Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.08.2010, 17:01:05
grgsc_mrs grgsc_mrs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Mesaje: 30
Implicit Intrebare

Buna. Am si eu o intrebare. Ca sa fii dezlegat de un juramant trebuie sa te si impartasesti sau e destula rugaciunea pe care o spune preotul?(cea pentru dezlegare)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.08.2010, 17:27:27
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

După ce te spovedești, întreabă preotul tău duhovnic dacă te poți și împărtăși.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.08.2010, 18:11:42
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grgsc_mrs Vezi mesajul
Buna. Am si eu o intrebare. Ca sa fii dezlegat de un juramant trebuie sa te si impartasesti sau e destula rugaciunea pe care o spune preotul?(cea pentru dezlegare)
Atunci cand vei vorbi cu un preot legat de aceasta problema el iti va spune cu siguranta tot ce ai de facut tu ca sa fii dezlegat: participarea la Sf. Liturghie, canon de rugaciune, post, spovedanie, impartasanie...etc, iar el ca preot iti va citi o rugaciune de dezlegare dupa ce tu vei face ce iti spune el.

Primul pas este sa mergi sa explici unui preot problema ta si sa ii ceri sfat ce sa faci ca sa fii dezlegat...apoi sa respecti ce ti se spune.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.08.2010, 21:43:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grgsc_mrs Vezi mesajul
Buna. Am si eu o intrebare. Ca sa fii dezlegat de un juramant trebuie sa te si impartasesti sau e destula rugaciunea pe care o spune preotul?(cea pentru dezlegare)

Din postarile tale am remarcat o tenta foarte formalista. Spovedania, impartasania, rugaciunea (la care se pot adauga si altele) nu sunt niste formalitati care sa te dezlege pe tine de nu stiu ce juramant!!!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.08.2010, 22:36:49
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit doamne ajuta

Evreii nu mai încetează cu antiromânismul și anticreștinismul: BNR a pus în circulație o monedă comemorativă “rasistă" OARE BNR O SA O RETRAGA? AICI GASITI MAI MULTE INFORMATII http://www.google.ro/#hl=ro&&sa=X&ei...c0012f09ed1782
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.08.2010, 22:36:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Din postarile tale am remarcat o tenta foarte formalista. Spovedania, impartasania, rugaciunea (la care se pot adauga si altele) nu sunt niste formalitati care sa te dezlege pe tine de nu stiu ce juramant!!!
Da, ai remarcat bine, pot spune că e vorba de superficialitate, o superficialitate ce apare atunci când nu ținem legătura permanentă cu Biserica , când lecturire noastre duhovnicești sunt doar ocazionale și doar la "anaghie". Pentru fiecare durere sau nelămurire a noastră , Sfinții Părinți au răspunsuri în scrierile lor ! Este deajuns să tastezi pe google problema ce te frământă , făcând referire la Sfinții Părinți , la Biserica Ortodoxă, pentru a ți se lumina cât de cât mintea , asta find o variantă , doar o variantă, pentru că Duhovnicul și legătura permanentă cu Biserica ORTODOXĂ nu poate fi înlocuită cu nimic altceva .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare