Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2011  
Vechi 29.06.2011, 20:30:14
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Traducerea din 1corinteni 14,14este gresita . Ea este asa :14 Căci dacă mă rog într-o limbă, duhul meu se roagă, pe când mintea mea este fără rod. 15 Așadar, ce trebuie făcut? Mă voi ruga cu duhul, dar mă voi ruga și cu mintea; voi cânta psalmi cu duhul, dar voi cânta psalmi și cu mintea.
Traducerea este catolica si sa nu uitam ca ei au facut slujbe in latina! Este exagerat ca sa spui ca niste lalaituri inseamna vorbit in limbi! Dar penticostalii care scriu aici sunt dupa parerea mea niste pacalici...
  #2012  
Vechi 29.06.2011, 21:45:34
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Traducerea din 1corinteni 14,14este gresita .
Doamna draga, dumneavoastra nu stiti sa scrieti romaneste:
- scrieti Corinteni c mic,
- nu stiti sa lasati spatiu intre cifre si litere "14este"
- lasati spatiu intre ultimul cuvant si punct.

Dupa toate acestea vorbiti despre traduceri corecte si gresite?

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Traducerea este catolica si sa nu uitam ca ei au facut slujbe in latina!
Traducerea data de mine este ortodoxa: http://www.totisfintii.com/biblie/Biblia.htm
Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Dar penticostalii care scriu aici sunt dupa parerea mea niste pacalici...
NU v-a cerut nimeni parerea.

Dar daca tot insistati sa va dati cu presupusul ar fi bine sa cititi in prealabil topicul:
Reguli de folosire a forumului. http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3

In mod special va recomand sa cititi punctul 7.
7. Comunitatea CrestinOrtodox.ro nu este un loc pentru insulte si jigniri.

Last edited by penticostalul; 29.06.2011 at 21:58:02.
  #2013  
Vechi 30.06.2011, 12:51:51
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Domnule nu am timp eu sa ma uit tot ce ai scris ca sa vad daca ai jignit pe cineva sau ai facut-o pe naivul . Important esti ca eviti raspunsul. Recunosc ca traducerea este ortodoxa dar nu am citit-o atent ca sa-i aflu sensul! Ambele traduceri arata la fel ! Si primele rugaciuni puteau fi citite si in limbi straine! De exemplu latina! Apoi tocmai asta arata textul ca ele nu sunt indestulatoare deoarece ignora mintea! Si am zis ca dupa mine dupa parerea mea sunteti niste pacalici nu am afirmat categoric!
In rest te iei de niste greseli minore. Ca nu am fost atent si am scris cu nume mic sau ca nu am lasat spatiu! Macar sa fie penticostalii tai cat de cat dezghetati ei care citesc o carte poate la un an in cel mai bun caz!
P.s Neatentia mea si pana la urma greseala mea legata de acel text arata ca eu pot recunoaste o greseala dar voi nu ati recunoaste in veci ca ati gresit! de aceea cine are ochi sa vada o sa-si aduca aminte de o anumita fraza :Daca zicem ca n-avem pacat, ne inselam singuri, si adevarul nu este in noi. (1Ioan.1:8) P
p.s. 2 Tu poti sa arati ca a doua fraza din p.s. 1 incepe cuvantul cu litera mica si e gresit acest lucru! Iti las tie aceste greseali ale mele care le-ai aratat mai sus si anume ca nu am lasat spatiu etc etc. Daca stau sa ma gandesc aceste greseli pot proveni de la faptul ca nu am batut mai tare tasta sau nu am tinut butonul bine apasat!

Last edited by bairstow; 30.06.2011 at 13:13:27.
  #2014  
Vechi 01.07.2011, 15:02:26
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Important esti ca eviti raspunsul.
Nu evit. Doar ca dumneavoastra nu ati pus nicio intrebare.
Doar ati batut mai tare din taste si nu ati tinut butonul bine apasat!
  #2015  
Vechi 01.07.2011, 16:54:55
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Era vorba ca niste simple refrenuri gen la la la nu inseamna vorbit in limbii!
  #2016  
Vechi 01.07.2011, 17:51:33
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Intradevar ar trebui mai clar delimitat ce este si ce nu este vb in limbi de la duhul sfint.
Si apoi analizat fiecare caz in parte.
Caci daca esti intro stare in care nu prea te simti chiar ok (chiar mai lesini uneori) si vorbesti cuvinte pe care nu le intelegi inclin sa cred ca nu poate vorbi de acest dar care pina la urma trebuie sa aibe un rod, o folosinta ca orice alta minune, dar sau lucrare.

Apoi trebuie facuta corelarea si cu ce senzatii ai in restul corpului caci unele pot fi indicii, cind mergi la psiholog/psihiatru te intreba : Simti furnicaturi sau fierbinteala in palme sau gedete? iar tu daca esti ok fireste ca nu vei simti asa ci poate dimpotriva simti racoarea duhului sfint in palme sau/si in crestet. Si atunci medicul stie ca nu ai probleme.
  #2017  
Vechi 06.07.2011, 11:15:06
rezadiniran rezadiniran is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2011
Mesaje: 27
Implicit

............................

