Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 12.09.2011, 19:09:39
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

arata-ne ca tu poti, ai har, ca numai tu esti cel mai doxat dintre toti si nu in ultimul rand rata si tu o toleranta si lasa fixismele astea.
  #272  
Vechi 12.09.2011, 19:11:43
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
Le-am citit. Si ce vrei sa inteleg de-acolo? ca "preotii" vostri sint toti adulteri si tin crisme de a ajuns lumea voastra fara de crestini?!
Vezi-ti bai gunoiul din ochii tai!!! Din ce secta faci parte? asta e marea curiozitate.
  #273  
Vechi 12.09.2011, 19:16:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
Doamne fereste si apara de asemenea oameni; tie nu ti-e teama ca ai putea oricand fi banat pentru agresivitatea de care dai dovada?
A fost deja banat de mai multe ori cu nick-urile dinainte, e mai vechi pe forum.
  #274  
Vechi 12.09.2011, 19:20:09
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
Nu cred că vreun episcop ortodox a îndemnat pe enoriașii săi să facă vreun lucru contrar ortodoxiei” – Ierarhii si sinoadele participa in miscarea ecumenista si prin acordurile pe care le incheie cu ereticii se dezic de invataturile ortodoxe. Vezi ce spun acesti parinti si mireni in 2009:
"Toate hotarele (definițiile) pe care le-au pus Părinții au căzut; nu mai există nici o linie de definire și de demarcație între erezie și Biserică, între adevăr și rătăcire. Și ereziile sunt biserici, și desigur multe, precum cea papală (catolică), se consideră acum ca biserici surori, cărora împreună cu noi Dumnezeu le-a încredințat grija pentru mântuirea oamenilor. Există și în cadrul ereziilor harul Atotsfântului Duh, drept pentru care și botezul lor, precum și toate celelalte taine sunt valide. Toți câți s-au botezat, oricărei erezii ar aparține, sunt mădulare ale trupului lui Hristos, ale Bisericii. Blestemele și anatemele sinoadelor nu mai sunt valabile și trebuie radiate din cărțile liturgice. Ne-am adăpostit în „Consiliul Mondial al Bisericilor" și ne-am vândut substanțial - și aceasta doar prin aderarea noastră - propria conștiință de sine eclesiologică. Am desființat dogma despre Biserica cea Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească Biserică, dogma despre „un (singur) Domn, o (singură) credință, un (singur) Botez"."
(http://www.impantokratoros.gr/D98A904D.ro.aspx)
Aici fiecare trebuie să fie ca albina - să ia numai ce-i bun de la episcop” – Aceasta nu este invatatura ortodoxa, ci de la Diavol!!! Daca episcopul “invata drept cuvintul Adevarului” atunci trebuie sa-l asculti ca pe Hristos a carui icoana vie este. Iar daca marturiseste erezii, atunci trebuie sa te departezi de el:
“Si va indemn, fratilor, sa va paziti de cei ce fac dezbinari si sminteli impotriva invataturii pe care ati primit-o. Departati-va de ei.” (Romani 16:17)

“Fratilor, va poruncim in numele Domnului nostru Iisus Hristos, sa va feriti de orice frate care umbla fara randuiala si nu dupa predania pe care ati primit-o de la noi.” (2 Tesaloneni 3:6)

“Dacă episcopul tău ar învăța orice în afara rânduielii date, chiar de trăiește în curăție, sau de săvârșește semne, sau de proorocește, să îți fie ție ca un lup în blană de oaie, căci lucrează la nimicirea sufletelor.” (Sfântul Ignatie)

“Daca episcopul sau clericul este viclean în chestiunile credintei, atunci fugi si leapada-te de el, nu numai ca de un om, ci chiar si înger din cer de-ar fi.” (Sf. Ioan Gura de Aur)

Se cuvine sa ne îngradim pe noi însine si sa ne separam de episcopii care, în chip vadit, staruie în greseala privitor la cele ce tin de credinta si de adevar, asadar se vadesc a fi eretici sau nedrepti." (Sf. Nicodim Aghioritul)

“Atunci când episcopii predică eresul în public, în acest caz ei pot fi numiți falși-episcopi, iar toți cei ce se îngrădesc pre sine de acești falși episcopi nu numai că nu sunt supuși certării, ci din contră, merită cinste.”(Canon 15, Sinod I-II).

