Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 21.07.2015, 01:11:59
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Ar reieși, printre altele, că e lucru bun să-i trântești omului verde-n față ceea ce crezi despre el, "adevărul" - tocmai ca exprimare a faptului că îți pasă la modul curat, "sincer", "autentic" de el. Hîm...
Eu unul nu am motive să mă încred în acest mod de a arăta că îți pasă. Am văzut prea multe cazuri de oameni răniți, striviți chiar de grosolănia și nesimțirea patologice ale interlocutorilor lor care jucau rolul de "binevoitori autentici". În fond, buldozere agresive care nu își pot îndrepta lucrarea pe propriul ogor către blândețe și pricepere în relația cu semenii. Asta presupunînd și informare sistematică (studiu, căutarea de a înțelege, exercițiu etc.).
Apreciez comentariul tău, dar te rog să asamblezi fragmentul înapoi în contextul său, ca să-l înțelegi mai aproape de ceea ce vrea să spună. În niciun caz că opțiunea corectă ar fi contrariul, o altă formă de abuz și anume sinceritatea agresivă și sufocantă. Dacă n-a fost înțeles corect paragraful cu pricina, de vină e probabil stângăcia mea în a schița portretul robot al veritabilului manipulator al cărui prototip metafizic este Vrăjmașul în-ființării oricărui bine, cât de mic.

Dozajul potrivit al adevărului, cred eu, se stabilește conform situației "ipostatice". Prescripțiile generale au și aici, ca întotdeauna în relațiile dintre persoane, valoare de reper ideal, așa cum e inclusiv canonul în Biserică. Însă adevărul nu poate lipsi niciodată, chiar dacă se mai întâmplă să și doară puțin.

Întra-adevăr Gibrain arată o cale a înțelepciunii înalte când spune prin gura "Profetului" său "lăsați loc vânturilor Raiului să danseze între voi", adică adierilor Duhului libertății . Cine-și găsește însoțirea potrivită pe o asemenea cale, pe care merg laolaltă împăcate între ele, iubirea emițătorului și libertatea receptorului în ambele sensuri, nu mai are de ce să propună dileme tâmpite pe forum, așa cum fac eu pe topicul de față.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 21.07.2015 at 01:46:43.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.07.2015, 20:21:40
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ce credeți, cum e mai rău?

Să nu-ți pese de nimeni și de nimic, trecând prin viață ca un iceberg plimbat de curenții veacului încoace și încolo?

sau

Să-ți pese chiar și atunci când faptul de a-ți păsa este întâmpinat cu mare nepăsare?
Varianta 1. Nu e doar "mai rău", este chiar patologic.

Varianta 2 - nu întotdeauna păsarea noastră reclamă păsarea celuilalt. E posibil să-ți pese de celălalt, și concomitent să-ți dorești cât mai puțină păsare din partea lui. Pentru că ești conștient că "păsarea" este dificilă, și uneori duce la suferință.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.07.2015, 20:27:18
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Asa cum spunea Sophia de foarte multe ori oamenii care incearca sa ajute sunt tratati cu indiferenta sau chiar cu rautate. Cum spunea un cinic nici o fapta buna nu ramane nepedepsita de oameni. In consecinta se intimpla ca dorinta de a ajuta sa fie cumva secata, omul se incovoaie in tristetea nu de a nu fi rasplatit ci de cruntul paradox de a fi lovit cand incerca sa ajute. Odata cineva, un om cu experienta de viata, i-a spus bunicului meu: ,,Vezi sa nu cunosti ziua cand cel pe care il ajuti te va uri pt ca tu ai putut ce el nu putea". A cunoscut-o si nu uitat-o niciodata. A putut sa ierte dar rana nu s-a inchis niciodata in sufletul lui.
Această situație frecvent întâlnită a încapsulat-o înțelepciunea (?...) populară românească într-o expresie de o vulgaritate rar întâlnită: "facerea de bine e ___ de mamă".

Cea ce găsesc interesant este că, în ciuda vulgarității și aparentei amoralități a expresiei, ni se întâmplă, nu zic tuturor, dar multora dintre noi, să o evocăm ocazional, pentru că viața ne dă asemenea prilejuri.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.07.2015, 21:12:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu e adevărat, chiar dacă aparent, aici, vremelnic, poate să pară așa.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.07.2015, 00:13:44
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

GMihai: se intimpla multe, cateodata suntem luati prin surprindere de evenimente, in alte situatii le anticipam cumva. Uneori lucrurile merg bine, in alte cazuri merg prost. Unii oameni te ajuta, altii te lovesc, pe altii nu ii intereseaza. Mergi inainte, pana la capat, sau abandonezi. Cred ca se numeste viata nu-i asa? :)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.07.2015, 01:57:07
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Mă interesează mai mult experiența și înțelegerea pozitivă a tot ceea ce înseamnă "îmi pasă" de pe poziția celui ce dăruiește...
Câteva asocieri de suprafață care ar putea fi corelative cu atitudinea de compasiune/bunăvoință pe care le văd cuprinse în poziția "îmi pasă":
- a te opri; a face un popas, chiar dacă drumul tău îți pare singurul care contează pentru tine în acel moment;
- a te reorienta, fie și pentru o clipă;
- a renunța la etichetare și încadrări "mintoase", pentru a afla concret despre ce-i vorba cu semenul tău (aici îmi amintesc de o scenă cu o tânără care țipa, minute în șir, și nimeni nu s-a oprit din preocupările personale pentru a întreba, măcar, despre ce-i vorba...; toată lumea "știa" deja despre ce-i vorba, cazul fusese clasat înainte să fie cercetat);
- a jertfi un scop, o șansă, o oportunitate, un ceva prețios pentru tine atunci când întâlnești pe aproapele; a petrece împreună cu el un fapt al vieții tale (și a lui) în ciuda "importanței" treburilor (și persoanei) tale;
- a te decentra de pe poziția ta de soare și beneficiar al vieții tale;
- a împărtăși;
- a rămâne în ...celălalt, pentru a forma o tovărășie;
- a te deschide la schimb, cu simțământul că nu știi dacă dai sau dacă primești; taina relației...;
- a face contact în condițiile unei receptivități noncritice (în orice caz, binevoitoare) cu alter;
- a făptui procesul de deschidere și schimb, asumîndu-ți riscuri;
- a da mai departe ceea ce ai primit și crezi că merită dăruit (în baza experienței valoroase cu acel dar);
- a pune în comun.

"Din întâmplare un preot cobora pe calea aceea și, văzîndu-l, a trecut pe alături.
De asemenea și un levit, ajungînd în acel loc și, văzînd, a trecut pe alături.
Iar un samarinean, mergînd pe cale, a venit la el și, văzîndu-l..." ( Lc 10, 31-37)

Unul vede și trece mai departe. Altul vine, mai întâi (adică se angajează într-o relație de apropiere) și abia apoi vede...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare