Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2010, 14:41:02
IAlexI IAlexI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2010
Mesaje: 3
Implicit Cercetare Carte

Buna ziua :)

As vrea si eu sa stiu cam ce se zice la slujba de inmormantare, adica daca cei cunoscuti trebuie sa spuna cate ceva despre defunct sau asta nu e la ortodocsi? In orice caz as aprecia daca mi-ar spune cineva exact ce zice preotul la biserica, la groapa etc. Vreau sa scriu o nuvela si am mare nevoie de aceasta informatie.

Multumiri anticipate.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2010, 18:22:43
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Despre cel mort, știu că la sfârșitul slujbei de înmormântare din biserică, poate vorbi preotul sau cineva care l-a cunoscut.
Dar cel mai bine cred că ar fi să intrați într-o biserică și să întrebați un preot.

Last edited by Carmen FUNIERU; 04.12.2010 at 18:28:46.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2010, 18:28:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cel mai bine ar fi sa participi la o inmormantare.
Daca te ajuta cu ceva, am gasit pe Scribd "slujba inmormantarii mirenilor" - http://www.scribd.com/doc/437740/Pan...arii-mirenilor.

Crestinii trebuie sa zica: "Dumnezeu sa il / o ierte!"
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.12.2010, 13:38:00
IAlexI IAlexI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2010
Mesaje: 3
Implicit

Va multumesc ca ati incercat sa ma ajutati dar din pacate nu prea am cum sa particip la o inmormantare sa aud ce se spune pe acolo. Iar sa merg la biserica sa intreb mi-e ca zice preotul ca imi bat joc de el sau asa si in plus nici nu stiu cum sa ma duc la el si sa-l intreb.
Cine sunt mirenii?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.12.2010, 20:39:30
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Cartea numită "Panihida", care cuprinde textul slujbei de la înmormântare, se găsește și la librăriile ortodoxe (sau uneori chiar în biserici, la pangar):
http://www.librariasophia.ro/carti-P...--so-1419.html

Dacă intri într-o biserică, întrebi când poți vorbi ceva cu un preot.
Preoții sunt, în general, oameni cu care se poate discuta. Dacă totuși vezi că nu ești înțeles, poți încerca la o altă biserică. Nu trebuie să renunți ușor și nici să te superi.
Oricum, cred că este bine să precizezi și scopul cu care scrii nuvela. Adică, prin felul cum scrii, să nu fie luată credința în derâdere.

Last edited by Carmen FUNIERU; 05.12.2010 at 20:41:59.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2010, 23:04:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IAlexI Vezi mesajul
Va multumesc ca ati incercat sa ma ajutati dar din pacate nu prea am cum sa particip la o inmormantare sa aud ce se spune pe acolo. Iar sa merg la biserica sa intreb mi-e ca zice preotul ca imi bat joc de el sau asa si in plus nici nu stiu cum sa ma duc la el si sa-l intreb.
Cine sunt mirenii?

Sa stii ca nu iti va spune nimeni nimic rau. In fiecare zi mor oameni si poti lua parte la cate o slujba de inmormantare. Nu te va alunga nimeni, nici nu te vor observa. E bine sa observi cum se comporta oamenii in aceste situatii. Banuiesc ca tie iti trebuie si sa descrii niste detalii, niste reactii, nu doar niste vorbele din tipicul de acolo. Ar mai fi o solutie, sa te uiti la OTV, cand mai dau o inmormantare in direct. Mirenii ii desemneaza pe toti oamenii care nu sunt calugari, deci care traiesc in lume (mir - sl. lume) si nu in manastire.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2010, 23:14:24
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IAlexI Vezi mesajul
Buna ziua :)

As vrea si eu sa stiu cam ce se zice la slujba de inmormantare, adica daca cei cunoscuti trebuie sa spuna cate ceva despre defunct sau asta nu e la ortodocsi? In orice caz as aprecia daca mi-ar spune cineva exact ce zice preotul la biserica, la groapa etc. Vreau sa scriu o nuvela si am mare nevoie de aceasta informatie.

Multumiri anticipate.
La inmormantarile la care am luat parte, inainte de a-l duce la groapa preotul spune cateva cuvinte despre raposat si despre viata moarte(ca poate asa ne trezim si noi ca suntem muritori si ca nu luam nimic din lumea asta, decat faptele). Revenind la subiect, am vazut la TV ca in cazul personalitatilor tin mai multi oameni niste cuvantari, iar legat de continutul slujbei cred ca v-au lamurit cei care au postat inaintea mea.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.12.2010, 18:17:22
IAlexI IAlexI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2010
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc mult pentru ajutor :). Am sa incerc sa merg sa vorbesc cu un preot (desi trebuie sa recunosc ca nu prea am tangente cu biserica) si poate ma lamuresc. Nu intentionez sa iau credinta in deradere ci dimpotriva vreau sa fie ceva exact, nu sa spun eu dupa ureche cam ce cred ca este pe acolo. Cu atat mai mult cu cat incipitul va fi tocmai aceasta scena de inmormantare si trebuie sa fie cat mai corecta :). Am sa vad cum ma descurc cu adunarea de informatii desi sincera sa fiu ideea de a merge la o inmormantare asa mi se pare putin cam deplasata in conditiile in care nu am nici o legatura cu decedatul. dar gasesc eu ceva:). Multumesc inca o data pentru lamuriri.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caut o carte... Stefan23 Stiri, actualitati, anunturi 3 23.08.2011 23:51:41
Cercetare teama de nastere mirela1990 Generalitati 3 29.04.2011 00:58:41
Sustine si tu proiectul meu de cercetare andreea_n Umanitare 0 08.06.2010 23:51:14
Carte aureliapopescu Stiri, actualitati, anunturi 2 03.11.2009 10:39:49
Cercetare personala Arlequin Generalitati 9 04.04.2009 13:27:30