Last edited by rezadiniran; 06.07.2011 at 11:20:16.
  #2018  
Vechi 06.07.2011, 12:41:55
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Deci daca este sa vedem ce rod poate aduce vorbirea in limbi nu avem decit o singura varianta -si anume cind ai nevoie sa vb in alta limba pentru a te intelege in munca ta de propovaduire cu altul sau altii din alte tari care nu iti cunosc limba -indiferent daca tu pronunti cuvintele straine sau daca doar ei le aud in timp ce tu le vorbesti in lmba ta.
Acest lucru se poate intimpla chiar si cind stii oarecum insuficinet acea limba dar esti ajutat prin ispiratie sa folosesti acele cuvinte pe care le stii insalate intro formulare in care sa exprime intelesuri ale altor cuvinte pe care nu le stii.

Asadar exista atestari ale acestui fel de vorbire in limbi in cazul evanghelizarii in straintate?
  #2019  
Vechi 09.07.2011, 13:01:55
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Era vorba ca niste simple refrenuri gen la la la nu inseamna vorbit in limbii!
Depinde cine le canta.
Daca sunt fredonate de betivi, nu-s vorbire in limbi.

Daca sunt cantate de sfinti in extazul prezentei lui Dumnezeu e posibil sa fie vorbire in limbi.

Am citat intr-o postare anterioara ce este terirem-ul in practica Bisericii Ortodoxe.
Faceti un efort si cititi putin inainte de a va da cu parerea: http://www.crestinortodox.ro/liturgi...te-118543.html

In orice caz vorbirea in limbi nu este pentru dumneavoastra. Nu trebuie inceput cu vorbirea in limbi.
  #2020  
Vechi 20.07.2011, 16:09:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Intr-adevar in Evanghelie “vorbirea in limbi” apare ca un semn biblic, insa oamenii au fost inzestrati de Duhul Sfant cu acest dar de a intelege si vorbi limbi necunoscute de ei pana atunci, pentru a putea transmite Evanghelia neamurilor, de a propaga Crestinismul. Dupa primele doua secole, nu mai exista nici o mentiune in nici un document istoric despre “vorbirea in limbi”, deci acest “dar” a fost in perioada de inceput a Crestinismului, ca sa ajute la expansiunea acestuia. Atunci nu existau mijloacele actuale de invatare a unei limbi straine, multe n-aveau forma scrisa, nici nu existau limbi nationale, ci o multime de dialecte. Ulterior, aceste mijloace de invatare s-au perfectionat, n-a mai fost nevoie de un ajutor suplimentar supranatural. (dovada ca nici nu mai apar mentiuni despre acest "dar")

De asemenea “ vorbirea in limbi” in intelesul Noului Testament n-are nimic de a face cu ce pretind unii in ziua de azi, care scot sunete neinteligibile, guturale sau amesteca vorbirea coerenta cu sunete dezarticulate, vorbire ce si-o provoaca , prin diverse tehnici de autosugestie, doar pentru a spune ca sunt dotati cu fluxul rugaciunii in limbi, deci inzestrati cu darul profetiei. Omul aflat intr-o stare de hipnoza regresiva, stare la care se poate ajunge prin repetarea unor slogane, poate sa se exprime intr-o limba straina pe care nu o cunoaste. Fenomenul acesta parapsihologic (xenoglosia), ce e intalnit extrem de rar, exista, insa evident n-are nici o legatura cu divinitatea sau cu diavolul.

In Noul Testament “vorbirea in limbi” e una spontana, naturala, (nu indusa prin tehnici psihofizice ce tin mai mult de spiritism si provenite pe fondul unor trairi emotionale cvasiisterice) si asa cum am spus, scopul acelui ‘dar” era de a facilita transmiterea mesajului Evangheliei popoarelor. (ce vorbeau limbi diferite)

Citat:
Bairstow : Era vorba ca niste simple refrenuri gen la la la nu inseamna vorbit in limbii!
Nu , evident ca nu e "vorbire in limbi" in acceptiunea nou-testamentara. In cel mai bun caz o putem considera un mijloc de concentrare a trairii interioare a actului vorbirii. Vorbirea interioara, ca forma non-verbala a limbajului uman, reveleaza activitatile imaginatiei. Tu poti sa fluieri, de exemplu, in timp ce te gandesti, meditezi la ceva. Unii oameni (neoprotestanti) spun ca sunt "profeti" sau ca au darul profetiei, doar pentru ca in plin delir mistic scot niste sunete,insa afirmatia e una goala de continut, viziunile sunt autoinduse. Noi spunem ca Trupul este templul sufletului si sufletul este templul Spiritului cel nemuritor al lui Dumnezeu. Atata timp cat trupul si sufletul nu sunt purificate (si nu ma refer la o stare de moment) ci la un stil de viata, Domnul cel vesnic al templului nu poate locui acolo inauntru, nu poate sa ocupe un loc care sa fie demn de El, deci omul nu poate fi in starea de comuniune cu Dumnezeu, nu poate avea revelatii, acea "vedere duhovniceasca".

Last edited by ioanna; 20.07.2011 at 17:06:02.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10