Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.05.2012, 17:11:10
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

un exemplu de ajutor in lupta cu duhurile cele rele ale vrajitoriei este cartea:rugaciuni pentru izbavirea de farmece,descintece,deochi si alte lucruri diavolesti.editie aparuta prin grija sfintiei sale parintele Arsenie Ivireanul,editura hrana sufletului 1999.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.05.2012, 17:44:16
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
doua clase ca trenul, multumit?si note de la 4 in jos,multumit?.
.
ai vazut aline daca invataii si tu o leaca mai bine,baiatul ista nu sa lega de tine.
Dumnezeu sa te ierte apopis, eu nu iti port ura,orce ai spune,si sa ma ierte si pe mine ca am prins grai cu tine, chiar am gresit,eu zic :sa o dam uitarii,si sa nu mai incarcam forumul cu alte si alte pagini pline de nimic.te declar biruitor.si daca mai gasesti pe forum capodopere gramaticale ale nevrednicului si nu de lauda alin,tu fiind un baiat mai evoluat ocoleste-le.eu ramin in carapacea mea de neevoluat ca Dumnezeu ne stie pe amindoi cit cintarim fiecare.
Domnu sa te binecuvinteze.Amin.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.05.2012, 19:16:58
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Tu ai dubla personalitate ? Vad ca vorbesti tu cu tine.

Nu e vorba de a declara pe cineva biruitor, trebuie doar sa nu calci in picioare gramatica limbii romane.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 27.05.2012, 15:36:16
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Tu ai dubla personalitate ? Vad ca vorbesti tu cu tine.

Nu e vorba de a declara pe cineva biruitor, trebuie doar sa nu calci in picioare gramatica limbii romane.
tu esti unul dintre ateii care au mai vegetat pe aici,sub un alt nume,esti un hot si un mincinos.Hot fiind-ca ai venit sa ne furi linistea si sa faci dezordine,mincinos pentru ca ai spus ca esti ortodox.poate parintii tai te-au botezat la biserica,insa ratacirea ta nu arata nici cea mai vaga urma de ortodoxism.ortodoxia este un lucru mare si nu toti, pot avea parte de ia.
si avatarul tau te-a tradat, inca de la inceput.esti unul dintre bietele suflete ratacite ce intra pe acest forum sa se rida, sa contrazica, invatatura cea dreapta,dar fara nici un sorti de izbinda.poate si locatia trecuta este o gogonea,tentind sa induci in eroare chear si cu aceasta.in acest caz viata ta, este o minciuna,o inventie pusa in slujba celui viclean, de la care inveti aceste viclenii.te rog sa imi numeri greselile si sa ma instintezi mai gamaticule,corectorule.in speranta unei evaluari cit mai competente, a greselilor mele eu iti multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 22.09.2012, 01:51:03
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valeria9 Vezi mesajul
Vrajile au existat si vor exista mereu ,cum ne le putem evita eficient?
Un cuvant al Parintelui Arsenie Papacioc, foarte folositor:

"Daca esti stapanit de un pacat si iti pare rau si te asezi pe pozitia buna impotriva pacatului, atunci iti ajuta harul. Daca nu te asezi pe pozitia de lupta si te simti bine in cloaca aceea, atunci harul nu te ajuta. Si farmecele se prind la anumite persoane, se constata. Uite, eu sunt de cincizeci de ani in manastire si n-am prea vazut in manastire farmece reusite. Dar, in schimb, vine lumea fermecata! Sunt aici in Dobrogea, de treizeci de ani, si spuneam si altora, n-am vazut ca aici atata lucrare de duhuri rele de farmece.

Vin stapaniti de farmece care impiedica casatoria lor sau ii leaga ca potenta barbateasca, insa se si vindeca pe rupte cu ajutorul rugaciunilor. Vin si se plang: "Doamne, iarta-ma! Scapa-ma!". Scapa pe o bucata de vreme. Dar, daca nu se astampara...Ca spune Mantuitorul in Evanghelie: "Iesi din el si sa nu mai intri!". Sa nu mai intri in el. Pentru ca duhurile rele se tanguiesc si unde se duc, sunt intristate si se gandesc ca: "Ce bine era!". Daca gaseste casa maturata, cum zice Mantuitorul, adica, daca i-a scos pe astia de acolo, este limpezit, si atunci intra, si va fi caderea cea de pe urma mai mare ca cea dintai. Pentru ca iar incepi sa cedezi, nu te-ai complacut pe pozitie de dezinfectare cu ingerii lui Dumnezeu, ci te-ai lasat la voia intamplarii.

Satana nu este o putere, ci un tolerat de Dumnezeu. Puterea e la noi, crestinii, ca suntem botezati, avem inger pazitor, ne rugam la Dumnezeu. Dracul se atinge de tine daca te are la mana cu ceva (greseli, pacate). Sa nu te aiba cu nimic la mana. Domnul Iisus Hristos ne vrea intregi, numai Satana ne vrea vicleneste, numai varf de deget, ca stie el, vicleanul, ca asa ne poate stapani toata fiinta".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vraji bleusi Vrajitoria 9 24.11.2014 10:26:27
Cum trebuie sa ne ferim de ispite ionut12 Generalitati 31 15.10.2010 17:33:30
Despre Vraji patinina34 Vrajitoria 18 22.06.2010 20:06:43
vraji Tia Vrajitoria 24 17.12.2009 19:44:52
Cum ne ferim... Thheo Vrajitoria 2 28.11.2008 21:12:47