Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.12.2012, 19:08:02
valecipri valecipri is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2012
Mesaje: 2
Implicit Ajutor - NU vrajitoriilor !!!

Cum inchid acest topic ? il mai pot inchide ?

Last edited by valecipri; 28.12.2012 at 17:14:00.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.12.2012, 20:21:09
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

De ce nu mergi tu la biserica la tine si sa vorbesti cu parintele de acolo? sa ii povestesti toate acestea si sa te sfatuiasca preotul ce sa faci, iar tu sa il urmezi cat se poate de serios! Ca numai un preot iti poate citi tie rugaciuni cu putere si sa te sfatuiasca ce sa faci ca sa iti apropii viata de Dumnezeu si sa te departezi de asemenea lucruri/ganduri?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.12.2012, 20:45:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valecipri Vezi mesajul
Mama acuma cati-va ani 2 - 3 ani a mers la un preot sa-i citeasca din carte , a deschis cartea si i-a aratat DESPARTIRE , pe urma a puso pe ea sa deschida cartea si s-a deschis tot la pagina aia .
Cred ca mama d-voastra e mult prea superstitioasa si nu si-a asumat inca si responsabilitatea ei pentru esecul casatoriei, preferand sa caute cauze externe. Apelul la ghicitorie e un pacat, atat pentru mama d-voastra care a solicitat asa ceva, cat si pentru preotul respectiv care a acceptat sa se foloseasca de Sfanta Scriptura pentru divinatie. Daca preotul ar fi avut darul viziunii, credeti ca ar mai fi fost nevoie sa „deschida cartea”? Ma indoiesc.
N-ai nevoie de carti, de boabe de cafea, de bol cu apa si alte mijloace, te poti lipsi de toate acestea, daca credinta e sincera si autentica si ai darul viziunii. Din moment ce acei oameni nu o fac, nu renunta la acele mijoace de ghicit, inseamna ca urmaresc sa impresioneze clientul in vederea unui castig material sau pentru ca sunt si ei, asemeni celor care apeleaza la ei, victime ale superstitiilor si credintelor naive. Stiu ca inca mai sunt preoti care "deschid cartea", de multe ori cedand la insistentele oamenilor si accepta, doar ca ei sa se linisteasca, insa este un pacat, pentru ca e o inselaciune.

Last edited by ioanna; 27.12.2012 at 21:01:25.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.12.2012, 22:49:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Preot gaseai la biserica, daca asta cautai.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.12.2012, 00:03:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valecipri Vezi mesajul
Buna ziua si imi pare bine ca am putut lua legatura intr-un fel cu Biserica Ortodoxa si mai exact cu credinciosii care ma pot ajuta probabil .
Sa va povestesc totul sa intelegeti .
Parintii mei sunt casatoriti de 25 de ani aproximativ , iar mama mi-a povestit ca in noaptea nuntii soacra ei ( bunica mea ) impreuna cu matusa mea ( vara lui taicameo ) i-au furat baticul din cap si banii de la nunta ( intr-un final au revenit si baticul si banii ) , tot ea sustine cu tarie ca , crede ca din partea lui taicameo neamurile fac vraji .
De cativa ani incoace 10 - 15 nu se mai inteleg deloc , mama a bagat divort de 3 ori pana acuma dar ceva a impinso de la spate sa finalizeze divortul .
Mama acuma cati-va ani 2 - 3 ani a mers la un preot sa-i citeasca din carte , a deschis cartea si i-a aratat DESPARTIRE , pe urma a puso pe ea sa deschida cartea si s-a deschis tot la pagina aia .
Cand a murit bunica mea ( soacra mamei ) a doua zi sub un fotoliu au fost gasite 2 oua de gaina ceea ce in prima seara inainte sa iasa toti din casa nu erau acolo .
Acuma ininte sa scriu aici mama a venit la mine si mio zis ca visat : 2 gaini maro mici si o gaina neagra mare care urla parca de durere si cu aripile taiate iar la final a respirat greu faina neagra , toate astea sau intamplat la 1:00 noaptea , si pana dimineata n-a mai dormit deloc .
Va rog un preot pe aici , un credincios sa ma ajute daca poate cumva .
Rog seriozitate mare cei care au chef de glume sa se abtina va rog , sa raspunda doar cine crede cu adevarat ce scriu aici .Multumesc
Daca ne spui de unde esti, poate se gaseste cineva sa-ti dea unele sugestii, eventual pe privat. Spun asta, deoarece in fiecare zona a tarii exista preoti cu har care pot sa faca Dezlegari, Sfantul Maslu sau Molifte eficiente. pentru astfel de slujbe trebuie sa mergi de mai multe ori, asa ca nu poti strabate tara chiar atat de des.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.12.2012, 13:19:05
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valecipri Vezi mesajul
Mama acuma cati-va ani 2 - 3 ani a mers la un preot sa-i citeasca din carte , a deschis cartea si i-a aratat DESPARTIRE , pe urma a puso pe ea sa deschida cartea si s-a deschis tot la pagina aia .

in Ortodoxie, aceasta practica de a deschide cartea, este interzisa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.12.2012, 17:06:04
valecipri valecipri is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2012
Mesaje: 2
Implicit

...........TOPIC INCHIS..... Multumesc oricum de mesaje ! Sarbatori frumoase tuturor
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PSB ajutor uncopil Generalitati 6 02.07.2011 23:16:20
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45