“Sinodul nu este aceasta: să se întrunească simplu ierarhi și preoți, chiar dacă ar fi mulți; ci să se întrunească în numele Domnului, spre pace și spre păzirea canoanelor… și nici unuia dintre ierarhi nu i s-a dat stăpânirea de a încălca canoanele, fără numai să le aplice și să se alăture celor predanisite, și să urmeze pe Sfinții Părinți, cei dinaintea noastră… Sf. Ioan Gură de Aur a spus deschis că dușmani ai lui Hristos sunt nu numai ereticii, ci și cei aflați în comuniune cu ei.

Avem poruncă de la însuși Apostolul Pavel ca, atunci cînd cineva învață ori ne silește să facem orice alt lucru decît am primit și decît este scris de canoanele Sinoadelor ecumenice și locale, acela urmează a fi osândit, că nefăcând parte din clerul sfințit. Nici un sfânt nu a încălcat legea lui Dumnezeu; dar nici nu s-ar fi putut numi sfânt, dacă ar fi călcat-o…” (Sf. Teodor Studitul, Migne, PG Epistola II.81)
Calendarul nou, atâta timp cât ține sărbătorile închinate sfinților, nu-l găsesc greșit” – Nu stiu ce motive vei fi avind sa faci asemenea afirmatii, dar patriarhii si episcopii Bisericii Ortodoxe au fost de cu totul alta parere:
1583 Sinodul pan – ortodox din Constantinopol condamna si pune sub anatema noul calendar

1587 Sinodul pan – ortodox din Constantinopol condamna si pune sub anatema noul calendar

1593 Sinodul pan – ortodox din Constantinopol condamna si pune sub anatema noul calendar

1670 Patriarhul Dositheos si Sfintul Sinod al Ierusalimului condamna noul calendar

1827 Patriarhul Ecumenic Agathangelos si Sfintul Sinod condamna noul calendar

1895 Patriarhul Ecumenic Anthimos VII si Sfintul Sinod condamna noul calendar

1902 Patriarhul Ecumenic Joachim III si Sfintul Sinod condamna noul calendar

1903 Patriarhul Damianos si Sfintul Sinod al Ierusalimului condamna noul calendar

1903 Sfintul Sinod al Bisericii din Rusia condamna noul calendar

1903 Sfintul Sinod al Bisericii din Romania condamna noul calendar

1903 Sfintul Sinod al Bisericii din Grecia condamna noul calendar

1904 Patriarhul Ecumenic Joachim III si Sfintul Sinod condamna din nou noul calendar

1919 Sfintul Sinod al Bisericii din Grecia condamna iarasi noul calendar
De asemenea, Patriarhul Chiril al V-lea si Sfintul Sinod mai spun cu privire la cei care au schimbat calendarul:
“Și așa ne-am hotărât cu tot sfințitul cler, carele e cu noi și cu adunarea creștinească, să-i dăm anatemei de trei ori; fie că sunt din rândul clericilor, fie al laicilor (mirenilor), despărțiți sunt de la Domnul Dumnezeu Atotțiitorul, blestemați și neiertați, iar după moarte să nu putrezească. Pietrele și fierul sa putrezească, dar ei niciodată; să moștenească lepra lui Chiezi și să se spânzure ca Iuda, să fie suspinând și tremurând pre pământ ca și Cain, mânia lui Dumnezeu să cadă pre capetele lor, să fie la un loc cu Iuda și iudeii cei luptători de Dumnezeu, să crape pământul și să-i înghită ca pre Datan și Aviron. Ingerul Domnului să-i gonească pre ei cu sabia in toate zilele vieții lor și toate blestemele Patriarhilor și ale Soboarelor să cadă peste dânșii, să fie veșnic sub anatemă și în focul veșnic. Amin!”
Toate aceste anateme n-au fost niciodata ridicate si lucreaza asupra celora impotriva carora s-au pus.


