemplu, credinta în microbi strâmba credinta în Dumnezeu si fara o credinta dreapta în Dumnezeu nu putem nici sa traim drept, ca urmare nici sa primim lucrarile harului si sa ne mântuim.


De ce ar fi creat Dumnezeu microbii si medicina, nu era mai simplu sa nu creeze microbii?
  #9  
Vechi 22.12.2007, 14:07:53
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Era mai simplu sa nu creeze microbii, dar a avut El planurile Lui.
Daca tu crezi ca ceva nu exista, acel ceva se poate sa existe, totusi. Nu e un argument forte.
Daca eu am vazut la microscop microbii, ce argumente imi poti da ca nu exista? Am vazut naluci? Uite, de exemplu tuberculoza, cum crezi ca se vindeca prin rugaciune? De ce e produsa, de care pacat? De cel de a vizita pe cel bolnav si de a-mi respira acela in fata?
Am fost in sectie de TBC (ca medic), erau si bolnavi spovediti, impartasiti acolo. Erau familii intregi de bolnavi, oameni saraci, cu trupuri slabite de foame, care nu au mai mancat de mult lapte, carne si care au stat in mediu cu alti bolnavi, care le-au dat microbul. Erau si altii, destul de ingrijiti, care pur si simplu au respirat microbul. Am vazut microbul la microscop, pe marginea cavernelor produse de acesta in plaman. Convinge-ma ca nu e adevarat!

Poti sa crezi ca nu e adevarat, sa te desugestionezi, ca in Matrix, acolo in film s-a dovedit a fi o idee adevarata. Poti sa ajungi sa gandesti ca esti printre putinii oameni care detin adevarul ca nu exista microbi (ti l-o fi spus Domnul?), ca esti mai deosebit ca ceilalti. Ai un mod de gandire strict. Daca aluneci mai mult pe acest fagas,poti sa incepi sa crezi ca lumea iti vrea raul, ca doctorii te otravesc! Vezi ca exista caderi de-a stanga, dar si caderi de-a dreapta!
  #10  
Vechi 22.12.2007, 14:41:51
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia

Poate ati auzit de diverse cazuri in care au fost gasiti copii salbatici care au crescut cu animalele prin desert sau jungle. Citeam undeva ca intr-unul din testele facute cu/pe ei li s-a cerut sa explice ce vad cind se uita la microbi si bacterii miscatoare prin microscop. Dupa citeva incercari s-a ajuns la concluzia ca ei nu vedeau NIMIC. Acestia au trebuit sa fie INVATATI CE SA VADA ca sa INCEAPA SA DISTINGA "microorganismele".

Pe cit inaintam in timp devine tot mai aparent ca bolile sunt consecinta pacatului si nu a virusilor...si de ce spun asta?, pentru ca stim cu totii cazuri CLARE de vindecari prin rugaciune care dupa cum stim NU SUNT ANTIBIOTICE si PASTILE ci LUCRAREA DUHULUI SFINT iar daca multi nu ne vindecam este din putina credinta si persistenta in patimi si pacat...iar numarul ENORM de NEVINDECATI nu are ABSOLUT nici o importanta la Dumnezeu, poate sa fie si intreaga Planeta cazuta in pacat minus, sa zicem, 10 oameni din cine stie de pe ce coclauri.

Nascindu-ne fara un suflet format in Iubirea lui Dumnezeu ci doar cu o saminta minuscula, nici nu ne dam seama cum ne VRAJIM UNII PE ALTII si NE TRANSMITEM "stiintele naturii" unii altora care de fapt sunt inventiile noastre.
Am gasit un referat despre psihologia diferentiala, in care se mentioneaza ceva despre copiii salbatici:
"Studiile facute pe “copii salbatici”(crescuti prin păduri cu animalele) au maximalizat o opinie la experti a rolului ereditătii, dar și al implicatiei mediului creind coordonatele problemei. Acesti copii nu au putut fi adusi la nivelul mediului uman de inteligenta si de adaptare la mediul civilizat. Ca atare, educatia latenta exercitata de mediu este eficienta, insa, muncii dacă începe de timpuriu. Mediul…mediul si ereditatea intrau in noi etape de studiu, mai dificile si mai complexe si greu de efectuat. Pentru marele public s-a creat un fond de receptivitate foarte mare a acestei probleme prin filmul cu Tarzan prin care s-au romantizat dimensiunile problemei. "
DECI, CUM IL ADUCI PE TARZAN LA CREDINTA? APOI, NU CREZI CE VAD DOCTORII BOTEZATI CRESTINI, DAR CREZI CE VAD SALBATICII NECREDINCIOSI? DACA TARZAN NU VEDE MICROBI, SAU NU INTELEGE CE VEDE(DIN INTELIGENTA SCAZUTA SAU NEADAPTARE), ACESTIA NU EXISTA?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au fost "capturati" primii atomi de antimaterie Eugen7 Teologie si Stiinta 83 09.12.2010 18:58:51
Telefoanele mobile - mai multi microbi decat toaleta absolutep0wer Generalitati 6 02.08.2010 15:55:21
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 14:48:29