Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.03.2006, 17:32:23
Firuflorin82 Firuflorin82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2006
Mesaje: 12
Implicit

Cum va place muzica bizantina greaca?
Muzica romaneasca grecizata?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.03.2006, 18:32:50
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

la ce te referi?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.06.2006, 15:58:15
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

cred ca muzica romneasca grecizata nu prea prinde la credinciosii romani pt ca e greu de inteles ortodoxia lasa loc de manifestari etnice si ar trebui sa existe o muzica ortodoxa traditional romaneasca asa cum este in ardeal
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.07.2006, 17:24:32
despotwl despotwl is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2006
Mesaje: 2
Implicit

Muzica bizantina , neinteleasa?
muzica bizantina grecizata?
dar este si muzica bizantina romanizata daca vrei.
desi muzica bizantina este una , -este muzica bisericii .
muzica bizantina isi are mai multe izvoare (ar fi bine de studiat).
cum caracterizez eu muzica bizantina? , ca fiind autentica .
eu stau linistit cu o astfel de cantare in cultul ortodox caci muzica bizantina are si girul Sfintilor Parinti.
nu stau sa problematizez in legatura cu muzica cea mai potrivita in cult caci au facut-o altii, si chiar persoane alese , sfinte , cu autoritate.
cata vreme am muzica bizantina stau linistit caci ma simt "sub ascultare" , pastrez traditia ortodoxa, ma misc liber.
nu am timp sa caut sens in inovatii caci poate ma pierd .
eu stau asigurat caci altii inaintea mea si inca vreme indelungata, s-au jertfit pentru si ingrijit de, cultul Bisericii stramosesti si modurile de manifestare a lui.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.09.2006, 20:06:44
Firuflorin82 Firuflorin82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2006
Mesaje: 12
Implicit

Ma refeream la muzica bisericeasca romaneasca pentru care au trudit ilustri muzicanti precum Antonn Pann sau Ghelasie Basarabeanul! Ma gandeam ca se imprumuta foarte lesne acordurile muzicii grecesti (gen buchet)! Nu am nimic impotriva, sincer, caci pana la urma e o mare arta sa stii sa o canti! Ma gandeam ca renuntam prea usor la o mostenire nepretuita!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.09.2006, 00:48:25
florizarnovean florizarnovean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2006
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Firuflorin82
Cum va place muzica bizantina greaca?
Muzica romaneasca grecizata?
Psaltica e cea mai frumoasa,cea care se canta in manastiri...ea ajunge cel mai repede la inima...
Parerea mea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.09.2006, 11:22:55
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

florizarnovean
"Psaltica e cea mai frumoasa,cea care se canta in manastiri"

Probabil te referi la ce a fost odata...ca la ora actuala se cam zbiara si se canta dupa ureche prin marea majoritate a manastirilor...ca psaltichie nu mai are cine...se citeste in goana calului si se canta si mai si....dar ii credem,ca la muncile pe care le fac,slujbele sunt numai de fatada,sa pastreze tipicul...sunt prea obositi ca sa mai poata scoate un sunet placut.
Si daca mai sunt cateva manastiri unde se mai canta psaltica,acelea sunt extrem de rare...sau este cate un calugar prin vreo manastire care sa aiba habar de psaltica si de slova veche la citit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.09.2006, 11:57:55
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Am fost pe la vreo 20 de manastiri si biserici anul acesta si sincer mi-au placut toate corurile sau grupurile care cantau acolo. Si-ti spune asta cineva care a cantat intr-un cor de biserica si a facut muzica. Este posibil ca nu toate bisericile sa aiba cantareti buni, am auzit de probleme de acest gen. Dar nu cred ca trebuie sa generalizam.
E adevarat ca muzica corala in care isi fac aparitia tot felul de persoane care nu sunt educate coral, de multe ori deranjaza auzului.
Problema apare cand dorim sa cantam cu corul si nu stim. Am incercat chiar odata sa ma opun unei alte linii melodice pe care un cor l-a scos la cantarea rugaciunii "Tatal nostru". Biserica s-ar putea intoarce la muzica omofonica, adica acea cantare simpla la care tot mireanul sa poata lua parte cu vocea, chiar cu riscul de a deranja ei frumusetea liturghiei.
Daca fac intoarcere la muzica cu influente bizantine e cu atat mai bine. Pentru ca muzica bizantina reuseste sa te introduca in tipicul liturghiei si sa te faca sa te simti mai bine partas ei. Pentru ca asa zisele valori ale zilelor noastre ne-au departat de trairea ortodoxiei.
Dar in schimb la manastiri am ramas ca de atatea ori placut prins de muzica celor de acolo. Ei stiu sa o faca pentru ca ei au traditie care o predau de la unii la altii. Noi nu stim asta din simplu motiv ca noi nici la duhovnic nu mergem cum trebuie dar sa stam sa ne invete cineva cum sa cantam.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.09.2006, 12:37:44
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acum sa nu uitam ca nu toate corurile canta muzica psaltica,chiar daca ne place ceea ce auzim...
Personal imi place mult psaltica dar cantata intr-un anumit ritm,nu lalaita si sughitata cum fac cate unii care vor sa se dea in spectacol...si tot atat de mult imi place si muzica gregoriana...sunt stari extraordinare la care ajungi ascultand aceste genuri muzicale si nu numai...dar nu intru in amanunte ca nu-mi permite topul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.10.2006, 10:48:44
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

...Imi plac foarte mult cantarile Invierii,mai ales troparul pe glasul al 5 lea pe mare.Si-mi place glasul al 8 lea pe mare,in special cum se canta slava mesei,pur si simplu acestea patrund in suflet ca un farmec.Nu se mai prea canta in ziua de astazi pe note,in biserici,manastiri,si cum spunea Clausemi,canta fiecare dupa ureche,dar cantarile raman frumoase si pline de semnificatie,pentru ca sarbatorile ridicate in slavi prin cantare sunt semnificative.Imi mai place foarte mult o podobie,cantata cu multe flori,ca o adevarata tendinta ingereasca.....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un nou site de muzică bizantină cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 1 08.01.2013 22:43:24
va rog datimi cv site.uri cu muzica bizantina alexya89 Generalitati 1 11.08.2009 21:05:50
Azi concert de muzica bizantina la Iasi mihailt Stiri, actualitati, anunturi 2 09.07.2009 19:43:45
Concert muzica bizantina 15.10.2008 mihailt Stiri, actualitati, anunturi 4 25.10.2008 19:32:23
MUZICA BIZANTINA pacatosu Muzica Bisericeasca 3 29.03.2008 21:30:22