Atâta timp cât patriarhia sau Sfântul Sinod nu au stabilit să mă rog cu cei de alte religii în Biserică, să mă împărtășesc cu ei, să renunț la Sfânta Cruce și la Sfintele Icoane precum și altele asemenea, nu am nici un motiv de a nu face ascultare.” – BOR face demult rugaciuni cu heterodocsii (vezi, de exemplu, saptamina de rugaciune ecumenica). De asemenea, ca urmare a ridicarii la 1965 a anatemelor puse asupra Papei, a incheierii acordurilor de la Balamand si Chambesy si a altor intelegeri cu biserici protestante, BOR s-a dezis de invatatura conform careia, in calitate de Biserica Ortodoxa Locala, este singura pastratoare a Adevarului lui Hristos. In acceptiunea ecumenista Biserica include mai multe Biserici de traditii diferite, dintre care Biserica Ortodoxa este doar una a carei traditii este printre cele mai apropiate de aceea a Bisericii primului mileniu. BOR nu mai invata nicaieri ca celelalte “Biserici”, cum sint cea romano – catolica si cele protestante sint eretice si apostate. Intr-alte cuvinte, erezii anatemizate de Sfintii Parinti pe parcursul intregii istorii a Bisericii nu mai sint eresuri, iar Adevarul lui Dumnezeu poate fi exprimat prin ele in mai multe feluri dupa cum invata “Bisericile” “surori”.

Biserica Rusa din Afara Granitelor Rusiei dacă face ascultare de Patriarhia Moscovei, implicit și de una din marile patriarhii (Constantinopolului, Antiohiei, Alexandriei), atunci e bine – Biserica Rusa din Afara Granitelor Rusiei tine de Patriarhia Moscovei si se afla in comuniune cu toate acele patriarhii numai din anul 2007. Refacerea ierarhiilor “stilistilor” s-a facut cu mult inainte, in anii ‘60 in Grecia.

Atâta timp cât pe site-ul oficial postezi asemenea enormități (la adresa unei alte Biserici Ortodoxe; nu ar fi acceptabil nici la adresa altei religii) nu e bine – Din punct de vedere al “stilistilor”, BOR nu este Biserica Ortodoxa, ci Heterodoxa, asa cum sint cea romano – catolica si cele protestante, din cauza dezicerii oficiale de la ortodoxie prin incalcarea Sfintelor Canoane odata cu adoptarea calendarului reformat, punerea sub anatemele Sfintilor Parinti si prin marturisire ecumenista. Toate acestea sint hula impotriva Duhului Sfint si nu “enormitati”. Biserica trebuie sa marturiseasca Adevarul oricit de socant si dureros ar fi el pentru cei inselati si nascuti in erezie.
Auzi, lasa-ma cu povestile tale. DE CE Patriarhia Ierusalimului si a Athosului nu ii recunoaste pe cei din BOSV???!!!! Alo, ii face cu ou si cu otet daca-i vede!! Voi de la cine sunteti "acreditati"? Ai habar catio oameni vin la biserici de stil nou, se roaga si ii ajuta Dumnezeu? Mai documenteaza-te si lasa ura la o parte, te rog frumos.
  #275  
Vechi 12.09.2011, 19:20:50
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Soaree Vezi mesajul
Helloooo, segniorita! Capisci? Ma lesi odata cu sfaturile tale de doi bani? Prefer sa deschid carti adevarate, nu site-uri de-astea cu fantome de imbuibat mintile cu idei prafuite!
Si cine te impiedica? Te tine cineva aici legat, cu forta, si nu stiu eu?!
  #276  
Vechi 12.09.2011, 19:28:41
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
Si cine te impiedica? Te tine cineva aici legat, cu forta, si nu stiu eu?!
Doamne, bun si drept, ai mila de toti administratorii acestui forum!
  #277  
Vechi 12.09.2011, 19:31:45
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un_nepocait Vezi mesajul
Evreu esti si tu. Si toti ortodocsii sunt evrei. Macar putin asa.

La Sfanta Impartasanie tu bei putin din sangele lui Iisus Hristos, un evreu.
Orice mancam si orice bem intra si in sangele nostru.
Band din Sangele Lui, acesta se amesteca cu sangele tau.
Asa se face ca tu ai si ceva sange evreiesc in venele tale.

Ortodox -antisemit este o contradictie de termeni.
Asa ca... lasa-te de antisemitism. Sau nu te mai da drept ortodox.
Nu le poti avea pe amandoua.
Ba nu, dupa ce a venit Hristos pe pamant si a dat o noua lege s-a schimbat treaba. Citeste Vechiul si Noul Testament sa te convingi si mai vorbim. ERA evreu, s-a botezat si ne-a poruncit si noua sa ne spalam de pacatul stramosesc. El a initiat cele 7 Sfinte Taine. Or exista asa ceva la evrei? Ei nu Il accepta pe Iisus! Din momentul in care L-au rastignit au decazut. Si au mai si spus:"sangele Lui asupra noastra si asupra copiilor nostri!!". De ce credeti ca a urmat Holocaustul? Daca ziceau "Doamne iarta-ma" Dumnezeu ii ierta.Esti cumva evreu?
  #278  
Vechi 12.09.2011, 20:08:10
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
Vezi-ti bai gunoiul din ochii tai!!! Din ce secta faci parte? asta e marea curiozitate.
Din BOSV, nu te-ai prins? Chestia aia ultraschismatica, un soi de afacere eclesioida a familiei Mogarzan.
  #279  
Vechi 12.09.2011, 20:33:11
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
Ba nu, dupa ce a venit Hristos pe pamant si a dat o noua lege s-a schimbat treaba. Citeste Vechiul si Noul Testament sa te convingi si mai vorbim. ERA evreu, s-a botezat si ne-a poruncit si noua sa ne spalam de pacatul stramosesc. El a initiat cele 7 Sfinte Taine. Or exista asa ceva la evrei? Ei nu Il accepta pe Iisus! Din momentul in care L-au rastignit au decazut. Si au mai si spus:"sangele Lui asupra noastra si asupra copiilor nostri!!". De ce credeti ca a urmat Holocaustul? Daca ziceau "Doamne iarta-ma" Dumnezeu ii ierta.
NU conteaza ce fac azi evreii.

Isus a fost EVREU si toti apostolii au fost EVREI.
Poti sa citesti asta Vivi: Iisus - EVREU. Apostolii - EVREI.

Si inca una: tu, Vivi = EVREU. Nu ai alternativa, esti un evreu. In fiecare an bei, in mod real, sangele unui evreu - Iisus Hristos. Sangele lui intra in toate celulele tale si le afecteaza.
Trupul tau devine trupul unui evreu si sangele tau devine sangele unui evreu. Asa se face astazi esti un evreu.

Indiferent ca s-a schimbat Legea Veche cu Legea noua, indiferent ce au facut alti evrei ieri sau azi, ca a fost holocaust sau n -a fost, sau daca holocaustul a avut o motivatie spirituala sau politica. Legea, holocaustul sau botezul lui Iisus nu au nici o treaba in discutia noastra. Nu te mai abate de la subiect.

Eu iti transmit un singur mesaj: Tu esti un evreu. Si cand ii urasti pe evrei si scrii antisemitisme ordinare, pe tine te defaimi.

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
Esti cumva evreu?
Asta e, ca eu nu sunt evreu. Dar nu sunt nici antisemit.
Pe cand tu esti un evreu. Un evreu antisemit.

Data trecuta ti-am zis ca e o contradictie de termeni. N-ai inteles.
Hai sa ti-o spun mai clar: e o stupizenie. Un nonsens. O alienatie

Last edited by un_nepocait; 12.09.2011 at 20:35:43.
  #280  
Vechi 12.09.2011, 20:43:38
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
Le-am citit. Si ce vrei sa inteleg de-acolo? ca "preotii" vostri sint toti adulteri si tin crisme de a ajuns lumea voastra fara de crestini?!
Mă îndoiesc că le-ai citit. Altfel aveai atâta rușine să taci, evitând să umpli forumul cu argumente expirate care proslăvesc un calendar care nu numai că e incorect astronomic, dar vine și de la niște păgâni care nici măcar la rubrica "preparatio evanghelica" nu intră.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatorie stil vechi Andrreea Nunta 289 06.09.2019 17:44:23
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 15:06:59